Şimdi Ara

Siri bugün itibariyle beta sürecinden çıkıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Siri bugün itibariyle beta sürecinden çıkıyor

İki yıl önce iPhone 4S ile teknoloji dünyasında merhaba diyen Siri sesli dijital asistan, o günden bu yana hep bir beta sürecinin içerisinde olmuştu. Ancak bugün itibariyle platformda önemli bir değişiklik yaşanacak.

An itibariyle iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 5, iPad 3, iPad 4 ve iPad mini modelleri üzerinde kullanımda olan Siri, bugün itibariyle beta etiketinden kurtuluyor. Siri sayfasını iOS 7 sebebiyle elden geçiren Apple, 4. nesil iPad ve iPhone 5S görsellerine yer verirken, beta ibaresini de kaldırdı.

Her yeni iOS sürümünde Siri'ye yenilikler katan Apple iOS 7 ile birlikte Twitter ve Wikipedia veritabanı entagrasyonu, Bing arama sonuçları, bayan veya erkek ses seçimi, restoran rezervasyonları, Facebook veya Twitter'a gönderi gibi yenilikler sunacak. 

• ekrem71 E kullanıcısına yanıt
    Türkçe olmadıktan sonra ne işe yarar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atakanunsl1:1:1.1

Hocam türkçe yapmak çokmu zor ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Apple-Apple

quote:

kaç aydır 6.1.3 e jb bekliyorum jb siz nasıl olucak o iş
  • quote:

quote:

Değil tabiki. Hele apple gidi ülke stadüsünde ekonomisi olan bi firma için yazı yazmak kadar kolay.

Ama politika işte. İnsanlara bişey verirsen daha fazlasını isterler. Vermessen bunun için yalvarırlar, fazlasını istemezler ve verdiğinde de minnettar olurlar. Hep bir sonraki telefona veya sürüme bişeyler bırakıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam ipad 3 appstore girerken hata veriyor temple run öğesi satın alınamadı diye güncelleme yapamıyorum sürüm 6.1.3 neden az önce bişeyi yoktu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • -ejder- - kullanıcısına yanıt
    Keşke dediğiniz kadar kolay olsa, Türkçe fonetik yapısı nedeniyle doğal dil işleme alanında çok uğraşılması gereken bir dil. Ayrıca bizim bu konuda geçmişimiz yok. Örnek vermek gerekirse, İngilizce için Google, 1600 yıllarından sonraki kitapların bir çoğunu digital ortama aktarmış ocr ile metinlere çevirmiş. Ayrıca bu metinlerin birçoğunun öğelerine ayrılmış halini dil bilimcilerden almış. Sadece bu bilgi ile istatistik kurarak cumleden anlam çıkartma gibi işlemler yapılabilir hale gelmiş.

Türkçe için maalesef böyle bir kaynak yok. Ayrıca sondan ekleme ve yumuşama gibi dil özelliklerinden dolayı, bilgisayarlar sesten kelimeyi tanımakta zorlanıyor. Yüksek lisansta bu konu ile ilgilenmiştim, biz bu konuda diğer dillere göre çok gerideyiz ve Türkçe üzerine bilgisayar bilimlerinde yapılan akademik çalışma sayısı çok az. Biz kendi dilimiz için uğraşmıyoruz, yabancı bir şirketten bunu yapmasını beklememek lazım.

• keşken Türkçe olsa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: husNUKE

Keşke dediğiniz kadar kolay olsa, Türkçe fonetik yapısı nedeniyle doğal dil işleme alanında çok uğraşılması gereken bir dil. Ayrıca bizim bu konuda geçmişimiz yok. Örnek vermek gerekirse, İngilizce için Google, 1600 yıllarından sonraki kitapların bir çoğunu digital ortama aktarmış ocr ile metinlere çevirmiş. Ayrıca bu metinlerin birçoğunun öğelerine ayrılmış halini dil bilimcilerden almış. Sadece bu bilgi ile istatistik kurarak cumleden anlam çıkartma gibi işlemler yapılabilir hale gelmiş.

Türkçe için maalesef böyle bir kaynak yok. Ayrıca sondan ekleme ve yumuşama gibi dil özelliklerinden dolayı, bilgisayarlar sesten kelimeyi tanımakta zorlanıyor. Yüksek lisansta bu konu ile ilgilenmiştim, biz bu konuda diğer dillere göre çok gerideyiz ve Türkçe üzerine bilgisayar bilimlerinde yapılan akademik çalışma sayısı çok az. Biz kendi dilimiz için uğraşmıyoruz, yabancı bir şirketten bunu yapmasını beklememek lazım.

• ben kendi dilimde şiveli konuşanın dediğini bile anlamıyorken telefon nereden anlasın

örnek "erkan anektar goltuğun altında kalık beni ara"
  • iyi hoşda, iPhone 4s'lerde jailbreak ile Türkçe eklenti eklenebiliyordu. Ayrıca Dragon'un app'leri de türkçeyi anlayabiliyor hatta dikte bile edebiliyor. Demek ki isteyince oluyor.
    AppStore Türkiyeye nasıl geç geldiyse, Siri'ye Türkçe desteği de bundan dolayı geç geliyor. Öncelik sırasında değiliz.
  • quote:

quote:

Teknik anlamda en zor dillerden biri
  • kapat gitsin türkçe yokken ne işime yarar siri
  • quote:

Orijinalden alıntı: Call Me Maybe

quote:

quote:

Teknik anlamda en zor dillerden biri

http://www.youtube.com/watch?v=hyAzAQu6LDE

bir de soruyorsunuz yahu

• yukarıdaki arkadaşıma katılıyorum. biz kendi dilimiz üstünde çalışmadan apple dan bunu bizim için yapmasını bekliyoruz. ne kadar ironik
  • husNUKE kullanıcısına yanıt
    usta aslında macbookda ki türkçe konuşma çok başarılı , isteseler bunuda yapabilirler gibi geliyor.
  • Bu türkçe'nin zorluğunu çok büyütüyoruz bu konuda arkadaşlar. O kadar da imkansız aman allah'ım ne kadar da zor denecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Evet yapısal olarak zor bir dil fakat bunu yapan tonla uygulama varken artık "ya abi türkçe de zor, o işe hiç bulaşmayalım" tarzı bir yaklaşımı apple'ın benimsemesi kabul edilemez. Dünyanın en büyük 3. apple store'unu türkiye açacağını falan söyleyenler var, şayet öyleyse o zaman bir zahmet biraz da ülke vatandaşlarına yatırım yapsın.

Bu işlerden anlamam etmem fakat chrome browser'ında misal sesle arama(search) falan oluyor ve baya baya tüm kelimeleri anlıyor. Böyle bir şeyin koskoca apple tarafından istenilse birkaç ayda yapılabileceği kanaatindeyim.
  • Ford aracımda snyc diye bir özellik var.Sesli komutlar ile telefon işlevlerini yerine getiriyorsunuz.Türkçe komutları algılamada gayet başarılı.Kabul dilimiz zor fakat isteyince yapılabiliyor.
  • Bir bilgisayar programı için İngilizce ne kadar zorsa Türkçe'nin de o kadar zor olduğunu düşünüyorum. Sonuçta herşey programlamaya bakar..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.