Şimdi Ara

Apple, 17W'lık güç adaptörü tasarlıyor. Peki hangi cihaz için ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple, 17W'lık güç adaptörü tasarlıyor. Peki hangi cihaz için ?

iPod, iPhone ve iPad üçlüsüyle taşınabilir elektronik dünyasında devrim yapan Apple, yepyeni bir cihaz ile alıştığımız özelliğini sürdürebilir. Peki bu cihaz nasıl olacak? Tek bildiğimiz 17W’lık güç adaptörüne ihtiyaç duyuyor olması.

Evet bu haberimizin hareket noktası biraz ilginç ancak dikkat çekici ve farklı olduğu kesin. Apple dünyasının önemli ve saygın yayın organlarından Apple Insider’ın, firmaya çok yakın (muhtemelen Apple çalışanı) isimlerden edindiği bilgiye göre Apple, 17W’lık güç adaptörünün üretim maliyetini dengelemek için bir süredir çalışıyor.

İlk akla gelen 17W’lık güç adaptörünün hangi cihaza eşlik edeceği sorusu. Maalesef kaynaklar, spesifik olarak bir cihaz hakkında bilgi vermiş değiller. Tek söyledikleri; bahsi geçen cihazın 12 ay içerisinde kamuoyuna tanıtılabilme potansiyeli olduğu.

Peki Apple’ın böyle bir adaptöre ihtiyaç duyan cihazı ne olabilir ? Bu sorumuzun cevabına ulaşmak için aslında Apple’ın hali hazırdaki ürünlerinden hareket edebiliriz. Şöyle ki:

• iPhone: 5W’lık güç adaptörü
    • Apple TV: 6 W’lık güç adaptörü
    • iPad: 12W’lık güç adaptörü
    • MacBook Air: 45W’lık güç adaptörü

ile çalışıyor. Bakıldığında farklı bir iPhone ve Apple TV için 17W’lık güç adaptörü tasarlanıyor olması imkansız. MacBook Air’ın da bileşenleri itibariyle ihtiyaç duyduğu enerjiyi 45W’dan 17W’a düşürmek çok güç. (Bu söylediğimiz elbette mevcut MBA gücündeki bir model için geçerli). O zaman elimizde tek bir alternatif kalıyor: iPad.

iPad’in hali hazırda 9.7 inçlik modeli 12W’lık güç adaptörüne ihtiyaç duyuyor. Apple’ın bu boyuttaki iPad için gerekli olan enerji ihtiyacını arttıramayacağına göre akla gelen tek ve muhtemel durum Apple’ın daha büyük ekranlı iPad üzerinde çalışıyor olması. Yani Apple’ın 17W’lık adaptörü, 10 inçten daha büyük bir ekranlı, ki güç dengesi itibariyle bu boyutun 12-13 inç olması çok olası, bir iPad’e hayat verecek gibi duruyor.

Aslında daha büyük ekranlı iPad iddiaları birkaç önemli kaynak tarafından dillendirilmişti. Bu isimlerden biri olan The Wall Street Journal, bir süre önce yayınladığı haberinde Apple ve tedarikçilerinin 13 inç boyutunda iPad üzerinde çeşitli testler yaptıklarını iddia etmişti. WSJ’in bu iddiasıyla paralel olarak Digitimes da Apple’ın daha büyük ekranlı tabletler konusunu yoğun şekilde mercek altına aldığını ifade etmişti.

Elbette Apple’ın birçok farklı cihaz alternatifi hazırlaması ve bunları çalışır şekilde test etmesi normal. Ancak Apple Insider’ın kaynağının da aktardığı gibi 17W’lık adaptörün üretim maliyetinin optimize edilmesi, bahsi geçen cihazın seri üretime geçme potansiyelinin çok yüksek olmasını olası kılıyor.

Not: Haberdeki fotoğraf WSJ'ın iddiaları üzerine, 13 inç boyutundaki iPad'in iPad Mini ve iPad'in yanında nasıl duracağına dair fikir sahibi olunması için hazırlanmış temsili bir görseldir.

• keşke iphonenin ekranı da 4.5 olsa ama onun icinde cözünürlükle oynamak gerekiyor

• Belkide İpad'i ve İphone aynı anda şarj edecek bir adaptördür.

• Acaba bu yeni iPad ne zaman çıkar. Ben gider bu sene 5. nesil alırım 1 sene sonra bu çıkar kesin Ama bunun bir çok tez avantajı olur gibi yani masa başı tableti olur gibi geliyor.
  • Arkadaşlar;

Benim fesatlığım mı bilmiyorum ama haberlerde geçen "iPod, iPhone ve iPad üçlüsüyle taşınabilir elektronik dünyasında devrim yapan Apple" tarzı cümleler, editörün objektifliği konusunda kötü izlenimler bırakıyor, en azından benim için böyle. Bu durumdan rahatsız olan sadece ben miyim?

Düşünsenize teknolojiyle hiç alakası olmayan biri girip bu haberi okusa; "ulan Apple teknolojinin babası, en iyi Apple'mış" diye düşünmez mi?

Ben; mümkün olduğunca en sade şekilde haberlerin aktarılması taraftarıyım.

Not: Seviyesiz bir şekilde cevap verecekseniz vermeyin, eksi verin ama cevap vermeyin lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi godless turtle -- 5 Eylül 2013; 15:00:05 >
  • MacOsXli bir tablet fena olmaz aslında.

• quote:

Orijinalden alıntı: godless turtle

Arkadaşlar; Benim fesatlığım mı bilmiyorum ama haberlerde geçen iPod, iPhone ve iPad üçlüsüyle taşınabilir elektronik dünyasında devrim yapan Apple tarzı cümleler, editörün objektifliği konusunda kötü izlenimler bırakıyor, en azından benim için böyle. Bu durumdan rahatsız olan sadece ben miyim? Düşünsenize teknolojiyle hiç alakası olmayan biri girip bu haberi okusa; ulan Apple teknolojinin babası, en iyi Applemış diye düşünmez mi? Ben; mümkün olduğunca en sade şekilde haberlerin aktarılması taraftarıyım. Not: Seviyesiz bir şekilde cevap verecekseniz vermeyin, eksi verin ama cevap vermeyin lütfen.

Aslinda gercegi yansitan bir cumle bu. Tamamiyle yanlis degil cumlenin onerdigi fikir. Apple gercekten de dokunmatik ekranli cihazlarin yayginlasmasinin oncusudur. Ilk dokunmatik ekrani yapmis dese hata diyebiliriz, ilk tasinabilir muzik calar dese gene hatali cumle diyebiliriz ama bu cihazlarin yaygin kullanilmasi Apple sayesinde olmustur. Bu bir gercek. Pazardaki diger oyuncularin boyle bir talep oldugundan haberi bile yoktu apple pazari acana kadar. Iphone, ipod, ipadin hala bu kadar yaygin kullanilmasinin sebebide budur. Ben bir yanlislik goremedim editorel olarak.

• quote:

Arkadaşlar;

Benim fesatlığım mı bilmiyorum ama haberlerde geçen "iPod, iPhone ve iPad üçlüsüyle taşınabilir elektronik dünyasında devrim yapan Apple" tarzı cümleler, editörün objektifliği konusunda kötü izlenimler bırakıyor, en azından benim için böyle. Bu durumdan rahatsız olan sadece ben miyim?

Düşünsenize teknolojiyle hiç alakası olmayan biri girip bu haberi okusa; "ulan Apple teknolojinin babası, en iyi Apple'mış" diye düşünmez mi?

Not: Seviyesiz bir şekilde cevap verecekseniz vermeyin, eksi verin ama cevap vermeyin lütfen.

Ama şöyle bir şey var ki apple ipad'i çıkarmadan önce tabletlerin üzerine bu kadar durulmuyordu. Nerdeyse gündemden düşümştü. İpod konusunda bilgi sahibi değilm fakat iphone ile dokunmatik telefon pazarındaki rekabeti ateşledi. Biraz övgüyü hakediyor gibi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Arkadaşlar;

Editorun objektifliginden falan once, bir haberi kopyala yapistir yapmadan once bir bakmasi tartabilmesi lazim bunu ben insanlarin onune haber diye koyabilir miyim diye. Yahu kardesim adaptorunun guc degeriyle cihazin ekran boyutu hakkinda nasil bir tahmin yaparsin ya oranti problemi mi cozuyoruz? Belki dediler bu ipadler yavas sarj oluyor hizlandiralim, veya iphoneu yarim saatte sarj edecek birsey tasarliyorlar? Ciddi soyluyorum su piyasa hareketliginden beridir "iddia: xxxyyyzzz" veya "yeni iphoneun kulaklik girisi goruntulendi!!!!?!?!" veya "yeni ipad soyle olabilir(yaninda paintte cizilmis resim)" tarzi haberler gormekten biktim yahu haberler ayri bir bolumde olsa bakmayacam hic de forumun yarisini bunlar kapliyor.. Neyse doktum icimi gidiyorum

• quote:

Arkadaşlar;

E öyle zaten ??? iPhone ile akıllı telefon devrimini kim yaptı ??
    iPad ile Tablet devrimini kim yaptı ?

bunları cevabını bi ver ondan sonra bahsettiğin durum hakkında yorum yapabilelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakarboy -- 5 Eylül 2013; 15:38:36 >

• quote:

Arkadaşlar; Benim fesatlığım mı bilmiyorum ama haberlerde geçen iPod, iPhone ve iPad üçlüsüyle taşınabilir elektronik dünyasında devrim yapan Apple tarzı cümleler, editörün objektifliği konusunda kötü izlenimler bırakıyor, en azından benim için böyle. Bu durumdan rahatsız olan sadece ben miyim? Düşünsenize teknolojiyle hiç alakası olmayan biri girip bu haberi okusa; ulan Apple teknolojinin babası, en iyi Applemış diye düşünmez mi? Ben; mümkün olduğunca en sade şekilde haberlerin aktarılması taraftarıyım. Not: Seviyesiz bir şekilde cevap verecekseniz vermeyin, eksi verin ama cevap vermeyin lütfen.

"iPod, iPhone ve iPad üçlüsüyle taşınabilir elektronik dünyasında devrim yapan Apple" cümlesi nesnel bir cümledir

• Kablosuz şarj özelliği taşıyan ipad iphone adaptörü olabilir.

• @homeedition88

Bakın benim anlatmak istediğim fikrin yanlış olup olmadığı değil, konunun bununla alakası olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Eğer editör olarak bir haber paylaşıyorsan, kişisel yorumlardan uzak olması gerek. "taşınabilir elektronik dünyası" derseniz çok geniş sınırları olan bir şeyden bahsetmiş olursunuz. Bugün dijital saatler, navigasyon cihazları vs. aklıma gelmeyen bir çok şey bu sınıfı dahildir.

Hem fikrin çokta yanlış olmadığını söylüyorsunuz fakat bu da "kime göre neye göre" sorusunu ortaya çıkarır. Bu yüzden editör olarak haberi kişisel görüş bildirmeden vermek gerekir ki, teknolojiye yabancı bir insan haberi okudu mu kendi kişisel görüşleri oluşabilsin. Bugün size, bana ya da DonanımHaber'i takip eden herhangi biri böyle küçük şeylerden etkilenmeyebilir fakat konuyla hiç alakası olmayan biri için aynı şeyi söyleyemeyiz.

Mesut Çevik ve Erdi Özüağ'ın HTC One kullandığını biliyoruz, bu teknolojiyi takip eden bizim gibi insanlar da "aaa en iyi HTC One" algısı yaratmıyor. Fakat benim teknolojiyle pek arası olmayan bir arkadaşımın "Ağbi editörler bile HTC One kullanıyorsa bir bildikleri vardır." demişliği var. Yani Mesut ve Erdi Bey en iyisi bu dememesine rağmen bu kadar küçük bir şeyden bu fikre kapılabilecek insanların olduğunu unutmamak gerek.

@Mete E.

Övgüyü hak ediyor olabilir, fakat onun yeri burası değil onu anlatmaya çalışıyorum.

@cellman406

Dediklerinize katılmamak elde değil.

• Yeni bir Box Set ten bahsediliyor yani Apple Tv gibi. Eğer söylentiler doğruysa 17w lık adaptör belki de onun içindir.
  • quote:

seviyesiz bir cevap

• quote:

Orijinalden alıntı: sakarboy

quote:

Arkadaşlar;

E öyle zaten ??? iPhone ile akıllı telefon devrimini kim yaptı ??
    iPad ile Tablet devrimini kim yaptı ?

bunları cevabını bi ver ondan sonra bahsettiğin durum hakkında yorum yapabilelim.

Yorum yaptığınız konulara baktım da, Apple fanboy'u olduğunuz çok belli size konuyu anlatmaya çalışıp kendimi yormak istemiyorum

iyi günler...

• quote:

Arkadaşlar;

Editörlerde bir firmaya bir ürüne sempati duyabilirler ve kendi fikirlerini de katabilirler ki burada öyle bir durum bile yok.
    Gerçekten bazı şeylerde devrim yapan firma Apple'dır. iphone, ipad vs.

• barantr90 kullanıcısına yanıt
    Yapamayın lütfen bir firmaya sempatiyi duyabilirler, fakat kişisel görüşlerini katmaları yanlış bir durumdur. Biz burada Teknoloji Haberleri okuyoruz ve haberciliğin en önemli kısmı TARAFSIZ olması gerektiğidir.

Editör arkadaşlarımız her fırsatta teknoloji basını olduklarını söylüyorlar. Taraflı bir basın mensubu düşünülebilir mi?
  • Apple'ın ürün ailesinin sadeliği ve basitliği gitgide kayboluyor, ürünler gittikçe dallanıp budaklanıyor; tıpkı Steve'in kovulduğu dönem gibi... Herkes biliyor, o dönemde neler olduğunu. Umarım, aynı şeyler olmaz; Apple'ı kurtaracak ne eski Microsoft ne Gates ne de Jobs artık yok.

• godless turtle G kullanıcısına yanıt
    Size ne yazık ki katılmıyorum bu konuda. Ama büyütülecek bir mevzu da değil konunun içeriği çok sapmaya başladı bu şekilde. Gerçekten haberi merak edip okuyup yorumlara bakmak isteyenler için içerik gitgide kirleniyor. Karşıt fikirler olabilir.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.