Şimdi Ara

Samsung'a Brezilya'da işçi haklarını çiğnemesi nedeniyle 110 milyon dolarlık tazminat davası açılabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Samsung'a Brezilya'da işçi haklarını çiğnemesi nedeniyle 110 milyon dolarlık tazminat davası açılabilir

Dünya çapında devasa tedarik firması zincirleri oluşturan teknoloji devleri, işçi hakkı ihlali suçlamaları ile sık sık karşı karşıya kalıyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından birisi olan Brezilya'da Samsung bu tür bir dava ile karşılaştı.

Gelen bilgilere göre Brezilya İşçi Bakanlığı, ülkedeki bir üretim tesisinde neden olduğu kötü çalışma şartları nedeniyle Samsung'a 110 milyon dolarlık tazminat davası açılması için savcıları göreve çağırdı.

Sözkonusu üretim tesisinde yapılan iki ayrı incelemede işçilerin haftalarca günlük 10-15 saat oturmadan çalıştırıldığı ve istirahat verilmediği, bunun neticesinde 5600 işçiden 2000'inin sağlık nedenleri ile işinden ayrılmak zorunda kaldığı tespit edildi. Sağlık konusunda yeterli yönetimi olmayan Samsgun'un sorunu çözmek gibi bir endişesinin de olmadığı raporda dile getirildi.

Samsung ise yaptığı açıklamada konudan haberdar olduklarını ve Brezilyalı otoritelerle işbirliği yapacaklarını, dünyanın her yerinde işçilere en yüksek endüstri standartları çerçevesinde güvenlik ve sağlık şartları sağlamaya çalıştıklarını duyurdu.

• plastik üretmek bu kadar zormuymuş?
  • Turkiyedede cogu yer bu sekilde calisiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bi karikatürde görmüştüm. Kapitalistin teki masumların sırtlarında onları eze eze en yukarı çıkiodu.

Yazık ama benim anlamadığım bunlar bu insanların vebalini nasıl bu kadar rahat taşio. Ben en basitinden muhabbet kuşuma yem koymayı unutunca bile veya az yem koyunca bile o gün rahat edemiyorum...

• Herkes aynı fıtrat ile yaratılmadı.Sendeki bendeki vicdan onlarda yok.Ben de yolda yürürken böcekleri,karıncaları ezmeyeyim diye başım eğik yürüyorum ama onlar gibiler bunu bilmezler. Paranın kölesi olup dünyada yer edinmeye çalışanlarda vicdan bulamazsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: devilmycry_87

Turkiyedede cogu yer bu sekilde calisiyor

Daha kötü koşullar bile var.

Alınan tazminat işçilere bölünse süper olur ama işçiler üzerinden devlet para yapma yolunu buluyor.

• bizim ülkemizdede durum pek farklı değil bazıları ekonomi çok gelişti diyor fakat askari ücrette bir değişim olmadı hala üç otuz paraya çalışıyoruz bunun neresinde gelişme amir ve yöneticiler tarafından mobing e uğramak en kötüsü

• quote:

Orijinalden alıntı: yakuzza123

plastik üretmek bu kadar zormuymuş?

Klavyeden yazi yazmak kadar kolay...
  • Nokia da Apple da samsung da Sony de aynı halt. Yıllardır birbirimizi yiyoruz samsung plastik Nokia bitti diye , hiç insanları düşünen yok

• firmaların çoğu zarar ettiği için değil az kazandığı için işçileri çıkartıyor iyi kazandığı zamanlar için işçilerine minnet duymuyor hem ekonomik hemde siyasi sebeplerden dolayı işçi çıkartılıyor bu kapitalist firmaların çoğu kendi piyasalarını hızla tükettikleri içinde durgunluk yaşıyorlar misalen üç dört ayda bir telefon modeli çıkıyor her çıkan yeni modeli satın alcak ekonomiye sahip olmayan insanlar sürekli kandırılmaya çalışıyor eskiden daha seyrek olarak modeller çıkardı şimdi piyasayı model manyağı ettiler satılan ürünlerin çoğunu başka bir kapitalist firmada çalışan işçiler satın alıyor kıredi kartı sayesinde askari ücretle çalışan birçok kişinin elinde iphone 4 var şimdi yeni favori 5 artık marka bile söylemeye gerek yok önemli olan model numarasının kaç olduğu
    kapitalizm dünyayı esir almış
    birde kölelik kalkdı diyorlar alın size modern kölelik düzeni

• quote:

Orijinalden alıntı: yakuzza123

plastik üretmek bu kadar zormuymuş?

Plastik uretmek bile bu kadar zor ise maden uretmek ne kadar zor tahmin bile edemezsin ..

• Türkiye de de aynı şeyler var. Hatta daha kötüsü de var.. Bır ara haberlerde görmüştüm urfa dan pamuk veya fındık toplamaya giden aileler sabah 7 aksam 7 çalışıyorlardi. Hemde güneşin altında topluyorlardi . Ayrıca günlük 20-25 tl alıyorlardi. Asgari ücreti söylemiyorum bıle..

• Dünyanın her yerinde bunları görmek mümkün. Kapitalist düzen heryerde hüküm sürüyor.
  • samsung'a son günlerde savaş açıldı galba üst üste darbeler almaya devam ediyorlar :d

• brezilya Cin, Türkiye, Hindistan ekonomisi hızla yükselen ülkeler ama farkındamısınız en kötü çalışma koşullarınada bu ülkeler sahip. Hepsi insan sömüren kapitalizme hizmet ediyor.forumda hiç çalışmamış genç arkadaşlarda samsung plastik apple stabil yok elmacı vs diye birbirini yerken cinde foxon firmasında apple üreten cocuk işciler intihar edip hayatını kaybediyor. bigün bi tekstil atölyesine gidinde 12 saat ayakta çalışı o zaman anlarsınız insanların neler çektiğini

• samsung fanlarına okutun bu haberi

• abi bunlar sabah akşam samba yapan insanlar değil mi? İşi görünce hepsi hemende dökülmüşler tabi!

Öyle yok festivaller sambalar sürekli brezilya halkı!! Birazda çalışın, alın terinizi görelim.. Ben olsam sırf adam olsunlar diye değil 15 saat, 20 saatten aşağı çalıştırmazdım.

• sangokudbgt kullanıcısına yanıt
    Bu senin dediğin şuna benziyor. Atıyorum bir Türk ülkesine ihanet ediyor.O zaman her Türk ihanet eder. Yani birşey için geneli sorumlu tutmaktaki mantığını anlamadım. Yanlış düşünüyorsun bence.O eğlencenin faturasını masum insanlara kesmen yanlış.

Şu misafir üyelikle yazan arkadaş kendi hesabınla yazarsan iyi olur. Hayır samsung yapıyor da diğerleri masum değil mi.Diğer üreticiler melek gibi hiç ezmezler çalışanlarını.At gözlüklü insanlarsınız işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Midgardian -- 18 Ağustos 2013; 16:36:17 >
  • bizim sokaktaki tekstil atölyeleriden bahsediyorlar sandım
  • quote:

Orijinalden alıntı: alialtin

firmaların çoğu zarar ettiği için değil az kazandığı için işçileri çıkartıyor iyi kazandığı zamanlar için işçilerine minnet duymuyor hem ekonomik hemde siyasi sebeplerden dolayı işçi çıkartılıyor bu kapitalist firmaların çoğu kendi piyasalarını hızla tükettikleri içinde durgunluk yaşıyorlar misalen üç dört ayda bir telefon modeli çıkıyor her çıkan yeni modeli satın alcak ekonomiye sahip olmayan insanlar sürekli kandırılmaya çalışıyor eskiden daha seyrek olarak modeller çıkardı şimdi piyasayı model manyağı ettiler satılan ürünlerin çoğunu başka bir kapitalist firmada çalışan işçiler satın alıyor kıredi kartı sayesinde askari ücretle çalışan birçok kişinin elinde iphone 4 var şimdi yeni favori 5 artık marka bile söylemeye gerek yok önemli olan model numarasının kaç olduğu
    kapitalizm dünyayı esir almış
    birde kölelik kalkdı diyorlar alın size modern kölelik düzeni

Bu durum kölelikle kıyaslanamayacak kadar kötü. Kölenin efendisi kölesini öldürecek kadar sıkı çalıştırmaz. Yoksa yeni bir köle almak için masrafa girer. Günümüzde ise işçi ölürse ölsün, her yer onun yerine geçebilecek işçi ile dolu mantığı hakim. Sonuçta hiçbirinin sigortası yok, hiçbirinin hakkı yok. Karın tokluğuna çalıştırılıyorlar, eskiyenler ya da bozulanlar yenileri ile değiştiriliyor. Yazıklar olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatih617 -- 18 Ağustos 2013; 17:59:34 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.