Şimdi Ara

Dubleks Ev İçin Tasarruflu Isınma Tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
23
Cevap
1
Favori
12.025
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

10 aylık yeni bir binada ilk kışımızı geçireceğiz. Bina Kocaeli'de ve deniz seviyesine yakın düz arazi üzerinde. En üstteki 3 dubleks daireden ortada yer alan olduğu için Batısı ve Doğusu kapalı. Ev genel olarak Kuzey, biraz da terasından dolayı Batı cepheli. İki dubleksin tam ortasında yer aldığından 60-65m2 alt kat 60-65m2 üst kat olmak üzere toplamda 125-130m2 arası büyüklüğe sahip. Evin antre haricinde bir koridoru olmadığından tüm alan odalara (üst kat 20m2x2 oda - alt kat 20m2 salon, 8m2 oda) dağıtılmış. Dış ve iç cephe yalıtımı var, çatı ile üst kat arasında ise tavanda beton yerine alçıpan üzerine ise bor yalıtım malzemesi kullanılmış. Evde ECA Confeo Plus markalı kombi mevcut, alt katta; mutfak, küçük wc, küçük oda, antre ve salon'da (salonda 2 tane) 60x80 ve 60x100 paneller bulunmakta. Üst katta ise iki odada iki adet 60x180, hol'de 60x40, wc'de ise havlupan mevcut.

Yukarıda belirttiğim koşullara ek olarak benim ve eşimin çalıştığını ve h.içi eve 19.00-20.00 saatlerinde döndüğümüzü düşünürsek, kombinin otomatik açıp kapanabilmesi ve yakıt sarfiyatı için ne gibi çözümler önerirsiniz. Oda Termostatı takmalıyım ama hangisini ve nereye? Kullanmadığım odanın (alt kat küçük oda) kapısını ve vanasını kapatmalı mıyım? Termostatik vana takmam gerekiyorsa eğer, evim dubleks olduğu için nereye takmalıyım (alt kat, üst kat yoksa hepsi mi?).

Tavsiyeler benim dışımda da birçok kişinin işine yarayacaktı
    r.

• Hocam Allah yardımcınız olsun.
    Bir de kombiyi geldikten sonra çalıştırma gibi bir şey düşünmeyin. Evden çıktığınızda dahi en düşük ayarda çalışsın.
  • eviniz hayırlı olsun dubleks gibi katlı evlerde termostatik vana kullanımı şart
    termostatik vana+günlük program yapabilen oda termostatı istiyorsanız
    kombi alt kattaysa:
    alt kattaki bütün radyatörlere (banyo/mutfak varsa ve havlupan varsa,havlupan hariç) termostatik vanalar taktırmanızı öneririm
    üst katta aynı şekilde kombiye en uzak 1 radyatör (havlupan varsa hariç) hariç kalan bütün radyatörlere termostatik vanalar taktırmanızı öneririm.1radyatör+1havlupan veya 2 radyatör "kombinin devir daimi için" sürekli çalışmalı
    eca confeo plus için en uygun oda termostatı eca lago fb modülasyonlu oda kumandası,hem günlük program yapabiliyor hem cihazınıza uyumlu,hem modülasyonlu hemde fiyatı uygun.
    oda termostatını üst katta evin genel derecesini yansıtabilecek bir alana monte ettirin.iç merdivenlerden çıktıktan sonra hol gibi bir alan varsa buraya takabilirsiniz.kombi alt kattaysa oda termostatını alt kata taktırmayın

• britony ve disintegration 'a cevapları için teşekkürler.

bu durumda hemen hemen tüm radyatörlere termostatik vana taktıracağım. oda termostatı konusunda da üst kata koymam gerektiğini bilmiyordum, hatırlatmanız çok yerinde oldu. eca lago fb modeli eca confeo plus ile uyumlu, fiyatı da uygun, ancak; kombi alt katta balkonda kombi dolabının içinde olduğundan termostatı ona bağlayıp üst kata dediğiniz gibi hol bölgesine koymak epey tadilat işi gerektirecek. internette kablosuz O.T. seçenekleri de olduğunu gördüm, acaba bunları tavsiye eder misiniz? mesela salus rt-500 rf isimli bir model (http://www.kablosuzodatermostati.com/?newUrun=1&Id=340961&CatId=bs243012&Fstate= ) var. Kablosuz seçenekler bağlantıları (kombi dışarıda dolap içinde olduğundan) ve verimlilikleri ile benimki gibi dubleks bir eve uygun mudur sizce?

• quote:

Orijinalden alıntı: dekadans

britony ve disintegration 'a cevapları için teşekkürler.

bu durumda hemen hemen tüm radyatörlere termostatik vana taktıracağım. oda termostatı konusunda da üst kata koymam gerektiğini bilmiyordum, hatırlatmanız çok yerinde oldu. eca lago fb modeli eca confeo plus ile uyumlu, fiyatı da uygun, ancak; kombi alt katta balkonda kombi dolabının içinde olduğundan termostatı ona bağlayıp üst kata dediğiniz gibi hol bölgesine koymak epey tadilat işi gerektirecek. internette kablosuz O.T. seçenekleri de olduğunu gördüm, acaba bunları tavsiye eder misiniz? mesela salus rt-500 rf isimli bir model (http://www.kablosuzodatermostati.com/?newUrun=1&Id=340961&CatId=bs243012&Fstate= ) var. Kablosuz seçenekler bağlantıları (kombi dışarıda dolap içinde olduğundan) ve verimlilikleri ile benimki gibi dubleks bir eve uygun mudur sizce?

kablosuz hiçbir şekilde oda kumandası önermem.çok riskli.kombi ile termostat arasında iletişim sağlanamıyor.oda termostatı dış faktörlerden etkileniyor:baz istasyonu,cep telefonu,wireless,kablosuz ev telefonu...gibi
    termostatik vanada en iyisi danfoss ra 2000'dir gaz sensörlüdür.piyasanın en iyi trv vanasıdır.şahsen kullanıyorum.forumda bir.ok arkadaş kullanıyor
    kesinlikle öneririm.kombinin devir daimi için üst katta kombiye en uzak 1 radyatöre trv vana taktırmayın.banyoda havlupan/radyatör varsa da taktırmayın.sirkülasyonda sıkıntı olmasın

• sağolun.

evde biraz tadilatı göze alıp kablolu taktıracağız o halde. eca'nın lago fb modeli confeo ile uyumlu, ancak bugün eve yakın bir kombiklima bayisine uğradığımda bana siemens rde 10.1 modelini tavsiye etti hemen hemen aynı fiyata, elinde zaten eca marka yoktu. sizce özellikle eca lago fb araştırmasına gireyim mi yoksa siemens rde 10.1 de olur mu?

son kez cevaplarınızı bekliyorum :)
  • dekadans kullanıcısına yanıt
    RDE 10.1 den uzak durun 1°C hassasiyeti vardır. Siz Lago FB harici OT düşünmeyin, fiyatı uygun, modulasyon yaptırıyor, haftalık programlaması ve 0.1°C hassasiyeti var.
  • quote:

sağolun.

evde biraz tadilatı göze alıp kablolu taktıracağız o halde. eca'nın lago fb modeli confeo ile uyumlu, ancak bugün eve yakın bir kombiklima bayisine uğradığımda bana siemens rde 10.1 modelini tavsiye etti hemen hemen aynı fiyata, elinde zaten eca marka yoktu. sizce özellikle eca lago fb araştırmasına gireyim mi yoksa siemens rde 10.1 de olur mu?

son kez cevaplarınızı bekliyorum :)

kesinlikle eca lago modülasyonlu oda kumandası alın,bu oda termostatı cihazınız için tabiri caizse biçilmiş kaftan
    hem kombinize tam uyumlu
    hem oda sıcaklığına göre modülasyon yaptırıyor
    hem günlük/haftalık program yaptırıyor
    hem fiyatı çok uygun (başka markaların benzer özelliklerde birçok modülasyonlu oda termostatı 350-500lira civarında satılıyor)

termostatik vanalarda kesinlikle danfoss ra 2000,piyasanın en iyi trv vanasıdır.gaz sensörlüdür.resimdeki gibi uk tip(yatay köşe) alırsanız radyatör ile paralel uzanır ve evde kırılma riski azdır

Dubleks Ev İçin Tasarruflu Isınma Tavsiyeleri Dubleks Ev İçin Tasarruflu Isınma Tavsiyeleri Dubleks Ev İçin Tasarruflu Isınma Tavsiyeleri

• kafamdaki tum sorular yanitlanmis oldu tesekkurler. geriye bunlari temin edip taktirmak kaldi. montaji kolaysa belki ben de takabilirim, bakalim gorecegiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bugun uzun ugraslarim sonunda kocaeli'de eca oda termostati satan ve montaj yapan yetkili servise ulastim. eca bayilerinin hic biri termostatla isleri olmadigini soylediler. sonunda ulastigim yetkili servis de termostata gerek yok termostatik vana takin yeter gibi bir yaklasimda bulundu. h.ici evde olmadigim icin o.t. ninde isime yarayacagini soyledigimde resmen satmak istemez bir eda ile fiyatlari epey yuksek 300-500 arasi dedi ve eca lago dan bahsetmeme ragmen eca nin termostati yok honeywell var dedi, beni de yanlis bilmekle sucladi. telefonda deliresim geldi. kombime eca lago taktirmak icin ne yapmam gerek? internetten temin etsem takabilir miyim? son olarak honeywell dedikleri markanin lago muadili termostati var mi? yardimlarinizi bekliyorum.
  • yetkili servisten haber gelmemesi uzerine su urunu internetten aldimhttp://www.sanalpazar.com/Eca-Modulasyonlu-Programlanabilir-Odatermostati__isp8153467?malid=SONGEZ
    termostatik vana olarak da tavsiye edilen danfoss u bulamadigim icin sunu aldimhttp://www.sanalpazar.com/Danfoss-Termostatik-Yatay-Kose-Radyator-Vanasi-11c__isp7725973

bunlarin montajinin nasil yapilacagi konusunda yardim bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dekadans -- 11 Ekim 2013; 13:02:05 >

• quote:

yetkili servisten haber gelmemesi uzerine su urunu internetten aldimhttp://www.sanalpazar.com/Eca-Modulasyonlu-Programlanabilir-Odatermostati__isp8153467?malid=SONGEZ
    termostatik vana olarak da tavsiye edilen danfoss u bulamadigim icin sunu aldimhttp://www.sanalpazar.com/Danfoss-Termostatik-Yatay-Kose-Radyator-Vanasi-11c__isp7725973

bunlarin montajinin nasil yapilacagi konusunda yardim bekliyorum.

oda termostatını doğru aldınız:eca lago fb modülasyon oda kumandası.kablo tesisatını kendiniz çekip yetkili servise bağlatabilirsiniz.bazı servisler sorun çıkartır illaki kendisi bağlamak ister,bazıları sorun etmez,forum üyelerinden @ecaservisi rumuzlu arkadaş yetkili eca servisi kendisi size en doğru bilgiye verebilir.aslında oda termostatı bağlamak çok kolay,kablodaki 2 ucu oda termostatının girişine diğer 2 ucu da kombinin bağlantı noktasına bağlanacak
    ama siz yine de emin olmak için müşteri hizmetlerine ve ecaservisi rumuzlu arkadaşa sorun.
    http://forum.donanimhaber.com/m_78020437/tm.htm
    oda termostatını kombiye yakın bir alana monte ettirmeyin.evin ortasında "evin genel derecesini yansıtabilecek" bir alana monte ettirin

linkteki danfoss termostatik vana ras-c serisi sıvı sensörlüdür.yatay köşedir ama sıvı sensörlüdür.keşke gaz sensörlü ra 2000 alsaydınız,internette satılıyordu,

aldıysanız yapacak bişey yok,bir ustaya taktırmanız gerekir.aslında eliniz anahtar tutabiliyorsa bu konularda beceriniz varsa termostatik vanaları kendiniz de takabilirsiniz.trv vanayı önce ketene saracaksınız ketenin üstüne bir kat teflon bant sarıp anahtar ile sıkıştıracaksınız

• dekadans kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Son durum olarak Termostatik vanalardan verim alabildiniz mi?
  • scatlered S kullanıcısına yanıt
    geç bir yanıt olacak ama. oda termostatı öyle işimi gördü ki vanaları taktırmakla uğraşmadım bile, aldığım fiyattan sattım hepsini.
  • Biz 4 senedir kablosuz oda termostati kullanıyoruz hiçbir sorun yaşamadık bir kere bile kopma sorunu olmadı. Hemde 3 katlı triplex evimiz var kombi bahçede her katta sıkıntısız çalışıyor. Marka Vaillant kablosuz cihazlara bu kadar ön yargılı olmayın bence ayrıca bizdede her odada termostatik vana var ama hiç ihtiyaç olmadı oda termostatını en soğuk odaya koyun diğer odalar zaten daha sıcak oluyor rahatsız olmadığınız en düşük dereceye ayarladığınız sürece geceleri yada evde olmadığınız zamanlarda istenilen sıcaklığı düşürdüğünüzde başka birşey kalmaz mümkün olan en optimum tasarrufu sağlarsınız. Bu arada kombi kadar tesisat ve peteklerde önemli bir konu sadece iyi kombi almak ile iş bitmiyor. İyi bir kombi kötü bir tesisattansa orta halli bir kombi iyi bir tesisatı tercih ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar ustam Dublex dairede resimlerde görüldüğü üzere tesisatı yapan usta vanaları peteklerin altında bırakmış. Kombi için çağırdığım ustada burada termostatik vana olmayacağını söyledi. E.C.A. Proteus Premix 35 HM Hermetik Yoğuşmalı Kombi kullanıyorum. Kombi alt katta mutfakta usta üst kat hole oda termostatı koymamı söyledi. Vanalar konusunda ve oda termostatı konusunda tavsiyene ihtiyacım var tesekkurler.

• Xaero X kullanıcısına yanıt
    usta yalan söylüyor,radyatörün alt vanası yani giriş vanasına termostatik vana monte edilir.üst katta holde petek varsa hole oda termostatı olur.holdeki petek ve banyodaki havlupan hariç kalan peteklerin hepsine danfoss termostatik vanalar öneririm.dikkat edeceğin tek şey termo vanaları dönüş vanası değil giriş vanalarının yerine monte et

• Çok teşekkür ederim ustam. Şimdi bu resimlerle ustayla bi konusayım..
    Merhaba
    dubleks dairenize oda termostatı bağladınız mı?
    eğer bağlattıysanız tüketim açısından avantajı oldu mu
    kullandığımız kombi eca proteus premix 35 kw

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.