Şimdi Ara

Bilgisayar masasını şekle sokma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
1
Favori
5.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Resimde görmüş olduğunuz masa ile ilgili bazı planlarım var.

Kasa koyma yerini oraya değil de,
    masanın dış sağ yanına veya sol yanına monte etmeyi düşünüyorum.
    Kasa masanın dışında olacak, çünkü kasa içteyken hem hareket alanım azalır
    hem de fanlar yazın sıcak üfler, bişerim
    kışın serin üfler, titreyerek irkilirim, olmaz.

Sonra, masa mobil olmak durumunda olduğu için,
    tekerlekler ekleyeceğim, 4 masaya, 1 kasaya.
    kasayı tutan tahta, masaya monte olacağı için 1 tekerlek yeter diye düşündüm.

75x90x55'lik, 70 liralık bir masa.

Rahat kullanım ve kolaylık için başka ne tür modifiyeler ve şekiller yapılabilir?

Fikirlere açığım.

Bilgisayar masasını şekle sokma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Clia -- 15 Eylül 2013; 4:54:50 >

• Tekelekler masaya güzel olur fakat kasaya takmak ile uğraşma derim. Şuan ki hali gibi kasayı masanın sağ tarafına veyatta sol tarafına aynı pozisyonda bırak (sol tarafta olmasını tavsiye ederim sağ tarafta olursa hava akışını engeller, yazları ses ve sıcaklık sıkıntısı çıkartabilir).
    Klavye tahtasını küçültüp oraya kendi özel eşyalarını koyabileceğin ufak bir çekmece yapabilirsin.
    Veya mouse ile klavyeyi aynı tahta üzerinde kullanıp tahtanın alt kısmına geniş bir çekmece veya küçük bir çekmece takviyesi yapabilirsin (geniş yaparsan uzun boylu ve kilolu birisiysen dizlerde sürtme olabileceği için tavsiye etmem).
    Son olarakta masayı duvara yaslarsan lcd monitörün de varsa direk monitörü duvara monte edip masada yer açabilirsin, kalem kağıt işlerinde veya pc masasında yemek beni her zaman mutlu etmiştir.

Umarım istediğin tavsiyelerde bulunabilmişimdir. İyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Memymulio -- 15 Eylül 2013; 5:48:43 >

• Memymulio kullanıcısına yanıt
    Tavsiyelerin için teşekkür ederim.

Kasayı taşıyan tahtaya da tekerlek takmam lazım, zira kasa 5-6 kilo, taşıyıcı tahtayı masaya sadece sabitlemek yeterli kalmayacaktır. Altına konacak bir tekerlek, tüm ağırlığı çekme işini üstlenecektir.

Klavye tahtasını bilerek uzun, ve masayı yanında çekmece olmayanından seçtim, çünkü adamlar çekmece koyuyorlar, klavye tahtası tam da adı üzerinde "sadece klavyenin sığabileceği bir tahta" olarak kalıyor, yanına fare sığmıyor. Ondan sonra klavye Şam'da, fare Halep'te.

Klavye tahtasının altında bence, ne çekmece ne de printer bölmesi olmaması lazım, zaten ayaklar için sınırlı ortam, daha da sıkıştırmamak lazım.

Masayı gerektiğinde odadan odaya taşımak gerektiği için, duvara monte monitör fikri benim için pek mümkün değil, ama masa sabit olsaydı harika bir fikir gerçekten.
    Onun yerine, tam aksine, monitörün ayağının masaya sabitlenmesi lazım ki, getir götür yaparken düşmesin. Bunu nasıl yapacağımı bulmam lazım.

• 2 hobimden biri mod diğeri marangozluk olduğundan boş geçmiyorum bu konuyu

Öncelikle bence kasa tahtasına tekerlek işini unut. Sağlam ve kullanışlı olmayacaktır. Bunun yerine 2 adet uzun raf demiri al. Her bir demirin her kenarında en az 3 delik olsun. Böylece kasanı toplamda 12 vida taşıyacak. Çok rahat çeker. Vida olarak da sunta vidası yerine somun başlı vida, PUL (önemli) ve somun kullan. Kasayı yerden en az 20cm yükseğe yerleştir ki çok toz emmesin yerden. Raf tahtası var deme yerden kalkan tozları her türlü emer kasa. Ayrıca masa yol yapacağı için arada sırada lastik havalarını, stepneyi, far ayarlarını falan kontrol etmeyi unutma o değil de arka tarafa kablo kanalı yapıp kabloları gizlersen derli toplu görünür iyi olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Al bak raf dirsekleri de bunlar. Sen basit L seklinde olanlardan al. En sağlamı onlar.

http://www.google.com.tr/search?q=raf+dirsekleri&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=bCc2Uu2lAYflswaz54BQ&ved=0CAcQ_AUoAA&dpr=1.5&biw=533&bih=247&sei=cyc2UumHJYXaswbS5YCIDg

• thunderwatcher kullanıcısına yanıt
    Thunderwatcher, tüyolar için çok teşekkür ederim.
    Özellikle arkaya kablo kanalı koyma fikri harika.

Hmm. Kasa tahtasına tekerlek koyma diyorsun.
    Mantıklı aslında.
    Aslında çok da güzel fikir. Raf demirleri daha güzel yük taşıyacaktır.
    Hem de dediğin gibi kasayı daha yukarı, tozdan uzağa koymuş olurum.
    Hem de altında tahta olmadığı için alttan havayı daha iyi çeker.
    (kasayı alttan hava çekişli yapmayı planlıyorum da)

Raf demirlerinin kasayı taşıyacak olan kısımlarına da
    kauçuk malzeme kesip yapıştırırım ki getir götür yaparken titreşim olmasın.

Bir de, masayı getir götür yaparken, kasanın sallanmaması için,
    hatta devrilmemesi için de bir şeyler düşünmek lazım.
    Tabi "estetik" bir çözüm bulmak lazım, masaya don lastiğiyle bağlamak olmaz.

• mobilyayla ve bilgisayarla ilgili biri olarak konuya kayıtsız kalamadım sanırım kasanın masaya sabit olması şart değil biz tapu ve kadastro daireleri için mobilya yaparken bu şekilde düşünmüştük kasadan biraz geniş ve uzun bir suntanın altına 4 sarhoş teker ve tozdan korumak ve kayıp düşmesini engellemek amacıyla 2 yanına 5-10 cm yüksekliğinde parçalar monte etmiştik her bilgisayar için ve bunlar toz konusunda ayakkabıyla dolaşılan yerlerde sorun yapmadıklarına göre evlerde hiç sorun yapmaz masaya gelince tekerleklerin sabitlenebilir olması şart bu ayrıntıyı atlama klavye bölümünün kullanılabilirliğini artırmak için teleskopik çekmece rayı kullanmanı tavsiye ederim vem sıradan raylar gibi zamanla sarkmaz oldukça sağlamdır hemde klavye bölümünün tamamı masanın dışına kadar uzanır monitöre gelince masanın arkasından 20 cm genişliğinde yukarıya doğru uzanan bir sunta olursa onun üzerinde sanki duvara sağbitliyormuş gibi rahatlıkla sağbitlersin masa üzerindede monitör yer işgal etmemiş olur

• volkov_19, fikirlerin için çok teşekkür ederim.

Kasanın masada nasıl yer alacağıyla ilgili kafamda bir şeyler oluşmaya başladı.
    Tamamladığımda görüntülerini yine bu başlık altında yayınlayacağım.

Kasayı ben de ilk başta zemine yakın olarak düşünmüştüm, ama raf demiri fikri olayı başka boyuta taşıdı.
    Zaten kasa içi soğutmayı, havayı alttan çekip arkadan verme üzerine kuracaktım,
    kasa raf demirleri tarafından taşınınca, kasanın altı tamamen açık kalacak,
    ve bu kasa içi havalanmaya çok olumlu etki yapacak.
    Bir de kasayı kapaksız (açık sistem) çalıştırma fikrim de vardı, bu montaj buna da uygun.

volkov_19, bir de bu şekilde, masa daha kompakt, daha derli toplu oluyor,
    zira yapı sadece 4 tekerlek üzerinde olan bir masadan ibaret olacak.

Dediğin gibi, ön iki tekerleği kilitlenebilir olanlarından alacağım.
    Masa kafasına göre gezmesin.

Klavye bölümü rayları konusunda...
    Valla çok iyi fikir. Sonuçta elim kolum sürekli o alanda ve ağırlık uyguluyor olacak.
    Bazen Memymulio'nun da değindiği gibi, yemek de yiyeceğim.
    Evet, güçlü ve uzun ömürlü olması önemli.
    Tekerlekleri almak için Perşembe Pazarı civarına bakacaktım, teleskobik raylardan da sorarım.
    Umarım pahalı değillerdir. Zira düşük maliyetle güzel bir örnek bilgisayar masası oluşturup
    arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.

Monitörü duvara sabitler gibi, suntaya sabitleme fikrin muhteşem!
    Kasa koymak için koydukları o tahtayı zaten kullanmayacaktım, belki onu kullanabilirim?
    Ölçüleri tahminen 500x250x18mm.

Peki ama 1.8cm'lik sunta, 22 inç (ya da daha büyük) bir monitörü tek başına taşır mı?
    Bir diğer soru, monitörü tutacak olan bu sunta, masaya nereden ve nasıl irtibatlanır?
    Fotoğrafa bakınca, arkalık olarak, ayakları birbirine irtibatlayan bir panel gözüküyor,
    ama o kontrplak da olabilir, mobilyacılar genelde arka cephe için kontrplak kullanıyor çünkü.

@volkov_19
    @Memymulio
    @thunderwatcher

• benim kullandığım monitör 23 inch kaldırmayı denedimde herhalde 5-6 kg vardır yani monitörü suntaya sabitlemek için en az 30 cm genişliğe sahip olması şart sunta çok ser bir malzemedir bu yüzden kırılgandır mdf çok daha yumuşak olduğundan çok daha dayanıklıdır mdf kullanırsan 15-20 cm genişlik fazlasıyla yeterli olur sabit bit masa olsaydı çok sağlam olması gerekmezdi ama komple taşınırken oluşucak sarsıntı (halıya takılıp birden sallanarak kurtulması devrilme riski geçirmesi ..vs) monitörü riske atmaya değmez sabitleme işine gelince masa üst tablası 2 vida ve biraz altındaki arkalığa 2 vida atarak rahatlıkla sabitleyebilirsinbunun için 3,5x50 ölçülerindeki vidalar yeterli olur
  • volkov_19 V kullanıcısına yanıt
    Şimdi aklıma geldi de,
    bu monitör sabitleme işi iyi de, işin bir de kötü kısmı var ki,
    o da monitörün sabit olması.
    Yani sağa sola çevirmek istediğimde, ya da yukarı aşağı, bu mümkün olmayacak.

Ayarlanabilir monitör ayağı alsam, masaya monte etsem, çok pahalılar.

Getir götür yaparken monitör sakata gelmesin diye
    çift taraflı bant kullanmak, en ekonomik seçenek gibi gözüküyor.
  • Eğer kablo saklama kanalını metal borudan yaparsan bu boruyu biraz uzun tutup aynı zamanda monitör direği olarak da kullanabilirsin. Koctas gibi yapı marketlerde hhazır kromajlı askı demirleri satılıyor. Ayrıca burada monitör askı aparatları da mevcut. Kasanın altındaki plastik ayakları sokersen geriye kalan delikleri kasayı raf dirseklerine vidalamak için kullanabilirsin. O durumda kasayı balkondan aşağı bile atsan masadan ayrılmayacaktır. Raf dirsekleriyle kasa arasına lastik pul ya da musluk contası atmayı unutma ki ses yapmasın.

• Sen sormadan söyleyeyim hemen. Metal askı borusunu masaya sabitlemenin en iyi yolu masaya delik açmak. Boruyu bu delikten geçirdikten sonra alt taraftan masanın arkasındaki panele bağlayabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

Eğer kablo saklama kanalını metal borudan yaparsan bu boruyu biraz uzun tutup aynı zamanda monitör direği olarak da kullanabilirsin. Koctas gibi yapı marketlerde hhazır kromajlı askı demirleri satılıyor. Ayrıca burada monitör askı aparatları da mevcut. Kasanın altındaki plastik ayakları sokersen geriye kalan delikleri kasayı raf dirseklerine vidalamak için kullanabilirsin. O durumda kasayı balkondan aşağı bile atsan masadan ayrılmayacaktır. Raf dirsekleriyle kasa arasına lastik pul ya da musluk contası atmayı unutma ki ses yapmasın.

Sen sormadan söyleyeyim hemen. Metal askı borusunu masaya sabitlemenin en iyi yolu masaya delik açmak. Boruyu bu delikten geçirdikten sonra alt taraftan masanın arkasındaki panele bağlayabilirsin.

Baktım da fiyatlara...
    Bir monitörü bir yere sabitlemek bu kadar pahalı olmamalı.
    Monitöre takılacak parça ayrı para, duvara sabitlenecek olan parça ayrı para.
    Yani aparatın kendi, masadan pahalı, öyle diyeyim.

Kasanın rafla teması ve titreşim konusuyla ilgili bir şey sormak istiyorum.
    Hatta verdiğin tavsiye üzerinden gidelim:

Şimdi ben diyelim ki kasanın plastik ayaklarını çıkardım.
    Ayakların deliklerini de raf demirleri üzerinde işaretledim,
    sonra işaretlediğim yerlerden, raf demirlerini deldim.
    Bu delikleri kullanarak, kasayı raf demirlerine vidaladım.
    Ama titreşim olmasın diye, vidalamadan önce, kasa ile raf arasına pul ya da conta koydum.

Buraya kadar tamam.
    Sorum ise şu:

Evet, conta, olası bir titreşimi absorbe edecek ve kasaya iletmeyecek, çünkü esnek yapıda.
    Ama irtibatlayan vida esnek değil?
    Somun başlı vida, doğrudan iki mekanik aksanı, aslında birbirine mekanik olarak irtibatlıyor.
    E bu şekilde titreşim olur aga..
    Bu noktada takıldım.
    Ama kasayı rafa sabitlemek çok güzel fikir.

• dostum masayı nereden buldun link varsa alabilir miyim ?

• Yok vida titreşim iletmez o kadar. Anca çamaşır makinesi gibi zangır zangır titremesi lazım ki o zaman da vidaydı puldu son derdin zaten. O durumlarda yaylı
    vida kullanılıyor. Ekran sabitleme olayında demirciye kaynak yaptırarak kendi aparatını da yapabilirsin.

• evpandası kullanıcısına yanıt
    Tabi ki.
    Masanın adı ve modeli "Alpino Efes Pc Masası" diye geçiyor,
    direkt böyle aratabilirsin, pek çok yer satışını yapıyor.
    İki renk modeli var, biri beyaz erik (bu sayfadaki), diğeri duman meşe.
    Fiyatı 70 lira. Ücretsiz kargo.

Satışını yapan yerlerden aynigunkargo.com da karar kıldım, oradan sipariş edeceğim.
    (hizlial.com'u pek tavsiye etmiyorum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Clia

Tabi ki.
    Masanın adı ve modeli "Alpino Efes Pc Masası" diye geçiyor,
    direkt böyle aratabilirsin, pek çok yer satışını yapıyor.
    İki renk modeli var, biri beyaz erik (bu sayfadaki), diğeri duman meşe.
    Fiyatı 70 lira. Ücretsiz kargo.

Satışını yapan yerlerden aynigunkargo.com da karar kıldım, oradan sipariş edeceğim.
    (hizlial.com'u pek tavsiye etmiyorum)

teşekkür ederim hocam,montajı kendimiz yapıyoruz değil mi ?

• thunderwatcher kullanıcısına yanıt
    Hmm.. Ahşap işinden az, metal işinden daha da az anlarım.
    Monitöre metal ayak işini şimdilik askıya alalım.

Monitörün plastik ayağının en dirençli olduğu karşılıklı iki noktayı delip,
    o deliklerin masaya gelen noktalarını da delip,
    somunlu civata ile masaya sabitlerim.
    Civatanın yukarıda görünen kısmını da siyaha boyarım, hem sağlam olur,
    hem de şekil olur.
    (gerçi bunun için garanti süresi dolumunu bekleme gibi bir sıkıntı var, ama olsun)
  • evpandası kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.
    Evet, ürün demonte olarak panel panel geliyor.
    Torba içinde vidaları, sıkma aparatları falan geliyor.
    Kurulum kağıdına göre teker teker monte ediyorsunuz.
    Tornavidaya, matkaba falan gerek yok.
    Delikler, vs.ler paneller üzerinde hazır geliyor.

Çok zevklidir. Biraz yorar ama değer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Clia -- 16 Eylül 2013; 20:47:46 >
  • Monitör ayağının altında vida yerleri olabilir de. Bazı monitörlerde oluyor. Eğer yoksa kablo bağı ile sabitleyip sabitleyemeyecegine de bir bak derim.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.