Şimdi Ara

Hynix Fabrikalarındaki yangın bellek fiyatlarını ateşledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
1
Favori
3.807
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Hynix Fabrikalarındaki yangın bellek fiyatlarını ateşledi

3 gün önce kimyasal bir patlama sonrası başlayan ve Hynix'in yonga üretimi gerçekleştirdiği 2 fabrikasını etkileyen yangın sonrasında bellek fiyatları tırmanmaya devam ediyor.

Her ne kadar Hynix, üretim hatlarındaki aksamanın bellek sevkiyatında bir aksamaya neden olmayacağını açıklamış olsa da bellek pazarının %30'unu elinde tutan ve dünyanın en büyük 2. üreticisi olan Hynix'in fabrikalarındaki yangın haberi şimdiden bellek fiyatlarının %15 yükselmesine neden olmuş durumda.

Nvidia'nın GDDR5 bellek üretiminin tamamını karşılayan Hynix'in ürettiği bellekler AMD tarafından da kullanılmaktalar. Bilgisayar RAM üreticilerinin büyük bir kısmı da bellek yongalarını Hynix'den karşılamakta.

Samsung, yangın sonrasında bellek bulunabilirliği konusunda sıkıntı yaşanmaması için üretim kapasitesini arttıracağını açıklamış olsa da bilgisayarlar için RAM üreten firmaların şimdiden stok sıkıntısı çekmeye başladığı haberleri geliyor.

Durumun daha da kötüleşebileceği endişesi içinde olan üreticiler ise stokları şimdilik dağıtmamak adına ellerindeki ürünlerin sevkiyatını durdurmuş durumdalar.

Ülkemize bellek ithalatı yapan firmalardan edindiğimiz bilgilere göre SSD ve RAM temini konusunda ülkemizdeki ithalatçılar da sıkıntılar yaşamaya başlamış gibi görünüyor. Sipariş vermeye çalıştıklarında genelde şu an stoklarımızda ürün yok cevabıyla karşılaşıyorlar.

Tahminler kısa bir süre içerisinde Hynix fabrikalarındaki üretim sıkıntıları giderilmez ise SSD ve RAM fiyatlarının hızlı bir tırmanış trendine girebileceği yönünde.

Konu hakkında daha fazla gelişme geldikçe sizlerle paylaşıyor olacağız.

• Başlasın kazıklama seansları.

• Bunlar hep Amerikanın oyunları.
  • wd de su baskını olmuş hard disk fiyatları uçmuştu rem fiyatları ne olucak umarım düşündüm gibi fiayar uçmaz
  • Adamlar açıklamışlar üretimde sorun olmayacak diye,
    fırsatçılar %15 kafadan çullanmışlar milleti kazıklamak için.

Ayıp ayıp...

• İsterse hiç üretim yapmasın bellek piyasası boş kalacak değil öyle hdd fiyatlarındaki gibi bi dalgalanma olur maximum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetgn123 -- 7 Eylül 2013; 0:34:08 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Artık el değil bizi de yakarlar.

• 64gb corsaır var ılk pm lerı beklıyorum :d 8x8gb 1600mhz

• arkadaş kalktık bir bilgisayar toplamaya olan olana dolar uçar fabrikalar yanar :D ne ayaksınız anlamadım gitti
  • 4gb 1600mhz ramlerimi 6 ay önce 55TL'den almıştım. Şimdi bakıyorum 120TL :D komiksiniz "indirimci" mağazalar :D

• Hep faiz lobisinin işi bunlar :)

• Birileri spekülasyondan para kazanıyor işte

• Bi git işine arkadaş. 3 gün önce çıkan yangın nasıl ülkeyi etkileyebilir? Onun nakliyesi üç günden fazla sürer zaten...

• Valla 500tl kadar param vardı altın yerine belleğe yatiricam

• Hep beni bulur zaten yangınlar, seller ve tüm doğal ve yapay afetler...

• Bilmem fark ettiniz mi hepsi Amerikan şirket

google

Microsoft

apple

amd

nvidia

corsair

gskill gider daha

• quote:

Orijinalden alıntı: TurboCore

Bilmem fark ettiniz mi hepsi Amerikan şirket

google

Microsoft

apple

amd

nvidia

corsair

gskill gider daha

intel i de ekleyin. pazarın işlemci kısmını en çok kaplayan firma.. israel=amerika fark etmez... çogu firma abd firması zaten
  • Selden sonra, birde yangın çıktı, gerçekten süper.

HDD' lerin fiyatları bir ara uçup gitmişti, aynı şey şimdide ramler için olacak, zaten pahalılar, üzerine iyice tuz - biber ekecekler.
  • idiaa , Belki yeni yapilanmaya girecekleridi kim bilir
    yangin süsü veriyorlar bir tasla iki kus vurulur bu sayede.
    beni suclamayin farkli bir bakis acisi sadec...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OKAMI -- 7 Eylül 2013; 1:07:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gtx295

quote:

Orijinalden alıntı: TurboCore

Bilmem fark ettiniz mi hepsi Amerikan şirket

google

Microsoft

apple

amd

nvidia

corsair

gskill gider daha

intel i de ekleyin. pazarın işlemci kısmını en çok kaplayan firma.. israel=amerika fark etmez... çogu firma abd firması zaten

CASPER,EXPERT, Vestel,Beko,Sunny duy bunlari duy

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.