Şimdi Ara

En ucuz laptop alım macerası / Ankara

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
10.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

modeller ve fiyatlar yalnızca yakın tarihlerde Ankara için geçerlidir.

Ben kararımı bu şekilde verdim. Birilerinin işine yarayabilir. Ayrıca yaptığım hataları diğerleri düzeltebilir. Bu durumda henüz laptupunu almayanların işine daha da çok yarayabilir.

Bölüm 1

İş veya eğitim amacıyla kullanılacak,
    oyun oynama amacı olmayan,
    mümkün olan en ucuz laptop'u bulmak.

Harcanacak her kuruşun önemli olduğu, pili uzun dayanan, paramıza uygun mümkün olan en son teknolojiye sahip bir laptop bulmak.

Nasıl başladım? Piyasada internetten araştırma yaptım. İzmirde ve İstanbulda fiyataların daha uygun olduğunu gördüm. Ama İnternetten alışveriş yapmak istemedim. İkinci ellere baktım ama insanlar laptoplarıyla duygusal bağlantı kurmuş, kimse ucuza vermiyordu. Bende daha düşük model olsun ama ilk ben kullanmış olayım dedim. Sıfırlara bakmaya başladım.

Peşin alabilseydim çok karışıklık olmazdı ama taksitle almalıyım.
    Dikkat edilecek nokta her her bilgisayarcıda her bankanın taksit oranları ve vade farkları farklı oluyor. Hatta internette farklı oraya gidince farklı bile olabiliyor. Daha ucuzunu buldum diye beğendiğiniz laptoptan vageçersiniz ama banka taksit ve vade farkları yüzünden daha da fazla para vermiş olabilirsiniz. Taksit olanaklarını + vade farklarını internetten iyice inceleyn. Laptopu alırken bilgisayarcıda bunu yeniden kontrol edin!!!

Dolar kur farklarına dikkat edin. Televizyondan öğrendiğiniz dolar fiyatını hesaplayıp bilgisayarcıya gidebilirsiniz ama o da ne? Oranın dolar kuru farklı olabilir ve yine başka bir yerde daha ucuza daha iyi bir laptoptan boşuna vazgeçmiş olabilirsiniz. Kontrol edin!!!

Unutulmayacaklar:

1.Almaya karar verdiğiniz modeli mutlaka donanimhaber de arayıp inceleyin, insanlara sorun.
    Ben şöyle yapıyrum. google ı açın, gelişmiş aramaya basın,
    aramanın hangi sitede yapılacağını gösteren yere
    http://forum.donanimhaber.com
    linkini kopyalayıp yapıştırın
    (örneğin google.com, .org Daha fazla bilgi yazan yerin hemen üstü)
    google da yine aynı sayfada en üste kelimelerin hepsi kutusuna örneğin
    Acer 2423 yazın google'da ara'ya basın.

2.Garanti belgesi + fatura + orjinal windows belgesi veya herneyiyse o zımbırtıyı alın.

3.Yurtdışına çıkacaksanız uluslararası garantisi varmı kontrol edin. Bu durumda orjinal windowsuda aldığınızdan emin olun. Aynı zamanda laptop kiminle yurtdışına çıkacaksa faturada onun adının yazması sanırım daha iyi.

Bu inceleme Ankara piyasasına göre hazırlandı. Modeller farklı satıcılara göre farklılık gösterebilir. (ve gösteriyor)

Ürün bilgileri ve fiyatları Ankara'da faaliyet gösteren tek bir firmadan alındı. Fiyatlar Ankara piyasasına göre burada ya aynı ya biraz daha düşük ya da düşüktü, ancak bana kredi kartı imkanları cazip geldi.

ürünlere ucuzdan pahalıya sıra ile bakalım; (sonuçları değiştirmeyecek ufak hatalar olabilir) Karşılaştırma tablosu resim olarak aşağıda. Kaybolursa haber verin.

En ucuz laptop alım macerası / Ankara

ürünlere ucuzdan pahalıya sıra ile bakalım;

Acer 2423 NWXCI__________579$ + KDV

Ürün celeron işlemcili, Bu bir dez avantaj. Piyasada artık daha güçlü işlemciler var. Ama paramız kısıtlı ve aslında bu da her işimizi görür. (Oyun oynamayacaksak ve ciddi grafik programlar çalıştırmayacaksak elbette)

Harddisk 40GB, Düşük gibi görünsede bu bir laptop sonuçta. Herşeyimizi bunun içinde taşımayacağız. DVD okuyucu var ve gerekirse önemli extra verilerimizi 1-2 DVD de taşısak ölmeyiz. Bu yüzden problem yok. Ancak harddiskin hızı 4200rpm. Aslında bununda önemi yok. Bu fiyata bu normal ve bizim kullanacağımız işlerde bize 4200rpm harddiskin kötü bir etkisi olmayacak. Belkide farkı hiç farketmeyebiliriz(belki farketmeyiz ama biz umursamıyoruz çünkü fiyat avantajımız var).

RAM; 256 mb DDR2. en düşük ram li makina bu. Ama 25-30 dolara 512 yapılabilir. Ama ben yapmazdım çünkü bu haliyle pil daha uzun süre dayanıyor... Genede 256 mb yi yinede bunu bir eksi olarak kaydedelim bakalım.. (İstanbulda 512 mb olarak satanlarda var ama ben Ankaradayım)

Ekran 14.1' Bu kimileri için küçük gelebilir ama ciddi bir avantajıda beraberinde getiriyor. İstediğimiz gibi çantamıza koyup taşıyabilirz. Küçük ve az yer kaplıyor. Ekranımız küçük olduğu için az elektirik tüketiyor ve pil bizi 4-5 saat idare edebiliyor. 1 saatte %80 şarj olabiliyor. Pil durumuna göre elektirik pirizine uzak çalışmalarınız için incelemedeki laptopların en iyisi bu.

Ekran kartı max 64 MB. hatırlatırım oyun oynamayacaktık. Aslında bir eksi ama bizi ilgilendirmiyor.

CD yazıcı var ancak DVD yazıcı yok. DVD okuyucu var. Artık DVD leri diğer bilgisayarda ya da arkadaşta yazdırıcaz :)) Keşke DVD yazıcı olsaymış.

İşletim sistemi sizin için önemliyse ki benim için öyle Bu ürün LİNUX la geliyor. Bu ciddi bir eksi. Hatta Windows da beraber gelse bu makinayı gözü kapalı alırdım.

Ağırlık. İncelemedeki laptopların en hafifi.

Sonuç: Çok geziyorsanız, ağırlık önemliyse, şarj süresi önemliyse ve Linux ile idare ederim diyorsanız bu makinayı alın. Şimdiden hayırlı olsun :))

----------------------------------
    yukarıdaki laptop'u almaya karar vermiştik ama içimizde birşey bizi dürtüyor değil mi?

evet evet öyle; Hadi bakalım.

ACER 2423 NWXCI'da orjinal windows yok. (Bu sizin için önemli değilse alın onu) Alışverişe devam...

ACER 2423 NWXCI + windows XP home

579$ + 90$ = 669$ + KDV

yeni fiyatımız hayırlı olsun.

Ama o da ne? yalnızca 20$ farkla başka bir ürün var burada ve piyasada çok tutulan bir model. DELL Inspiron 1300

------------------------------------------
    DELL Inspiron 1300_________689$ + KDV

İşlemcimiz değişmedi gene Celeron

Hard-disk aynı 40gb ama bu sefer 5400rpm ki az önce bunun umrumuzda olmasığına karar vermiştik ama sonuçte iyi bir artı.

Ram 512 mb DDR2 533 iyi bişey..

Ekran 15.4' buna ne desem bilemiyorum film izlersen iyi ki ben izlemem laptopta. giderim evde 17 inç te seyrederim. Tek bilgisayarınız laptop değilse sallanabilir bir özellik. Kötü tarafı 15.4' lerin aslında 15' lerden küçük olması. görüşümüz NÖTR.

Ekran kartı 2423 ile aynı. max 64 MB. hatırlatırım oyun oynamayacaktık.

Optik sürücü 2423 ile aynı. CD yazıcı var DVD yazıcı yok, DVD okuyucu var.

İşletim sistemi: Windows XP home. (sırf bu yüzden başlamıştık zaten bu modeli incelemeye.

Ağırlık: 3kg ye yaklaşmaya başladık (2.86kg)

Pil: pil süresi düşmeye başladı 3, 3.5 saat

son söz:
    ACER 2423 e göre 30$ a aldığımız artılar (eğer orjinal windowsla alırsak bu böyle / yok almazsak ona göre hesaplayın siz kendinize göre)

30$'a
    +orjinal windows
    +256 MB fazladan ram ile toplam 512mb ram
    -pil süresi 1 saat azaldı.

Değermi?

EVET DEĞER
    1 saat pil ömrü kaybettim ama cebimdeki 30$ bana batıyor. Ayrıca bu Türkiyede aynı 2423 te olduğu gibi sevilen bir model.

verdik 689$ + KDV Hayırlı olsun...

bitti mi?
    hayır!!!
    10$ farkla başka bir rakip var. Yalnızca 10$ daha verip CENTRINO'muz olacak. Değermi? EVET EVET EVET. Hadi gidelim...

------------------------------------------------
    DELL LATITUDE 120L

işlemci Centrino Pentium M 725 1.6 Ghz. Bu çok iyi bir artı.

Hard disk: 60gb (20gb daha yüksek)

Ram: dell 1300 ile aynı

Ekran kartı: max 128 mb (öncekilerde 64 tü) sonradan baktım directx9 desteklediğini söylüyor.

optik sürücü: öncekilerle aynı

işletim sistemi: aynı, windows

ağırlık: öncekiyle yaklaşık aynı

pil: 2 saat

SONUÇ:
    +celeron'dan pentium centrino'ya geçtik
    +hard-diskimiz 20gb daha büyüyüp 60 gb 5400rpm oldu.

+orjinal windowsa devam ettik

-pil süresi 2 saat

KARAR:
    10 dolar daha verip bunu aldık. Yaşasın, gerçi pil durumu endişelendiriyor ya neyse...

10$a ne kazandık?
    Centrino işlemci + 20 GB fazladan harddisk alanı

Bitti mi? Tabiki hayır çünkü aynı fiyata başka bir laptop daha var. Onada bakmazsak ayıp olur. İşte MSI MegaBook M520

---------------------------------------------
    MSI MegaBook M520

Bu markayı seviyorum ve önyargılı davranmamaya çalışacağım.

İşlemci: önceki gibi centrino ama 1.6 yerine bu sefer 1.73. Bizi son kullanıcı olarak çok ilgilendirmiyor.

hard-disk: 20 gb daha düşük yani 40GB ve rpm'si belirtilmemiş.

ram: 512 ve DDR denmiş (DDR2 değil)

ekran: 15' eğer sürekli film seyretmiyorsanız bu 15.4' ten daha iyi.

ekran kartı: 128mb ve directX9 destekliyor. Alacağınız makinada paranızda müsaitse buna dikkat edin çünkü windows vistanın tüm özelliklerini kullanabilmek için directx9 önemliymiş, Ama bizim için değil. Bilgisayarı iş yapmak için kullanıyoruz.

optik sürücü: önceki ile aynı

ağırlık : önceki ile yaklaşık aynı

pil: 2.5 saat. pil süresi giderek düşüyor. Bu can sıkıcı bir eksi.

SONUÇ:
    HAYIR, bu sefer değil DELL LATITUDE 120L daha iyi görünüyor gözüme. hem de bunun işlemcisi 1.6 yerine 1.7 olmasına rağmen.

Yalnız bu makinanın bazı yerlerde DVD-RW li versiyonu satılıyor aynı fiyata. Bulursam o zaman DVD-RW ile beraber bunu alabilirdim ben. Biraz son saniye ruh halinede bağlı

----------------------------------------------
    Bir huzursuzluk var içimde. Keşke DVD-RW de olsaydı.

Ancak fiyat 100$ birden artıyor. Oysa evdeki emektar PC ye 40$ a alıp takabiliriz. 60$ da cebimizde kalır. Niyeyse laptop taki cd-dvd sürücülerinin hemen bozulacağına dair bir fikir oluştu bende. Evdekiler bile bu kadar kolay bozuluyorsa çokta hatalı değilim sanırım. Ama durun bakalım ne olacak.

ACER 1642 WLMI

işlemci: 1.7 centrino

hard-disk: yeniden 60gb

ram : 512 mb DDR2 533 mhz

ekran kartı 128mb ddr

veeeeeeee : DVD WR dual layer

işletim sistemi: öncekiyle aynı

ağırlık nerdeyse aynı

pil: aynı

SONUÇ:
    unutmayın MSI MegaBook ta eğer DVD RW yoksa elemiştik varsa onu alıyorduk. yani ACER 1642yi DELL Latitude 120L ile karşılaştırıyoruz.

maalesef tek artı DVD WR. 100$ için değmez. Çok ihtiyacımız olursa masaüstü pc mize sonradan 40$a alır takarız.

------------------------------

SON SÖZ

Linux kullanırım diyorsanız:
    1 numara fiyat ve uzun pil süresi ile
    ACER 2423 NWXCI

Mutlaka windowsum olmalı diyorsanız:
    1 numara DELL Latitude 120L

Ancak unutmayın: eğer windows'suz olmaz diyorsanız ve MSI MegaBook'un aynı fiyata DVD rw versiyonunu bulursanız onu alın. Ancak çevrenizde bir bilene sorduktan sonra.
    Çünkü;

-eksi- MSI notebook pili almak isteyen biri pili laptopu satın aldığı yerden bile bulamamıştı.
    -eksi- ram leri DDR2 değil

+artı+ Ama "eğer DVD rw varsa" düşünülebilir. Buna da siz karar verin.

Ben ne mi yapıyorum.
    1. MSI da DVD wr varmı soruyorum, varsa bu DDR2 ram den vazgeçmeye değermi diyor vazgeçiyor onu alıyorum. olmazsa Kararım DELL Latitude 120L

Sonuç: DVD-WR MSI'da yokmuş, hatta MSI tükenmiş.
    -----------------------------------
    ve kazanan:
    DELL LATITUDE 120L. Hayırlı olsun.
    -----------------------------------

Nakit: 1311. ytl
    mütevazi inceleme yazım için aşağıya tıklayınız.
    http://forum.donanimhaber.com/m_8152871/tm.htm

not. Çok yakın tarihler için yalnızca Ankarada geçerlidir. Fiyatlar, modeller, bilgisayarcıların satış politikaları hızlı değişir. Diğer şehirlerde daha farklı olabilir, hatta farklıdır. Karşılaştırma yalnızca yukarıda bahsedilen modeller arasında yapılmıştır. Değerlendirmeye alınmamış başka bir model sebebiyle sıralama tamamen değişebilir. Son satın alma kararı taksitle alıma göre verilmiştir. Başka bir yerde peşin alımda sağlayacağınız bir avantaj sıralamayı sizin için değiştirebilir. Bilgileri sorumluluğunu üzerinize alarak! kullanabilirsiniz. (use your own risk!)

Ana fikrin; bu günlerde, Ankara'da alınabilecek en ucuz laptop olduğunu unutmayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kutu su -- 17 Temmuz 2006; 21:25:07 >

• Helal kardeşim güzel çalışma ellerine sağlık
  • Teşekkür ederim. Umarım birilerinin işine yarar.

Hem okuyanlar hatalarımıda yazsın ki başkalarıda düşmesin aynı hataya.
  • Kutu_Su
    Ankarada Olmasaydık Bence Daha Şanslı Olurduk Kardeşim Ankarada Kampaya Yapan Yer Doğru Düzgün Yok Kampanya Yadan'da Faiz Oranı İle Bizi Kitliyor
  • haklısın diğer bazı ürünlerde Ankaraya göre çok daha iyi fiyatlar veriyorlar ama ya problem çıkarsa? Bu yüzden kendi şehrimizden almak daha iyi diye düşünmüşütm. Aslında hepsi aynı kapıya çıkıyo galiba ama..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kutu su -- 16 Temmuz 2006; 20:09:39 >
  • üffffffff be ellerine sağlık,yaw biz bu fiyatları ne adanda ne mersinde bulabiliyok,
  • ucuz laptop arayan arkadaşların forumda çokluğuna bakacak olursak, bu yeterli ve net bilgi içeren yazının işlerine çok yararlı olacağını söyleyebiliriz. teşekkürler.
  • faydalı bi çalışma olmuş,
    ellerine, emeğine sağlık
  • saol mag.

baktıkça ekliyorum parça parça en üstteki mesaja.
  • Valla bende laptop u aldıktan sonra, keşke söyle yapsaydım keşke böyle yapsaydım dediğim oldu. 64bit işlemcili laptop aldık yaklaşım 1 sene oldu(11ay) daha 64bit lik hiç bir program kullanmadım, daha windows un bile resmi 64bit i çıkmadı, betaları var ancak..
    Benim tavsiyem notebook alırken neye ihtiyacınız varsa onu alın, teknoloji hızlı ilerliyor çünkü. Çift çekirdekli 64bit AM2 işlemciler çıktı mesela şimdi, bende daha 64bit i kullanmadan demode oldu notebook..
  • kutu su
    nerden aldığınız söleyebilirmisin bi mahsuru yoksa, ben de ankaradayım ve bi arkadaş da böle bişi alacak 2 haftadır bakınıp duruyor.
  • gerçekten faydalı bi çalışma olmuş arkadaşım. uygun fiyatlı alacak olan arkadaşlara yol gösterici nitelikte tebrik ederim...
  • cok saol baya faydalı olacak bu post...

ellerine saglık...
  • yukarıda firma ismi yazmamın sakıncası olmadığı yazılmış, öyleyse;

Ankara'da

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=1276

hala 699$.

yalnız;

forumdaki Dell Latitude 120L incelememide okuyun. Herkesin beklentileri farklı olabilir. Ama ben gerçekten çok memnunum. Kullanırken masaüstü PC mi yokasa laptop mu unuttuğum oluyor.
  • f/siemens v2035 neden listede yok?
  • quote:

f/siemens v2035 neden listede yok?

Teknosa'da yaşanan sıkıntılar yüzünden. Hatalı bir seri getirmişler anladığım kadarıyla ve insanlar mağdur olmuş. Olay mahkemeye falan taşınmış. Bende muhtelif forumlardan, şikayet var sitesinden falan takip ettim. Teknosadan almamaya, Fujitsu'da burada yaptığı ayıbı temizleyinceye kadar fujitsu/Siemens almamaya karar verdim.

Bilinçli tüketicilik oyunu oynuyorum

-------

Şimdi farkettim. Sanırım siz de bir firmasınız. Yanlış anlamaları önlemek için yazıyorum. Fujitsu hakkında yazdıklarım belli bir model için geçerli ve belli bir satıcı firma için. Ama ben bir kere Fujitsudan soğumuş oldum. Bazı modelleri kağıt üzerinde çok iyi gözüküyordu oysa. Birde inceleme yazısında dediğim gibi un ucuz olmasının yanında en iyi vade farksız(taksit yüzünden ilave para ödemeden) laptoplardı ve bu Ankara'da ben aldığımda mümkün değildi.

Bence fujitsu satan bütün firmalar FUJİTSU/Siemens'e mektup yağdırıp buradaki imajınız iki paralık oldu, toplayın şu hatalı seriyi demeli. Bence Fujitsu'nun burada olanlardan haberi biler yok...

------------------
    ayrıca ben Dell aldıktan sonra öğrendim gerçi. F/S 2045 için çok ısınıyor ve çok gürültülü demişler. Dell latitude 120L yalnızca monitörün hemen altında bir Dell yazısı var kibirit kutusu kadar. Orada bir ısınma oluyor. kasada "hiç ısı yok desem yeridir." ve "kesinlikle sessiz" Daha sesini duymadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kutu su -- 17 Temmuz 2006; 21:06:54 >

• Çok sağol hocam...Ama genede pahalı gibi...1000 Ytl'yi buluyor bunlar. Piyasada bir ara 800 Ytl'ye notebook bulunabiliyordu.

2.el rulez.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alfaholics

Çok sağol hocam...Ama genede pahalı gibi...1000 Ytl'yi buluyor bunlar. Piyasada bir ara 800 Ytl'ye notebook bulunabiliyordu.

2.el rulez.

Valla ikinci ele karşı değilim. Kendi kullandığım malı kendimden 2.el olarak alırım. nasıl kullandığımı biliyorum. Biraz cesaret işi olduğu kabul edilmeli.

ha bir de aslında benim işimi p3 733 - 256mb ram'li bir laptop tam olarak görürdü. Ama nereden bulacaktım <b>"kaynağı belirli"</b>, ucuz bir 2.el laptop. İnsanlar bilgisayarlarıyla duygusal bağ kurmuş, satmaya kalkınca kıyamıyorlar, çılgın fiyatlar istiyorlar.

Nedir efendim bugün p3 733, 256mb ramlli bir masaüstünün 2.el fiyatı? olsun X lira. Bu laptop olunca 4*X e çıkarsa ben almam o makinayı.

Artık sıfır makinalarda; (normal bir kullanıcı için) laptopla masaüstü arasında fiyat farkı pek kalmadı. Hangisini tercih edersen onu alırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kutu su -- 17 Temmuz 2006; 20:50:54 >

• cok guzel anlatmissin hic aklima gelmemisti 14.1" ekranin 15.4"ten az elektrik tuketecegi.. eger bilseydim bi daha dusunurdum
  • kutusu kardeş süpersin ya bu kadar güzel anlatım ve incelemelerin çok iyi bende senin laptop ve acer 2428 arasında kaldım seninkinde tek takıldığım nokta pil süresi nedir birde directx 9 desteği varmı yokmu...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.