Şimdi Ara

***BMW E39-E46*** (175. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
6.024
Cevap
66
Favori
326.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 173174175176177
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Pargalı İbrahim Paşa

quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

quote:

Orijinalden alıntı: Pargalı İbrahim Paşa

quote:

Orijinalden alıntı: ozanozer

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-bmw-530-ia-m-paket-2001-model-lpg-tiptironik-vites-deri-koltuk-183980905/detay

Aracın fiyatı diğer ilanlara göre iyi..Acaba hasarı mı mevcut?

Benim arabayi vereyim istersen
    183418248 ilan no

Üstad, eskilerin ralli pilotlarından Hakan Torun ile bir alakan var mı?

Yok ama eskilerin rallicileri yagmur bostanci serhat ve talat sahim cok yakin abilerimdir

O zaman birebir isim benzerliği demek ki.

İlanına baktım da, ismin Hakan Torun olarak geçiyor. O yüzden sormuştum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Division Bell -- 23 Ekim 2014; 10:37:25 >

• verdiğin bilgi için teşekkür ederim Bu cumartesi günü deneyeceğim
    yalnız 10 numara yağın mantığını anlamadım. biraz acabilir misin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: canalp54

verdiğin bilgi için teşekkür ederim Bu cumartesi günü deneyeceğim
    yalnız 10 numara yağın mantığını anlamadım. biraz acabilir misin ?

Kullandığınız yağdaki 10 rakamı araba soğukken olan kalındığı, 60 rakamı da ısındığı zamanki kalınlığını simgeler. Sizin aracta ilk rakam sıfır olmalıydı, 10 olunca ölüm değil tabiki, iklim sıcak olduğu için özellikle de yaz aylarında hiçbir yan etkisi olmaz. Ama soğuk havalarda ilk çalıştırmada aşınma fazla olur, bir süre çalıştıktan sonra sübap sesi yapabilir.

İkinci rakam 60 ise sizin aracınıza oldukça fazla. Bunun yan etkisi ne olabilir. Sizin araba çok hararetli çalışan bir motora sahip değil. Örneğin 540'ların normal su sıcaklığı 110 derecedir ama 530'larda su sıcaklığı asla bu derecelere ulaşamaz. Dolayısıyla sizin aracınızda bu yağı kullanırsanız yağ çok kalın olacak, bazı kritik noktalarda ( boşluğun toleransın az odluğu) tam yağlama yapamama riski olacaktır. Aslında arabanın belli bir miktar yağ yakması iyidir, bu şu demektir. İncelen yağ silindir çeperlerine oradan yanma odalarına kadar heryere az da olsa sızar, bu da yağlamaya olumlu etki yapar. Ama yağ aşırı kalın olursa, hareketli ve sürtünmel çalışan yerlere yağ sızamazsa aşınma artar.

Örneğin 540'lar performanslı araba olduğu için ve çok hararetli çalıştığı için 10w60 kullananlar var, tolere edlebilir ama 530i araba için aşırı kalındır. Zaten yağların sıcaklık derecelerine göre incelikleri de sitelerinde vardır.

Sizin yapmanız gerekene gelince, öncelikle Mobilin 0w40 yağını alıp koyun, eğer aşırı bir yağ eksiltme yoksa, bundan sonra o yağla devam edin. 10.000km'de 1-2 litre yağ eksiltme asla sorun olmaz. Fazlası da sorun değil de neyse detay vermeyin tartışma çıkar :)

• 1- 7 litre castrol edge 0/30 yada mobil 1 0/40 yag alin
    2- 7 litre de 10 numara yag alin
    3- 2 adet yag filtresi alin
    4- ustaya yagi bosalttirin filtreyide degistirtin
    5- 10 numara yagi ve yeni filtreyi taktirin motoru rolantide gaz vermeden 10 dk calistirin
    6- sonra o yagi bosaltin filtreyi degistirin
    7- en az 1 saat suzulmesini bekledikten sonra esas yagi ve filtreyi koyun
    gecmis olsun

Pargalı İbrahim Paşa arkadaşım bunları yazmış öneri olarak burdaki 5 madde ki olayı anlamadım yani bizim bildiğimiz kamyonların yakıt niyetine kullandığı yağ mı ? burdaki getirisi ne olacak onu merak ediyorum.

Düşünüyorum da benim araç sadece hafta sonları kullanıyorum hafta içi 4 gün kapalı garajda yatar sizin dediklerinize bakılırsa yatışlardan sonra her çalıştırmam da zarar büyük uyarmasanız herhalde motoru kucağıma alırmışım ilerleyen zamanlarda malum önümüz kış :) cumartesi ilk işim bu artık

1 litre hiç eksiltmedi bu zamana kadar en fazla yarım litre 0/40 koyduktan sonra herhalde 1 Lt geçmez eksitmesi bundan öncede 5/30 Koyuyorlarmış servis kayıtlarına baktımda .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canalp54 -- 23 Ekim 2014; 12:23:54 >

• 10 numara yag iyi bir temizleyicidir
    10-60 yag kismen kurumlama yapmistir onu temizlemek icin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hemen 0w30'a geçmeyin. Önce 0w40 numarali yagi deneyin. Çok aşırı yağ yakma olmassa tekrar orjinal yağı olan 0w30'u deneyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Combalac -- 23 Ekim 2014; 12:58:05 >
  • Bencede mobil 1 0-40 mantikli

• ya şu senin araban benim arabam muhabbetleri olmasa güzel konu, bir 530 kullanıcısı olarak okumak eğlenceli :)

boşverin milletin ne dediğine, her e39 kullanıcısı kendi arabasını dünyanın en temiz arabası zanneder. bunun nedeni de yollarda sürekli şahin broadway toros bilmem ne gördüğümüz içindir :)

kolay gele
  • canalp54 kullanıcısına yanıt
    10 60 bende kullandım kaç litre kullandınız şu ana kadar , ilk doldur boşaltta eskisinden yarısı kadar eksiltti araç ama ikinci seferde sanırım boşluklar tamamen doldu eksiltmeyi kesmişti yani ilk defa kullandıysanız dewam edin birden 0 40 yada 0 30 a düşmek daha sıkıntılı işler açabilir , hafta sonu aracıysa zaten dikkatli kullanın bi süre yağ ve su seviye sensörlerinin çalştığından emin olun bence kafi ilk etapta sornasında hafif ekksiltmeler zamanla subaplardaki contaların kaçırmasından kaynaklanıyor sanırım çok maliyetli olaylar değil onlar
  • Çocuk gibi kavga ediyosunuz yaa

• beyler vosvogen forumuna dönmeyelim sallayın böle mevzuları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SMTRSLN -- 23 Ekim 2014; 18:18:50 >
  • konuyu değiştirelim

beyler 2007 520d aracım var. şansa iki anahtarında pili aynı anda bitmiş.
    ne yapmalıyım?

ankara/çankaya da bu işi yapan yer var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sepulturgay

konuyu değiştirelim

beyler 2007 520d aracım var. şansa iki anahtarında pili aynı anda bitmiş.
    ne yapmalıyım?

ankara/çankaya da bu işi yapan yer var mı?

http://www.youtube.com/watch?v=aBjZiJzREkY
  • 30000 km oldu 10/60 km oldu 3 defa degistirdim toplam simdi 0/40 dinecem malum havalarda soguyor cumartesi deneyecem ilk basta 7 litre 10 numara yag koyup 10 dk rolantide calistircam sonra mobil 0/40 koyacam bakalim sonucu gorelim millet yag arabaya motoru bitmis bakiyor ama 7.250 gramda 500 grramin lafi bile olmaz bence

Ayrica

Arkadaslar sakin cok guzel bir baslik ve paylasilan bilgiler cok yararli ufak seyler yuzunden kirmayin birbirinizi

• quote:

30000 km oldu 10/60 km oldu 3 defa degistirdim toplam simdi 0/40 dinecem malum havalarda soguyor cumartesi deneyecem ilk basta 7 litre 10 numara yag koyup 10 dk rolantide calistircam sonra mobil 0/40 koyacam bakalim sonucu gorelim millet yag arabaya motoru bitmis bakiyor ama 7.250 gramda 500 grramin lafi bile olmaz bence

Ayrica

Arkadaslar sakin cok guzel bir baslik ve paylasilan bilgiler cok yararli ufak seyler yuzunden kirmayin birbirinizi

10 numara yağla çalıştırıp geri boşaltmak neymiş hocam. Asla yapmayin. Illa motorun ici arinsin 10w60 yağdan diyorsaniz, motora 0w40 yağ koyun, 500km binin, sonra değıştirdiniz mi mis gibi olur.

• Yazmayı diyorum zorla yazdırıyorsunuz, bana öneri vereceğinize kendinize öneri verin efendim iddialı olan sizsiniz ben değilim. Türkiye de en temiz E39 lardan biri benimdir diyen siz şimdi kalkmış burada komikliktir diyorsunuz neyin kafası bu.
    Görmemişliğin dibine vurmuşsunuz, yok abi min bunu vardı babamın bunu vardı bize ne neyiniz varsa konumuz bumu yani, diretende buraya getirende sizsiniz her yazdığım mesajda benim arabamda bunlar yapıldı benimki daha temiz diyen benmiydim yahu sizin yazdığınız mesajları başkasımı yazıyor. Benim maslakta arabayı gören bayıldı dememin size neden bu kadar battığını anlamadım bu işin sonu kıskançlığa gidiyor.
    Benden büyüksünüz saygım var sizde yaşınız gerektirdiği gibi davranın çoçuk gibi sıradan bütün mesajlarımı eksilemekle olmuyor bu işler, bir dahada mesajlaşmak istemiyorum sizinle iyi forumlar.

• Allstar arkadas o sekilde bir oneride bulundu bende ustam onay verirse yapacam

• quote:

Orijinalden alıntı: Combalac

quote:

30000 km oldu 10/60 km oldu 3 defa degistirdim toplam simdi 0/40 dinecem malum havalarda soguyor cumartesi deneyecem ilk basta 7 litre 10 numara yag koyup 10 dk rolantide calistircam sonra mobil 0/40 koyacam bakalim sonucu gorelim millet yag arabaya motoru bitmis bakiyor ama 7.250 gramda 500 grramin lafi bile olmaz bence

Ayrica

10 numara yağla çalıştırıp geri boşaltmak neymiş hocam. Asla yapmayin. Illa motorun ici arinsin 10w60 yağdan diyorsaniz, motora 0w40 yağ koyun, 500km binin, sonra değıştirdiniz mi mis gibi olur.

Bende hiç duymadım 10 numara yağ konulduğunu iyi bir ustaya danışın. Ayrıca mobilin iki çeşidi var ona dikkat edin mobil 1 tam sentetik olmalı, 0-40 mobil ve 0-30 castrol aynı değere sahip yağlardır ikisi de fark etmez.

• quote:

Allstar arkadas o sekilde bir oneride bulundu bende ustam onay verirse yapacam

Dostum ben söylemedim 10 numara yağ ile moturu temizleyin diye.
  • Pardon kusura bakma senin onerin degil pargalinin önerisi idi peki en temiz ben nasil bu 10/60 yagindan kurtaririm aracimi tartisalim ?

O /40 yagini 500 km kullandim sonra degistirdim mantik ne burda ?

• 
Sayfa: önceki 173174175176177
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.