Şimdi Ara

2007 Dünya Mevlâna Yılı. . .

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
0
Favori
35.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2007 Dünya Mevlana Yılı!

UNESCO, Mevlana'nın tüm ülkelerde anılmasını sağlayacak bir adım atarak 2007'yi 'Dünya Mevlana Yılı' ilan etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Isen, Mevlana'nın doğumunun 800.cı yılı olan 2007'yi Mevlana Yılı olarak kutlayacaklarını bildirdi. Müsteşar Isen kendilerinin 2007'nin ''Dünya Mevlana Yılı'' olması konusundaki önerisini değerlendiren UNESCO'nun, önümüzdeki yıl, tüm üye ülkelerde Mevlana'nın anılması konusunda bir karar aldığını bildirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Isen, Mevlana'nın doğumunun 800. yılının 2007 yılına rastlaması nedeniyle 2007 yılının 'Dünya Mevlana Yılı' olması konusunda Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu'na (UNESCO) bir öneri sunduklarını ve öneriye olumlu bir cevap aldıklarını bildirdi. Prof. Dr. Isen ''Önerimiz olumlu yanıtlandı ve UNESCO, Mevlana'nın 2007 yılında tüm üye ülkelerde anılması'' yolunda karar aldı. Bir anlamda 2007 yılı 'Dünya Mevlana Yılı' ilan edildi'' dedi.

2007 Dünya Mevlâna Yılı. . .

Sema tüm dünyada

Konya Türk Tasavvuf Müziği (TTM) Topluluğu ABD, Çin, Rusya ve Avrupa’daki 54 Şehirde sema gösterisi sunacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, 2007 Mevlana Yılı’nda ABD’den Çin’e Rusya’dan Avrupa ülkelerine kadar 45 ülkedeki 54 şehirde ve Türkiye’nin dört bir yanında sema gösterisi sunacak.

Konya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, UNESCO’nun 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Valiliği ve kendilerinin hazırlık için yoğun çalışma temposuna girdiğini söyledi.

İl Genel Meclisi olarak 2007 Mevlana Yılı etkinliklerine ellerinden gelen desteği vermeye çalıştıklarını belirten Ak, 2007 yılının Konya ve Türkiye açısından oldukça yoğun geçeceğini bildirdi.

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunun, 2007 Mevlana Yılı’nda ABD’den Çin’e Rusya’dan Avrupa ülkelerine kadar 45 ülkedeki 54 şehirde ve Türkiye’nin dört bir yanında sema gösterisi sunacağını ifade eden Ak, “Topluluk adeta dünyayı dolaşacak. Sema için inanılmaz talep var. Düşünün, gelecek yıl için programlar bugünden hazırlandı. Hesaplarımıza göre topluluk üyeleri sadece 55 gün Konya’da kalacak” dedi.

“Bir daha 2007 yok. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz” diyen Ak, şunları kaydetti:

“Elimizde Mevlana gibi dünyanın tanıdığı kültürel bir değerimiz var. Konya’nın dünya şehri olma yolunda çok önemli bir fırsatı bulunuyor. 2007’de Mevlana Bisiklet ve Satranç Turnuvası, Mevlana Koşusu ya da Maratonu ve Türk Cumhuriyetleri arası Mevlana Halk Oyunları yarışması düzenlemeyi planlıyoruz. 2007’de ayrıca Avrupa şöhretler karması ve Türkiye arasında futbol karşılaşması, NBA karması-Türkiye basketbol maçı gibi organizasyonlar da düşünüyoruz. Futbol için Atatürk Stadımız var. Basketbol için de Selçuklu Belediyesince yaptırılan ve Temmuz ayında bitirilmesi planlanan 3 bin 500 kişilik spor salonumuz olacak. Bu etkinlikleri gerçekleştirmek zor değil.”

Bunların yanı sıra dünya mutfakları yemek yarışması, ebru, minyatür ve hat sanatı yarışmaları gibi birçok etkinliğin düzenlenmesinin düşünüldüğünü ifade eden Ak, basit bir hesapla sportif etkinlikler hariç 2007 Mevlana Yılı için yaklaşık 4 milyon YTL’lik bir bütçe gerektiğini söyledi.

Ak, bu paranın Konya ve Türkiye’nin tanıtımı açısından çok fazla olmadığını belirterek, “Bu etkinliklerin bir de geri dönüşü var. Öncelikle uluslararası arenada daha fazla tanınacağız ve daha fazla turist çekeceğiz. Önümüzde fazla zaman kalmadı. En iyi şekilde hazırlanıp 2007 yılını çok verimli geçirmeliyiz” diye konuştu. (AA)

01.01.2007 tarihinde ben olmazsam mss tarafından konu yukarı çıkarılacaktır. . .

xyzddd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 29 Ağustos 2006; 2:53:22 >

• [Deleted by Admins]

• GuzeL Konu unutmassam bende Hortlatirim
  • konu çıkartılmaya deyecek en güzel konu teprinkler phı
  • phı 4gün içinde bunları da düşünmüş valla bravo
  • 2007 Konya'nın ve bundan dolay ile dünyanın yılı olacak bence
    2007 dünyanın hoşgörüyü yüreğinde hissedeceği yıl olacak
    2007 Konya'nın sahip olduğu izlenimi değiştirecek dünya çapında
    2007 büyük bir yıl olacak

Dünya'da ilk defa Türkiye'nin bir ilinin sahip olduğu düşünür sayesinde dünyaca tanınacağız. . .
    ve bu bana bir konyalı olarak gurur ve onur vermekte
  • tüm dünyaya barış ve huzur dolu bir hayat getirmesi dileğiyle
    çok güsel bi konu gerçektende
  • PHI

güsel bi konu harbiden bende unutmasssam bende hortlayım. Hemşo kıyağı
  • Hz. Mevlânâ hakkında kapsamlı olmasa da genel hatları ile bilgi sahibi olabilmek için imzamda yer verdiğim çalışmamı ziyaret edebilirsiniz. . .

Bilginize.
  • quote:

Orjinalden alıntı: B.S.S.

PHI

Şehrimiz inşallah üstüne düşeni layıkıyla yerine getirecek.
    inşallah alnımızın akıyla çıkacağız
  • quote:

Orjinalden alıntı: mimayınkaf

Hz. Mevlânâ hakkında kapsamlı olmasa da genel hatları ile bilgi sahibi olabilmek için imzamda yer verdiğim çalışmamı ziyaret edebilirsiniz. . .

Bilginize.

http://forum.donanimhaber.com/m_6705085/mpage_1/key_//tm.htm#7095193

2007 bir sürü insan için de konyayı ziyaret sebebi olacak aslında.

seneye bütün dh ahalisini bekliyorum konyaya
    hatta konyada mükemmel büyüklükte bi buluşma bile olaiblir
    mevlana müzesini gezeriz falan
    evet iyi aklıma geldi
    organizasyona başlayayım

• 7 yıldır memlekete gidemiyorum,bir burukluk var içimde
  • quote:

Orjinalden alıntı: metalnotdead

7 yıldır memlekete gidemiyorum,bir burukluk var içimde

seneye gidersen de tanıyamazsın ne yap ne et bu sene git
  • quote:

Orjinalden alıntı: izmirindelisi

quote:

seneye gidersen de tanıyamazsın ne yap ne et bu sene git

Seneye ne olacak? :|
    Bu sene de gitmem çok zor :(
  • quote:

sen konyalımıydın hacı

ya forumda bi sürü konyalı var
    konyalı olarak bi ben biliniyorum heralde

seneye kesin bekliyoruz o zaman

• quote:

Orjinalden alıntı: PHI

quote:

PHI

her zamanki gibi PHI. Elbet Konyadaki potansiyel fark edilecek ve sadece toprak bakımından değil potansiyel bakımındanda Türkiye nin en büyük şehri olacak.

tabi insanlarımız biraz bilinçlenmesi gerek oda bizim gibi gençler sayesinde olacak. Konyayı Konya kültürünü kötü olan Konya imajını yıkıp modern Konya imajını getirmek için çalışmamız lazım.
    Ben Konyalı olmasam bile 6 seneden beri Konyadayım ve Konyayı seviyorum (her ne kadar memleketimden güsel olmasada)

• quote:

quote:

sen konyalımıydın hacı

Evet Konya'lıyım... Yahu yukardaki yazıyı okumadım daha durun bir okuyayım (ayıp oldu ama çaktırma)

• quote:

quote:

quote:

PHI

her zamanki gibi PHI. Elbet Konyadaki potansiyel fark edilecek ve sadece toprak bakımından değil potansiyel bakımındanda Türkiye nin en büyük şehri olacak.

tabi insanlarımız biraz bilinçlenmesi gerek oda bizim gibi gençler sayesinde olacak. Konyayı Konya kültürünü kötü olan Konya imajını yıkıp modern Konya imajını getirmek için çalışmamız lazım.
    Ben Konyalı olmasam bile 6 seneden beri Konyadayım ve Konyayı seviyorum (her ne kadar memleketimden güsel olmasada)

her harfine katılıyorum
    kim bilir
    belki de 2007 konya için bir milat olur

quote:

quote:

quote:

sen konyalımıydın hacı

Evet Konya'lıyım... Yahu yukardaki yazıyı okumadım daha durun bir okuyayım (ayıp oldu ama çaktırma)

konyalısın.kimse bilmiyor.isan biraz hemşo falan arar forumda

neyse memnun oldum öğrendiğime

sen yazıyı okuyadur

seneye kesin bekliyorum

• Evet beyler PHI nında dediği gibi büyük bi buluşma yapabiliriz hatta sayılar belli olursa Mevlana Haftasına bilet alınıp toplu halde gidilip izlenebilir bunun için en geç ekime kadar herşeyin belli olması lazım ki ona göre bilet alalım. Bilet işini ayarlarız. Siz yeterki kişi ve paradan haber verin
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.