Şimdi Ara

AMD'nin en hızlı ikinci işlemcisi FX-9370, Türkiye'de

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
2.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin en hızlı ikinci işlemcisi FX-9370, Türkiye'de

AMD'nin ilk olarak yüksek performanslı sistem hazırlayan üreticiler için sunduğu FX-9000 serisi üst seviye işlemci modelleri, bağımsız olarak raflarda da boy göstermeye başladı. Bir süre önce Amazon.com gibi farklı kanallarda vitrinleri süslemeye başlayan işlemcilerin Türkiye serüveni de başladı. Son dönemde daha çok yeni nesil ekran kartlarıyla gündemde olan AMD, en hızlı ikinci işlemcisi olan FX-9370'i ülkemiz satışına başladı.

Haberimize konu olan FX-9370 işlemcisi, AMD'nin Volan platformu kapsamında hazırlanan Piledriver mimarisine sahip 8 çekirdekli bir çözüm. 32nm üretim geometrisi ile hazırlanan ve C0 çekirdek revizyonuna sahip olan işlemci, Soket AM3+ formunda olup, 938pin micro-PGA paket yapısında sunuluyor. Standart olarak 4.4GHz'de çalışan ve Turbo Core teknolojisi ile 4.7GHz'e otomatik olarak çıkabilen işlemci, 8MB L2 ve 8MB L3 belleklere sahip.

Isıl tasarım gücü (TDP değeri) 220 Watt olan FX-9370, ülkemiz pazarında sadece işlemci ile satılıyor, beraberinde herhangi bir soğutucu gelmiyor. Özel bir işlemci olduğundan ve meraklısına hitap ettiğinden, bu işlemciyi alacak kullanıcının zaten iyi bir anakart, güç kaynağı ve soğutma ekibine sahip olduğu öngörülerek bir karar verilmiş olabilir. Türkiye'de, Vatan Bilgisayar üzerinden satışa sunulan FX-9370'in fiyatı ise 600TL civarından başlıyor. 

• Merhaba,

İlk lanse edildiğinde son kullanıcı satışı olmayan sonrasında ise yavaş yavaş farklı pazarlarda boy göstermeye başlayan bir işlemcinin Türkiye'de de sunulması tabi ki haber değeri taşıyor. İşlemciyi beğenirsiniz beğenmezsiniz, fiyatı pahalı gelir ya da uygun bulursunuz, bunlar ayrı bir tartışma konusu. Ancak AMD'nin üst segmentte, Steamroller öncesi muhtemelen en son hamleleri olan bu işlemcilerin, burada sessiz sedasız pazara sunulmasını tabi ki haber yaparız.

Teşekkür ederim.

İyi forumlar.
  • bence gereksiz 8350 gibi bir işlemci varken.

• Fiyatı iyi ama İntel cephesinde hangi işlemciye denk geliyor onada bakmak lazım

• Erdi Abi sen alırmıydın bu işlemciyi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemcilerde trend düşük Watt değerli işlemci doğrultusunda giderken AMD dalga geçer gibi 200 Wattlık işlemciyi piyasaya sürüyor ama hala 65 Wattlık A10 piyasada yok, 5000 serisi gelmedi 6000 serisini de getirmeye niyetleri yok gibi
  • Malesef diyorum ama İntel 4770k varken bu yalan
    Keşke AMD İNTEL i bir silkelese de biz faydalansak ama nerde...

• 220 Watt derken. Kettle mı bu ?

• millet 14 nm üretim teklojisine geçiyor amd hala 32 nm.intelle rekabet edecekse de şu mimarilerini tekrar bir gözden geçirsinler yoksa ellerinde tek koz kalacak o da grafik birimi.ha fiyat konusunda intelden birkaç adım önde o ayrı mesele.

• quote:

Orijinalden alıntı: kimi_raikonen

millet 14 nm üretim teklojisine geçiyor amd hala 32 nm.intelle rekabet edecekse de şu mimarilerini tekrar bir gözden geçirsinler yoksa ellerinde tek koz kalacak o da grafik birimi.ha fiyat konusunda intelden birkaç adım önde o ayrı mesele.

Yaktığı elektriği hesaba katarsan 1 yılda Intel'den daha pahalıya geliyor.
  • Rekabet açısından önemli, AMD'ye öyle ya da böyle destek olmak lazım :)

• 220 Watt kışgeldi sobaniyetine kullanırız artık

• Erdi bey kusura bakmayın ama haber "mağara" ha ben bunun yerine 8350 + 212x alırım daha iyi

• Biliyorum tepkileri üzerime çekicem ama bunun haber niteliği nedir acaba?Ülkemize her giren işlemci haber mi yapılıyor, benim haberim yok?Yıllardır sizi takip eden, seven bir takipçiniz olarak size yakıştıramadım Erdi bey.Resmen advertorial olmuş.

• "Kaynak: Vatan Bilgisayar "

• Bunlar yeni seri öncesi ara ürünler.. Maalesef piyasadaki satıcılar, büyükler dahil, arkasında Amd logolu ürün varken, intel al diye sizi yönlendiriyor.. Biraz bayağı kaçıyor bu tip insanlar..

• quote:

Orijinalden alıntı: orenen

Biliyorum tepkileri üzerime çekicem ama bunun haber niteliği nedir acaba?Ülkemize her giren işlemci haber mi yapılıyor, benim haberim yok?Yıllardır sizi takip eden, seven bir takipçiniz olarak size yakıştıramadım Erdi bey.Resmen advertorial olmuş.

Bi niteliği yok, yanlış baktığın bi yer de yok. Herkes TR veya dışarısı abartısız sanki yeni bişey geliyormuş gibi atladı üstüne. Kimisi temkinli yaklaşırken kimisi direk antipatik bulduğu için verdi veriştirdi. Doğal olarak gereksiz tartışma ve PR malzemesi oldu, gereğinden fazla yer aldı her yerde. Bu bi PR ürünü zaten, 900$ dan satıp AMD'nin para kazanacağını düşünenleri mi istersin, rahatsız olacak bi yan bulup laf edeni mi istersin, alacak olanların iplemediği şeyleri getirip getirip çok güç tüketmesinden tut dalga geçip abartma noktasını geçen mi istersin. Bilgili bilgisiz herkes bişey yazınca doğal olarak koca yumağa dönüştü. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler, AMD ne yapsa kötü reklam oluyor, antipatisi olan çok var. Ellerine eleştirecek malzeme geçince daha da büyüyor aşağılama noktasına varıyor. Sempatisi olanlar da başka bişey yazıyor dediğim gibi içinden çıkılmaz bi hal alıyor.

Aynı mimari olduğu, değişen bişey olmadığını, oc limitinin faln diğer FX ler kadar olduğunu öğrendin mi? tamam geçtim diyip bırakılacaktı. Çekile çekile tuhaf tartışmaların mezesi oldu. Sade TR'de değil başka yerlerde de böyle.

Teknik detay: insanların büyük ihtimal bilmediği, en azından bazı 9 serilerinde kaçak akım miktarı daha yüksek imiş (current leakage). Böyle bi çipi standart hızlarda kullandığın zaman, doğru düzgün çalışan diğer fx 8xx lere göre daha yüksek güç tüketimine yol açıyor. Adamlar bu tarz 4ghz civarı kaçak akımı daha yüksek olan çiplerden yeni bi pazar yapalım diyip, 4.8-5 ghz aralığına çıkartıp satmak istediler. Yüksek frekansa çıkıldığında kaçak akım olayı daha kabul edilebilir sınırlara iniyor ve olumsuz etkisi ortadan kalkıyor. Hem reklam hem 3 5 kar açısından. Sonrasından kabul edilebilir yerlere kadar fiyatlarını indrdiler daha da indirirler. Sistem entegratörlerine faln uygun bi seçenek diğer taraftan. Pahalı hazır sistemler 5ghz lık cpu. Stok hızda 4 ghz de birz sorunlu çalışan 8350'yi 5ghz e normal çalışmasını sağlıyorsun. ama bunu satacak pazar da bulman lazım. Buna benzer nedenler de var.

• Birinci nerede?

• AMD FX-9590

• quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

quote:

Orijinalden alıntı: orenen Biliyorum tepkileri üzerime çekicem ama bunun haber niteliği nedir acaba?Ülkemize her giren işlemci haber mi yapılıyor, benim haberim yok?Yıllardır sizi takip eden, seven bir takipçiniz olarak size yakıştıramadım Erdi bey.Resmen advertorial olmuş.
    Bi niteliği yok, yanlış baktığın bi yer de yok. Herkes TR veya dışarısı abartısız sanki yeni bişey geliyormuş gibi atladı üstüne. Kimisi temkinli yaklaşırken kimisi direk antipatik bulduğu için verdi veriştirdi. Doğal olarak gereksiz tartışma ve PR malzemesi oldu, gereğinden fazla yer aldı her yerde. Bu bi PR ürünü zaten, 900$ dan satıp AMDnin para kazanacağını düşünenleri mi istersin, rahatsız olacak bi yan bulup laf edeni mi istersin, alacak olanların iplemediği şeyleri getirip getirip çok güç tüketmesinden tut dalga geçip abartma noktasını geçen mi istersin. Bilgili bilgisiz herkes bişey yazınca doğal olarak koca yumağa dönüştü. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler, AMD ne yapsa kötü reklam oluyor, antipatisi olan çok var. Ellerine eleştirecek malzeme geçince daha da büyüyor aşağılama noktasına varıyor. Sempatisi olanlar da başka bişey yazıyor dediğim gibi içinden çıkılmaz bi hal alıyor. Aynı mimari olduğu, değişen bişey olmadığını, oc limitinin faln diğer FX ler kadar olduğunu öğrendin mi? tamam geçtim diyip bırakılacaktı. Çekile çekile tuhaf tartışmaların mezesi oldu. Sade TRde değil başka yerlerde de böyle. Teknik detay: insanların büyük ihtimal bilmediği, en azından bazı 9 serilerinde kaçak akım miktarı daha yüksek imiş (current leakage). Böyle bi çipi standart hızlarda kullandığın zaman, doğru düzgün çalışan diğer fx 8xx lere göre daha yüksek güç tüketimine yol açıyor. Adamlar bu tarz 4ghz civarı kaçak akımı daha yüksek olan çiplerden yeni bi pazar yapalım diyip, 4.8-5 ghz aralığına çıkartıp satmak istediler. Yüksek frekansa çıkıldığında kaçak akım olayı daha kabul edilebilir sınırlara iniyor ve olumsuz etkisi ortadan kalkıyor. Hem reklam hem 3 5 kar açısından. Sonrasından kabul edilebilir yerlere kadar fiyatlarını indrdiler daha da indirirler. Sistem entegratörlerine faln uygun bi seçenek diğer taraftan. Pahalı hazır sistemler 5ghz lık cpu. Stok hızda 4 ghz de birz sorunlu çalışan 8350yi 5ghz e normal çalışmasını sağlıyorsun. ama bunu satacak pazar da bulman lazım. Buna benzer nedenler de var.

Sorunlu çalışan Fx 8350 mi? Kaç aydır kullanıyorsun ve ne gibi sorunlarla karşılaştın, çok merak ettim.. ?

• orenen O kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

İlk lanse edildiğinde son kullanıcı satışı olmayan sonrasında ise yavaş yavaş farklı pazarlarda boy göstermeye başlayan bir işlemcinin Türkiye'de de sunulması tabi ki haber değeri taşıyor. İşlemciyi beğenirsiniz beğenmezsiniz, fiyatı pahalı gelir ya da uygun bulursunuz, bunlar ayrı bir tartışma konusu. Ancak AMD'nin üst segmentte, Steamroller öncesi muhtemelen en son hamleleri olan bu işlemcilerin, burada sessiz sedasız pazara sunulmasını tabi ki haber yaparız.

Teşekkür ederim.

İyi forumlar.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.