Şimdi Ara

Raspberry Pi için bir proje merkezi yayına başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Raspberry Pi için bir proje merkezi yayına başladı

Eğitim amaçlı olarak geliştirilen ancak teknoloji dünyasına tahmin edilemeyecek kadar büyük bir etki yapan Raspberry Pi, dünyanın en ucuz bilgisayarı ünvanıyla mini PC segmentine de yeni bir açılım getirdi. Cebe sığan boyutlarıyla kimi tüketiciler için hobi, kimi tüketiciler için geliştirici kartı, kimi tüketiciler için ise ikinci PC olarak görülen Raspberry Pi sayesinde çubuk diye tabir edebileceğimiz USB bellek görünümlü akıllı TV adaptörleri veya mini PC formatları popüler oldu.

Global olarak sınırlı bir bölgede satış yapan Raspberry Pi buna rağmen milyonluk satış rakamlarına ulaştı. Geliştirici gruplarının elinde pek çok amaca hizmet eder hale gelen Raspberry Pi için bir proje merkezi de hayata geçirildi. 

Modelin genel olarak satışını yapan Farnell Element14 tarafından başlatılan Raspberry Pi Hub adlı proje merkezi, geliştiricilerin elinden çıkan projeleri bir çatı altında toplamak ve bunları zorluk derecesine göre kategorilendirmek amacını güdüyor. Elinde cihaz olan kullanıcılar böylece bilgi seviyelerine göre projelerden yararlanabilecek.

Farnell ayrıca 8GB boyutunda bir SD kart barındıran Model B versiyonunun da satışına başladı. 700MHz saat hızında çalışan ARM11 tabanlı Broadcom işlemcisi ve Video Core IV grafik birimi sunan Model B versiyonunda Ethernet portu, 512MB RAM, iki USB girişi şeklinde ekstralar yer alıyor. 

8GB boyutundaki SD kart içerisinde ise Raspberry Pi vakfının onayladığı 6 işletim sistemi de ön yüklü şekilde sunuluyor. Bu versiyonun fiyatı ise 40$ olacak. 

• Linux sistemler Armv7'den itibaren arm işlemcileri destek verdiği için bu alet direkt olarak çalıştıramıyor linux sürümlerini.Daha güncel işlemci kullanan ve çok daha fazla giriş/çıkışa sahip olan bir çok alternatif çıktı ve aradaki fiyat farkının da tüm bu ekstra özellikler için lafı olmaz.Güncellenmesi gerek artık Raspberry Pi'lerin.Böyle bir kart almayı düşünenlere BeagleBone Black'e bakmalarını tavsiye ediyorum.

• Ergenler yok ? Olmamaları normal çünkü bu teknolojiden bihaber bunun yaptıklarını yapan janjanlı aletlere binlerce TL bayılmayı tercih ediyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: polair

Ergenler yok ? Olmamaları normal çünkü bu teknolojiden bihaber bunun yaptıklarını yapan janjanlı aletlere binlerce TL bayılmayı tercih ediyorlar.

alındım doğrusu..

Geçenlerde DHde imzasında vardı bi kullanıcının... Raspberry pi... 5 dakika araştırayım dedim ama araya bişeyler bişeyler girdi de yalan oldu araştırmam...

Nedir bu alet?
    Anladığım kadarıyla düşük kapasiteli pc... Bir nevi macmini bir nevi ekransız tablet...

Peki ya detaylar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fehmiugur

quote:

Ergenler yok ? Olmamaları normal çünkü bu teknolojiden bihaber bunun yaptıklarını yapan janjanlı aletlere binlerce TL bayılmayı tercih ediyorlar.

alındım doğrusu..

Geçenlerde DHde imzasında vardı bi kullanıcının... Raspberry pi... 5 dakika araştırayım dedim ama araya bişeyler bişeyler girdi de yalan oldu araştırmam...

Nedir bu alet?
    Anladığım kadarıyla düşük kapasiteli pc... Bir nevi macmini bir nevi ekransız tablet...

Peki ya detaylar?

Yapılabilecek birçok şey var. Kendi işlemcisi ve arttırılabilir hafızası mevcut. Bir nevi MultiMedya kutusu da denilebilir. Receiver ile birlikte TV izleyebilirsin IPTV tabii. Navigasyon olarak bir panel alarak (çin malı ucuz mesela..) aracında kullanabilirsin.

Detayları için araştırman lazım. farklı amaçlarda kullanılabilen bir aygıt. Benzeri Androidde de mevcut. AndroidBox idi adı sanırım. İşlemcisi gayet başarılı bu arada.

Alınma yahu ben ortaya söyledim neyi kastettiğimi anlamışsındır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi polair -- 16 Ağustos 2013; 12:50:06 >

• quote:

quote:

alındım doğrusu..

Nedir bu alet?

Peki ya detaylar?

Mini bir bilgisayar olduğu gerçek fakat geliştiriciler için büyük nimet.Pic devrelerini,arduino yu falan duymuşsunuzdur bu pi'de onların çok daha gelişmiş hali denilebilir.Asıl amacı geliştirme/programlama.

• quote:

quote:

quote:

alındım doğrusu..

Nedir bu alet?

Peki ya detaylar?

Yapılabilecek birçok şey var. Kendi işlemcisi ve arttırılabilir hafızası mevcut. Bir nevi MultiMedya kutusu da denilebilir. Receiver ile birlikte TV izleyebilirsin IPTV tabii. Navigasyon olarak bir panel alarak (çin malı ucuz mesela..) aracında kullanabilirsin.

Detayları için araştırman lazım. farklı amaçlarda kullanılabilen bir aygıt. Benzeri Androidde de mevcut. AndroidBox idi adı sanırım. İşlemcisi gayet başarılı bu arada.

Alınma yahu ben ortaya söyledim neyi kastettiğimi anlamışsındır.

sıkıntı yok yahu...

Duygu sömürüsü yaparsam kesin cevap gelir dedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Onlar sadece vajina ve ego kölesidir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.