Şimdi Ara

5V stabil elde etmek için LM7805 vb ne kullanabilirim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
6.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sürekli normalde gelen voltaj 5v pcb 5v ile çalışıyor,bazı durumlarda 12v geldiğinde board yanıyor,yada bazen voltaj düşük geldiğinde board tam stabil çalışmıyor bu durumu önlemek için pcb ye voltaj regülatörü eklettirmek istedik,fakat mühendisin dediği şu,eger LM7805 gibi regülatör kullanırsanız 6v gibi voltaj girmesi lazımki onu 5v ye çevirsin,5v gelip 5v çıkmaz 4-4.5v gibi çıkış olur buda boardın tam stabil çalışmasını engelleyecektir kafama takıldı gerçekten regülatörler gelen voltajdan düşükmü veriyor?

kısacası 3v geldiğinde yada 12 v geldiğinde her zaman boardın 5v ile stabil çalışmasını istiyorum ama işin içinden çıkamadım yardımlarınızı bekliyorum

• Nasıl bir kaynak ki bu bazen 3 bazen 12 Volt geliyor?
    Asıl bu kısıma bir çözüm bulmak gerek zira sorun burada.
  • yokan Y kullanıcısına yanıt
    LM7805 regulator entegresi 12 wolt versen 5.wolt verir ben 12 volt bagladim 5 volt veriyor pc de veya baska seylerde kulana birsin 9 wolt da ayni 5 wolt olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: conipek

LM7805 regulator entegresi 12 wolt versen 5.wolt verir ben 12 volt bagladim 5 volt veriyor pc de veya baska seylerde kulana birsin 9 wolt da ayni 5 wolt olur

5v versem gene 5v alabilirmiyim?
  • bir soru daha düşül voltaj geldiğinde mesela 4.5 yada 4 diyelim onuda 5v ye çevirebiliyormu?
  • lm 7805 step-down tipi regulator entegresidir. buda kaç volt verirsen onun altında bir değer alıcağın anlamına gelir. step-up tipi bir entegre kullanmalısın. lm2575-5 in step up versiyonu vardı ama kodunu hatırlayamadım şimdi. biraz araştır step-up regulator kullandığında sorun ortadan kalkıcaktır. tabi burda voltajı yükseltmek gücü yükseltmek anlamına gelmiyeceğinden kaynağının yeterli gücü sağladığından emin olman lazım aksi takdirde bu defada akım sorunları çıkabilir.

temelde step-up gelen düşük voltajı istenilen seviyeye çıkarır.

step-down (lm7805 gibi) gelen voltajı istenilen değere indirirler. bu işlem sırasında kullanılan entegreye bağlı birkaç volt aşşağısını vermeleri normal. bunuda datasheet ini incelersen tam olarak ne kadarlık bir düşüm olucağını görebilirsin.
  • bügün hiç üşenmeden shenzhen merkeze gittim 2 tane numune aldım LM7805,sonuç 5v verdiğimde 4.10 gibi çıkış alabiliyorum,6 yada daha üstü verdiğimde sabit 5 alıyorum, yani sonuç hüsran

hem 5v verdiğimde 5v alabileceğim hemde 12v gibi bir voltaj verdiğimde gene 5v alabileceğim bir regülator varmı acaba?mühendis TPS55065QPWPRQ1 kullanacağız dedi ama çinde yok hongkong da bile yok,sanırsam üretimi durdurulmuş yani bunu kullanmak istesek hem maliyeti hem temini zor olucak acaba tavsiye edebileceğiniz bi regülatör varmı?saygılarımla,bu arada cevaplar için hepinize teşekkür ederim
    yok vermez sen standart wolt versene niye woltaj dussun neyde kulanican ki
  • BUCK/BOOST SWITCH-MODE REGULATOR diye gecıyor,swich mode kısmını anlayamadımda

şimdi söyle bir durum var verilen voltajı kendimiz belirleyemiyoruz,ama sürekli board a 5v girmesi gerekli yani bunun için uğraşıyorum

www.prodctodc.com/dc-335-to-1230v-auto-buckboost-converter-voltage-regulator-for-solar-power-panel-power-supply-p-100.html#.UkQllobKFgg

burdaki regulatoru inceledim acaba ayarı 5v ye yapıldığında 5v den düşükte gelse 5v ye,yüksekte gelse gene 5v yemi çeviriyor?

Devreye iki adet bağlantı koyun , birisini 7805 regüle etsin diğeride harici 5V girişi olsun.
    7805 iletime geçirmen için minimum 8V uygulamalısın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RKeles93

Devreye iki adet bağlantı koyun , birisini 7805 regüle etsin diğeride harici 5V girişi olsun.
    7805 iletime geçirmen için minimum 8V uygulamalısın.

ben 6v verdiğimde 5 volt alabiliyorum,ama 5v geldiği zaman ancak 4.10 çıkış alabiliyorum
  • Lm 7805 ile girişinin her zaman çıkışa göre yüksek olması gerekir eğer giriş voltajın düşük olursa çıkış da osilasyon yapmaya başlar ve çalıştıracağın devren sağlıklı çalışmaz,

ege
  • her diyot üzerinde 0,3 kayıp oluyor şotki diyot yerine hızlı diyot kullana bilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: yokan

BUCK/BOOST SWITCH-MODE REGULATOR diye gecıyor,swich mode kısmını anlayamadımda

şimdi söyle bir durum var verilen voltajı kendimiz belirleyemiyoruz,ama sürekli board a 5v girmesi gerekli yani bunun için uğraşıyorum

www.prodctodc.com/dc-335-to-1230v-auto-buckboost-converter-voltage-regulator-for-solar-power-panel-power-supply-p-100.html#.UkQllobKFgg

burdaki regulatoru inceledim acaba ayarı 5v ye yapıldığında 5v den düşükte gelse 5v ye,yüksekte gelse gene 5v yemi çeviriyor?

Çıkışı 5v a ayarliyorsun,girise 3v - 35v arasi bir gerilim geldigi sürece 5v cikis aliyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: nowanda

quote:

Orijinalden alıntı: yokan

BUCK/BOOST SWITCH-MODE REGULATOR diye gecıyor,swich mode kısmını anlayamadımda

Çıkışı 5v a ayarliyorsun,girise 3v - 35v arasi bir gerilim geldigi sürece 5v cikis aliyorsun.

nowanda
    bu tam olarak benim istediğim şey hepinizden Allah razı olsun,çinden pcb ıvır zıvır lazım olursa çekinmedenm mesaj atın maliyetine çinde kaç paraysa o paraya göndericem sağlıcakla kalın

• Hiç uğraşmayın lm7805 'lerle. lm li regülatör entegrelerinde regülasyonun stabil olması için voltajın entegrenin regüle değerinden en az 3 volt yukarıda olması gerekli. Yani 7805 için en az 8 volt. 7909 için en az 12v. 7812 için en az 15v gibi. Tabi üst tepe değer voltajlarıda var bu regüle entegrelerinin. Onlar datasheetlerinde yazıyor. Fakat regüle voltajından 3 volt yukarıda olması durumu sabittir. Benim size önerim yukarıda bir arkadaşında bahsettiği gibi lm2575-5 entegresini kullanman. Bu entegre hem 7805 ten daha az ısınır hemde dış etkenlerde etkilenme durumu çok daha düşüktür.
  • http://www.prodctodc.com/dc-335-to-1230v-auto-buckboost-converter-voltage-regulator-for-solar-power-panel-power-supply-p-100.html#.Ukp1138UOwR
    bu modulden aldım test ettim,yukseltme gıbı bısı yapmıyor en az 5.6v verıldıgınde 5v alabılıyorum vede 5.6v ustu verdıgım degerlerde hep 5 alabılıyorum yanı buda ısımı gormedı
    ikisini aynı anda yapan bir devre bilmiyorum ama sana bir önerim var.piyasada step up ve step down olarak regülatörler mevcut.ikisinide alıp aralarındaki geçişi sağlamak için mosfetler veya transistörle bir switch devresi yapabilirsin.biraz devre tasarımı gerekiyor :D
  • 5V luk harici bir güç kaynağı ile besleyin devreyi olsun bitsin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.