Şimdi Ara

ORG HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLANLAR İÇERİ [ORG-PİANO SEVERLER GELSİN ] (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
676
Cevap
17
Favori
103.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cio_cio

anladım hocam. peki klavyede bir şeyler öğrendikten sonra piyanoya geçişte sorunlar vs. olmasın ?

Sorunlar illa ki olacak. Dediğim gibi piyano tuşları klavyeye nazaran çok daha ağırdır. Tuş hassasiyeti vardır, parmaklarınızla uyguladığınız kuvvete göre sesin yumuşaklığı, sertliği, yüksekliği değişir. Alışmak biraz zaman alıyor bunlara ama tamamen yabancı da hissetmiyorsun kendini en azından. Sıfırdan öğrenmiyorsun yani hiçbir şeyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: windsurf

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: AndacHan

Org-Korg hakkında pek bi bilgim yok ancak piyano hakkında her türlü sorunuzu cevaplayabilirim

hocam selam. alpingo95 hocamla da biraz konuştuk, tartıştık ancak sizin de fikirlerinizi almak isterim. şu anda teorik müzik bilgim ve piyano bilgim sıfır. ancak piyano konusunda hevesliyim, öğrenmek istiyorum. başlangıç için kimisi midi klavye önerdi, kimisi dijital piyano. dijital piyanolar biraz tuzlu. midi klavye ise piyanodan soğutabilirmiş... siz ne önerirsiniz ?

Klavye piyanodan soğutmaz. Zaten yeni başlayan birisi için aradaki farklar çok şey ifade etmeyecektir. Ben de ilk başlarda klavye ile alıştırmalar yaparak az buz bir seviyeye geldim ki çok da iyi bir klavye değildi. İhtiyacını bir süre görüyor.

Şöyle bir sıkıntı var ki piyanonun tuşları klavyeye göre çok daha ağırdır, çok rahat çalabildiğini düşündüğün bir parçayı piyanoya geçtiğin zaman çalmakta büyük sıkıntı çekebilirsin başlarda.
    Tuş hassasiyeti konusunda da başarılı klavyeler yine tuzlu oluyor.

Piyanoya alışıp zevkini aldıktan ve enstrümanı iyice tanıdıktan sonra maalesef klavye eskisi kadar zevk vermiyor. Sonuç olarak şuanki seviyende maddi açıdan da en avantajlısı klavyedir.

Hocam klavye derken midi klavyeden bahsetmiyor muyuz ? Midi klavyeler pc vb donanım gerektiren cihazlar değil midir ? Yazılımdı vs. Derken uğraştırmaz mı arkadaşı ? Arkadaşın piyanoya hevesi var. Diğer enstrumanlara değil. Almışken bir piyano alsın vereceği para az çok aynı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• hocam bilgisayar, yazılım falan sorun değil. m-audio'nun 500 tl civarı hoş midi klavyeleri var (88 tuşlu). ama en ucuz piyano 1200'den başlıyor. aslında fiyat olarak baya fark var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpingo95

quote:

Orijinalden alıntı: windsurf

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: AndacHan

Org-Korg hakkında pek bi bilgim yok ancak piyano hakkında her türlü sorunuzu cevaplayabilirim

hocam selam. alpingo95 hocamla da biraz konuştuk, tartıştık ancak sizin de fikirlerinizi almak isterim. şu anda teorik müzik bilgim ve piyano bilgim sıfır. ancak piyano konusunda hevesliyim, öğrenmek istiyorum. başlangıç için kimisi midi klavye önerdi, kimisi dijital piyano. dijital piyanolar biraz tuzlu. midi klavye ise piyanodan soğutabilirmiş... siz ne önerirsiniz ?

Klavye piyanodan soğutmaz. Zaten yeni başlayan birisi için aradaki farklar çok şey ifade etmeyecektir. Ben de ilk başlarda klavye ile alıştırmalar yaparak az buz bir seviyeye geldim ki çok da iyi bir klavye değildi. İhtiyacını bir süre görüyor.

Şöyle bir sıkıntı var ki piyanonun tuşları klavyeye göre çok daha ağırdır, çok rahat çalabildiğini düşündüğün bir parçayı piyanoya geçtiğin zaman çalmakta büyük sıkıntı çekebilirsin başlarda.
    Tuş hassasiyeti konusunda da başarılı klavyeler yine tuzlu oluyor.

Piyanoya alışıp zevkini aldıktan ve enstrümanı iyice tanıdıktan sonra maalesef klavye eskisi kadar zevk vermiyor. Sonuç olarak şuanki seviyende maddi açıdan da en avantajlısı klavyedir.

Hocam klavye derken midi klavyeden bahsetmiyor muyuz ? Midi klavyeler pc vb donanım gerektiren cihazlar değil midir ? Yazılımdı vs. Derken uğraştırmaz mı arkadaşı ? Arkadaşın piyanoya hevesi var. Diğer enstrumanlara değil. Almışken bir piyano alsın vereceği para az çok aynı

Hocam klavye teknik açıdan yanlış tabir olmuş haklısın. Piyano harici org, synth ya da benzeri çoğu tuşlu enstrümana klavye deme gibi bir alışkanlık oluştu bende. Yine de çok karışıklık olacağını sanmıyorum.

Fiyat açısından da ne yazık ki ciddi farklar var aralarında. Dijital piyano 1000 liraya bile bulunsa da 1500'ün hatta belki 1800'ün üstünde bir bütçeyle alınması daha mantıklı olur bana göre. 1000 lira civarında birkaç model denemiştim zamanında, gerçekten ton, hassasiyet ve ağırlık bakımından gerçeğin yanına bile yaklaşamıyor. Biraz kaprisli bir yorum olacak ama şu bile çok kesmemişti beni hassasiyet ve ton açısından.
    http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6550&gid=1164

Alıştırma ve öğrenme aşamasında, hatta biraz daha ilerki aşamalarda 61 tuşlu bir org işini görecektir şunun gibi;
    http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=17658&gid

• Hocam midi klavye değil de org öneriyosan bunda hemfikiriz. Bende gecmis yorumlarda arkadaşa uygun bir orgla başlamasını önerdim. Ancak arkadaş midi klavye ve piyano da diretince , haliyle piyanoya yönlendirdim. Çünku midi klavye tek başına ses yaratabilen bir enstruman degildir. Tat vermez. Org idealdri. Ancak org ile midi klavye ayni degildir :) eğer arkadaşa org önerelim konusunda hem fikirsek bu konuda ben yardimci olurum

• quote:

hatta şöyle de bir ilan buldum.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-m-audio-keystation-88es-acil-137873812/detay

Ben size anlatamadım sanırım , midi klavye tek başina bir enstruman değildir. Ses cihazidir. Sahne ekipmanidir. Bilgisayara baglamak vs. Hem uğraştirir hemde tat vermez zevk vermez. Yavaş yavaş benim ilk dediğime dönüyoruz. Aklın yolu birdir. Başlangic icin org idealdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaptantulun

yamaha 1 sene kullanılmış garantisi yok 550 tl casıo at-3 sıfır 1100tl fark böyle yamaha sıfır fiyatı 1200 tl civarı güvenemiyorum 2 .ele hocam 1 sene kullanılp garantisinin olmaması çok ilginç geldi birde bir sene kullanılan bir cihaz yarı yarıya değer kaybetmez.sıfır almayı düşünmeye başladım taksitle almayı düşünüyorum

Hocam cihaz işini ne yaptınız ? Alacaktınız sanırım ? Bekliyoruz yorum ve fotolarınızı
  • alpingo95 kullanıcısına yanıt
    yarın alıcam inş. bi alayım foto atarız:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptantulun

yarın alıcam inş. bi alayım foto atarız:)

Tamam sabırsızlıkla bekliyoruz :)
  • Arkadaşlar bende org çalıyorum böyle bir konu güzel olmuş bilgi paylaşımı yaparız.

• quote:

Orijinalden alıntı: AdiGe38

Arkadaşlar bende org çalıyorum böyle bir konu güzel olmuş bilgi paylaşımı yaparız.

Aynen hocam bu konuyu açmaktaki tek amacım bilgi paylaşımında bulunmak. İnsanları tuşlu çalgılara yöneltmektir. Bu konuda yardımcı olmaktır

• quote:

quote:

Arkadaşlar bende org çalıyorum böyle bir konu güzel olmuş bilgi paylaşımı yaparız.

Aynen hocam bu konuyu açmaktaki tek amacım bilgi paylaşımında bulunmak. İnsanları tuşlu çalgılara yöneltmektir. Bu konuda yardımcı olmaktır

Hocam ben kayseriden gökhan siz şuan pa 600 qt mi kullanıyorsunuz?

• quote:

quote:

quote:

Yok hocam Korg İ5s var geçici bir süreliğine, korg Pa600qt ise bu ay alicam ins. Ancak çoğu cihazi kullanmisligim var pa600qt dahil. Her turlu soru ve yardiminiza varim :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yok hocam Korg İ5s var geçici bir süreliğine, korg Pa600qt ise bu ay alicam ins. Ancak çoğu cihazi kullanmisligim var pa600qt dahil. Her turlu soru ve yardiminiza varim :)

Hocam ben 10 yıldır casio at 1 kullandım bu süre içinde 1-2 ay roland g600 kullandım ve 1-2 sefer g600 ile sahne deneyimim oldu org şuan pert oldu kafamda pa 600qt, pa1x pro, pa 800 var siz bu orglardan hangisini önerirsiniz ? Çok kararsizim...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam ben 10 yıldır casio at 1 kullandım bu süre içinde 1-2 ay roland g600 kullandım ve 1-2 sefer g600 ile sahne deneyimim oldu org şuan pert oldu kafamda pa 600qt, pa1x pro, pa 800 var siz bu orglardan hangisini önerirsiniz ? Çok kararsizim...

Hocam şimdi bu seçeneklerin içinde direk Pa1x Pro diye atlamamız gerekiyordu ancak Güncel org ve müzik piyasasının isteklerine bakacak olursak bir çok dezavantaj var bu org'ta , en başta bunun serisinden üzerine bir kaç model daha çıktı, bu da bu org'u çaptan düşürdü. Fazla detaya girmek istemiyorum siz az çok ayırt edebilirsiniz.
    Benim pa600qt 'yi istememdeki temel nedenler 1.si fiyat olarak daha cazip olması birde Türk müziklerini esas alan bir alt yapı oluşturmasıdır. Ancak Pa800 Korg pa serisinin vazgeçilmezidir. Tabi ki bütçesi el verene. Ben bütçeyi göz önünde bulundurdum. Sizin için bütçe sıkıntı değilse pa800'e bakın derim , pa1x'te yükleme yapmak eziyet cd ve disket gerektiriyor yanlış hatırlamıyorsam cidden eziyet. Alın pa800'ü Günümüz teknolojisine uygun bir şekilde yükleme yapın ve müzik hayatına devam edin , Ancak korg pa600qt 'yi de incelemenizi tavsiye ederim. eğer beklentilerinizi karşılarsa alın derim. fiyat olarak iyi sayılır

• Merhabalar, bakıyorum bu konuda bilgili bayağı bir arkadaş var. Ben de yardım isteyeyim dedim. 3-4 ay okulda org çalmışlığım var, ama çok acemi düzeyde. Okul bitti, yoğunluğum azaldı. Öğrenmek istiyorum. Şimdi benim bir cihaza ihtiyacım var. Çok da büyük bir bütçem yok. 300-500 civarı. Casio CTK 3000-3200 hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu cihazı düşünüyordum, ama tabii ki bir bilenden tavsiye almak çok daha iyi olur dedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yeşil Giresun

Merhabalar, bakıyorum bu konuda bilgili bayağı bir arkadaş var. Ben de yardım isteyeyim dedim. 3-4 ay okulda org çalmışlığım var, ama çok acemi düzeyde. Okul bitti, yoğunluğum azaldı. Öğrenmek istiyorum. Şimdi benim bir cihaza ihtiyacım var. Çok da büyük bir bütçem yok. 300-500 civarı. Casio CTK 3000-3200 hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu cihazı düşünüyordum, ama tabii ki bir bilenden tavsiye almak çok daha iyi olur dedim.

Öncelikle merhaba , dediğiniz org'ları bana sorarsanız pek önermem , bütçeniz az , bu bütçeye uygun 2. el düşünürmüsünüz ? bence 2. el sizin için daha iyi olur çünkü bu dediğiniz cihazlar size zevk ve tat vermez. Elinizde oyuncak gibi durur bu da sizin soğumanıza neden olur. 2 . el alma şansınız varsa alın derim bi kaç org'ta öneririm. Ancak illa ki sıfır ve bu fiyatlar derseniz. Kısa süre kullanmalık ctk 3200 ' ü son çare öneririim sizee başlangıç olarak seçebilrisiniz ancak ilerleyen zamanlarda el mahkum yenilemek zorunda kalacaksınız. Çünkü güncel müzik dünyasına kıyasladığımızda bi çok eksikleri var

• alpingo95 kullanıcısına yanıt
    İkinci ele çok sıcak bakıyorum aslında. Orga az bir aşinalığım var ama 0'dan öğreneceğim de diyebilirim. İlerleyen zamanlarda tabii ki yenileyeceğim.
    Zevk meselesi de önemli tabii. Siz ne önerirsiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yeşil Giresun

İkinci ele çok sıcak bakıyorum aslında. Orga az bir aşinalığım var ama 0'dan öğreneceğim de diyebilirim. İlerleyen zamanlarda tabii ki yenileyeceğim.
    Zevk meselesi de önemli tabii. Siz ne önerirsiniz?

Hocam 2.elde kararlıysanız ve olur derseniz size önerilerimi sunarım
    Yaşadığınız şehir neresidir ? Veya nerelerden 2. el alabilirsiniz.

Benim önereceğim 2.el markalar ve tahmini fiyatları veriyim siz bir araştırın

Korg İ5s tahmini 540 tl civarı

Yamaha A300v tahmini 400 tl civarı

Yamaha PSR 630 tahmini fiyat 450 tl civari

şimdilik bu 2.ellere bak devamı gelir istersen
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.