Şimdi Ara

Windows 95 18. yaşını kutluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
2.323
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Teknoloji gündemi Microsoft patronu Steve Ballmer'ın erken emekliliği ile çalkalanırken, firmanın tarihi hamlelerinden birisinin yıldönümü ile aynı döneme gelmesi biraz geri planda kaldı.

Microsoft'u belki bugünlere gelmesine yardımcı olan işletim sistemi Windows 95, bundan 18 yıl önce ilk kez 24 Ağustos 1995 tarihinde satışa sunulmuştu. Windows 95 o tarihe kadar firmanın en büyük Windows versiyonu ünvanını elde etmişti.

Şu anki kullanılan Windows 8'e kadar tüm Windows işletim sistemlerinde Windows 95 ile masaüstü sistemlere kazandırılan özelliklere rastlamak mümkün. Masaüstü arayüzü, görev çubuğu, Başlat menüsü, sürükle-bırak sistemi, daha sonra eklenen Internet Explorer 1.0 bunlardan bazıları idi.

Microsoft, Windows 95'e özel olarak o dönem Friends'in yıldızları olan Jennifer Aniston ve Matthew Parry'nin oynadığı bir video rehber de hazırlamıştı. Windows 95 ile birlikte MSDOS'da yavaş yavaş etkinliğini kaybederek sahneden silinmişti. Windows 95'in resmi olarak desteği 31 Aralık 2001 tarihinde sona ermişti. 

Windows 95 işletim sisteminin bilgisayar kavramının yeni yeni ev ve işyerlerine girmeye başladığı bir döneme denk gelmesi de, tüketicilerin kişisel bilgisayarları benimsemesine önemli bir katkı yapmış ve internetin gelişimini de etkilemişti. 

• Eskiden windows yoktu, buralar hep bahçelik idi. ilk olarak 286 bilgisayarlarda Dos tabanlı World ve Lotus 123 programları vardı, 1992 ya da 93'dü sanırım, ,işyerine bilgisayarcılar gelip windows 3.1 kurdular, mouse ile tanıştık :)

• EFSANE.

• Windows 95 18. yaşını kutluyor
  • çocukluma döndürdünüz beni duygulandım

• Pentium MMX 'de Tomb raider keyfi pehhh , ne zamanlardı beeahhh
    sonra p2 derken 98 tomb raider 2 filan oldu :D

ondan öncesindede amiga ,
    yaw ne dönemlerdi :D
    dergilerde CD lerden bahsederdiler kopyalanması imkansız dev depolama birimi diye :D
  • Bende geçenlerde kutladım

• Bugün bilgisayarsız ev kalmadıysa pc ler, telefonlar, donanımlar, yazılımlar, ezeli rekabetler bu seviyeye geldiyse hepsi windows 95 ile başladı

• reşit oldu yakında evlendirin bari..
  • Başlat

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne günlerim oldu 98 le beraber.

• Okulda ki bilgisayarlarda vardı diye hatırlıyorum.Sanırım kullanmayan sayısı azdır bu forumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jackdaniels™

Pentium MMX de Tomb raider keyfi pehhh , ne zamanlardı beeahhh sonra p2 derken 98 tomb raider 2 filan oldu :D ondan öncesindede amiga , yaw ne dönemlerdi :D dergilerde CD lerden bahsederdiler kopyalanması imkansız dev depolama birimi diye :D

Windows 95 18. yaşını kutluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: epicinfrared

Bugün bilgisayarsız ev kalmadıysa pc ler, telefonlar, donanımlar, yazılımlar, ezeli rekabetler bu seviyeye geldiyse hepsi windows 95 ile başladı

Sen öyle san. Herşey Steve Jobs la başladı. Bill çaldı ve apple ın o zamanki hatalarından faydalandı hepsi bu.

• dangerous dave...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jackdaniels™

Pentium MMX de Tomb raider keyfi pehhh , ne zamanlardı beeahhh sonra p2 derken 98 tomb raider 2 filan oldu :D ondan öncesindede amiga , yaw ne dönemlerdi :D dergilerde CD lerden bahsederdiler kopyalanması imkansız dev depolama birimi diye :D

NFS I , II :)

Komşum PC almış dedilerdi koştuk evlerine çay içmeye ailecek :) Bütün ahali karşısında çay içiyoruz :) Ben daha 12 yaşlarındayım. Bizde henüz Amiga var, abimin amiral gemisi kasetli Commodore ' dan sonra veliahtı olan Commodore Amiga.

Kısa bir PC başı toplanması sonunda ev ahali salona koltuklarına geçiyor ve nihayet biz çocuklara kalıyor PC :)

Öyle bir başlangıçım var PC'lere.

O zamanlar PC ler yeni çıktığında Amiga ya disket kopyalattırıyorum, kopyalayan abi "PC'ler Amigayı yok edecek" demeye başlamıştı.

Ama o zamanlar oyun konusunda Amiga çok iyiydi fakat donanım olarak PC'ler çok çabuk uçtular. Ben Amiga da 512KB - 1MB ram kullanırken PC'ler 4MB larda idi. Velasıl çok geçmedi 2-4 MB ekran kartlarıyla beraber oyunları görünce anladık ki AMIGA THE END :)

Amiga platform olarak en çok oyun yapılma rekorları kıran bir platform idi. Bunu deviren PC'ler idi. Oda gerçekten büyük oranda Windows 95 ile olmuştur...

• quote:

Orijinalden alıntı: Doanc4n

quote:

Orijinalden alıntı: epicinfraredBugün bilgisayarsız ev kalmadıysa pc ler, telefonlar, donanımlar, yazılımlar, ezeli rekabetler bu seviyeye geldiyse hepsi windows 95 ile başladı
    Sen öyle san. Herşey Steve Jobs la başladı. Bill çaldı ve apple ın o zamanki hatalarından faydalandı hepsi bu.

Yav he he herkeste iMac alacak para var zaten. Eminim sende de yoktur. O sektör Apple'a kalsaydı Bilgisayar bir lüks olarak kalacaktı.

• Arkaplanın rengi bile üzülmeme yetti

• quote:

Orijinalden alıntı: THESTER

quote:

Orijinalden alıntı: Doanc4n

quote:

Orijinalden alıntı: epicinfraredBugün bilgisayarsız ev kalmadıysa pc ler, telefonlar, donanımlar, yazılımlar, ezeli rekabetler bu seviyeye geldiyse hepsi windows 95 ile başladı

Yav he he herkeste iMac alacak para var zaten. Eminim sende de yoktur. O sektör Apple'a kalsaydı Bilgisayar bir lüks olarak kalacaktı.

Katılıyorum, Bill Gates bu yola koyulduğunda tek hedefi, her masaya bir bilgisayardı. Adam inandı başardı, şu an dünyanın en zengin adamı, tamamiyle helal yoldan üstelik.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.