Şimdi Ara

Analiz : Apple, Samsung'dan iPad panel tedariğini artırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Analiz : Apple, Samsung'dan iPad panel tedariğini artırıyor

Samsung ile uzun yıllara dayalı büyük tedarik ortaklığını, yaşanan patent davaları nedeniyle tamamen bitirmeyi hedefleyen Apple, pek çok bileşeni farklı kaynaklardan tedarik etse de iki önemli bileşen için halen Samsung'dan vazgeçebilmiş değil.

Bunlardan bir tanesi işlemci. Apple, sektörel bilgilere göre A7 yongaseti için TSMC ile tedarik anlaşması yapmıştı. A8 yongasetini de kapsayan ve 20nm fabrikasyon sürecine kadar gidecek tedarik anlaşması, 2015 yılında son bulacak. İddialara göre Apple, A9 yongaseti ile 14nm fabrikasyon sürecine ulaşmak isterken, 2015 yılında bu yongasetinin üretimi için Samsung ile el sıkışmış durumda.

Diğer ise panel. Uzun yıllar Samsung'dan panel tedariği yapan Apple, özellikle ilk Retina iPad panelinin üretim sırlarının Samsung tarafından sızdırılıp Nexus 10 modelinde kullanılması gibi bazı gerekçeler göstererek tedariği LG Display, AU Optronics ve Sharp firmalarına kaydırmıştı. 

Ancak NPDDisplaySearch tarafından açıklanan rakamlara göre yılın ilk çeyreğinde Apple Samsung'dan 2.3 milyon iPad paneli tedarik ederken, ikinci çeyrekte ise 4.1 milyon panel tedariği yapıldı. Samsung'un iPad mini 2 modelindeki daha yüksek çözünürlük sunacak panelin de tedariğini üzerine aldığı belirtiliyor. 

Apple'ın bu kararının arkasında ise tahminlere göre baş tedarikçi firmaların panel üretiminde istenen rakamlara ulaşamaması yatıyor. Bu bakımdan Apple, istemeden de olsa stok üretim sıkıntısı yaşamamak adına Samsung'dan ekran tedariğine devam etmek durumunda.

• Lg nasıl üretim sıkıntısı yaşıyor anlamış değilim dünyaya panel satıyor adamlar. Artık 300tl tablette bile ips ekran var. Nasıl applea yeterince üretim yapamıyor anlamış değilim.

• 14nm işlemci güzel pil tasarrufu sağlar ama 2015 çok geç

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: *GameOver*

14nm işlemci güzel pil tasarrufu sağlar ama 2015 çok geç

Naptın hocam sen ya şurda 32nm 28nmlerden konuşuyoruz. 1 yıl 4 ay sonra 14nm işte nesi geç :) Daha intel bile geçmedi 14nm ve altına (işlemci için konuşuyorum)

• Birbirinden bu kadar nefret eden fakat birbirine bu kadar bağlı iki şirket..

• Bence burada Samsung'un ABD topraklarında bulunan fabrikalarından yararlanıcaklar.Obama'nında amaçladığı yerli üretim temasına uygunluk açısından Samsung ile işbirliğine gitmişlerdir.

• Biz hala burda birbirimizı yiyelim :-)

• quote:

Orijinalden alıntı: kımyasal

Bence burada Samsungun ABD topraklarında bulunan fabrikalarından yararlanıcaklar.Obamanında amaçladığı yerli üretim temasına uygunluk açısından Samsung ile işbirliğine gitmişlerdir.

aynen katiliyorum .

• quote:

Orijinalden alıntı: armanatilgan

Lg nasıl üretim sıkıntısı yaşıyor anlamış değilim dünyaya panel satıyor adamlar. Artık 300tl tablette bile ips ekran var. Nasıl applea yeterince üretim yapamıyor anlamış değilim.

Samsung, Apple'i onemsedigi icin uretimde, tedarikte ve teslimatta sorun cikarmiyor; ancak Sharp, LG gibi firmalar daha cok televizyona agirlik verdiklerinden Apple'in panellerine yeterince uretim bandi ayirmiyor olabilirler. Televizyon kar paylari fazla ise bu firmalar icin anormal bir durum degil.

• Arttırıyor olması gerekmiyor mu ? Başlıkta hata mı var yoksa ben mi yanlış biliyorum ?

• quote:

Orijinalden alıntı: bayraak

Arttırıyor olması gerekmiyor mu ? Başlıkta hata mı var yoksa ben mi yanlış biliyorum ?

Artırmak diye yazılır hocam. Ama konuşurken genel olarak arttırmak diye söyleriz.

• Bir yazilim firmasi elinde hicbir fabrikasi yokken dunyanin en iyi uretim bandina sahip olan firmaya kafa tutarsa sonuc yine böyle kendileri için husran olur.

• var bundan bi iş çıkar yakında kokusu bu abd'liler kaz gelecek yerden tavuk esirgemez

• apple oled'e geçmek içi çok geç kaldı!

• quote:

Orijinalden alıntı: omeriyibas

apple oled'e geçmek içi çok geç kaldı!

IPS LCD daha gerçekçi renk sunuyor ve ayrıca yüksek parlaklıklarda daha az enerji harcıyor. Ayrıca max parlaklıkta da neredeyse 2 kat daha parlak oluyor. Tek sorun yandan bakınca olan parlaklık düşmesi, o konuda da oled iyi malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RustInPeace

quote:

IPS LCD daha gerçekçi renk sunuyor ve ayrıca yüksek parlaklıklarda daha az enerji harcıyor. Ayrıca max parlaklıkta da neredeyse 2 kat daha parlak oluyor. Tek sorun yandan bakınca olan parlaklık düşmesi, o konuda da oled iyi malesef.

bırak fanboyluğu allahaşkına! niye o zaman apple olede geçmek kararı aldı!
  • quote:

quote:

quote:

1.si ben fanboy değilim.
    2.si OLED geliştirildikçe iyi hale gelen bir sistem, günümüzde IPS ekran daha iyi olsa da bu hızla OLED daha iyi bir görünüme sahip olacak, bu yüzden OLED'e geçme kararı alınmış olabilir. Geç falan da kalmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vic Rattlehead

quote:

quote:

quote:

1.si ben fanboy değilim.
    2.si OLED geliştirildikçe iyi hale gelen bir sistem, günümüzde IPS ekran daha iyi olsa da bu hızla OLED daha iyi bir görünüme sahip olacak, bu yüzden OLED'e geçme kararı alınmış olabilir. Geç falan da kalmadı.

istediğin kadar fanboy değilim de! bu fanboy olduğun gerçeğini değiştirmez! oled ipsten daha iyi! bu şimdide böyle geçmiştede!

• IPS her zaman önde
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Vic Rattlehead

quote:

quote:

quote:

1.si ben fanboy değilim.

istediğin kadar fanboy değilim de! bu fanboy olduğun gerçeğini değiştirmez! oled ipsten daha iyi! bu şimdide böyle geçmiştede!

Fanboy kimmiş belli oldu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.