Şimdi Ara

CyanogenMod 10.2 ilk resmi sürümleri 50 cihaz için yayınlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
1.523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Pek çok kullanıcı sabırsızlıkla üreticisinin elindeki modele güncelleme göndermesini beklerken, CyanogenMod ekibi de beklemek istemeyenler veya güncellemeden ümidini kesenler için özelleştirilmiş ROM'lar geliştirmeye devam ediyor.

Ekip Android 4.3 sürümünü harmanladığı CyanogenMod 10.2 sürümünün ilk yapılarını yaklaşık 50 cihaz için indirmeye sundu. Bu cihazlar arasında Sony Xperia Z, Motorola RAZR, HTC One, Nexus 4, Galaxy Nexus, Galaxy Note I / II, Galaxy S4, Galaxy S III, Galaxy Tab 2 ve Kindle Fire yer alıyor.

Android 4.3 sürümü Temmuz sonunda yayınlanmasına rağmen, henüz hangi yeni cihazın bu sürüm ile satışa çıkacağı veya üreticilerin kesin olarak ne zaman bu güncellemeyi cihazlarına sunacağı belli değil. Bu bakımdan CM 10.2 sürümünün oldukça ilgi görmesi bekleniyor.

Android 4.3 yeni Nexus 7 ve diğer Nexus cihazlarına sanal surround ses özelliğini getiriyor. Fraunhofer Cingo tarafından sunulan mobil ses teknolojisi sayesinde Nexus kullanıcıları surround ses tecrübesini cihazlarında yaşayabilecek. 

Google, Android 4.3 sürümünde numara çevirici arayüzünde bazı iyileştirmeler yapmış. Aslında TouchWiz arayüzünden hatırlayacağımız üzere rakamları veya harfleri tuşlamaya başladığımızda ekrana telefon numarası veya kişi önerileri gelmeye başlıyor. Böylece aramak istediğimiz numara otomatik olarak tamamlanıyor.

Grafik tarafında önemli destekler getiren Android 4.3, daha yüksek kalitede 3D grafikler sunan OpenGL ES 3.0 standardına belirli sürücüler vasıtasıyla destek vermeye başlıyor. Adreno 305 ve sonrası, Mali T6xx ailesi, Power VR ailesi hali hazırda bu standardı desteklemekteydi ancak yazılım desteği bulunmamaktaydı. Android 4.3 yazılım tarafında bu açığı kapatmış oldu.

Bunun yanında Nexus 7 ve Nexus 10 için kablosuz görüntü aktarım özelliği Wireless Display desteği de sunulmaya başladı. Yazım alışkanlıklarını daha iyi tanımak için geliştirilmiş algoritma ile metin girişi artık daha kolay olacak. Ayrıca gamepad tuşları ve joysticklar için gecikme süreleri de düşürülüyor.

Android 4.3 ile gelen en önemli yenilik Bluetooth 4.0 ile gelen düşük enerji profiline yerleşik destek oluyor. Bluetooth Smart Ready olarak adlandırılan bu teknoloji ile artık akıllı saat, yaşam takip cihazı gibi aksesuarlar standart bir uygulama ile Android cihazlara bağlanabilecek ve her cihaz için ayrı uygulama geliştirme derdi ortadan kalkacak. Bunun yanında kablosuz müziğin aktarıldığı aksesuarda şarkı bilgilerini görüntülemeye izin veren Bluetooth AVRCP 1.3 desteği de sunuluyor.

Android 4.3 ile gelen diğer bir ilginç yenilik ise kısıtlanmış profiller. Çocuklara yönelik olan bu özellik ile tabletin içeriğine olan erişimi kısıtlayabiliyorsunuz. Kısıtlama seçenekleri Ayarlar menüsünden belirlenebiliyor. Bu profil etkinken çalışan uygulamaların bazı özelliklerine de erişim kısıtlanacak. Bir nevi ebeveyn kilidi olarak adlandırılabilir.

Bunun haricinde kilit ekranında kullanıcılar arasında geçişin daha hızlanması, DayDream fonksiyonunun ilginç albümler arasında gezinmesi, kurulum sihirbazının daha basitleştirilmesi gibi yenilikler mevcut.

CyanogenMod ekibi de sürüme kendi yeniliklerini eklemiş. Bunlardan birisi Focal adlı kamera yazılımı. Focal standart kamera yazılımının yerini alarak sade ve kullanışlı bir arayüzle tüm ayarları kullanıcıya sunuyor. Diğer bir yenilik ise Chromecast desteği. Google'ın televizyona bulut üzerinden içerik aktarım cihazı Chromecast'a artık işletim sistemi seviyesinde içerik aktarabiliyorsunuz. Son olarak CyanogenMod Downloader yazılımı da yeni güncellemelerin indirilmesi, kurulması, yedeklemelerin alınması ve özelleştirilmelerin yapılmasını otomatik olarak yerine getiriyor. Kaynak linkinden CM 10.2 sürümü ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

• kimseler kusura bakmasın
    donanım Drv içermeyen sözde orjinal google android romları bir tek belli modeller için çıkartan google,
    yakında FirefoxOS çıktığı zaman tüm donanımlara uygumlu Drv'lı androidi ortaya sürecek !

şu an sadece seçkin elit kesim kullanıcısına hizmet sunuyorum ayağı ile
    zaten google bu işten sadece nexus modellerinde belki bir ufak karı olabilir

ama günü gelince aynı benzer donanımların 7 sülalesine uyumlu bir şekilde
    FirefoxOS universal drv içeren ROM lar piyasaya çıktığında

google androidin piyasada nasıl kan kaybettiğini görmek baya zevkli olacağa benziyor !

• Nexus 4 cihazmda stock 4.3 kullanıyorum. Cm 10.2 kurarak ne gibi özellikler kazanabilirim?

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

kimseler kusura bakmasın
    donanım Drv içermeyen sözde orjinal google android romları bir tek belli modeller için çıkartan google,
    yakında FirefoxOS çıktığı zaman tüm donanımlara uygumlu Drv'lı androidi ortaya sürecek !

şu an sadece seçkin elit kesim kullanıcısına hizmet sunuyorum ayağı ile
    zaten google bu işten sadece nexus modellerinde belki bir ufak karı olabilir

ama günü gelince aynı benzer donanımların 7 sülalesine uyumlu bir şekilde
    FirefoxOS universal drv içeren ROM lar piyasaya çıktığında

google androidin piyasada nasıl kan kaybettiğini görmek baya zevkli olacağa benziyor !

Firefox OS'un hedefi üst seviye telefonlar değil o yüzden böyle ağır bir vurabileceğini sanmıyorum fakat Ubuntu'da bu potansiyel olabilir. Bekleyip göreceğiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bl00dyHell
    Firefox OS'un hedefi üst seviye telefonlar değil o yüzden böyle ağır bir vurabileceğini sanmıyorum fakat Ubuntu'da bu potansiyel olabilir. Bekleyip göreceğiz.

merak etme google android bize beklemeyi öğretti !

dahası genel bir bakış açısı tecrübesi olarak

istersen google chrome ile firefox güncelleme aralıklarına bakarsan

ne kadar sürede FirefoxOS ile Androidin arasındaki farkın ne zaman kapanacağını çok rahat görebilirsin !

bu arada unutmadan ! FirefoxOS tek başına bağımsız bir işletim sistemi

yani senin anlayacağın android denilen sanal makine linux çekirdeği üzerinde çalışan maskeli bir sistem değil !

yani tamamen tek bir geliştirici ekip tarafından androide göre çok daha hızlı hata düzeltme yapabilen bir sistem olacak

yani hala bir çok kişi android 3.4 ten önceki açıkların (güvenlik açığı oluşur diye belirtilmeyen açıkların) kapatılması için 3.4 ü 4 gözle bekliyor bununda farkındasındır sanırım !

şu an için FirefoxOS android kadar gelişmemiş gelebilir ama android zaten bir linux olduğu için FirefoxOS un ne kadar büyük bir işe kalkıştığından haberin varmı !?

FirefoxOS eğer başarılı olursa ileride Linuxun yaptığı bir çok pazarlama ve tanıtım hatasını yapmayacaktır

dahası linux yaygınlaşmadan yerini masa üzerinde bile FirefoxOS a bırakabilir ! :) bu şaka değil !

http://www.facebook.com/FirefoxOS

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 15 Ağustos 2013; 20:05:01 >

• Cyanogen candır
  • güzelll
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

quote:

merak etme google android bize beklemeyi öğretti !

dahası genel bir bakış açısı tecrübesi olarak

istersen google chrome ile firefox güncelleme aralıklarına bakarsan

ne kadar sürede FirefoxOS ile Androidin arasındaki farkın ne zaman kapanacağını çok rahat görebilirsin !

bu arada unutmadan ! FirefoxOS tek başına bağımsız bir işletim sistemi

yani senin anlayacağın android denilen sanal makine linux çekirdeği üzerinde çalışan maskeli bir sistem değil !

yani tamamen tek bir geliştirici ekip tarafından androide göre çok daha hızlı hata düzeltme yapabilen bir sistem olacak

yani hala bir çok kişi android 3.4 ten önceki açıkların (güvenlik açığı oluşur diye belirtilmeyen açıkların) kapatılması için 3.4 ü 4 gözle bekliyor bununda farkındasındır sanırım !

şu an için FirefoxOS android kadar gelişmemiş gelebilir ama android zaten bir linux olduğu için FirefoxOS un ne kadar büyük bir işe kalkıştığından haberin varmı !?

FirefoxOS eğer başarılı olursa ileride Linuxun yaptığı bir çok pazarlama ve tanıtım hatasını yapmayacaktır

dahası linux yaygınlaşmadan yerini masa üzerinde bile FirefoxOS a bırakabilir ! :) bu şaka değil !

http://www.facebook.com/FirefoxOS

Zaten Android'i de savunmuyorum. Aksine alternatifler gelse de kurtulsam diye can atıyorum bile denebilir. Sadece Firefox'un o kadar iddialı olacağını düşünmediğimi dile getirdim. Firefox OS işletim sistemi olarak yeni bir şey sunmuyor bu güne kadar çıkan haberler ve yazılardan anlayacağımız üzere. Sadece var olanı iyileştiriyor denebilir. Ubuntu ise olaya tamamen farklı bir açıdan yaklaşarak çok daha yenilikçi davranıyor mobil işletim sistemi konusunda. Daha önce hiçbir telefonda veya işletim sisteminde görmediğimiz olanaklar sunuyor. Yenilik sunmayan herhangi bir şeyin eskisinin yerini alması çok zor olduğuna inanıyorum. Tabii ki özgür yazılım oldukları sürece Android, Firefox OS ve Ubuntu'nun arkasında olacağım. Bu arada Firefox OS'da Linux tabanlı olarak geliştirilmektedir. Fikir sahibi olmadan önce biraz daha bilgi sahibi olmanız daha iyi olacaktır eminim. En basitinden Wikipedia'dan başlayabilirsiniz:http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_OS

Ayrıca güncelleme hiçbir şey ifade etmez. X yazılımı ufak bir güncelleme yapar ve yazılım versiyonunu 22.0'dan 23.0'a çıkarır, Y yazılımı aynı boyuttaki güncelleme için versiyon numarasını 28.0.1500.95'den 28.0.1500.96'ya çıkarır. X yazılımı her güncellemede daha büyük rakamlar kullandığından daha büyük güncellemeler yapmış gibi gözükür ve çok güzel göz boyar ki Firefox'un 4 numaralı versiyondan sonra yaptığı da aynen bu. Güncelleme sıklığı açısından diyorsanız Chrome ve Firefox'un güncelleme sıklıkları zaten neredeyse aynı gibi. İkisini de aktif olarak kullanmaktayım. Birinin sürekli güncelleme alıp ötekinin aylarca başı boş kaldığını falan görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bl00dyHell -- 15 Ağustos 2013; 21:25:59 >

• Vay anasını millet ne dolmuş be arkadaş Çıkın biraz hava alın gezin tozun bişey yapın sakin azcık
  • Yazınızda ne kadar çok ünlem kullanmışsınız arkadaş adamı öldürecekmişsiniz gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ilgili linkte 9500 t mobile indirdim cm araciligiyla deniyeyim dedim kurulumda hata verdi deneyip sorunsuz kuran oldu mu

• Şu an emektar olmasına rağmen hala hız konusunda birşey kaybetmeyen ve güncelliğini koruyan efsanem(çok övdüm de hak ediyor :) ) olan S2 ye JellyBam kurdum. CM 10.2 tabanlı ve inanılmaz seri ve akıcı.Saf cyanogenmod özelleştirme açısından çok şey sunmadığı için genelde rootbox,slimbean ve jellybam gibi romlara yöneliyorum. Cyanogenmod olmasa şu an stok yazılımın ve saçmalıklarının verdiği çile ile telefonu satabilirdim.Ama CM geliştiricileri sağolsun sürekli yanımızda.
  • CM de olmasa halimiz harap........

• S4 için gerek yok bence
  • quote:

Zaten Android'i de savunmuyorum. Aksine alternatifler gelse de kurtulsam diye can atıyorum bile denebilir. Sadece Firefox'un o kadar iddialı olacağını düşünmediğimi dile getirdim. Firefox OS işletim sistemi olarak yeni bir şey sunmuyor bu güne kadar çıkan haberler ve yazılardan anlayacağımız üzere. Sadece var olanı iyileştiriyor denebilir. Ubuntu ise olaya tamamen farklı bir açıdan yaklaşarak çok daha yenilikçi davranıyor mobil işletim sistemi konusunda. Daha önce hiçbir telefonda veya işletim sisteminde görmediğimiz olanaklar sunuyor. Yenilik sunmayan herhangi bir şeyin eskisinin yerini alması çok zor olduğuna inanıyorum. Tabii ki özgür yazılım oldukları sürece Android, Firefox OS ve Ubuntu'nun arkasında olacağım. Bu arada Firefox OS'da Linux tabanlı olarak geliştirilmektedir. Fikir sahibi olmadan önce biraz daha bilgi sahibi olmanız daha iyi olacaktır eminim. En basitinden Wikipedia'dan başlayabilirsiniz:http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_OS

Ayrıca güncelleme hiçbir şey ifade etmez. X yazılımı ufak bir güncelleme yapar ve yazılım versiyonunu 22.0'dan 23.0'a çıkarır, Y yazılımı aynı boyuttaki güncelleme için versiyon numarasını 28.0.1500.95'den 28.0.1500.96'ya çıkarır. X yazılımı her güncellemede daha büyük rakamlar kullandığından daha büyük güncellemeler yapmış gibi gözükür ve çok güzel göz boyar ki Firefox'un 4 numaralı versiyondan sonra yaptığı da aynen bu. Güncelleme sıklığı açısından diyorsanız Chrome ve Firefox'un güncelleme sıklıkları zaten neredeyse aynı gibi. İkisini de aktif olarak kullanmaktayım. Birinin sürekli güncelleme alıp ötekinin aylarca başı boş kaldığını falan görmedim.

cep telefonlarında bulunan işlemcisinin gücünün ne olduğu ortada !
    dahası bunun için çalışan android bile bilimsel çalışma yapacak seviyede işlemci gücü yok !
    şu an android diye kullandığımız programın büyük geneli GPS uyumlu web arayüzü geçiş arabirimi uygulamaları
    uzun lafın kısası cep telefonu dahili donanımları öyle PC gibi 10^10 farklı donanımın uyumlu çalışabilmesi bir mimari istemiyor !
    şaka gibi gelecek ama neredeyse mobil donanımlara bir işletim sistemi çıkarmak
    her açıdan 10 kat daha kolay rahat ucuz ve hızlı vs. vs.

başa baş geliyor dediğin güncellemeler firefox ile google chrome için evet doğrudur ama
    konu işletim sistemi olunca ! şu an kullandığım telefonun desteklediği android versiyonu
    4.1.2 (9 October 2012)http://en.wikipedia.org/wiki/Android_version_history
    benim gibi milyonlarca kullanıcı bu versiyona saplanıp kaldı !
    dahası bir üst verisiyonlarda kapatılan güvenlik açıklarında bizler yararlanamıyoruz !
    bu şekilde örneğin bankacılık işlemlerimizde misal hisse senedi aldığını diğer farklı bir uygulama tarafından
    bu adam şu hisse senetinden aldı ve düzenli fiyat kontrol ediyor ve şu sıralar fiyat kontrolleri sıklaştı diye bir casus yazılım düşünün öyleki güvenlik için kullandığınız anti-spy ve bunun gibi programların bile tam anlamıyla kontrol edemediği çekirdek üzerindeki bir açıktan yararlanıyor ise anti-spy bile bir işe yaramayacaktır

uzun lafın kısası uzun bir süredir ciddi bir birikiminiz bilgi hırsızları yüzünden siz hisse senetleriniz satılmadan başkaları tarafından o kağıt hakkında birileri veri madeni çalışması yapacaktır. bu durum sizin ciddi ekonomik kayıplarınıza sebep olacaktır ! zaten tüm bankalar müşterilerinin hangi kağıttan aldığını bilir bu açıdan gerçek borsa spekülatörleri aslında bankalardır. düşünsenize şu an bir ekranda şu kağıtın şu fiyata geldiğinde alma emri vermiş ciddi yatırımcıların öngörülerini görebildiğini bir ekran var ise işte bu şekilde karlı alımları yönetebilirsiniz !
    dahası bu şekilde hiç bir hacker hiç bir kişinin banka hesaplarıyla oynamadan zengin olabilir

bu okuduğunuz olası bir senaryo ama yarın bir gün bu gerçek olabilir. ben google adroid güncellemesi aslında güncellememesinin bir çok açıdan arka kapılar oluşturduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 16 Ağustos 2013; 7:39:30 >

• Guzel haber

• Dediğim gibi, benim şu anda savunduğum Android değil Ubuntu. Android konusunda haklısınız. Google güncellemeleri normal bir aralıkta yayınlasa da üreticiler bu güncellemeleri kullanıcılara yansıtmakta çok geç kalıyor. Bu da güvenlik zaafları oluşturmuyor değil haliyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bl00dyHell -- 16 Ağustos 2013; 9:52:35 >
  • En iyi rom stok rom cm kullandım şarjı sömürdü.mutlaka bişeyler eksik oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ALBAY

En iyi rom stok rom cm kullandım şarjı sömürdü.mutlaka bişeyler eksik oluyor.

Zaten bu nokta da Kernel lar devreye giriyor. Sen custom rom - stock kernel kullanıyorsan diyecek pekte fazla birşey yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

quote:

Orijinalden alıntı: ALBAY

En iyi rom stok rom cm kullandım şarjı sömürdü.mutlaka bişeyler eksik oluyor.

Zaten bu nokta da Kernel lar devreye giriyor. Sen custom rom - stock kernel kullanıyorsan diyecek pekte fazla birşey yok.

Hiçbir zaman stok kernel kullanmadım.hem stok romda hem custom romda hep en iyi kerneli bulmaya çalıştım.misal note için philz kernel, note 2 için persus kullanıyorum.şimdi stok romda persus var.ama custom romlar hep bir yerde patlıyor.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.