Şimdi Ara

Gelecek 20 yılda sizce hangi meslekler gözden düşer, neden?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
1
Favori
4.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://strawpoll.me/345414 Birden fazla seçim yapabilirsiniz.
    edit: burada benim sormak istediğim, kontenjan artışlarıyla birlikte değerinin, saygınlığının, maaşının azalacağı bölümlerden bahsediyorum. mesela ben tıp diye düşünüyorum. yanlış olabilirim ama bir 20 yıl öncesine göre hem maaş olarak hem de değer olarak azalma var öğretmenlik gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi electronicman34 -- 19 Ağustos 2013; 14:58:52 >

• avukatlık ve eczacılık eskisine göre gözden düşecek gibi gözüküyor bir düzenleme gelmezse
  • çağ teknoloji çağı bana kalırsa sağlıkta sadece tıp kalır ayakta temel bilimler + ee,bilg.müh uçacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: radamelfalcao

avukatlık ve eczacılık eskisine göre gözden düşecek gibi gözüküyor bir düzenleme gelmezse

+1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hermafrodit

http://strawpoll.me/345414 Birden fazla seçim yapabilirsiniz.

Doktorluk
    Avukatlık (Hukuk)
    Telekomünikasyon Mühendisliği
    Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
    Hemşirelik

Telekomünikasyon ve Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği zaten Türkiye'de iş yapmayan bölümler. Ar-ge gelişmemiş bir yer Türkiye. Bu bölümlerden birincilikle mezun olsanız bile alanı yok Türkiye'de, mecbur yurtdışı.

Telekomünikasyon = Elektronik ve Haberleşme
    Kontrol ve Otomasyon = Makine, Otomotiv

Muadil bölümleri varken sadece prim yapmak adına kurulmuş mühendisliklerdir yazdıklarım. İş bulmanız hayli zor. Dolayısıyla gözden düşecek.

Doktorluk ve hemşirelik kontenjan fazlalığından tercih edilmeyecek ve kalitesiz, mesleğine saygı duymayan mezunlar fazlalığından o da gözden düşecek. Sadece doçent ve üstü saygı görecek. Hemşirelik açıkta kalmayayım diye girilen bölümlerin başında geliyor.

Avukatlık da bu adalet yok olaylarından düşecek. Kimse avukat olmak istemeyecek, yeterince avukat var çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: brsykslr

quote:

Orijinalden alıntı: radamelfalcao

avukatlık ve eczacılık eskisine göre gözden düşecek gibi gözüküyor bir düzenleme gelmezse

+1

İnşallah bir düzenleme gelir,doktorluğuda gelir İnşallah
  • quote:

Orijinalden alıntı: hermafrodit

http://strawpoll.me/345414 Birden fazla seçim yapabilirsiniz.

Bu listeye metalurji ve malzeme müh eklemeliydin mesela! ben okumama ragmen gelecek görmüyorum çünkü metalurji sektörürün durumu ortada

http://www.youtube.com/watch?v=kVDywfWG2Jg (direkmen metalurji ile alakalı bir video degil ama metalurji sektörün durumuna da deginiliyor,ayrıca ukrayna metalurjinin merkezidir avrupada.Ayrıca 2.45 dikkat!!!!) metalurji sektörünün durumu ortada izlemek isteyenler izleyebilir.Malzeme kısmı amerikada çok iyi ama Türkiye için hiçbir şey ifade etmiyor ,ayrıca Türkiye'de okumuş birisi malzeme kısmı ile ugraşırsa ,kesinlikle yurtdışı yapmalıdır ve diyelim ki yaptı ne kadar başarılı olabilecektir (verilen egitim rezalet) tartışılır! ben bir gelecek görmüyorum bu meslegide eklemelisin

Not metalurji ve malzeme müh lerinin malzeme kısmıyla ilgili yaptıgı işlerin neredeyse tamamını makinacılar yapıyor! geri sadece metalurji kalıyor ,oda döküm sektörü kısmında çalışıyorsunuz! ayrıca çalışma koşulları çok pis ve maaşlar yerlerde(diger mühlerdede ortalama böyle)! metalurji sektörürün avrupada amerikada çin de krizde olması bence bu meslekten durmanız için yeterlidir! eger makinayı yazıyorsanız metalurjide yazılmalıdır...

Hızlı yazdım için Türkçe karakterlere fazla takılmayınız.Herkesten ayrıca özür dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpringHibernate -- 19 Ağustos 2013; 14:19:14 >

• Doktorluk Bi de Eczacılık düşüşü başladı bile

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lawm -- 1 Eylül 2014; 16:09:29 >
  • Tıp gözden düştü diyenler çocukları olduğunda tıpa girmesi için can atacak ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: bakukan

Tıp gözden düştü diyenler çocukları olduğunda tıpa girmesi için can atacak ;)

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: messkara77

Tıp ve Hukuk gözden düşecek diyenler yaşlarınız kaç cnm 12 falan mı Doktorluğun, Hakim-Savcılığın, Avukatlığın saygınlığı her zaman her yerde vardır. İnsan yaşamı devam ettiği sürece bunlara ihtiyaç olacak.Hangi beyinle düşünüyorsunuz siz? Eski çağlarda bile yargıçlık, hekimlik önemli aradan 1000 yıl geçmiş 500 yıl geçmiş önemini yitirmiş mi? İnsanın olduğu yerde doktorluğun, Hukuk sisteminin olduğu yerde Hakim-Savcı-Avukatlığın önemini yitireceğini neye göre söylüyorsunuz? 2 milyon kişinin girdiği sınavda 29 bininci aday Hukuk'a yerleşti diye mi? 17 bininci aday Tıp'a girdi diye mi? 76 milyonluk ülkede 15 bin hukuk, 11 tıp kontenjanı çok mu fazla? Adliyelerde biriken dosyaları, Hastanelerde kuyruk bekleyen insanları hesaba katıyor musunuz? 5 net fazla yapıp 20 bininci olan TM'ci kaliteli 5 net az yapan kalitesiz mi oluyor? Öyle forum sitelerinde bebelerin şu iyi değil bundan bişey olmaz demesiyle gözden düşecek şeyler değil bunlar.

Bu konu için gördüğüm en aklı başında yorum. Tebrik ederim.

• tıp dusmez bence doktor sayısı artıyor olabilir ama nufus da artıyor
  • Pilotluk,
    Uçak Mühendisliği,
    Beslenme ve diyetetik,
    Eczacılık,

Bu mesleklerin gözden düşmesi bir yana bence bazılarının tamamen yok olması söz konusu. Herkes çok küçük düşünmüş. Yok, mezun sayısı artar falan.
    Yav 20 yıl önce cep telefonu yoktu. Şimdi elimizden düşmüyor.
    Geleceğe daha gerçekçi bakmak ve biraz da gündemi takip etmek gerekiyor.

Öncelikle pilotlar ve uçak mühendisleri.. Pilotların iki durumda yok olma ihtimali var.
    1) Bugün bile insansız uçan uçaklar var. 20 yıl sonrasını düşünemiyorum bile. Bütün uçaklar belli bir merkezden, pilotsuz uçurulur herhalde.
    2) Dünya'nın en zengin insanlarından biri yeni bir proje başlatmayı düşünüyor ve bilim dünyasının ilgisini çekti bile. Tüp içinde saatte 1000 km/h hızla seyahat diye çılgınca bir proje. Uzun süre kolay kolay oturmaz belki. Ama bundan 20 yıl sonra artık uçak dediğimiz ulaşım aracı çok basit gelecek kulağa belli ki. Belki bu tüp sistemi sayesinde Ankara'dan Paris'e duraklar eşliğinde 1 saat gibi bir sürede gideceğiz. Bir tek okyanus aşırı ülkelerde ne olacağını söylemediler. Ona da 20 yılda bi çare bulunur.
    Uçak mühendisleri 1. durumda bitmez. Aksine daha da rağbet görür. Fakat 2. durum söz konusu olursa onların da uçaklarla bir alakaları kalmaz. Ha minnacık bir kısmı silahlı kuvvetlere falan girebilirse savaş uçakları için çalışmalar yapabilirler belki. Zira ulaşımda uçak bitse bile savaşta biteceğini düşünmüyorum.

Diğeri beslenme ve diyetetik. Bunda o kadar detaylı bilgim yok. Fakat insanların özellikle kilo, sağlıklı beslenme gibi konulardaki sorunlarını çözdüğü mağlum. Obezite artacak bu mesleğin değeri de artacak kadar düz düşünen arkadaşlar var. Kimse de demiyor ki " Ulan 20 yıl sonra hala randevu alıp doktora gidip kağıttan doğru yemek yeme planı mı yaptıracağız? " diye. Muhtemelen 20 yıl sonra internet aracılığıyla, internetten yapılan testlerle, kişinin besin durumu kontrol edilecek ve internet üzerinden basit bir şekilde yönlendirilecekler. Ha bazıları ameliyat falan yaptırıyor. Tabii ki işin o kısmı bitecek değil. Fakat gözden düşeceği çokça kesin gene nacizane fikrime göre.

Ve eczacılık.. İlaç sektörü bitmez diye düşünüyorum. 20 yıl da geçse 40 yıl da geçse temel bir şey bu. İnsanlığın varolşundan beri var. İlaç üretilir gene. Hatta çokça yol da katedebilirler. Fakat şu dükkan işi biter. 20 yıl sonra muhtemelen sağlık kartı diye kredi kartı diye bir şey verirler insanlara. Doktora gideriz. Doktor karta okutur ilacı, siz de gider hastanedelerde bulunan veya şehrin bazı yerlerine konulmuş makinelere kartınızı okutup ilacınızı otomatik alırsınız muhtemelen. Çağ, iş gücünü azaltıp, elektronik ve yazılımla işi kolaylaştırma çağı.

• quote:

Orijinalden alıntı: cegaunist

Pilotluk,
    Uçak Mühendisliği,
    Beslenme ve diyetetik,
    Eczacılık,

Bu mesleklerin gözden düşmesi bir yana bence bazılarının tamamen yok olması söz konusu. Herkes çok küçük düşünmüş. Yok, mezun sayısı artar falan.
    Yav 20 yıl önce cep telefonu yoktu. Şimdi elimizden düşmüyor.
    Geleceğe daha gerçekçi bakmak ve biraz da gündemi takip etmek gerekiyor.

Öncelikle pilotlar ve uçak mühendisleri.. Pilotların iki durumda yok olma ihtimali var.
    1) Bugün bile insansız uçan uçaklar var. 20 yıl sonrasını düşünemiyorum bile. Bütün uçaklar belli bir merkezden, pilotsuz uçurulur herhalde.
    2) Dünya'nın en zengin insanlarından biri yeni bir proje başlatmayı düşünüyor ve bilim dünyasının ilgisini çekti bile. Tüp içinde saatte 1000 km/h hızla seyahat diye çılgınca bir proje. Uzun süre kolay kolay oturmaz belki. Ama bundan 20 yıl sonra artık uçak dediğimiz ulaşım aracı çok basit gelecek kulağa belli ki. Belki bu tüp sistemi sayesinde Ankara'dan Paris'e duraklar eşliğinde 1 saat gibi bir sürede gideceğiz. Bir tek okyanus aşırı ülkelerde ne olacağını söylemediler. Ona da 20 yılda bi çare bulunur.
    Uçak mühendisleri 1. durumda bitmez. Aksine daha da rağbet görür. Fakat 2. durum söz konusu olursa onların da uçaklarla bir alakaları kalmaz. Ha minnacık bir kısmı silahlı kuvvetlere falan girebilirse savaş uçakları için çalışmalar yapabilirler belki. Zira ulaşımda uçak bitse bile savaşta biteceğini düşünmüyorum.

Diğeri beslenme ve diyetetik. Bunda o kadar detaylı bilgim yok. Fakat insanların özellikle kilo, sağlıklı beslenme gibi konulardaki sorunlarını çözdüğü mağlum. Obezite artacak bu mesleğin değeri de artacak kadar düz düşünen arkadaşlar var. Kimse de demiyor ki " Ulan 20 yıl sonra hala randevu alıp doktora gidip kağıttan doğru yemek yeme planı mı yaptıracağız? " diye. Muhtemelen 20 yıl sonra internet aracılığıyla, internetten yapılan testlerle, kişinin besin durumu kontrol edilecek ve internet üzerinden basit bir şekilde yönlendirilecekler. Ha bazıları ameliyat falan yaptırıyor. Tabii ki işin o kısmı bitecek değil. Fakat gözden düşeceği çokça kesin gene nacizane fikrime göre.

Ve eczacılık.. İlaç sektörü bitmez diye düşünüyorum. 20 yıl da geçse 40 yıl da geçse temel bir şey bu. İnsanlığın varolşundan beri var. İlaç üretilir gene. Hatta çokça yol da katedebilirler. Fakat şu dükkan işi biter. 20 yıl sonra muhtemelen sağlık kartı diye kredi kartı diye bir şey verirler insanlara. Doktora gideriz. Doktor karta okutur ilacı, siz de gider hastanedelerde bulunan veya şehrin bazı yerlerine konulmuş makinelere kartınızı okutup ilacınızı otomatik alırsınız muhtemelen. Çağ, iş gücünü azaltıp, elektronik ve yazılımla işi kolaylaştırma çağı.

Doktorluk hakkında ne düşünüyorsun,KPSS gibi bir sınav gelir mi sence Devlet için.

• eczacılık-hukuk-tıp-petrol müh.
    eczacılık için yeni yasa geldi veyya geliyor eczane açmak zorlaşacak bazı bölgelerde açılamayacak. ilaç sektörü için bilemem.
    hukuk-tıp sıralamaların aşağı düşmesiyle resmen ele ayağa düştü. tamam güzel meslekler ikisi de çok önemli meslekler ama eskidenki gibi saygınlığı kalmadı tabiki.
  • Tıp ölecek diyenler hiç devlet hastanesine gitmemiş sanırım. Ayrıca tıpın sıralaması düştü diye saygınlıgı düştü diye yorum yapmak yanlış bence.

• Adi ustunde. Petrol ve dogal gaz.

• adam sozel bolumleri yazmaya gerek bile duymamis
    halkla iliskiler
    reklamcilik
    gazetecilik
    sinema ve televizyon :)

• Tıp ölmesi için kontenjanları 50000 yapmak lazım. Şuan 1 doktor günde 200-300 hasta bakıyor ortalama. Verim ve kalite sıfır. 1 Doktor günde 30 hasta baksa kalite uçar hem doktorun yükü azalır hem 2dk sa ilaç yazıp savusturayim mantığı biter bence.

Tabi bu durumda maaş da düşer ve maaş düşerse kimse bi yerlerini yırtıp 10 sene okumaz. En idealist adam bile.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.