Şimdi Ara

AMD fx-8350 overclok yardım..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
1
Favori
4.683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MErhabalar. Bugüm AMD fx-8350 işlemci aldım. işlemciyi 4.4 veya 4.5 mhz ye çekmeye calıştığımda hata veriyor bilgisayar donuyor. VOltajda versem kapanıyor bilgisayar. Açık kaldığında da bilgisayardan çatırtı geliyor. Nedenini bir türlü çözemedim.
    Ana kartım asus m5a97-evo ekran kartım msi geforce gtx460 hawk ramler 2*4 kingston 1866mhz.. Power supply 750 watt işlemci fanı Thermaltake Contac29.. 4.0 dan 4.4 e bile yükseltemiyorum. Çarpanı 22 yapıyorum. Voltajda verdim olmadı. Nerede yanlış yapıyorum anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokbiloz -- 16 Ekim 2013; 17:44:43 >

• ANakart programı ile yapıyorsan düzgün olmaz.
    BIOSdan yap voltaj ayarını mümküse AUTO seçeneyinde kalsın ben öyle yaptım. FX 8350 var bende de 4.6 GHZ de kullanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: moons94

ANakart programı ile yapıyorsan düzgün olmaz.
    BIOSdan yap voltaj ayarını mümküse AUTO seçeneyinde kalsın ben öyle yaptım. FX 8350 var bende de 4.6 GHZ de kullanıyorum.

Biostan yapıyorum kardeşim. 4.4 yaptım açıldı bir müddet sonra dondu kaldı. Acaba ısıdan dolayımı bilemedim. Isı 68-70 derece arasındaydı? Sende yükte ısı kaç derece oluyor?
  • Bende sıvı soğutucu var yükte 39 oluyor.
    AMD FX8350 90 Dereceye kadar dayanır Yani büyük ihtimal 75-80 dereceyi görünce kafayı yiyordur.
  • Asus kendi overclok yaptı 4.3 ghz e getirdi işlemciyi sorun yoktu 65 66 derecelere geldi yine sorun olmadı ama biraz önce 60 derecedeyken windowsta yine donma oldu. Mavi ekran falanda değil öyle dondu kaldı bilgisayar reset yapmak zorunda kaldım. 60 derecede de donma olurmu ki? İşlemciyi bugün aldım acaba bozuk olma durumu mevcutmudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokbiloz -- 16 Ekim 2013; 21:31:04 >
  • ASUS bende kendi otomatik yaptırttım RAM hızını 1866 MHZ den 1444 MHZ çekti işlemci hızını 4.3 yapmıştı
    4.0 ken daha hızlıydı pc inanılma yavaşladı. Bende eski haline çevirmiştim. Ben asus programı ile yaptım o zaman bende de mavi ekran hatası veriyordu internette araştırdım program ile yapılanlar stabil olmaz falan dediler biosdan yapın diyordu öyle yaptım düzeldi. Ve galiba programla yaparken diğer farklı şeylerin hızınıda ayarlıyor asus. Ben şimdi kuzey köprüsü hızını artırdım mavi ekran verdi. NOT PROGRAM ile yaptım ve ısınma sorunu yoktu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moons94 -- 16 Ekim 2013; 21:58:39 >

• Bİr program var açınca bu ısıyor çıkıyor çekirdek ısıalrı
    Bİlgisayar parçalarını ararken bu kadar ısınıyor nasıl birden bu ısıya ulaşıyor hiç bir fkrim yok PC patlıyordu demin dondu kaldı.

• EN temizi oc siz kullanmak galiba. Zaten kendi hızıda gayet yeterli.. 4.6 larda falan kullanamıcam anlaşılan ben bu işlemciyi..
  • Yahu öyle ezbere overclock yapmayınlütfen,boşta 60-70 derece ile hiç o.c olurmu.
    Donar tabi ki makina.
    Düzgün bi soğutucu alın önce.
    Ama 283 tl de o soğutucuya para vermeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 16 Ekim 2013; 22:38:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: metin abi 52

Yahu öyle ezbere overclock yapmayınlütfen,boşta 60-70 derece ile hiç o.c olurmu.
    Donar tabi ki makina.

Yok hocam boşta 60 70 derece değil yükte o sıcaklıklarda. Encode yapıyorum ben mkv film. İşlemciyi yüzde yüz kullanıyor. Ama ne yapsam zaten donuyor makine. Yada windowsta encode işlemini başlattığımda başlıyor sonra h264 işlemciyi kullanamıyor ve encode işlemini sonlandırıyor. Voltaj veriyorum az da olsa bilgisayardan çatırdı geliyor donma yapıyor bende korkup normale çeviriyorum. Kısaca sadece çarpanı 22 yapıyorum 4.4 e getiriyorum ama olmuyor. Zaten işlemci 4.0 turboda 4.2 ye çıkıyor yani overclockla 4.4 e çıkamıyorum komik bir durum. Yüksüz işlemci 23-26 derecede ama encode işleminde o.c siz 57-60 derecelerde. BUndan önceki işlemcim x1090t idi. Daha hızlı encode yaparım oc de yapıp dedim ama yemedi. 1090t yi 3,7 de kullanıyordum zaten arada 3 veya 4 fps fark yarattı encode işleminde. Durduk yere 470 tl para bayıldık.

• quote:

Orijinalden alıntı: ARNT

quote:

Yahu öyle ezbere overclock yapmayınlütfen,boşta 60-70 derece ile hiç o.c olurmu.
    Donar tabi ki makina.

Yok hocam boşta 60 70 derece değil yükte o sıcaklıklarda. Encode yapıyorum ben mkv film. İşlemciyi yüzde yüz kullanıyor. Ama ne yapsam zaten donuyor makine. Yada windowsta encode işlemini başlattığımda başlıyor sonra h264 işlemciyi kullanamıyor ve encode işlemini sonlandırıyor. Voltaj veriyorum az da olsa bilgisayardan çatırdı geliyor donma yapıyor bende korkup normale çeviriyorum. Kısaca sadece çarpanı 22 yapıyorum 4.4 e getiriyorum ama olmuyor. Zaten işlemci 4.0 turboda 4.2 ye çıkıyor yani overclockla 4.4 e çıkamıyorum komik bir durum. Yüksüz işlemci 23-26 derecede ama encode işleminde o.c siz 57-60 derecelerde. BUndan önceki işlemcim x1090t idi. Daha hızlı encode yaparım oc de yapıp dedim ama yemedi. 1090t yi 3,7 de kullanıyordum zaten arada 3 veya 4 fps fark yarattı encode işleminde. Durduk yere 470 tl para bayıldık.

Yer,yer yediririz.

Sen bi hele powerin tam markasını bi yaz.
    Ayrıca soğutucun değişecek,o şart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 16 Ekim 2013; 23:40:08 >

• quote:

quote:

quote:

Donar tabi ki makina.

Yer,yer yediririz.

Hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Power Akasa Venom 750W.. Soğutucu için ne öneririsiniz peki hocam. Mesela şu anda encode yapıyorum. O.c yok. 4.1 mhz de falan çalışıyor işlemci yüzde 100 kullanıyor ve sıcaklık 58 derece. Stabil çalışıyor..

• abi benim bilgsiayar özelliklerini biliyorsun.
    H100i var 4.6 da bir program açtım o program nezaman açsam çekirdek ısısı 106 derece çıkıyor CRYSİS3 oynarken 25 o programda ne var bilmyiorum ama programı 3.kez açınca makine kitlendi
    hız aşırtmayı geri aldım korkudan 106 derece nedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: moons94

abi benim bilgsiayar özelliklerini biliyorsun.
    H100i var 4.6 da bir program açtım o program nezaman açsam çekirdek ısısı 106 derece çıkıyor CRYSİS3 oynarken 25 o programda ne var bilmyiorum ama programı 3.kez açınca makine kitlendi
    hız aşırtmayı geri aldım korkudan 106 derece nedir.

O program neki,Hele bi adını yaz.
  • O. C kullana bence
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Donar tabi ki makina.

Yer,yer yediririz.

Hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Power Akasa Venom 750W.. Soğutucu için ne öneririsiniz peki hocam. Mesela şu anda encode yapıyorum. O.c yok. 4.1 mhz de falan çalışıyor işlemci yüzde 100 kullanıyor ve sıcaklık 58 derece. Stabil çalışıyor..

Kasadaki havalandırma durumu nasıl.Ve kasanız hangi marka.

Soğutucunuzu önce 92 mm fanlı sandım. 120 mm fanlı imiş. Çokta kötü değil.

Powerde sorun yok. Rahat götürür o makinayı.
    Şimdi oc ayarlarını şöle yapacaksın.
    C1E disabled
    cool'n Quiet disabled
    Amd turbo core technology disabled
    spread spectrum disabled

çarpan 22.

cpu load line calibration enabled

cpu nb load line calibration enabled.

encode ye başlayınca gözün cpu sıcaklığında olsun,çekirdek sıcaklığında değil. 65 'i geçerse durdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 17 Ekim 2013; 0:14:14 >

• PerformanceTest 8.0 Evaliuation Version
  • moons94 M kullanıcısına yanıt
    o program ile bu derecelere çıkması nümkün değil. Aida 64 ile bi kararlılık testi yapıp sıcaklık değerlerini bi yollayın.
  • AIDA64 de sorun yok bu program ilk açılırken PC donanımlarını tarıyor o esnada yükseliyor ısı
    donuyor pc bir an görüntü geliyor ısı 104 gözüküyor
    İnanamadım ss almak için 3 kere yaptım pc dondu
    Power kapatmak zorunda kaldım fan deli gibi çalılşmaya başaldı.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.