Şimdi Ara

Google çerez yerine AdID adlı yeni bir tanımlayıcı kullanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
320
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Google çerez yerine AdID adlı yeni bir tanımlayıcı kullanacak

Çerez adını verdiğimiz internet tarayıcılarının tanımlama amaçlı kullandıkları küçük kod paketleri neredeyse internetin ilk günlerinden bu yana kullanılıyor. Web siteleri kullanıcıdan elde ettikleri verileri bu çerezlerde saklayarak sonraki girişlerinde daha hızlı gezinti amacıyla kullanıyor. 

Ancak internet reklamcılığı özellikle Google'ın etkisiyle inanılmaz boyutlara ulaştı ve internet kullanıcılarının her hareketi reklamverenler açısından önem arz etmeye başladı. Google bu nedenle reklam amaçlı bir tanımlayıcı geliştiriyor.

Üçüncü taraf çerezlerin yerini alacak olan bu tanımlayıcı "reklam için anonim tanımlayıcı - AdID" olarak adlandırılıyor. AdID, kullanıcıların internet aktivitelerini pazarlama amaçları için takip edecek ve reklam hedefleri konusunda yayıncılara yol gösterecek. 

AdID görünüşte hem reklamverenler hem de reklam yayıncıları için önem arz ediyor. Ancak son kullanıcı tarafında gizlilik eleştirilerini de tetikleyeceği açık. 

• Yemin ediyorum reklamla alakalı haber okuyamıyorum, reklamlar yüzünden Donanım Haber ve Google'dan nefret ettim. :(

• Mutlaka ayarlarda bir yerlerde bununla ilgili "aç - kapa" seçeneği sunarlar, aksi takdirde kullanıcılardan çok dava ve şikayet yer Google.

• Hiç hoşuma gitmedi açıkcası beni takip edip bana reklam göstermelerinide istemem.
  • Artık internete değil Reklama giriyoruz!

• ismi Aids gibi geliyor :D

• Bana reklamını göster sana kim olduğunu söyleyeyim:D

• Bende çerez teknolojisi yetersiz kalıyor onun için yeni ve daha iyi bir teknoloji geliştirdiler diye okumaya başladım haberi. Ama öyle değilmiş amaçları açık ve belli.
    Ha eğer tarahıcı yükleme ekranında bu hizmeti açıp kapatma ile ilgili bir seçenek sunarlarsa(ön ayarı seçeneğin seçilmemiş olması daha makul) bu hizmetin bir zararını görmüyorum açıkcası.
    Sonuçta adamların ekmek parası.

• Chrome kullanılmaz artık.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.