Şimdi Ara

Allwinner'ın big.LITTLE formundaki 8 çekirdekli A80 işlemcisi hazır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Allwinner'ın big.LITTLE formundaki 8 çekirdekli A80 işlemcisi hazır

İlk kez geçen yıl Samsung'un kullanmaya başladığı ARM big.LITTLE tasarımı, güçlü bir çekirdek grubu ile daha az güçlü ancak enerji tasarruflu diğer çekirdek grubunun iş yüküne göre sırayla devreye girmesini sağlıyor. 

Samsung'un ardından MediaTek ve Renesas da ilk big.LITTLE tasarımlı işlemcilerini tanıtmıştı. Bu trende şimdi Çinli Allwinner da katıldı.

Firmanın bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ARM'ın big.LITTLE tasarımını temel alan A80 işlemcisinin 8 çekirdekli olacağı ve üretime kısa süre içerisinde başlayacağı belirtildi. Çekirdek sayısı açısından Exynos 5 yongasetine benzeyen A80, mobil cihazlar için daha gelişmiş bir performans vaad ediyor.

A80 yongasetinin hangi çekirdek mimarisini temel alacağı şimdilik bilinmiyor. O yüzden performans konusunda yorum yapmak biraz güç. Yongasetinin en erken 2013 sonu, en geç 2014 başlarında pazara sunulması bekleniyor.  

• daha bilgisayarlarda 4 çekirdek yeni yaygınlaşmıken telefonların 8 çekirdek olmasına anlam veremiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: batkent

daha bilgisayarlarda 4 çekirdek yeni yaygınlaşmıken telefonların 8 çekirdek olmasına anlam veremiyorum

Aslında son derece basit..İnsanların bitip tükenmeyen arzuları ve optimizasyonu yerlerde sürünüen android ve türevleri..Yoksa apple ı blackberry si ve microsoftu ortada...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 5 Ekim 2013; 0:38:14 >
  • samsung gerçekten fark yaratmaya başladı

• Teknolojinin gelişip ürün çeşitliliğinin artması neden bazılarının zoruna gidiyor anlamıyorum. Sonuçta şimdi olmasada birgun ihtiyacı olan firma bu teknoloji den faydalanacak. Ayrica bence cokta faydalı bi tasarım batarya ömrü açısından.

• A80'de 64 çekirdekli Imagination G6230 GPU kullanılacağı açıklanmış.

Allwinner'ın big.LITTLE formundaki 8 çekirdekli A80 işlemcisi hazır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.