Şimdi Ara

Yeni retina MacBook Pro'lar, Eylül ayında satışa sunuluyor (?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
663
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni retina MacBook Pro'lar, Eylül ayında satışa sunuluyor (?)

2013 model MacBook Air’ların yüksek pil ömrü sunmasıyla birlikte teknoloji severlerin merakla beklediği yeni nesil retina MacBook Pro’lar, 10 Eylül’de yapılacak olan etkinliğin sürpriz konukları olabilir.

MacBook Pro’ların tedarik zinciri içerisindeki bazı isimlerin Tayvan’ın yerel yayın organlarından Want Daily’ye yaptığı açıklamalara göre Haswell işlemcisinden güç alan yeni nesil MacBook Pro’lar eylül ayı içerisinde satışa sunulacak. Bu durumda yeni rMBP’ların lansmanı ise 10 Eylül’de yapılması beklenen ve yeni iPhone’lar ile iPod’ların tanıtılacağı etkinlikte gerçekleştirilecek.

Apple’a yakın isimlerden biri olan KGI Securities analistlerinden Ming-Chi Kuo, yeni nesil rMBP’ların tanıtımı için ilk olarak WWDC 2013’ü işaret etmiş; ancak sonradan bu tarihi eylül ayı olarak güncellemişti. Ayrıca OS Mavericks'in hali hazırda 6.betasının geliştiricilere yayınlanmış olması ve Mavericks ile yeni rMBP'ların aynı zamanda satışa sunulacağı beklentisiyle; yeni rMBP'ların eylül ayında satışa sunulma ihtimalini arttırmıyor değil.

Haswell işlemcisinden gücünü alması beklenen yeni rMBP’ların standart konfigürasyonlarında neler sunacağı merakla bekleniyor. Ortak kanı standart konfigürasyonda 256GB’lık depolama alanı olacağı yönündeyken; bellek kapasitesinin ise 8 mi yoksa 16 mı olacağı konusunda çelişkili açıklamalar bulunuyor. Ayrıca, Haswell tarafındaki grafik performansının, önceki nesile göre çok daha yüksek olmasından ötürü, Apple’ın en azından standart konfigürasyonlarda harici ekran birimine yer vermeyeceği ve bunun özel konfigürasyonlarda yer alacağı konuşulanlar arasında.

Diğer taraftan Apple’ın geleneksel MBP’ları güncelleyip güncellemeyeceği de şimdilik netlik kazanmamakla birlikte, beklenti Apple’ın MacBook Pro tarafından sadece retina modelleriyle birlikte yoluna devam edeceği yönünde.

• gtx 770li bir versiyon çıkartırlarsa talibim
  • Ya artık 256 gb ı bıraksalarda 1 tb falan koysalar fazla pahalı olmadan ne güzel olur çok az

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • i7 4770K
    Minimum GTX 680XM harici
    Bunlar gelirse alıcıyım Onun için bekliyorum. MBP değil bomba bildiğiniz

• sadece retina gelirse fiyatlar da retina ve normal pro'lar arasında bir yerde olacaktır diye tahmine diyorum. ondan sonra gelsin retina 13" refurb :)
  • Harici ekran kartlarında çok da yüksek bir beklenim içine girmeyin derim, büyük ihtimalle HD 8850M ya da GT 750M görürüz yeni nesilde.
    16GB her ne kadar mükemmel olacaksa da Apple'dan böyle mütevazı bir davranış görmek çok zor olur, bu yüzden ben 8GB geleceği kanaatindeyim.
    256GB SSD depolamaya zaten kesin gözüyle bakıyorum, HDD seçeneği ise rMBP'lerde incelik ön planda olduğu için bana imkansız gibi geliyor fakat yine de belli olmaz, Apple bizi şaşırtabilir.

Harici ekran kartı olmayacağı ve yüksek çözünürlüklü panel üretimindeki maliyetlerin düşmüş olabileceğini değerlendirirsek şu anki rMBP'lerin başlangıç fiyatında yaklaşık bi 200$'lık düşüş olabilir. Tabi bu düşüşü bahane ederek 256GB'lik SSD'yi 128'e de düşürebilir Apple.

Fakat ben hep MBP'lerin revize edilip ekran çözünürlüklerinin 1920x1200'e çıkarılması gerektiğini düşünmüştüm. Sonuçta şu an bir çok kişinin rMBP yerine MBP almasındaki en büyük sebep konfigrasyonlarının tarafımızca değiştirilebilmesi idi. Apple'ın bunu göz önünde bulundurarak MBP hakkında da iyi birşeyler yapması gerekiyor diye düşünüyorum.

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeamAnimus -- 26 Ağustos 2013; 15:00:32 >
  • 7990 koyarlarsa iyi.

• Biliyorsun daha once tartistik, niye hala yaziyorsun anlamadim. Apple'in 15 inc modeline harici ekran karti koymamasi gibi bir sey olamaz. Intel gelistirirken sanki Nvidia bos duruyor. GT750m kesin, GTX765m bir ihtimal. Yaninda HD5200 (Iris Pro). 13 inc modeli de sadece HD5200 olur, ancak 15" olmaz. 13" lerde i5 kullaniliyor ancak 15" lerde i7 standart. (13" lerin i7'li modelleri bile 2 cekirdek, 15"ler 4 cekirdek) Ayrica fiyatta ucuzlama bekliyorum, cunku Apple yavastan Retina olmayan modelleri kaldiracak gibi. $2199 baslangic fiyati yerine $2099 veya $1999 gorebiliriz. Kalanlari yeni MacBook Air'e gore anlayabiliriz, PCI-E SSD, 802.11 ac WiFi gibi. Belki Thunderbolt 2 koyarlar bir de.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bana göre:

-Intel Core i7 4700MQ
    -8 GB 1600 MHz RAM
    -Nvidia GeForce GTX 765M veya GT 750M
    -256 GB SSD

özellikleriyle gelir.

• -Intel Core i7 4700MQ
    -8 GB 1600 MHz RAM
    -Nvidia GeForce GT 750M
    -256 GB SSD
  • GT 750M diyenler var ne yaptınız arkadaşlar Bari 770M diyin. Onlar öyle bir bilgisayara konulmayacak modeller.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgabjk

Ya artık 256 gb ı bıraksalarda 1 tb falan koysalar fazla pahalı olmadan ne güzel olur çok az

SSD den mi bahsediyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: carnador

quote:

Ya artık 256 gb ı bıraksalarda 1 tb falan koysalar fazla pahalı olmadan ne güzel olur çok az

Belki bu sene 960 GB SSD olabilir ama o bile çok düşük bir ihtmal gibi geliyor bana. Gerçi SSD de depolamaya çok ihtiyaç duyulmuyor bana göre 512 GB yeter. Geri kalanlar için harici depolama kullanılması daha sağlıklı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vatov

quote:

quote:

Belki bu sene 960 GB SSD olabilir ama o bile çok düşük bir ihtmal gibi geliyor bana. Gerçi SSD de depolamaya çok ihtiyaç duyulmuyor bana göre 512 GB yeter. Geri kalanlar için harici depolama kullanılması daha sağlıklı olur.

Güzel olurdu valla ama Apple genelde bu konularda öncü oluyor. Belli olmaz valla :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Vatov

quote:

quote:

Güzel olurdu valla ama Apple genelde bu konularda öncü oluyor. Belli olmaz valla :)

O zaman 32 GB rami çıkartmadan 64 GB ram e sahip bir rMBP lazım bize 8 geçen sene standarttı bu sene eğer 16 yı standart yaparsa tadından yenmez. 32 gb lık özel konfigirasyon olur.

Şuan şu

15-inch: 2.7GHz
    with Retina display
    2.7GHz quad-core Intel Core i7
    Turbo Boost up to 3.7GHz
    16GB 1600MHz memory
    512GB flash storage1
    Intel HD Graphics 4000
    NVIDIA GeForce GT 650M with 1GB of GDDR5 memory
    Built-in battery (7 hours)

Amerika'da 2800 dolar Almanya 2800 Euro Türkiye 6500 lira
    Bunu
    İşlemcisi Haswell'in o anki dengi
    32 GB ram
    768 (yada 512 gb da olur) ssd
    Intel HD 5200
    GTX765M
    10 saatlik batarya olursa aynı fiyata alırım. 2800 dolara şuanki sistemin haswell modelli ram olanı ve ekran kartı 765M olanı çıkar. 32 GB ram için ekstra 400-500 dolar isterse küfür ederim ama
  • Vatov kullanıcısına yanıt
    16gb ddr3 ram yerine 16gb ddr4 ram koysalar eyvallah. 32gb ram ve 960gb ssd gibi düşünceler tamamen hayal ürünü
  • Abi dur hayal kuruyoruz bozma şimdi fena mı olurdu 32 Gb ram ve 960 gb ssd olsa. Yanina GTX 765M
  • 32gb bak hadi diyorum, uctun mu 32 tamam da 64 nedir arkadas. server mi aliyorsun, yoksa akademik calisma mi yapacaksin?

8 yeter, 16 onundeki 5-6 sene kafanin rahat olmasini saglar. fazlasi gereksiz. 15 yillik ram alsan ne fayda edecek ki? 5 sene sonra islemcisi zaten sinira dayanmis olacak. hic bir ise yaramayacak o esktra 48 gb ram. islemci o veriyi adam gibi kontrol edemez cunku.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Yok hdd olarak demiştim ben onuda ssd imiş 256 gb :) sen öyle diyince bian şüpheye düştüm yanlış bişey mi dedim diye :D

• Arkadaslar Final Cut ogrenmem lazim, bunun icin de numerik klavyesi olan minimum 15 inch bir Macbook Pro almayi dusunuyorum. Haswell ve retina ikilisini beklemeli miyim sizce? Fiyat olarak aşağı yukari ne olur bir de?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.