Şimdi Ara

NASA, bir sonraki uzay mekiği kalkışını dijital olarak kayıt altına alabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• NASA, bir sonraki uzay mekiği kalkışını dijital olarak kayıt altına alabilir

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, uzay mekiklerinin kalkışlarını uzun yıllardır analog cihazlar ile klasik yollardan kayıt altına alıyor. En gelişmiş teknolojilere sahip olmasına rağmen güvenilir cihazlarından vazgeçmeyen birim, dünyaca ünlü optik üreticisi ZEISS'in resmi bloğunda yer alan bilgilere göre artık dijital kayıt olanaklarından yararlanmayı düşünüyor.

Yüksek hızlı video kamera üreticisi PCO ile ZEISS'in üst seviye optik ürünlerinin uyumlu kombinasyonu üzerinden kayıt altına alınacağı belirtilen uzay mekiği kalkışlarının, teknik olarak Pco.dimax S kamera ve Zeiss Makro-Planar T* 2/100 lens kullanılarak 2016 x 2016 piksel çözünürlüğünde ve 1297 FPS çekim hızında yapılacağı belirtiliyor.

Şimdilik Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından resmi bir açıklama gelmeyen konu hakkında, 30 yıllık uzay mekiği programının 2011 yılında sona ermesi (Son uzay aracı Atlantis) nedeniyle bazı soru işaretleri bulunuyor ve kısa süre içerisinde netleşmesi bekleniyor.

NASA, bir sonraki uzay mekiği kalkışını dijital olarak kayıt altına alabilir

• Şimdiye kadar almamış olmasının mantıklı bir açıklaması yoksa komik :)

• adamlar yapıyor

• UFO fotolarını hala yayınlamıyorlar :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Lockheed

Şimdiye kadar almamış olmasının mantıklı bir açıklaması yoksa komik :)

Digital bir görüntü yani mp4 avi falan gibi dosya halinde kayıt altına Shift delete ile silinebilir, sisteme sızan birisi bunu çalabilir. Ama film halindeki görüntü yani eskissinemadaki gibi görüntüler sadece elden çalınabilir. En güvenilir kayıt yolu budur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dunyadaki sorunlar bitmedigi surece uzay programlarina agirlik verilmez veya soguk savas donemi gibi bir donem gerek iki ulkenin sidik yarisina girecegi. Yoksa arastirmalar cok pahali denilip bir kenara atiliyor yapilsa da kisitli oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Tantum.35

Dunyadaki sorunlar bitmedigi surece uzay programlarina agirlik verilmez veya soguk savas donemi gibi bir donem gerek iki ulkenin sidik yarisina girecegi. Yoksa arastirmalar cok pahali denilip bir kenara atiliyor yapilsa da kisitli oluyor

Böyle bir idrear yarışına girildiğinde Ay' a gittim diye sütüdyo çekimlerini yayımlamakta hak oluyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Dunyadaki sorunlar bitmedigi surece uzay programlarina agirlik verilmez veya soguk savas donemi gibi bir donem gerek iki ulkenin sidik yarisina girecegi. Yoksa arastirmalar cok pahali denilip bir kenara atiliyor yapilsa da kisitli oluyor

Böyle bir idrear yarışına girildiğinde Ay' a gittim diye sütüdyo çekimlerini yayımlamakta hak oluyor...

70 lerden beri aya gidilmedigini dusununce oyle birsey olma ihtimali de var ama kesin bir durum yok

• Zeiss master serisine kim 50bin dolar verir diyordum cevap burdaymis:)sanırım daha önce de ayin karanlık yüzünü çekmek icin 0.7 diyaframli bir 50 mm yapilmişti nasaya zeiss..

• quote:

Orijinalden alıntı: memoseler

quote:

Orijinalden alıntı: LockheedŞimdiye kadar almamış olmasının mantıklı bir açıklaması yoksa komik :)
    Digital bir görüntü yani mp4 avi falan gibi dosya halinde kayıt altına Shift delete ile silinebilir, sisteme sızan birisi bunu çalabilir. Ama film halindeki görüntü yani eskissinemadaki gibi görüntüler sadece elden çalınabilir. En güvenilir kayıt yolu budur.

Uzaya mekik gönderip analog kayıt yapmak değişik geliyor ilk bakışta. Güvenlik için olduğunu düşünmüyorum, zira dijital çekimler de güven altına alınabilir ama vardır muhakkak bir nedeni. Belki kayıt yapılan filmler veri kaybı açısından dijitale kıyasla daha güvenilirdir. Belki o anlamda bir güvenlik olabilir diye düşünüyorum.

• Mekik programını sonlandırmışlardı, yeni nesil mekikler desek 2 yılda zannetmiyorumki hazır olsun, erken bir değişiklik olmuş.
  • Nasanin prosedurlerinin çok kati ve tuhaf oldugunu okumustum. Uzayda kullandıkları bazı parçaları uçakla değilde kara yoluyla transfer ediyorlarmış.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

70 lerden beri aya gidilmedigini dusununce oyle birsey olma ihtimali de var ama kesin bir durum yok

Ay'a birçok kez gidilmiştir Apollo 11 ve Apollo 14 programları sonrasında ise Ay yüzeyine uzaklık ölçmek için özel aynalı sistem konulmuştur yıllardır orda. Terasınız varsa doğru ekipmanla uzaklığı ölçebilirsiniz. Big Bang Theory adlı dizinin bir bölümünde yapıyorlardı hatta Link:http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Laser_Ranging_experiment

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• artık soketler fırlatılmayacak mıydı uzay mekikleri kalktı diye biliyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.