Şimdi Ara

iPhone 5C: Bir zamanlar idealleri olan bir şirket tanırdım…

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu şirketin idealleri müşterilerine “çöp” yerine kaliteli ürünler sunmaktı. Öyle ki, diğer şirketler gibi herkese hitap etmek için “çöp” üretmek yerine kaliteli ürünler üretmeyi seçmişti. Sanırım hepimiz hangi şirketten bahsettiğimi biliyoruz.

Bu gün 10 Eylül 2013, Apple’ın iPhone 5C denen iPhone bozuntusunu tanıtacağı gün…

“Steve gitti, Apple bitti” tadında bir yazı olmaması için elimden geleni yapacağım ama sanırım gerçek bu, “Steve gitti, Apple bitti”.

Aslında yazılacak pekte bir şey yok, durum tüm açıklığıyla ortada. Millet Samsung’un kaliteli kapaklar yapmasını beklerken Apple plastik kapak yapmaya başladı, sanırım ironi burada başlıyor. Şimdi analistler bu 5C’nin fiyatı 400-500 dolar arası bir şey olacak diyor, avrupada bunun fiyatı 500 euro olacak dolayısıyla Türkiye’de yine 1000-1100TL arası bir fiyata satılacak. Yani biz daha önce bu parayı telefona değilde alüminyum kapağa veriyormuşuz, bunu anladım ben buradan. Apple eskiden böyle bir şirket değildi, başlıkta da dediğim gibi; “bir zamanlar idealleri olan bir şirket tanırdım” ama şimdi adamlar bilmem kaçıncı çeyrekte ne kadar kar ettimin derdindeler. Siz daha böyle giderseniz o çeyreklerde ki karı hesaplamanıza gerek kalmayacak çünkü bir kar edemeyeceksiniz. Hızla müşteri kaybediyorsunuz farkında değilsiniz. (he bir kaç aptal fanboy hala ürettiğiniz ürünleri deli gibi alabilir o ayrı.)

Steve şuan burada olsaydı eminim diyeceği şey aşağıda ki videodakinin aynısı olurdu;

Ve eminim ki bu 5C , iPad mini ve iOS7′yi çıkaranların hepsini şirketten şutlardı. Özellikle iOS7′nin başında olan Jonathan Ive’a hiç yakıştıramazdı bu arayüzü. Çünkü Jonathan Ive Steve’in Apple’da en çok güvendiği, yaratıcı isimlerden biriydi. Steve gittikten sonra Jonathan Ive’ın, iOS7′de ne kadar yaratıcı olduğunu gördük.(ironi)

Kaynak: http://theteknolojist.com/iphone-5c-bir-zamanlar-idealleri-olan-bir-sirket-tanirdim/

• Kardeşim adamlar iphone 2g 3g 3gs telefon larıda plastik yaptı neyin davasını yapıyorsunuz anlamadım.Plastik demek kalitesiz malzeme anlamına mı geliyor.Ben ne plastikler biliyorum demirden kaç kat dayanıklı.Kompozit malzeme bunlar
  • Çok önyargılı bir yazı olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 78erhan78

Kardeşim adamlar iphone 2g 3g 3gs telefon larıda plastik yaptı neyin davasını yapıyorsunuz anlamadım.Plastik demek kalitesiz malzeme anlamına mı geliyor.Ben ne plastikler biliyorum demirden kaç kat dayanıklı.Kompozit malzeme bunlar

Bu arada 2g olan telefon yani iPhone'un ilk telefonu aluminyum kasa. Ilk iktigindan bu yana Apple takip ediyorum. Hala o telefon duruyor bende herhalde iclerinde en cok sevdigim telefon hala o telefondur.
  • Bu yazıların sonu gelmez.Hesaplamaları biz yapacak değiliz. Takmışlar bir Steve gitti,Apple bitti lafına. Apple fanları artık başkalarında da aynı telefonu görmeye alışmalı. Bencillikten öteye gitmiyor bu davranış.Ben apple'ın uygun fiyata telefon satmasını mantıklı buluyorum. Her kesimden insan apple kalitesini kullanmalı.. iPad Mini bence kullanışlı bir ürün. iOS 7'yi bilmiyorum.Hiç denemedim.
    Aylık gelirin 500 de olsa 50000 de olsa Apple kullanacaklar ve bu pazarda Apple'ın payını artıracak gibi duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erdemalp

quote:

Kardeşim adamlar iphone 2g 3g 3gs telefon larıda plastik yaptı neyin davasını yapıyorsunuz anlamadım.Plastik demek kalitesiz malzeme anlamına mı geliyor.Ben ne plastikler biliyorum demirden kaç kat dayanıklı.Kompozit malzeme bunlar

Bu arada 2g olan telefon yani iPhone'un ilk telefonu aluminyum kasa. Ilk iktigindan bu yana Apple takip ediyorum. Hala o telefon duruyor bende herhalde iclerinde en cok sevdigim telefon hala o telefondur.

Evet doğrudur alt kısmı plastik ama

• 78erhan78 kullanıcısına yanıt
    dediğine katılıyorum ama metal + cam arka yüzeyin bir uyumu ve güzelliği var birazda zevk meselesi sanırım
  • Apple sirketinin yuksek oranda hisse senedi tasiyan ortaklarindan ve diger yatirim kuruluslarindan cok buyuk baski gordugu gercek. Ozellikle hisse senetlerinin degeri ciddi dusmus durumda son donemdeki goreceli toparlanmayi saymazsak.

Surekli daha cok kar getirecek urunler cikarmasi icin daha 'yaratici' olmalari icin zorluyorlar. Bu Apple sadece iPhone urununde degil diger urunlerindede hata yapmasini beraberinde getirecek mi gorecegiz.

iPhone 5c icin ise nelerden odun verdigini gormek gerekiyor. Ama tahminler su yondeki, Steve Jobs gercekten boyle bir seye izin vermezdi, ve sirketin hisse senedi fiyatlari cok ciddiye alacagi bir konu olmazdi.
  • quote:

O zaman hangi telefonda kaliteli malzemeler vardı?iPhone 4 bir devrimdi.4S çıkana kadar her firma plastik üretiyordu,Apple devrim yaptı.Ancak iPhone 5C,Apple'ın korkaklığını gösterdi.

• Evet çöp ama henüz çıkmamış telefonu yerden yere vuran zihniyetler çöp.
    Hoşuna gitmezse almazsın.
    APPLE her yaptığı ürünü kişiye özel beğendirmek zorundamı?
    Şimdi çöp diyenlerin yarısından çoğunun ya kendisinde yada eşinde çocuğunda görürüz 5C leri.

Ekleme:
    Ayrıca o çizgisinden taviz vermemek adına değişen pazar ortamına ayak uydurmayan firmaların durumlarıda ortada.
    Bkz: NOKİA,BLACKBERRY vs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cell_master -- 10 Eylül 2013; 18:16:36 >

• Amma duygusal yaklaşıyorsunuz yahu! Altı üstü telefon bu...
  • "avrupada bunun fiyatı 500 euro olacak dolayısıyla Türkiye’de yine 1000-1100TL arası bir fiyata satılacak."

Avrupa'da 500 euroya satılan bir telefon Türkiye'de kur farkı ve ekstra vergiler ile 1500 lirayı geçer.

Bunun dışında neden bu kadar önemsiyorsunuz ki bu konuları? Bundan 15-20 sene sonra iPhone 25 çıktığında belki de çok farklı şeyler olacak. Çok değil 13 sene önce 3310 mükemmel bir telefondu. Şuan bir hiç. Bugün tanıtılacak olan telefonlar da gelecekte bir "hiç" olacak. Sözün özü şirketler ceplerini doldururken, biz tüketicilerin hayatı borç ödemekle geçecek.

Takılmayın böyle şeylere. İsterlerse bir yılda 20 farklı iphone çıkarsınlar size ne? Müşteri kazanır yada kaybeder neden sizin sorununuz?

Bence tek derdiniz "ulan yeni iphone aldım şimdi herkes yenisini alacak, plastiğini alacak, simitçi telefonu olacak"

Keşke Amerika gibi burada da ucuz olsa da herkes alsa bu telefonlardan. Herkes teknolojinin faydalarından yararlansa. Köydeki Ahmet dayıyla Whatsapp'tan mesajlaşabilsem.

Ön yargılarınızı bi kenara bırakıp, teknolojinin getirdiği ve getireceği şeylerle keyiflice yaşayın.

• arkadaş adam sana bunu al demiyo ki piyasaya yeni telefon çıkarıyor sen yine diğer iphone a devam et ne duygusalmışsınız
  • bu telefonları millete zorla mı aldırıyolar da çıkıp böyle ince ince yorumlar yapılıyor, konular açılıyor anlamıyorum yada şirkette payınız mı varda bu kadar tasasına düşüyorsunuz ? Beğeniyorsan alırsın, beğenmezsen almazsın. İki kere iki dört, bu kadar basit bir olay bu.. Beğenmiyosan başka seçeneklere yönel. Binbir tane alternatif var.
  • 250 milyar dolarlık şirket bu bırakın akıl vermeyi artık hata yaptıklarını farkederlerse tüketici tepkisine göre gerekeni yaparlar zaten. Kendi şirketiniz gibi dert edinmeyin şu işleri.
  • En iyisi plastik aslinda zarar gordumu maliyeti cok ucuz

• önce git bi mağazaya lumia'ların plastik kasalarını incele sonra kalite mi çöp mü yorumunu yaparsın. her telefonu samsung plastiğinden üretiliyor sanma. 5c'nin plastik kasasının ne denli çöp veya kaliteli olduğunu nerden bilebilirsin daha telefonlar dahi tanıtılmadan..

buarada sanki ip5'in kasa malzemesi çok kaliteli gibi konuşmuşsun bu fotoları görmedin sanırım?

undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stabwound -- 10 Eylül 2013; 18:37:13 >

• bazıları için gösteriş o kadar önemli ki...yahu banane telefonun kasasından üzerindeki yazılım o kasada stabil sorunsuz çalışıyormu gerisi teferruattur..
  • Bu "Steve gitti Apple bitti" olayı, "uyuşturucu bitti, insanlar uyandı" gibi bir şey mi? Steve bir şeyi tanıttığı zaman yerimde duramıyordum itiraf ediyorum.. Hatta an itibariyle Android kullanıcısı ve meraklısı olarak telefonumu akıllı telefon olarak kullanmaktan çok "acaba başka neler yapabilirim, şunu da yapabilir miyim" gibi merakları gidermek ve sadece hayal gücünde oyun oynayan bir çocuk gibi kullanıyorum.. Yani başka bir deyişle internete ve e-postalara bakabileceğim, güzel müzik çalan bir Nokia Symbian'ım olsa cihazın bana gün boyunca sağlayacağı yarar pek değişmez (3-5 dk kar ettirir belki), hatta daha az zaman ayırıp cihazı olduğu gibi kabul edeceğim ve işkencevari deneylere tabi tutmayacağım için gün içinde kendime daha çok zamanım bile kalabilir..

iPhone'da bu işkenceler nispeten daha az çünkü özellikle görsellik gerektiren kısımlar oturmuş, çok fazla şey kurcalamaya gerek yok. iPhone'da esas işkence yasak olanı başarmak. Ama itiraf etmek gerek ki günlük hayatta cebinizden aşırı beklentiler içinde değilseniz belli başlı konularda size "keyifle, görsellikle" yardımcı olmak için ideal seçim. İşte bu noktada bir de işin içine Steve girince gidip koşa koşa almak istiyordum çünkü genellikle kendime ve telefonuma ayırdığım boş zamanlarda "off bugün 15 kere ROM yükledim, her birinin diğerinde olmayan çekici bir özelliği var, hangisini bıraksam acaba.. Söz bu sefer en az bir hafta kullanacağım" diyerek yorgun düşüyordum.. Ama Steve Jobs bir iPhone'u tanıtınca "ben bunu alıyım, modifiye falan hiç kasmayayım, olduğu gibi kullanayım işte" diyorum. Çünkü aslında var olsa da kullanmayacağım (en basitinden takvimde yapılabilecekler ve Siri gibi) şeyleri o kadar güzel ve keyifli bir şekilde, günlük işlerini yapan insanları örnek göstererek ve de iç açıcı beyaz rengi ön plana çıkararak sunuyordu ki şeker isteyen çocuğun masumiyetiyle istiyordum iPhone'u..

Aldıktan sonra işler değişti tabi.. Değişmedi daha doğrusu, aynı Android gibi suyunu çıkardım.. Daha sonra Android'e gerçekten bir akıllı asistana ihityaç duyarak geçtiğimde (bir süreliğinde ilk renkli ekran telefonlardan birini kullanıyordum) özellikle ICS'ten sonra Steve'in "bize has, iOS'la güzel" şeklinde lanse ettiği ve renkli dünyasıyla da bu iddiasını hipnotize ettiği şeylerin aslında 3 aşağı 5 yukarı Android'te ve hatta bazılarının Windows Phone'da da olduğunu gördüm. Zaten akıllı telefonu akıllı telefon yapan buydu..

Ama işte görsellik gerçekten de bir çocuğun şekeri istemesi gibi bir şey. Çünkü vücudunuz o şekere ihtiyaç duymaz, acıkınca canınızın isteyeceği şey de şeker değildir.. Ama çocuk, hoşuna gittiği için şekeri yemek ister.. Sadece hoşuna gittiği için..

iOS 7 çıkınca da aynısı oldu. Android'de "ikinci sayfa" şeklinde görünen kontrol paneli buzlu cam kalitesinde, arka planda ise ICS döneminin hareketli duvar kağıdının bariz bir çakmasıyla beğenimize sunuldu. Görsellik harika, bir kere "premium" malzemenin ekranda varmış (buzlu cam) hissi yaratması çok başarılı bir taktik. Ama kullanışlılık olarak aslında Android ayarlarından hiç bir farkı yok.

Kısacası izlemesi çok güzel bir ilüzyon gibiydi Steve ve iOS. Steve öldü, iOS tek kaldı şimdi..

• dostum neyin pesindesin ne kafası bu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.