Şimdi Ara

Kompakt kaset 50. yılını geride bıraktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kompakt kaset 50. yılını geride bıraktı

Günümüzde artık medya içerikleri CD, DVD veya Blu-ray gibi taşınabilir ortamlarda veya internet üzerinden erişilebilir durumda. Ancak biraz daha eskiye gittiğimiz zaman kompakt kaset teknolojisinin pazarın en popüler kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Pazara ilk kez 13 Eylül 1963 yılında Philips tarafından sürülen kompakt kaset teknolojisi büyük bir devrime de imza atmıştı. Görsel kayıtlar uzun bir süre VHS kasetlerde dağıtılsa da video kaset oynatıcılar her tüketicinin erişebileceği noktada bulunmuyordu.

Ancak kompakt kasetler özellikle Walkman tarzı cihazlarla cebimize kadar girmeyi başardı. Bu bakımdan asıl devrimi kompakt kaset teknolojisi gerçekleştirmiş oldu. İnsanların düzinelerce kasetten oluşan müzik koleksiyonlarını hemen her evde görebilirdiniz. Bu kasetler sadece dağıtım için kullanılmıyordu. Aynı CD'lerde olduğu gibi kaset çalarların kaydedici özelliği sayesinde dış ses veya radyo kaydı da yapılabiliyordu.

Zaman içerisinde kompakt kasetler farklı boyutlarda ve sadece müzikçalarlarda değil, ses kaydedici veya telesekreter gibi cihazlarda da karşımıza çıkmaya başladı. Ancak kompakt kasetler de diğerleri gibi teknolojiye yenik düştü ve piyasadan kayboldu. Şu anda halen bazı ses kaydedici ve telesekreter gibi cihazlarda kompakt kaset kullanımına rastlamak mümkün. 

• sony kaset koymuşsunuz resim olarak :=)

• benim kaset çekmecesi halen koleksiyon tadında beklemeye devam ediyor. dağıtmasaydım herhalde 300 e yakın kasetim olurdu şu an ama tahminimce 100 e yakın kalmıştır. sony fx421'im ile arada kontrol ediyorum tabi :D
  • az mı oyun oynardık bunlardan
    mahallede biri orjinal oyun kaseti aldığındda
    kasetciden hemen boş kasete kopyalardık oyunu

• hatay o zamanlar mı daha güzeldi şimdimi daha güzel acaba :D

• DV kasetler bile daha küçük hale geldi, sadece biraz daha kalınlar. :D

Ah Philips ah, teknoloji üreticisi adamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gl4dius

hatay o zamanlar mı daha güzeldi şimdimi daha güzel acaba :D

hatay'ı bilmem ama malatya daha güzeldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fenomenon -- 17 Eylül 2013; 0:51:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biz ortasına kalem sokup çeviren çocuklardık...

• 60 lık 90 lık kasetler vardı. 90 lık 15 şarkı 60 lık 10 şarkı felan alıyordu.o zaman mp4 nerde.şu an 1 gb mp3 yada mp4 çalar 200 den fazla parça alıyor.hey gidi günler hey.evimiz kaset dolu idi.hakan peker ferdi müslüm acıların kadını bergen muazzez ersoy seyyal taner hüner çoşkuner ve aklıma gelmeyen bir sürü isim.mahallede bir tek bizim evde televizyon vardı her cumartesi millet gelir trt 1 i izlerdik.biraz nostalji oldu.şu cümle ile bağlayalım eskiye rağbet olsa pit pazarına nur yağardı.
  • hatayda değişen birşey olduğunu sanmıyorum.en azından dörtyol değişmemiştir.merkezi bilemem.27 yıl yaşadım birşey anlamadım.iskenderundaki temmuz festivalleri olmasa bir hareketlilik yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: masculine

60 lık 90 lık kasetler vardı. 90 lık 15 şarkı 60 lık 10 şarkı felan alıyordu.o zaman mp4 nerde.şu an 1 gb mp3 yada mp4 çalar 200 den fazla parça alıyor.hey gidi günler hey.evimiz kaset dolu idi.hakan peker ferdi müslüm acıların kadını bergen muazzez ersoy seyyal taner hüner çoşkuner ve aklıma gelmeyen bir sürü isim.mahallede bir tek bizim evde televizyon vardı her cumartesi millet gelir trt 1 i izlerdik.biraz nostalji oldu.şu cümle ile bağlayalım eskiye rağbet olsa pit pazarına nur yağardı.

beğendiğimiz sarkıcıların sarkılarını para verip boş kasete çektirirdik.herkesin kasetini alacak halimiz yok.bi boş kaset alırdık.kasetciye gider su su sarkıları kaydet derdik . işte kac liraysa verirdik parasını mutlu olurduk. sony walkmanı olan tanıdık vardı.bize hava atardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

quote:

60 lık 90 lık kasetler vardı. 90 lık 15 şarkı 60 lık 10 şarkı felan alıyordu.o zaman mp4 nerde.şu an 1 gb mp3 yada mp4 çalar 200 den fazla parça alıyor.hey gidi günler hey.evimiz kaset dolu idi.hakan peker ferdi müslüm acıların kadını bergen muazzez ersoy seyyal taner hüner çoşkuner ve aklıma gelmeyen bir sürü isim.mahallede bir tek bizim evde televizyon vardı her cumartesi millet gelir trt 1 i izlerdik.biraz nostalji oldu.şu cümle ile bağlayalım eskiye rağbet olsa pit pazarına nur yağardı.

beğendiğimiz sarkıcıların sarkılarını para verip boş kasete çektirirdik.herkesin kasetini alacak halimiz yok.bi boş kaset alırdık.kasetciye gider su su sarkıları kaydet derdik . işte kac liraysa verirdik parasını mutlu olurduk. sony walkmanı olan tanıdık vardı.bize hava atardı.

Alternatif olarak aiwa'nın walkmanleri de baya meşhurdu o aralar. Son zamanlara doğru otomatik a-b kaset yüzü çevirenleri de çıkmıştı.

• Sony walkman bizdede vardı.Şarjlı Panasonic pilleri ile kaset dinlerken 4 saat felan giderdi şarjı.Radyo dinlerken bu süre uzardı tabikide.Nostaljik güzel anılar vardı.Hani en azından eskiden kalmada olsa saygı ve sevgi devam etmesini isterdim.Ama milletin birbirine düşman olması için yeni teknolojiler bile yetti.Bu milletin geninde var birbirine saldırmak.
  • bizde kasedi geride bıraktık
  • Yorumlara bak hay allahım ya görende sanki hepsi Flac playerlarında müzik dinliyor,Tablet ve taşınabilir video müzik çalarlarında 4k içerik izliyor sanır.Bir zamanlar varmışta hatta 10 parça alıyormuşta..hala var lan kaset Hala..Sabancının torunları Hala kaset var ve hala dinleniyor..ergenlere bak,Artistlik yapmayın

• quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

quote:

Alternatif olarak aiwa'nın walkmanleri de baya meşhurdu o aralar. Son zamanlara doğru otomatik a-b kaset yüzü çevirenleri de çıkmıştı.

o kadar yalvardım, dil döktüm bizimkilere , aiwa alın bari diye almadılar ya la söylemeseydiniz hatırlamazdım aiwa dye bir model . hey gibi günler hey

• quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

quote:

ne kaset çevirmesi? ses kayıt, radyodan kayıt, dolby-nr gibi walkman için süper özellikler vardı... hey gidi günler hey....
    tahtakale de buz gibi bir istanbul kışında aiwa satın almıştım. hatta kulaklık kodunu bile söyleyip öyle alıyrodum... bir de o dönem de cep telefonları yeni çıkmıştı. ilk maaşla bir ericsson t388 (magnezyum kasa), zenith 212 SLR fotoğraf makinesi ve aiwa walkman... piiiihhhh...

• kasettenn kasete kayıt yapardık kasetcilerin önünde uzun kuyruklar olurdu hey gidi günler hey

• hala azda olsa kaset arşivim vardır.Az uğrşmadım manyetik kasetlerle,vhs videolarla :) şimdi geriye dönüp bakıyorumda o günler güzel ve özel günlermiş,şimdi 20 sene önceki hayallerimizi yaşıyoruz resmen.Gün olurda bunca arşivi tek bir kasete yükleyebilcekmiyim derdim hayalim gerçek oldu sonunda,hemde kasetten daha ufak bir şeye atarak
  • Kaseti en güzel biçimde çalabilecek tek alet nakamichi dragondur.
    Bugun bile hala en iyi kaynaklardan biri.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.