Şimdi Ara

CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
2.362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme]

quote:

Ön Bilgi ve NOT: PSU' nun fotoğrafları, ilk aldığımda bilgisayarıma takmadan önce çekmiş olduğum, fazla detaylı olmayan fotoğraflardır.

Ek olarak şu an başka bir PSU kullandığımdan dolayı uzun süreli ekran kartı kullanımı ile test edilememiştir.

Teşekkürler.

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar ve iyi forumlar.

Bugün elimden geldiğince, birkaç aydır kullanmakta olduğum CORSAIR firmasının, PSU pazarında bizlere sunmuş olduğu, HX ailesinin; 850 Watt güce sahip modeli ve yenilenmiş versiyonu olan HX 850 V2' yi inceliyorum, umarım bu PSU ile ilgili aklında soru işareti kalan ve almak isteyenlere yardımcı olabilirim.

İsterseniz ilk başta bu PSU' nun ilk versiyonu ile ikinci versiyonu arasındaki farklara kısaca bir göz atalım.

HX 850 (80+ SILVER)

ATX connector (600mm) 20+4 pin
    4+4 pin ATX12V/EPS12V (590mm) 1
    6+2 pin PCIe (490mm) 2

Modüler Kablolar:

5.25" Drive (450mm+100mm+100mm+100mm) 12
    5.25" - 3.5" adapters (+100mm) 2
    SATA (450mm+100mm+100mm+100mm) 12
    6+2 pin PCIe (610mm) 4

HX 850 V2 (80+ GOLD)

ATX connector (580mm) 20+4 pin
    4+4 pin ATX12V/EPS12V connector (650mm) 1
    6+2 pin PCI-E connector (650mm) 2

Modüler Kablolar:

4+4 pin ATX12V/EPS12V connector (650mm) 1
    6+2 pin PCI-E connector (600mm) 4
    6+2 pin PCI-E connector (+100mm) 2
    5.25" Drive (450mm+100mm+100mm+100mm) 12
    5.25" Drive to 3.5" Drive Adapter (100mm) 2
    SATA (550mm+100mm+100mm+100mm) 12

Yukarıdaki bilgilerden gördüğümüz üzere; ilk önemli değişiklik PSU' nun verimlilik sertifikasının, 80+ GOLD seviyesine yükseltilmiş olmasıdır.Diğer değişikliklerde sırasıyla; modüler giriş - çıkış soketlerinin yerlerinde bir revizeye gidilmiş olması ve modüler kablo sayılarının da artırılması, ayriyeten birkaç modüler kabloda da uzunluk açısından değişime gidildiğidir.

Eski versiyonu ile farklarına göz attığımıza göre; şimdi HX 850 V2' nin genel özelliklerine bakabiliriz.

Max. DC Çıkış: 850W
    PFC: AKTİF PFC
    Verimlilik: 80 PLUS Gold
    Çalışma Sıcaklığı: 0 - 50 Derece
    Korumalar: Aşırı Gerilim Koruması / Aşırı Akım Koruması / Güç Koruması / Aşırı Sıcaklık Koruması / Kısa Devre Koruması
    Soğutma: 140mm Çift Bilyalı Rulman Fan
    Boyutlar: 150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D)
    Ağırlık: 2.4 kg
    Uyumluluk: ATX12V v2.31, EPS 2.92
    Garanti Süresi: 7 YIL
    İnceleme Tarihindeki Satış Fiyatı: Piyasadaki Taban Fiyatı: 187 $ + KDV / Distribütör Fiyatı: 259 $ + KDV

Yukarıdaki çizelgeden de görebileceğimiz üzere, HX seriside, bir üst versiyonu olan AX serisi gibi 7 yıl garanti süresine sahip ve bu gerçekten; bilgisayarın can damarını oluşturan PSU gibi bir parça için mükemmel düzeyde sayılabilecek bir süre.

Diğer bir güzel ayrıntı ise; HX 850 V2' nin; 80+ GOLD verimlilik sertifikasına sahip olması (ilk versiyon, yukarıda gördüğümüz gibi 80+ SILVER sertifikasına sahipti).80+ GOLD serfifikası, diğer PSU sertifikaları içinde önemli bir konuma sahiptir (PLATINUM' dan sonra ikinci konumdadır).Ve bu sertifika ile PSU' nun; %90 - %92 civarı verimlilik sunduğu görülmektedir.Ayrıca: sertifikanın seviyesi arttıkça, PSU içerisinde kullanılan malzemenin ve komponentlerin kalitesi de artmaktadır, bu detay üst seviye sistem kullanacak ve uzun bir süre PSU değiştirmek istemeyen kullanıcılar için; gerçekten önemlidir.

Şimdi, PSU' yu kullanmış olduğum sistemin özelliklerine bir göz atalım.

TEST SİSTEMİ:

Anakart : MSI Z77A - GD55
    İşlemci : INTEL CORE i5 3570K 3.8 GHZ
    Ekran Kartı : INTEL HD 4000
    Bellek : CORSAIR 8GB (2*4GB) VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL9
    Kasa : CORSAIR CARBIDE 400R
    Psu : CORSAIR HX 850W V2 80+ GOLD

PSU' nun güç değerleri:

HX serisi de birçok PSU' da ve bir üst versiyonu AX serisinde de olduğu gibi, tek kanal +12V desteği ile sistemi besliyor ve HX 850 V2; bu kanaldan 840W güç verebiliyor.Ama; şunu da belirtmeliyim ki, internetteki diğer incelemelere göre; pik değerleri söz konusu olduğunda bu değer daha da yüksek yerlere gelmekte ve bu sayede; piyasadaki birçok 1000W ve üzeri PSU' nun verdiği değerler alınmaktadır.

Teknik detaylar ve birkaç bilgilendirmeden sonra, incelememizin başrol ve tek oyuncusu olan HX 850 V2' ye yakından bir göz atalım.

HX 850 V2' nin kendim çekmiş olduğum fotoğrafları ile başlayalım:

Öncelikle belirtmeliyim ki; PSU' yu görene kadar oldukça zorlandım.CORSAIR, PSU' yu korumak için elinden geleni yapmış ve sanki '' Matruşka '' bebeklerine benzer bir yapı ile karşı karşıya kalıyoruz.

CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme]

En sonunda, PSU' muzu görmüş olduk.Şimdi; kutudaki diğer nesnelere bir göz atalım.

CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme]

Bu fotoğraflarda; kabloların güzel bir çanta içerisinde korunmuş olduğunu görüyoruz.PSU' da kadife bir bez çantaya sarılmış şekilde her türlü etkiden uzak tutulmuş.Ayriyeten, kasamızda kullanabileceğimiz bir sticker ve kabloları güzel bir şekilde düzenlemek için kablo bağlama aparatları da unutulmamış.Son olarak; bir adette güç kablosu karşımıza çıkıyor.

PSU' muzun alttaki fotoğraflarında da; modüler giriş - çıkışlarına ve kablo çeşitliliğine değiniyoruz.

CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme] CORSAIR HX 850 V2 80+ GOLD Profesyonel Power Supply [inceleme]

İncelememizin sonuna yaklaştığımızda ise; kullanıcıların PSU alırken en çok sorgulamış olduğu ve kafalarında soru işareti bırakan bölüme de değinelim, FAN ve SES.

CORSAIR' in, HX 850 V2 modelinde de; diğer birçok serisinde ve modelinde olduğu gibi, termal özellikli bir fan bulunuyor.Ve bu modelde; 140mm (14 cm) boyutunda karşımıza çıkıyor, bu fan; sistem en az %20 yük altına girmeden devreye girmiyor ve bu sayede sistemi masaüstünde (yük altında değilken) daha sessiz bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.Oysa ki; PSU yük altına girdiğinde, fan çalışırken bile; ses duyulması çok zor, bunu da belirteyim.

Yani; gayet sessiz bir soğutma sistemine sahip bir model.

Son olarakta; PSU' yu monte etmiş olduğum sistemin birkaç fotoğrafına bakalım, sistemim git gide değiştiği için; revizyona uğramış hallerinin fotoğraflarını paylaşıyorum.

Bir fotoğrafta bir saatlik, GIGABYTE GTX 770 2GB WF 3x maceramdan gelsin (karttaki bir sorundan dolayı iade ettim).İmzamdaki kartlar elime ulaştığında; bakalım SLI düzeneğinde HX 850 V2 neler yapacak ?

SONUÇ ve KAPANIŞ:

Herşeyden önce; kullanmakta olduğum PSU' dan çok memnun olduğumu dile getireyim ve CORSAIR' in de bize böyle kaliteli PSU' lar ürettiği sürece, bu pazarda daha uzun bir zaman yerini koruyacağını belirtmeliyim.Benim bu PSU' yu tercih ederken, aklımdaki ilk unsur, SLI veya CF kullanacağımdan dolayı; en az 850W olması, içindeki komponentlerin kaliteli olması, uzun bir zaman güçten düşmeyip, buna bağlı olarak, yine uzun bir zaman garanti süresi sunması ve son olarak modüler kablo yapısını barındırmasıydı.Sonuç olarak; benim isteklerimin hepsini, yeterince yerine getirmiş ve karşılamış oldu.

Yukarıda amacımda da belirttiğim gibi, verdiği güç değerine bakılınca da; çoklu ekran kartı kullanımlarını rahatlıkla destekleyebilecek güçtedir, güç gereksinimine göre; bir alt modeli veya bir üst modeli de tercih edilebilir.

Alacak olan arkadaşlara gönül rahatlığı ile önerebileceğim bir PSU' dur.

Teşekkürler.

# İncelemeyi Yapan: REDSTONE

# @Chris Brown arkadaşıma da yaptığı incelemelerden fikir edindiğim için teşekkür ederim. #

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 12 Kasım 2020; 16:37:55 >

• Çok güzel inceleme olmuş ellerine sağlık almayı düşünen kişilerin kafasında heralde hiçbir soru işareti bırakmamışsındır.
  • Gayet güzel, almayı düşünenler için bilgi verici ve düzenli bir inceleme olmuş. Emek verilmiş, eline sağlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Gayet güzel, almayı düşünenler için bilgi verici ve düzenli bir inceleme olmuş. Emek verilmiş, eline sağlık

+1

Yararlı konularda yükselen bir grafik mevcut, devamını diliyoruz.
  • @DH | equ*

Teşekkür ederim, sizlerinde yorumlarınızla daha da güzel bir hal alıyor. Umarım, almak isteyenlere yardımcı olur.

@Chris Brown

Teşekkür ederim, senin incelemelerinin de yararı oldu, konu bütünlüğü açısından.Her konuda; destek çıktığın için sağol.

Ama geçen gün konuştuğumuz gibi, artık böyle konular pek fazla önemsenmiyor.Sende bundan yakınıyordun.

@hapocod

Teşekkür ederim, inşallah elimden geldikçe devam edeceğim incelemelere.Dediğiniz gibi; yararlı konular çok sayıda gerekli forumumuza, zira; son zamanlarda çok gereksiz, birbirinin aynısı konular çoğalmaya başladı.

İncelememi, yorumsuz geçmediğiniz içinde ayrıca teşekkürler.

• Güzel olmuş.
    Şimdi bir karşılaştırma yapalım:
    Arkaplanda prime95 ve furmark testini AYNI ANDA çalıştır.
    ve şu voltaj değerlerini söyle:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatih54102 -- 9 Eylül 2013; 10:59:42 >
  • Paylaşım için teşekkürler kardeşim, emeğine sağlık...

Ses konusunda genelde Corsair'ler son zamanlar da şikayet konusu oldu, boşta ve yükte çalışırken ufak birer video ekleyebilirsen bu konuda merakı olanlara ışık tutmuş olursun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

Paylaşım için teşekkürler kardeşim, emeğine sağlık...

Ses konusunda genelde Corsair'ler son zamanlar da şikayet konusu oldu, boşta ve yükte çalışırken ufak birer video ekleyebilirsen bu konuda merakı olanlara ışık tutmuş olursun.

Onu ben yapabilirim aslında , yakında bi psu daha lazım olacak bana oda corsair olur muhtemelen 2 sistemde corsair var zaten 3 corsairin ses seviyelerine bakabilirim.
    Corsairi şikayet konusu yaptılar ama ben o konuda farklı şeyler düşünüyorum , adamlar yılmadan ürün değiştirdiler şikayet edip bin türlü laf söyleyenlerin ürünü bile değişim oldu direk

• 7950 ye crossfire yapacam lazım bi tane guzel inceleme
  • Bende hx750 ile seasonic x750 arasında kaldım bu hx serisindeki coil whine ve buzzing meselesi beni seasonice kaydırdı ama sizde ses yok diyorsunuz ne yapsam çok kararsız kaldım:).
  • @Fatih54102

Teşekkürler, istediğiniz değerleri; ekran kartlarını sisteme eklediğim zaman vermem daha sağlıklı olur.Ama; ekran kartsız şekilde de (INTEL HD 4000 ile) isterseniz buraya ekleyebilirim.

@LEON-X

Rica ederim abi, seninde yorumun için teşekkür ederim.

Evet dediğin gibi; ses konusu çok problem ediliyor.Bende; incelemede bu konunun üzerinde ayrıcana durdum, ancak; senin dediğin fikirde güzel.Şu an için; ekran kartları olmadığından dolayı aşırı bir yük altına alamıyorum PSU' yu, ama; boştaki ses olayı ile alakalı bir video ekleyeceğim.Yük altındakini de; ekran kartları geldiğinde eklesem daha güzel olur sanırım ? Ama; program vs. ile ekran kartı olmadan da yük altına alıp, ses seviyesine bakmak yeterli olur dersen, onu da yapabilirim.

@Chris Brown

Ses seviyesi ile alakalı; senin ekleyeceğinde güzel olur üstad, benden daha detaylı birşeyler hazırlayabilirsin. Bende, şu an için sadece boştaki durumun bir videosunu ekleyeceğim.

Bu arada, farklı neler düşünüyorsun ? Bizede açar mısın biraz ?

@gmyo31

Teşekkürler.

Benimde, PSU' yu alırken; ilk başlarda aklımda 7950 CF (ASUS) vardı.Sonradan; zamanla piyasada tükendikleri için, GTX 760 SLI' a kaydım. Aslında, biraz NVIDIA kullanma isteğimde vardı, yalan söylemeyeyim.

7950 CF tercihinizde, gayet yeterli ve güvenilir bir seçim olacaktır.İşlemci ve ekran kartına OC yapsanız dahi, sorun çıkarmayacak şekilde gerekli gücü sağlayabilecek bir PSU' dur.

Başka sorularınız olursa, cevaplayabilirim ?

@cmgrsy

Öncelikle şunu belirtmeliyim; SEASONIC X seriside gayet kalitelidir.Zaten, piyasadaki birçok PSU' yu ve CORSAIR' in PSU' larını da; SEASONIC üretmektedir.Yani; tercih ederken aklınızda bir soru işareti kalmasın, SEASONIC ve CORSAIR' i birebir düşünebilirsiniz.

Cızırtı problemleri içinde; CORSAIR' in AX - AXi - HX serilerinde bu problem ile aşırı derecede karşılaşılmamıştır, olsa olsa 1 veya 2 tanedir.Bu problem her PSU' da, hatta her türlü bilgisayar parçasında karşılaşılabilinen bir problemdir (aşırı derecede duyuluyorsa, rahatsız edici seviyede ise).Zaten; PSU' ya veya herhangi bir bilgisayar parçasına, kulak dayadığınız zaman bu sesi duyuyorsanız, normal zamanda (bilgisayar başında otururken 1 - 2 m mesafede) duymuyorsanız, bu bir problem olarak (coil whine = cızırtı vb.) değerlendirilmemektedir.Çoğunlukla da; böyle bir ses hiçbir koşulda çıkmamaktadır.Yani; ikinci durumdaki gibi bir ses ise, '' Pireyi, deve yapmak '' gerekmemektedir diye düşünüyorum.

VS, CX, TX gibi serilerde ağzı yanan kullanıcılar (sayıları çok fazla değil), bütün markayı kirletme çabasındadır, bu normal karşılanabilir (abartıya kaçılmadığı sürece).Çünkü; şöyle bir atasözümüz vardır; '' Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer '' diye.Sorun çıkan CORSAIR' lerin; alınma yerlerini, alanların sorunlarının ne kadar derecede olduğunu vb. ayrıntıları araştırmanızı öneririm.Bununla alakalı; geçen gün forumda (aynı bu bölümde) yazı yazdığım bir konu vardı, detaylı olarak orayı okuyabilirsiniz.

Başka sorularınız varsa, alabilirim ?

• Güç kaynağı harika, tanıtımı da gayet güzel olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oğuz*han

Güç kaynağı harika, tanıtımı da gayet güzel olmuş.

Teşekkür ederim.
  • Güzel inceleme emeğine sağlık.Sorunsuz,patlamasız ve güzel günlerde kullanman dileğiyle.
  • Farklı düşündüklerimi burada açmıyorum tabiki müsait zamanda söylerim
  • Bende AX 860 var yükte kulağımı hava çıkışının dibine kadar dayayınca hafif bir cızırtı oluyor.Bence bu bir problem değil.
    Aynı şikayeti Corsair HX serisi Gold olanlar içinde söylüyorlar.Bunları fazlaca kafaya takmamak lazım.Sizde nasıl bilmiyorum.Millet gereğinden fazla hassas ve karalayıcı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • @mur88

Teşekkür ederim dostum. İnşallah, şu anki gibi sorunsuz gideriz PSU' mla beraber.

@Chris Brown

Tamam, bekliyorum müsait zamanı.

@Mehmet Barış

Aynen öyle.

Yukarıda da yazdım uzun uzun, insanlar bazen gereğinden fazla abartıyorlar bu durumları.Sizdeki seste; yukarıda yazdığım durumun içerisine giriyor, tamamen normal bir ses.Zaten; bir sorun olsa bile PSU' nun 7 yıl garantisi mevcut, yani; hiç kafaya takılacak bir durum değil.

Aşırıya kaçıyorsa tabiki götürülmelidir ama; ufacık bir cızırtıda bile (normal olan), hemen garantiye koşmak, fazlasıyla gereksiz.Görende, duyanda zanneder ki; sanki sistemleri bu cızırtı yüzünden bozuldu, yandı gitti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 10 Eylül 2013; 23:27:48 >

• Yeni bir psu çıkmazsa v3 gibi ilk tercihlerim arasında :) Inceleme için teşekkürler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpeciaLife -- 27 Eylül 2013; 23:20:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SpeciaLife kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SpeciaLife

Yeni bir psu çıkmazsa v3 gibi ilk tercihlerim arasında :) Inceleme için teşekkürler :)

Siz ne yaptınız PSU aldınız mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 9 Aralık 2013; 0:14:16 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.