Şimdi Ara

[Güncel 9EKİM] Psu Makaronlama ve Kablo Değişim(6mm2).

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konu Yukarıdan Aşağı Doğru Günceldir. [9 EKİM 2013]

Merhaba yine değişik bir fikir ile karşınızdayım daha önce elektronik forumunda neden psu kablolarının bukadar çok oldugunu neden tek bir kalın kablo kullnılmadığı hakkında sorum ve arkadaşların cevapları vardı temel olarak cevabımı almıştım ama yinede bı fikirden vazgeçmeyeceğim. sordugum sorunun konusu burada isteyen bakabilirhttp://forum.donanimhaber.com/m_72310136/tm.htm
    konudaki videoyu izlemeniz tavsiyem olur çünkü orada bahsettiğim şeyleri tekrar burada bahsetmeyeceğim.

şimdi gelelim ne yapmak istiyorum ve elimde neler var neler almalıyım;

Elimdeki: Silverstone 750 wattlık (forumdan 2.el) bir psum var tam moduler yapı, yaklaşık 15 metrelik 6mm2 kablo kasanın dış rengine uygun olarak alınacak turkuaz renkli ısı ile daralan makaron

Yapmayı düşündüğüm:videoyu izlerseniz zaten neyi hedeflediğimi anlamış olackasınız.

6pin kablosu: sadece 2 adet kablo olacak bir kablo +12 diğer kablo ise eksi grup için olacak. 6mm2 kablo bakırı üç eşit parşaya bölünerek yada 6 pin molexini biraz mudahele ederek fazla kaba olmadan tüm pinlre kabloyu iletmek
    8pin kablosu: 8pin kablosu daha hoş durması açısından 4 kablo düşünüyorum yönten yine aynı 2 adet +12 2 adet eksi grup olacak
    4pin molex: bu grupta 3 adet kablo olacak aslına bakarsanız 6mm lik kablo gereksiz ama sistemin bütünlüğü için mecbur burayıda 6mm yapacağım, +12 +5 ve eksi olmak üzere 3 adet kablomuz olacak
    5pin sata: psu moduler oldugu için satayı direk 5pin yapmışlar yine sistem bütünlüğü açısından burayıda 4 adet kablo olacak +12 +5 +3,3 ve eksi
    24 pin: en büyük sıkıntı burası genel olarak burada +12, +5, +3.3, +5stby, -5, power on(yeşil), powergood(gri) olmak üzere 7 kablomuz olacak[unuttuğum olabilir] bağlantı sitili yine tüm pinlere dağılım şeklinde olacak

Makaronlama: genelde moddingler sleeve veya paracord şeklinde yapılıyor makaron sadece uç kısımlar için kullanılıyor. ben tamami ile kabloları makaron içinden geçireceğim bu yüzden biraz faklı birşey olacak

kablom hazır deneme amaçlı 6in kablolarının birtanesini sadece kablo yapacağım, ancak projenın devamı daha sonra olacak. çünkü ev taşıyacağız bu arada bilgisayarım bile olmayacak

09/EKİM/2013
    Bu gün bir ön çalışma yapayım dedim ve elimde bir tane 6pin kablosu vardı. yeni pinlerim olmadıgı için sadece nasıl durduğuna bakmak için yapmış oldum.

kabloda 72 adet bakır var, 24erli olarak ayırdım

Lehim aletim yetersiz geleceğinden ocağın ufak gözünde fazla özenmeden lehim yaptım

Pinsiz şekilde yerine sokuyoruz ve sorunsuz giriyor

Eski bir pini biraz soyup kabaca lehimledim, maksat ölçü almak falan

Burada da - ve + grubu yerine yerleştirdim, toplam kalınlık ve 6pin kablosunun genel görünüşü

Buda başka bir 6 pin ile eş soketimiz aradaki kalınlık farkını görebilmek için

Bu günlük bu kadar başka bir gün gerekli olan makaronları ve yeni pinleri aldıktan sonra gerçek kablolarımı yapabilirim, neler öğrendim; kabloları ne kadar keseceğimi lehimi nasıl yapacağımı genel olarak kablonun sertliğini uygulanabilirliğini öğrendim. sanırım 5pin sata kablolarını 6mm2 değil de 4mm2 yapabilirim bunu zaman gösterecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 9 Ekim 2013; 19:22:22 >

• Bende benzerini düşünüyordum,kasada alanım az olduğu için yapmam şart gibi de. Makaron hem kabloları sıkacaktır da

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HeavyClocker H kullanıcısına yanıt
    Aslında bu işin hakkı silikonlu kablo normal kablodan çokçok daha yumuşan ve esnek bir kablo ama elimde hazır kablo varken gidir bir daha kablo almak haybeye para kaçırmak olacak, şimdilik tek eksiğim makaron onuda ilk fırsatta alacağım
  • Ben sana sleeve kullan dedim de dinletemedim neyse ben de mavi siyah kullanicam tabi sleeve

• quote:

Orijinalden alıntı: cumfiçu

Ben sana sleeve kullan dedim de dinletemedim neyse ben de mavi siyah kullanicam tabi sleeve

zabıta gelıyo bak topla tezgahı

• quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

quote:

Ben sana sleeve kullan dedim de dinletemedim neyse ben de mavi siyah kullanicam tabi sleeve

zabıta gelıyo bak topla tezgahı

O zabıta benden tüm 2. El bölümüne gelsin bu parçayı amcamgillere armağan ediyorum

• ufak bir up
  • blu , tek bir kablonun içinde 3 ayrı hat birbirine değince kısa devre yapmaz mı?
  • quote:

blu , tek bir kablonun içinde 3 ayrı hat birbirine değince kısa devre yapmaz mı?

şimdi içeriden tek kanaldan yani tek bir çıkıştan dağilıyor tüm kablolar (videoyu izlersen anlarsın) ama denemek için bir ara kabloları birbirine deydirirrim
  • O Duracell pil mi yoksa başka bir şey mi? Vallahi o çok dikkatimi çekti.

Yine Bluescream ve yine gubidik projeler serisi. Hadi bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: Sosisli Süt

O Duracell pil mi yoksa başka bir şey mi? Vallahi o çok dikkatimi çekti.

Çok doğru dedin işime yarasın yaramasın anten kunten işler yapmadan duramıyorum işte o zamanında 12 adet pil alana verilen bir tornavida çok işimi görüyor vallahi bir tarafı yıldız diğer tarafı düz,

• quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

quote:

Orijinalden alıntı: Sosisli Süt

O Duracell pil mi yoksa başka bir şey mi? Vallahi o çok dikkatimi çekti.

Çok doğru dedin işime yarasın yaramasın anten kunten işler yapmadan duramıyorum işte o zamanında 12 adet pil alana verilen bir tornavida çok işimi görüyor vallahi bir tarafı yıldız diğer tarafı düz,

Bayağı hoşmuş yalnız tornavida.

Ben de dedim kasayı yenileyeceğim; zaman bulamıyorum. Eve de hırsız girmişti, adam ne var ne yok kablosunu kesip almış ve muslukları sökmüş. Dremel, dekupaj testerenin kablosu da gitmiş arada. PSU da evdeydi ama ne oldu ona bilmiyorum. Gidince bakacağım.

• Geçmiş olsun dostum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.