Şimdi Ara

Analiz : Apple patent trollerinin ilk hedefi konumunda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Analiz : Apple patent trollerinin ilk hedefi konumunda

Apple ile Samsung arasında yaklaşık iki yıldır yaşanan patent davaları, dikkatlerin patentin önemine çekilmesine neden olmuştu. Firmalar geliştirdikleri teknolojileri diğer firmaların izinsiz kullanmasını engellemek isterken, bir de batmakta olan firmalardan patent satın alarak birer patent canavarına dönüşen firmalar mevcut.

Winston & Stawn danışmanlık firması tarafından yapılan yeni bir analize göre, patent trolü olarak adlandırılan bu firmaların en büyük hedefi Apple durumunda. Diğer iki firmaysa HP ve Samsung.

Patent trolleri bir teknoloji üretmekten ziyade, firmalardan lisans bedeli koparma amacını güdüyor. 2008 yılında Apple'a patent trollerinden sadece 18 dava açılmışken, geçen yıl bu sayı 44 oldu. HP'nin 2008 yılındaki 27 davası geçen yıl 19'a düşerken, Samsung'un 2008 yılındaki 12 davası geçen yıl 37'ye yükseldi.

5 yıllık süreç gözönüne alındığında ise Apple toplamda 165 davaya maruz kalırken, HP 143, Samsung 123 davaya maruz kaldı.

ABD'de patent trollerinin açtığı davalar toplam patent davalarının yüzde 63'ünü oluştururken, trollerin hedefinde ise yıllık 100 milyon dolar bedel koparmak bulunuyor. Bu üç firma haricinde daha az dava ile karşılaşan firmalar ise Dell, Sony, AT&T, HTC, LG, Microsoft, Amazon, Google ve Motorola şeklinde sıralanıyor. 

• Troll nedir ya hiç mi karşılığı yok bu kelimenin.

• Apple patentlerin trollu ise ekrem71'de editorlerin trolludur vesselam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haberde başka bişey anlatılıyor beyler. Örneğin x bir firma bir patent şirketine gidiyor bir teknolojinin patentini alıyor. (Bu teknolojiyi onlar üretmediyse, teknolojinin ne olduğunu nasıl bilip nasıl hemen kapıyorlar orasını anlamadım. Tahminime göre apple içinden biri haber uçuruyordur dışarı. Şu teknoloji üretildi, koşun hemen kimse almadan siz alın patentini, adı da şu gibilerinden.) Daha sonra bu firmalar apple a gidip şantaj yapıyorlardır, bak o teknolojinin patenti bizde, ya bize şu kadar para ver ya da sana dava açarız diye. Mahkemede patent kimdeyse o haklıdır. Ondan sonra ayıkla pirincin taşını.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e-Militarist -- 18 Eylül 2013; 18:06:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sucuklu Pizza

Troll nedir ya hiç mi karşılığı yok bu kelimenin.

Troll vikinglerin yasadigina inandığı bir dev bizim tepegöz vari birsey işte. Birde balik tutma olayında kullanilan bir alrt.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoMMaNDeRCX -- 30 Ağustos 2013; 2:15:50 >
  • bu konu hakkinda tedde bir konferans izlemistim . olay soyle gelisiyor : a , b nin yillardir kullandigi ama patentini almadigi bir sistemin, ozelligin, uygulamanin patentini alip b ye dava aciyor. b bu ozelligi a nin bulmadigini haksiz oldugunu kanitlamak icin davaya devam ederse ariyorum 1 milyon dolar masraf ypmis oluyor. bunun yerine mahkeme masraflarindan kacinmak icin a ile anlasiyorlar. cidden cok komik seylerin patenti yuzunden olan seyler. misal e-mail yoluyla haber yollamak, sayfa cevirme efekti, yuvarlatilmis kare kenar vb.

• Bi haberle daha trollendik

• Troll yerine patent şımarığı falan denilebilir. Ya da patent arsızı.

• quote:

Orijinalden alıntı: CoMMaNDeRCX

quote:

Troll vikinglerin yasadigina inandığı bir dev bizim tepegöz vari birsey işte. Birde balik tutma olayında kullanilan bir alrt.

Elfleri unutmayalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be All My Sins Remembered -- 30 Ağustos 2013; 10:19:56 >
  • Sucuklu Pizza kullanıcısına yanıt
    Balık tutmak, olta atmak :D
    Mecazi anlamda ana işinin dısında kendisine yardımcı olunan fakat işin tamamına yakını sırtına yüklenen durumlar denir.
  • quote:

Bilgisinin dışında çıkıntılık yapmak, kurallara uymamak diyebiliriz aslında. Ama bu kelimeyi tek kelime veya iki kelime anlatan düzgün bir türkçe karşılık bende bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Galatasaray 

adamlar Troll lukten para kazanıyor biz beleşe yapıyoruz

• Bizde olur mu diye düşündüm de patent ünstitüsü patent verene kadar çinden teknolojiyi yapıp önümüze koyarlar.

• Bunun için analize gerek yok. Android Play i açıyorsun ve ücretsiz uygulamalarda ve yeni ücretsiz uygulamalardaki ilk 50 ye bakıyorsun. SOnra ANdroid li telefon aldığın güne lanet ediyorsun.

Ben bu şekilde her gün analiz ediyorum.

• Apple kendi kazdığı kuyuya düşüyor desenize. Önüne gelen her şeye patent davası açarsan fırsatçılar da boş durmaz tabi ki. Patent davalarına para harcayacaklarına Telefonların üretim maliyetlerini azaltsınlar belki daha ucuza alırız telefonları. 2000 TL az para değil bizler de zengin bir ülkede yaşamıyoruz ne yazık ki:(

• "Patent trolleri bir teknoloji üretmekten ziyade, firmalardan lisans bedeli koparma amacını güdüyor."

Tamam da bu adamlar bir şey üretmeden neyin patentini alıyor.

X firmarsı kenarları yuvarlatılmış dikdörtgen patentini alırken, Y firmasıda kenarları yuvarlatılmamış dikdörtgenin patentini alıyor gibi bir şey mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: jporta

bu konu hakkinda tedde bir konferans izlemistim . olay soyle gelisiyor : a , b nin yillardir kullandigi ama patentini almadigi bir sistemin, ozelligin, uygulamanin patentini alip b ye dava aciyor. b bu ozelligi a nin bulmadigini haksiz oldugunu kanitlamak icin davaya devam ederse ariyorum 1 milyon dolar masraf ypmis oluyor. bunun yerine mahkeme masraflarindan kacinmak icin a ile anlasiyorlar. cidden cok komik seylerin patenti yuzunden olan seyler. misal e-mail yoluyla haber yollamak, sayfa cevirme efekti, yuvarlatilmis kare kenar vb.

Amerika çok enteresan bir hukuk sistemine sahip cidden, nerde ilginç şekilde köşeyi dönen biri, orada ilginç bir Amerikan davası.
  • quote:

• patent sisteminin acilen elden gecirilmesi gerek. bu kadar basit ve genel seylere patent olmamali. yillar boyu calismayla gelistirilen seylerin fikir haklariyla ortalama bir beynin 5 dakikada gorebilcegi ayarlamalarin uygulamalarin patent haklari ayni olmamali.

not: apple herkeze dava acarak aslinda bu isin fitini birazda kendi atesledi. simdi sonuclarina kendi katlaniyor

• quote:

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.