Şimdi Ara

Kafayı yememe neden olan Biyoloji sorularım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
25
Cevap
0
Favori
6.227
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Abi hiçbir şey çözemiyorum ben, YGS de yaklaştı. Daha bu konularda zorlanıyorsam vay halime..
    (Çözüldü)Hücrelerde gerçekleşen,
    I. Monomerlerden polimer sentezi
    II. Organik maddelerin, inorganik maddelere yıkımı
    III. İnorganik maddelerden organik madde sentezi
    IV. Polimerlerin monomerlere yıkımı
    olayları ile ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    A) III. olayın II. olaydan daha fazla gerçekleştiği canlıların biyokütlesi azalır.
    B) II. ve IV. olaylar hücre içinde ve hücre dışında gerçekleşebilirken, I. ve III. olaylar sadece hücre içinde gerçekleşir.
    C)II. ve III. olaylarda ATP üretimi ve tüketimi gerçekleşirken I. olay sırasında ATP tüketimi gerçekleşir.
    D) I. ve III. olaylar sonucunda hücrenin ozmotik basıncı azalırken, II. IV. olaylar sırasında artar.
    E) Numaralandırılmış olayların tümü bakteriler aleminde yer alan canlılar tarafından ortak olarak gerçekleştirilir.

Çözüm: A)Hücredeki yapım olayları, yıkım olaylarından fazla olduğu zaman dilimi büyüme/gelişme evresi olduğundan dolayı biyokütle artar.
    B) Organik maddelerin, inorganik maddelere yıkımı sırasında ATP harcanır. ATP de hücre dışına çıkamayan bir molekül olduğuna göre II. olay hücre dışında gerçekleşemez.
    D)Sentez tepkimeleri sonucu su açığa çıktığından dolayı I. ve III. olaylar için ozmatik basınç azalır fakat, organik maddelerin inorganik maddelere yıkımı esnasında da su açığa çıkar.
    Örn: Glikoz - Karbondioksit + Dihidrojenmonoksit
    E)Tüm bakteriler inorganik maddelerden organik madde sentezleyemez.
    C seçeneği doğrudur.

ATP 2<->1 ADP + P
    Yukarıdaki tepkimeye göre,
    I. Hidroliz tepkimeleri için 1. olay gerçekleşmez.
    II. Canlıların tümünde 2. olay sitoplazmada gerçekleştirilebilir.
    III. 2. olay hücre dışında gerçekleşmez.
    IV. 2. olay bitki hücrelerinde sadece ışık enerjisinin kulanımı ile gerçekleşir.
    Yargılarından hangileri doğrudur?

(Çözüldü)Canlılar,
    -Aktif taşıma
    -Protein sentezi
    -Uyartıların taşınması
    gibi yaşamsal olaylar için gerekli enerjiyi,
    I. Işık enerjisinden
    II. Organik moleküllerdeki kimyasal bağ enerjisinden
    III. İnorganik maddelerin oksitlenmesi ile oluşan enerjiden
    yararlanarak üretilen ATP'den karşılar.
    İfadelerinden hangisi ya da hangileri doğrudur?

Çözüm: Aktif taşıma, protein sentezi ve uyartıların taşınması hücresel olaylardır.
    Işık enerjisi ile üretilen ATP, kloroplastta karbondioksit indirgenmesi ve fotosentez ürünlerinin yapılabilmesi için bazı enzimlerin yanında kullanılır.
    Hücresel olayların gerçekleşmesi için gereken enerji organik moleküllerdeki kimyasal bağ enerjilerinden elde edilen ATP'den sağlanır.
    Zaten III. maddede bahsedilen olay(kemofosforilasyon) sadece bakterilere özel bir durum olduğu için yanlıştır.
    Cevap Yalnız II'dir.

Organik bileşiklerin monomerleri,
    I. Hidroliz
    II. Dehidrasyon
    III. Solunum
    IV. Fotosentez
    olaylarının gerçekleşmesini sağlayan enzimlerden hangisi ya da hangileri ile kompleks oluşturamaz?

Yardımlarını esirgemeyecek olan herkese teşekkür ederim.
    Cevaplar sırası ile;

C
    I,II,III
    Yalnız II
    I ve IV

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Principium -- 6 Eylül 2013; 21:34:51 >

• cevplarınıda yazabilir misin :)
  • Tamamdır.
  • 1.soru : A-)Organik madde sentezi inorganik madde sentezinden fazlaysa biyokütle artar.
    B-)2. olay hücre dışında gerçekleşemez çünkü olayın gerçekleşmesi için gerekli olan enerji ATP enerjisidir.
    D-)Polimer sentezi sonucu ozmatik basınç artar.
    E-)Tüm bakteriler inorganikten organik sentezleyemez.
  • 3. soruyu
    1 Değil çünkü ışıkla besin üretimi yapılıyor sonra besini parçalayıp kimyasal bağlarını alıyorsun.
    3 Değil çünkü kemosentezle organik üretiliyor
    Ben bu şekilde anladım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Syronwar
    1.soru :D-)Polimer sentezi sonucu ozmatik basınç artar.

Hocam polimer sentezi sonucu hücredeki su miktarı artacağı için, konsantrasyon azalması sonucu ozmotik basınç azalmaz mı?
    Ben orayı çakamadım ya.
  • Ya ben kelime oyunu olduğunu sanmıyorum sanki bilgilerimi sınıyormuş gibi sorular.
    Hangi metabolik faaliyet için hangi yollarla elde edilen enerjinin kullanıldığını bilmemiz falan mı gerekiyor acaba?
  • Evet nerede kullanılabilir Hücre içi dışı gibi. Ve nereden elde edilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SpiritualHealing

quote:

Orijinalden alıntı: Syronwar
    1.soru :D-)Polimer sentezi sonucu ozmatik basınç artar.

Hocam polimer sentezi sonucu hücredeki su miktarı artacağı için, konsantrasyon azalması sonucu ozmotik basınç azalmaz mı?
    Ben orayı çakamadım ya.

Polimer sentezi sonucu hücrenin yoğunluğu artacağı için ozmatik basınç da artar.(madde miktarı > su oluyor herhalde)
  • Syronwar kullanıcısına yanıt
    Ama polimer sentezi sırasında n tane monomere karşılık n-1 molekül su açığa çıkmıyor muydu?
  • quote:

Ama polimer sentezi sırasında n tane monomere karşılık n-1 molekül su açığa çıkmıyor muydu?

Evet öyle. n tane monomerden 1 eksiği kadar su açığa çıkıyor + polimer oluşuyor.
    polimer sentezi turgor basıcını arttıracağından osmatik basınç azalır.
  • Peki D şıkkı neden yanlış?
    Acaba inorganik maddeler organik maddelere göre daha mı az çözünüyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: brsykslr

polimer sentezi turgor basıcını arttıracağından osmatik basınç azalır.

n monomerden n-1 su açığa çıkıyor. Her türlü artar zaten ozmatik basınç. Sonuçta polimer n tane monomerden oluşuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Syronwar -- 6 Eylül 2013; 20:53:16 >
    Zaten hücrede monomer var. Monomer sayısı tepkime sürecince azalıyor(ozmatik basınç azalıyor), diğer taraftan ürün olarak su ve polimer moleküller oluşuyor(Su sayesinde iyice azalıyor). Genel olarak polimerler de suda monomerler kadar iyi çözünmüyordu sanırım,yanlışsam düzeltin. E o zaman hem çözünmüş madde miktarı azaldı hem de su miktarı arttı, sonuç olarak ozmotik basınç azaldı?
  • quote:

Zaten hücrede monomer var. Monomer sayısı tepkime sürecince azalıyor(ozmatik basınç azalıyor), diğer taraftan ürün olarak su ve polimer moleküller oluşuyor(Su sayesinde iyice azalıyor). Genel olarak polimerler de suda monomerler kadar iyi çözünmüyordu sanırım,yanlışsam düzeltin. E o zaman hem çözünmüş madde miktarı azaldı hem de su miktarı arttı, sonuç olarak ozmotik basınç azaldı?

Oluşan polimer n tane monomerden oluşuyor.Açığa çıkan su sayısı n-1. Sonuç olarak ozmatik basınç arttı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Syronwar -- 6 Eylül 2013; 20:52:59 >
  • POLİMER SENTEZİ SONUCU OSMOTİK BASINÇ ARTMAZ, AZALIR.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim kafam uçtu galiba yine
    D)I. ve III. olaylar sonucunda hücrenin ozmotik basıncı azalırken, II. IV. olaylar sırasında artar.
    Dostum sanırım ben olayı çözdüm ya. Bir anda beynimde bir şimşek çaktı ve gözümün önüne Glikoz'un yıkımı geldi.
    Organik moleküllerin inorganik moleküllere yıkımından bir örnek: Glikoz - Karbondioksit + Dihidrojenmonoksit (Ozmatik basıncı azaltır)

Ozmatik basınç konusunda söylediklerimizde ikimizin de dayanağı aynı. n monomerden n-1 su + polimer.
    Fakat benim yazdığımı biraz daha dikkatli okursan senin bahsettiğin şeyi çökertiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Principium -- 6 Eylül 2013; 20:50:35 >
  • quote:

Dostum sanırım ben olayı çözdüm ya. Bir anda beynimde bir şimşek çaktı ve gözümün önüne Glikoz'un yıkımı geldi.
    Glikoz - Karbondioksit + Dihidrojenmonoksit (Ozmatik basıncı azaltır)
    Ozmatik basınç konusunda söylediklerimizde ikimizin de dayanağı aynı. n monomerden n-1 su + polimer.
    Fakat benim yazdığımı biraz daha dikkatli okursan senin bahsettiğin şeyi çökertiyor.

İyi de polimer sentezi sonucu ozmotik azalırsa D şıkkı da doğru oluyor o zaman.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.