Şimdi Ara

Asus MX239H IPS görüntüde kısmi bozulma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
3.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık 6 aydır Asus MX239H monitörü kullanıyorum. 2 gün önce ekranın sağ tarafında aniden görüntü bozulması oluştu. Aşağıdaki fotolarda net olarak görebilirsiniz. Görüntüde morlaşma, netlik kaybı ve hafif titreme var. Ekranın sol 2/3'ü eskisi gibi normal görünüyor.

Bu monitörü yaklaşık 3 aydır O/C lu olarak 1080p 75 hz de kullanıyordum. Bunun için "Custom Resolution Utility"'de manuel parametreler kullanmıştım. Bu uygulamayla monitör O/C yaygın bir şey, 1080p de 85 Hz lere çıkanlar var. Neyse, bu görüntü bozulmasının O/C dan kaynaklanabileceğini düşünerek 60 Hz ye döndüm. 2 gündür 60 Hz de çalışıyor ancak hala düzelmedi. HDMI kablosunu da kontrol ettim.

Monitör ilk aldığım zamanlarda henüz O/C yapmamışken de birkaç kere böyle görüntü bozulmaları göstermişti ancak bunlar yaklaşık 6-12 saatte kendiliğinden düzeliyordu.

Sizden ricam bu konuda bilginiz varsa paylaşmanız, özellikle bu LG AH-IPS panellere sahip olanlardan rica ediyorum. Birkaç gün daha devam ederse servise götüreceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Really -- 14 Eylül 2013; 23:12:43 >

• Merhaba,

Bu işlerden çok anlamam, ama monitörün yanına mıknatıs veya mıknatıs içeren birşeyler (Hoparlör,v.s.) koymuş olabilir misiniz? CRT monitörlerde mıknatıs buna sebebiyet verirdi. LCD monitörlerde de durum böyle olabilir.

Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sergions

Merhaba,

Bu işlerden çok anlamam, ama monitörün yanına mıknatıs veya mıknatıs içeren birşeyler (Hoparlör,v.s.) koymuş olabilir misiniz? CRT monitörlerde mıknatıs buna sebebiyet verirdi. LCD monitörlerde de durum böyle olabilir.

Kolay gelsin.

Evet yanlarda 40W lık stereo hoparlörler var. Okuduğuma göre LCD monitörler manyetik alandan etkilenmiyormuş, ayrıca bu aldığım hoparlörler de üreticiye göre manyetik korumalı. (Hoparlörler M-Audio AV-40 bilenler belki bir yorum yapabilirler). Bunların ışığında ben sorunun hoparlörlerden kaynaklanmadığını düşündüm. Yaptığım ilk değişiklik uzatma kablosunu başka bir prize takmak oldu zira önceki monitörüm başka bir prizde aynı şekilde görüntü bozulması yaşatmıştı. Ancak bu değişiklik işe yaramadı.

Fakat şu an hoparlörlerden şüpheleniyorum çünkü monitörün yaşattığı (sonradan düzelen) ilk görüntü arızası bu hoparlörleri yerleştirdiğimde meydana geldi. Ek olarak güç üniteli kolonun power düğmesinin açtığımda ve kapattığımda monitör 1 saniyeliğine kapanıyor. Bu durumlardan dolayı hoparlörlerin güç bağlantısının monitör üzerinde etkisi olduğuna vardım. Hoparlörler ABD malı, belki bizim standartlara tam uygun değillerdir.

Diğer yandan ilk mesajda yazdığım gibi monitöre uyguladığım O/C tan da kaynaklanmış olabilir. Priz değiştirme ve hoparlör kapatma sonucunda bir değişiklik olmadı, artık servise teslim etmekten başka çarem yok.

• Benimde bi kaç ay önce sol tarafta bozarma ve yatay tarama oldu sonra kendiliğinden düzeldi sanki ekran görüntüsü oraya yapışmış gibiydi sonra tekrar geri geldi bir çözmünü bulamadım sanırım servise gidecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hwgordon

Benimde bi kaç ay önce sol tarafta bozarma ve yatay tarama oldu sonra kendiliğinden düzeldi sanki ekran görüntüsü oraya yapışmış gibiydi sonra tekrar geri geldi bir çözmünü bulamadım sanırım servise gidecek.

Üstte görüntülediğim olay buydu işte. Ancak bendeki düzelmedi ve servise götürüp iade hakkı aldım. Forumdan 2 kişi daha aynı sorunu yaşadığını söyledi. Belli ki bu seride yaygın bir hata var.
  • nerden almıştınız direk asus servisine mi gönderdiniz? sadece monitörü mü götürüyoruz yoksa tüm kutusuyla mı? ben de servise götüreceğim de halen düzelmedi. bilgilendirirseniz sevinirim beni haberdar edin.
  • quote:

nerden almıştınız direk asus servisine mi gönderdiniz? sadece monitörü mü götürüyoruz yoksa tüm kutusuyla mı? ben de servise götüreceğim de halen düzelmedi. bilgilendirirseniz sevinirim beni haberdar edin.

Vatan'dan almıştım. Kendim teknik servise götürdüm ama kargolansa da oluyor galiba. Benden sadece tablasız monitörü aldılar. İade kuponu almama rağmen kalan kutu içeriği bende kaldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Really

quote:

nerden almıştınız direk asus servisine mi gönderdiniz? sadece monitörü mü götürüyoruz yoksa tüm kutusuyla mı? ben de servise götüreceğim de halen düzelmedi. bilgilendirirseniz sevinirim beni haberdar edin.

Vatan'dan almıştım. Kendim teknik servise götürdüm ama kargolansa da oluyor galiba. Benden sadece tablasız monitörü aldılar. İade kuponu almama rağmen kalan kutu içeriği bende kaldı.

slm bence hoparlör mıknatıslarından olmuş olabilir.monitörün oyunlardaki performansı nasıl 5ms tepki süresi ghosting yaratıyor mu?
  • quote:

bence servise verin derim.sizin monitörde ghosting sorunu var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: serseri_kalbim_80

quote:

bence servise verin derim.sizin monitörde ghosting sorunu var mı?

belirgin bir ghosting hiç yaşamadım.
  • Ben de bundan bikaç ay önce almıştıım aynı monitörü hizlial.com'dan. 2.gün aldırmadım, 3.gün bozuk çıktığına kanaat getirdim sorun şu ki filmlerde insan yüzünde, BF3 gibi oyunlarda da ateş ederken çıkan sarı ışıklarda bozulma oluyordu. Z5500 kullanıyorum ve hoparlörün etrafında biri merkez ikisi ön hoparlör olmak üzere 3 hoparlör vardı, bass altta. Sanırım ondan etkilendi galiba yazılanlar göre şimdi öyle yorumladım.

Fakat Asus'un kendi servisine kargoladım, geldiği gibi bize ödemeli gönderin dediler onların anlaşma kodu ile göndermiştim. Sonra DOA yazın bir kağıda, bir kağıda arızayı yazın, birde faturanın bir nushasını gönderin dediler aynen dedikleri gibi yaptım. 1 Hafta kadar sonra DOA RAPORU İLE DEĞİŞİM diye karar çıktı sıfırı ile değiştiriceklerdi fakat hizlial.com'da ürünün sıfırı yok diye para iadesi almıştım.

Sağolsun Asus servisi çok ilgili maşaallah, gerek teknik servisteki eleman, gerek diğer çalışanlar beğendim servislerini yani. Ama şimdi alırsam Samsung S27A950D düşünüyorum. Ya da LG. Kısmet..

• Merhabalar;

Arkadaşlar bende yaklaşık 6 ay kadar Asus MX239H AH-IPS panel monitör kullandım 1920x1080 HDMI 1 girişinden bağlı olarak renklerine hastayım harika bir monitör fakat 6 ay kadar kullandıktan sonra sizdeki sorunun aynısı oldu ekranın sol yarısı pembe bir renk aldı görüntü o pembe perdenin altında kalıyordu ve dalgalanmalar olmaya başladı götürdüm vatan bilgisayara iade aldılar sonra 1 ms asusun led oyun monitörünü aldım fakat IPS den normal led e geçince deyim yerindeyse attan inip eşeğe binmek oldu çünkü renkler IPS de çok gerçekçi LED de renkler çok kötü bir türlü alışamadım göz ağrısı ve baş ağrısı yaptı bende (nekadar renk ayarı yaptıysam) tekrar iade edip eski monitörümden aldım yine ASUS MX239H AH-IPS panel ama buda 1 ay anca olmuştur sabah pc yi açtım hoparlörlerden son ses cızırtı vermeye başladı hiç susmuyor bozuk radyo gibi ses ayarını kapattım şuan görüntüde bir anormallik yok fakat cızırtı hiç gitmiyor bunuda vereceğim servise eğer aide alırsalar inadına yine aynı monitörden alacağım bu kaliteyi led monitörlerde bulamadım maalesef ama internette araştırdım bu modellerde cızırtı bikaç yabancı forumdada gördüm sanırım kronik problem ve ekranın yarısının pembeleşmesi AH-IPSlerin kaderimidir nedir anlamadım iyi günler.

Mağdurum

• Merhabalar Aynı sorun bendede var Monitorüm viewsonic 23' vx2370smh İPS Aldığım günde bozulma olup düzeliyordu bir kaç ay olunca bir kere gittimi baya bi süre sonra düzeliyodu siyah sol kısımda pempelik ve yatay çizgilenme var Siyah tonda arkada kalan ikonlar pempe olarak gösteriyor.Garantiye göndersem değişim verirlermi acaba?
  • logat kullanıcısına yanıt
    Vermek zorundalar. Bana değişim kararı verdiler ama ips olmayan bir monitör vermişler ben de servise tekrar gönderttim şimdi iade bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Efendi Baykuş

Vermek zorundalar. Bana değişim kararı verdiler ama ips olmayan bir monitör vermişler ben de servise tekrar gönderttim şimdi iade bekliyorum.

Hocam acaba çok uzun sürermi garanti süreci 1ay falan mahrum kalmam inş pcden ?
  • Son durum nedir bu monitörde fiyatı 700 lira civarı almaya değer mi sizce ? Başka monitör önerebilir misiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncdtkrts

Son durum nedir bu monitörde fiyatı 700 lira civarı almaya değer mi sizce ? Başka monitör önerebilir misiniz ?

Ben mayıs 2013 gibi vatan dan 581 e almıştım dolayısıyla 700 çok pahalı. IPS panel ilk kez geçiliyorsa ve iyi bir panel denk gelmişse başlangıçta kullanması bayağı keyifli oluyor. Ancak bu konuda bahsettiğim sorun bu modelde yaygın dolayısıyla ben önermem. Ayrıca bunun yerine aldığım Asus PB238Q modeline geçtikten sonra pro seviye monitör neymiş gördüm. Bu modeli şiddetle öneririm. Dizayn, malzeme kalitesi, yükseklik ve pivot ayarı, panel uniformitesi vs..
  • Really kullanıcısına yanıt
    Evet araştırmalarım sonucu bende bu kanaate vardım sorunlu bir monitör ve almaktan vazgeçtim.

ASUS VS24AHL modelini beğendim fakat onunda satışını bulamadım. Sizin dediğiniz Asus PB238Q 3D olan modelimi. Eğer uysa 3D kullanmayacağım için fiyatı fazla geliyor açıkçası. Ama pivot özelliği çok güzel alacağım monitörde mutlaka pivot olması gerekiyor.
  • quote:

Evet araştırmalarım sonucu bende bu kanaate vardım sorunlu bir monitör ve almaktan vazgeçtim.

ASUS VS24AHL modelini beğendim fakat onunda satışını bulamadım. Sizin dediğiniz Asus PB238Q 3D olan modelimi. Eğer uysa 3D kullanmayacağım için fiyatı fazla geliyor açıkçası. Ama pivot özelliği çok güzel alacağım monitörde mutlaka pivot olması gerekiyor.

3D değil. Asus'un en ucuz pro seviye monitörü bu. 3D monitörlerin tazeleme hızı 120 Hz den başladığı için tazeleme hızı avantajı oluyor ancak hem 3D hem IPS monitör şu an sanırım piyasada yok, varsa bile astronomik fiyattadır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Really

quote:

3D değil. Asus'un en ucuz pro seviye monitörü bu. 3D monitörlerin tazeleme hızı 120 Hz den başladığı için tazeleme hızı avantajı oluyor ancak hem 3D hem IPS monitör şu an sanırım piyasada yok, varsa bile astronomik fiyattadır.

Satış linkini gönderebilir misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.