Şimdi Ara

AMD FX-4100 Stok Fan OC @4.4GHz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
1.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @metin abi 52 üstadımın yardımı ile stok olarak 3.6GHz hızlarında çalışan FX-4100'ümü ufak bir gıdıklama ile 4.4GHz saat hızına çıkardık. Yaptığımız sadece çarpan arttırma.
    Normalde Voltajı Auto'da tutacaktım ancak daha önceki 4.2 denememde anakart Auto'da tuttum ve 1.404v seviyelerine çektiği için elle sabitlemek zorunda kaldım voltaj fırlamasın diye.
    Resimlerde de göreceğiniz gibi voltaj 1.368v'da sabit.

Bir iki gün sonra tekrar bir deneme atarak 4.6 deneyeceğim. Biraz daha arttırabilirim voltajı.

4100'ün stok fanı sadece alüminyum bloktan oluştuğu için yetersiz gördüm ve bir kardeşimde boşta duran 8350 stok fanını kullanıyorum artık.
    Isı değerleri 5dk'lık teste göre gayet yerinde ve kararında.

Bu süre zarfında biraz başını ağrıttığım ve bu işi bana sevdiren abim @metin abi 52'ye hem teşekkür eder, hem de saygılarımı sunarım.
    Hakkını helal etsin.

Öncelikle BIOS Ayarları;

AMD FX-4100 Stok Fan OC @4.4GHz AMD FX-4100 Stok Fan OC @4.4GHz AMD FX-4100 Stok Fan OC @4.4GHz

Stabil Testim;

AMD FX-4100 Stok Fan OC @4.4GHz AMD FX-4100 Stok Fan OC @4.4GHz

Donanımlar;

Mobo: Asus M5A97 R2.0
    CPU: AMD FX-4100
    Fan: 8350 Stok Fan
    Kasa: Xigmatek Asgard 382 Pure Black 600W
    GPU: Sapphire HD6850 1 GB 256bit
    HDD: WD + Seagate

AMD FX-4100 Stok Fan OC @4.4GHz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kedi bedri -- 12 Ekim 2013; 18:48:32 >

• o sisteme 4100 yakışmış mı

ben sana borç verirdim 6300 alsaydın bari

çok oynama oc ile
  • quote:

Orijinalden alıntı: bjk__murat

o sisteme 4100 yakışmış mı

ben sana borç verirdim 6300 alsaydın bari

çok oynama oc ile

valla sistemi geriden kalanlarla yaptım. 4100 elimde vardı. Eski boardı ve kasayı değiştirdim. Bunları aldım. 780 chipset bir mobo vardı.

6300'ü düşünüyordum ama bu seviyeye çıkınca 3-4 ay daha erteledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kedi bedri -- 12 Ekim 2013; 19:02:00 >
  • Ama böyle yapıyorsunuz özendiriyorsunuz ya. Şimdi 8350 alıp coşkuyu vermek var. Yolumdan cayacağım ama kardeşlik :)

Edit: Aaaa bi dk bende 4770K ya OC yaparım. Nabeeeeer. Kapışalım mı alınca ahahahahahha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sofiman -- 12 Ekim 2013; 19:17:25 >
  • kedi bedri kullanıcısına yanıt
    hocam öncelikle kolay gelsin.

valla aida64 testi stabilite için iyi ama sıcaklık testi için pek de iyi olduğu söylenemez.

ben her türlü overclock maceram için aida64 ile stabilite, prime95 ile stabilite+sıcaklık, intelburntest ile de sıcaklıkları test ederim. bu üçünü de ayrı ayrı çalıştırıp bakmak lazım. eğer hepsinden geçiyorsa overclock başarılıdır derim. eğer bir tanesi bile sıkıntı yaratıyorsa ayarları gözden geçiririm gerekirse biraz kısarım, ki şunu da ekleyeyim intelburntestin sıcaklık açısından zorladığı kadar hiçbir test zorlamıyor.

3 test için de ortalama 10-15'er dakika yeterli olur hocam.

bunun haricinde güzel görünüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n1ghtr4v3n -- 12 Ekim 2013; 19:21:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sofiman

Ama böyle yapıyorsunuz özendiriyorsunuz ya. Şimdi 8350 alıp coşkuyu vermek var. Yolumdan cayacağım ama kardeşlik :)

Edit: Aaaa bi dk bende 4770K ya OC yaparım. Nabeeeeer. Kapışalım mı alınca ahahahahahha

Benim 4100'e senin 4770K'nın K'sı bile fazla gelir kardeşlik
  • quote:

Orijinalden alıntı: n1ghtr4v3n

hocam öncelikle kolay gelsin.

valla aida64 testi stabilite için iyi ama sıcaklık testi için pek de iyi olduğu söylenemez.

ben her türlü overclock maceram için aida64 ile stabilite, prime95 ile stabilite+sıcaklık, intelburntest ile de sıcaklıkları test ederim. bu üçünü de ayrı ayrı çalıştırıp bakmak lazım. eğer hepsinden geçiyorsa overclock başarılıdır derim. eğer bir tanesi bile sıkıntı yaratıyorsa ayarları gözden geçiririm gerekirse biraz kısarım, ki şunu da ekleyeyim intelburntestin sıcaklık açısından zorladığı kadar hiçbir test zorlamıyor.

3 test için de ortalama 10-15'er dakika yeterli olur hocam.

bunun haricinde güzel görünüyor

Doğru diyorsun kardeşim ancak metin abi ile konuşurken aida64'ün yeterli olacağını düşündük. Çünkü diğer ikisi harbiden vandal gibi çöküyor işlemcinin boğazına.
    Benim hiçbir zaman zorlayamayacağım kadar kastırıyor. Vicdan azabı gibi ikisi de. Yapıştımı bırakmıyor.

• Alınca kışın ortasında 212X ile OC deneyeceğim bakalım nereye kadar çıkacak. Bu arada estağfurullah daha almadım bile :) Çok daha iyisi umarım senin olur, hakkında zaten
  • quote:

Alınca kışın ortasında 212X ile OC deneyeceğim bakalım nereye kadar çıkacak. Bu arada estağfurullah daha almadım bile :) Çok daha iyisi umarım senin olur, hakkında zaten

Valla geçen camı açıp bir denedim 26 dereceyi geçmedi
    Buz dolabı gibi yaptım ortamı gece saat 2'de
    İnşallah dilediğin gibi bir sonuç alacaksın o sistemden.

Teşekkürler kardeşim. Benim gözüm yok. İyilerin hepsi sizin olsun

• Bedri ile biraz overclock konusunda mütaala yapmış olduk böylece.

Prime gerekli ama,ısı konusunda aşırı uçuyor işlemci.

Oyunlarda sorun yapmıyorsa ve stabilse prime ile zorlamanın alemi yok.
    Genelde oyun için overclock yapılıyor zaten.

Profesyonel işler için kulananlarda ,yine kullandıkları programlara göre bi test yapacaklardır zaten.Sistemde çökme,şu bu olmuyorsa ve gerekli performansı veriyor ise,primesiz de kullanılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metin abi 52

Bedri ile biraz overclock konusunda mütaala yapmış olduk böylece.

Prime gerekli ama,ısı konusunda aşırı uçuyor işlemci.

Oyunlarda sorun yapmıyorsa ve stabilse prime ile zorlamanın alemi yok.
    Genelde oyun için overclock yapılıyor zaten.

Profesyonel işler için kulananlarda ,yine kullandıkları programlara göre bi test yapacaklardır zaten.Sistemde çökme,şu bu olmuyorsa ve gerekli performansı veriyor ise,primesiz de kullanılabilir.

Aslında benimki oyun için bile değildi metin abi. Tamamen merak

biliyonuz kedinin başına ne gelirse meraktan gelir ama bu sefer kotardık galiba

• o değilde böyle sistemi görünce acayio bi kötü oldum ya. Acilen sistem toplamalıyımmm :)
  • quote:

o değilde böyle sistemi görünce acayio bi kötü oldum ya. Acilen sistem toplamalıyımmm :)

Matah bir sistem değilki kardeşim bu. Orta karar bile zor denir.
  • Haklısın bedri de böyle Advance Mode' a girip frekans arttırmak vs bile içimi kıpır kıpır ettiriyor. Bilmem anlatabiliyor muyum içimdeki bu aşkı :)
  • quote:

Haklısın bedri de böyle Advance Mode' a girip frekans arttırmak vs bile içimi kıpır kıpır ettiriyor. Bilmem anlatabiliyor muyum içimdeki bu aşkı :)

Senin derdin pırkalamak(kurcalamak)
  • He ya sorma. Software incelemeyi hardware incelemekten daha çok seviyorum :) Ahh birde şu router, switch, modemlerin filan kaynak kodları açık olsa başka birşey istemem :)
  • quote:

He ya sorma. Software incelemeyi hardware incelemekten daha çok seviyorum :) Ahh birde şu router, switch, modemlerin filan kaynak kodları açık olsa başka birşey istemem :)

Cisco benim gözümün ferini kararttı bir dönem. Dönüp bakmam aga bir daha.

Ben direkt makina üzerinden yönetiyorum. Firewall falan kasmam. Çakarım kısıtlamayı kestane ağacı gibi kalırlar.
  • Öyle deme abi ya adamların sisteminini çözmeye başlayınca "ulan ne yazılım yapmışlarlar, ne deha adamlarmış, helal olsun" diyorsun. Çalışma mantığını çözdükçe hayran oluyorum cidden. Yazılımcıların gerçekten ayrı bir yeri var bu dünyada.

Abi bu arada benzetmelerine hayranım ya. Bilgisayar başında sırıtıyorum senin mesajları okurken :)
  • quote:

Öyle deme abi ya adamların sisteminini çözmeye başlayınca "ulan ne yazılım yapmışlarlar, ne deha adamlarmış, helal olsun" diyorsun. Çalışma mantığını çözdükçe hayran oluyorum cidden. Yazılımcıların gerçekten ayrı bir yeri var bu dünyada.

Abi bu arada benzetmelerine hayranım ya. Bilgisayar başında sırıtıyorum senin mesajları okurken :)

Cisco'nun kodlarını çalışabileceğin bir programı vardı. Orada simule eder çıkan kodları copy paste ile Cisco içine atarsan direkt root ederdi. Bi onda eğlendim. Gerisi beni daralttı.
    Evet adamlar cidden harika. Juniper yanında halt yemiş. Ancak çok komplike. Baş ağrılarına ve sigara tüketiminin fazlalaşmasına neden oldu bende.
    Sistemde beni en bayan nokta oldu. Ama sonra GP'leri öğrendim. Baktım duvar falan hikaye. Çakıyorsun kölenin boğazına group police'i halka solucan gibi kıvranıyor.
    Sonra gelsin odaya baklavalar bir internete açık IP için

Severim benzetme yapmayı ya

olayı daha çok canlandırıyor gözde.

• En az oyun yazmak kadar zordur port programlama. İnşallah herşey istediğim gibi ilerler de bende Elektronik Haberleşme üzerine yüksek yaparsam Anten Teorisine yoğunlaşıp beraberinde paralel port prgoramlamayı birlikte götürmeye çalışacağım.

Gözde canlanmasından ziyade çok hoş ve samimi duruyor o teşbihler :)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.