Şimdi Ara

2013 Toyota Corolla 1.33 Benzinli Deneyen Süren Var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
5
Favori
76.444
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 35-40 bin lira arasındaki bütçemle 2. el 2009-2010-2011 Toyota Corolla 1.6 comfort, uygun denk getirebilirsem Elegance modellerine bakıyordum. Ankara daki Toyan Toyota Plaza da 2. el araçlara bakarken Plaza bölümünde 2013 model sıfır Toyota Corolla 1.33 Benzinlilerin 45bin den satıldığını gördüm. Yetkililerden aldıgım bilgiye göre araç 1270kg mıs. 1.33 benzinli motorun 99 beygirle bu aracta nası performans gösterdiğini merak ettim test sürüşü istedim fakat 1.33 motorlularda test sürüşü için araç gelmediğini belirttiler. Araç aklımda kaldı eğer motor konusundaki tereddütlerimden kurtulabilirsem almayı düşünüyorum. Bahsettiğim aracı alan, kullanan veya bilgisi olan arkadaslar yorumlarını esirgemezse çok sevinirim. Saygılar...

• Konu altına yapılan yorumlar genelde kulaktan dolma bilgilerle yada aracı kulanıp tecrübe sahibi olmadan yapılmış yorumlar. Otomoıbili alırken seçeceğiniz motor tipi sizin kullanım alışkanlıklarınıza ve aracı kullanım amacınıza bağlıdır. Eğer ki siz otomobille çok uzun yol yapıyorsanız ve bu yaptığınız yolculukları ortalama 140 km/h altına pek düşmeden ve 180 km/h üzerine de pek çıkmadan yapıyorsanız o zaman sizin alacağınız motor Corolla için 1.6 dır. Yok ben 180 den aşağı pek inmem ve 180 le giderken gaza bastığımda aracın bana hızlanma anlamında iyi tepki vermesini isterim diyorsanız o zaman 1200 kg civarında benzinli bir otomobil için en az 160 hp güce ihtiyacınız var demektir ve Corolla'nın hiçbir versiyonu size bu imkanı sunmaz, yapacağınız VW 1.4 TSI 160 hp almak yada Opel 1.6 170 hp motorlu bir araba almaktır.
    Bunlara göre Corolla 1.33;

1) Arabanızı genellikle şehir içinde kullanıyorsanız ve özellikle İstanbul şehir içi trafiğinde dur kalk trafikte kullanıyorsanız 1.33 ideal arabadır, çünkü büyük hacimli motor dur kalk trafikte çok tüketir.
    2) Sollama konusu artık eskilerde kalmış bir kavram diyebiliriz, çünkü ülkemizde şehirler ararsı yollar hatta bazı ilçeler arası yollar duble ve duble yolda yada otoyolda sollama yaparken motor gücünün çok bir önemi kalmıyor. Çünkü karşıdan gelene karşı zamana ve mesafeye karşı yarışarak sollama yapmak gibi bir durum yok, dolayısıyla çabuk hızlanma sağlayan yüksek güce ve yüksek torka sahip bir motora da gerek yok bu anlamda.
    3) Siz uzun yolda arabanızı genelde 110 - 120 km civarında hızla kullanıyorsanız ve 140 ve üzeri hızları kısa süreli olarak yapıyorsanız 1.33 motorun ekonomik özelliğinden sonuna kadar faydalanırsınız. Ayrıca araba yüksek hızlarda çevireceği devir yüzünden gürültülü olur diyenlerde yanılıyor çünkü araba 6 ileri vites kutusuna sahip. 6. vites daha düşük devirle seyahat amacıyla konmuş ekonomi amaçlı vitestir ve bu nedenle sanıldığı gibi araba 140 yada 150 ile giderken bağırıp kafanızı şişirmicektir çünkü 5 vitesli bir araba gibi bu hızlarda devir saati 4000 i değil 3000i gösteriyor olacaktır.

Otomobil ihtiyaçlar doğrultusunda alınması gereken bir tüketim malzemesidir. Ancak bizim insanımız genelde cebindeki paranın alabileceğinden daha fazlasını yada bütçesinin elverdiğinin daha fazlasını almaya çalışıyor. Tıpkı konuyu açan kişinin Corollanın en üst donanım paketine sahip Elegance modelini almaya çalışöası gibi. Sonra gidiyor en düşük donanımlı sıfırını almaya çalışıyor. Madem en düşük donanımlısı işini görüyordu neden ikinci elde piyasada en az bulunan ve en pahalı olan Elegance modelini almaya çalıştın da orta paketi olan Comfort modeline bakmadın .
    Diğer yandan yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı eğer 1.33 işinizi görüyorsa neden 1.6 almanın peşinde koşasınız ki? Sonuçta parayla alıyorsunuz ve bütçeyi sonuna kadar zorlayıp sıkıntıya girmek yerine ihtiyacınıza en iyisi hangisi cevap veriyorsa onu alın.
    Son olarak şu arabayı aldım zarar ettik kavramını da bir kenara bırakın derim. Otomobil sonuçta bir tüketim aracı, yatırım aracı değil, gayrimenkul değil. Sonuçta otomobil sektörü de zaman içinde sürekli gelişme kaydediyor, daha teknolojik daha modern otomobiller üretiliyor. Tabii ki sizin aracınız değer kaybedecek, çünkü hiçbir şey olmasa daha yenisi daha moderni çıkıyor. Ayrıca siz otomobili kullanıyor ve eskitiyorsunuz, satarken aradaki değer kaybı sizin aracınızın eskimesinin maliyetidir, sizin otomobilden sağladığınız faydanın karşılığıdır. Yani zarar değildir. Zarar ancak siz aracı alıp kullanmadan kısa zamanda satmak istediğinizde yani arabadan kullanım faydası değil ticari fayda sağlamaya çalıştığınızda aldığınızdan daha düşük bedele sattığınız durumlarda oluşur.
    Hem otomobili alıp eskiteyim hemde aldığımdan reel anlamda daha fazlaya satıp para kazanayım gibi bir mantık olamaz.
  • performansı bilmem ama vergi avantajı yok. ayrica 1.33 tarzi motorlar ulkemizde pek tutulmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @shadowgeist hocamızda eski kasa Corolla 1.33 var, yardımcı olabilir sizez

• 45binlik 1.33 Corolla'nın donanımı nedir bilemem ama ben olsam 2.el 1.6 alırdım. 2.el fiyatları da çok şişiriliyor ancak uygun fiyata bulabilirseniz 1.6 tercih edin derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caldexter

45binlik 1.33 Corolla'nın donanımı nedir bilemem ama ben olsam 2.el 1.6 alırdım. 2.el fiyatları da çok şişiriliyor ancak uygun fiyata bulabilirseniz 1.6 tercih edin derim.

Ustam biz de sizin gibi düşünüyoruz da ilanlardan buldugumuz araçlar hep sıkıntılı, sıkıntısı olmayanlar abartı pahalı. Sonucta bize donanım olarak ABS,Klima,Yokuş Kalkış Desteği gibi temel donanımlar yeter bunlarda araçta vardı. Hem de 2013 model masrafsız dertsiz bineriz. Tanıtım fiyatı oldugu için ucuz oldugu söylendi bize begenmezsek 2-3 yıl sora satarız zarar edersek de bindiğimize sayarız diye düsünüyoruz. Sizce mantıklı mı?
  • Merhaba,

1.33 Comfort olanların ikinci elde daha az tutulduğunu duymuştum, ileride size sıkıntı yaratabilir. Ayrıca, bana göre makyajlı kasa Corolla, çok tipsiz olarak tasarlanmış bir otomobil. Ben sizin yerinizde olsam, makyajsız kasa 1.6 Comfort bakardım, çok daha eli yüzü düzgün hatlara sahip bir araba. Bu arada, 1.6 Corolla, benzin ile şehir içi 100/8 litre yakar, en az.
  • piyasa 90 beygirle gezen binlerce corolla var , üst seviye performans takıntınız yoksa gayet iyi bir seçim . ikinci el ile uğraşacağınıza sıfın alın çok daha iyi .
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunus3147

quote:

Orijinalden alıntı: caldexter

45binlik 1.33 Corolla'nın donanımı nedir bilemem ama ben olsam 2.el 1.6 alırdım. 2.el fiyatları da çok şişiriliyor ancak uygun fiyata bulabilirseniz 1.6 tercih edin derim.

Ustam biz de sizin gibi düşünüyoruz da ilanlardan buldugumuz araçlar hep sıkıntılı, sıkıntısı olmayanlar abartı pahalı. Sonucta bize donanım olarak ABS,Klima,Yokuş Kalkış Desteği gibi temel donanımlar yeter bunlarda araçta vardı. Hem de 2013 model masrafsız dertsiz bineriz. Tanıtım fiyatı oldugu için ucuz oldugu söylendi bize begenmezsek 2-3 yıl sora satarız zarar edersek de bindiğimize sayarız diye düsünüyoruz. Sizce mantıklı mı?

Doğru diyorsunuz 2.el piyasası şişirilmiş olduğundan bulabilirseniz dedim ben de. Sakin kullanıyorsanız mantıklı tabii dediğiniz.

• 1.33 Lee gitmiyor,
    Geçen sene arkadaşın memlekete gittik, 1.33 motor eski kasa ciroların vardı arkadaşta, ünyenin yokuşlarında tıkanıyor, otobanda 110 km den sonra zorlanıyor...
    1.6 alabiliyorsanız onu alın derim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.33 motor 35000 eder. 45000e Turbo benzinli araçlar var.

• Bagaj/sedan olmazsa olmazınız değilse 1.2 tsı leon-golf bakılabilir gerçi jettada da var o motor hem vergi hem yakıt avantajınız olur..

Onun dışında 42-43 bin tlye lpgsi mevcut 2011 avensis bulabilirsiniz makyajlı mondeoda bulunabilir aynı şekilde..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.33 eski kasa Auris var yakın bir arkadaşımda. Bu aracı 35'e almıştı. Katlanır aynalı falan...B sınıfı bir araçtan çok daha mantıklıydı o zaman için. Ama LPG'de , klima açıkken yokuşlarda zorlanıyor. Tork düşük araçta. Düz yolda pek sorun yok. LPG takılmayacaksa bu motor bir Toyota almanın bir mantığı yok bence. Leon gibi alternatifler var.
  • yeni kasa eskı kasaya gore azda olsa daha hafif 1,33 normalde yeterlı sakın kullanılıcaksa tabi ,fakat bastıgınız zaman gıdermı gıtmezmı dıye dusunmenıze sebep olucaktır öle cok atik bi motor oldugunu dusunmuyorum , 1,6 ise bastıgınız zaman korkusuzca hızlanabilen bi ivmelemeye sahıp buda aracı daha rahat stressiz bir kullanıma göturuyor. 1,6 yı kullanıyorum yeni corollada , tavsiye ederım sehir içinde 7,5 civarı bu aralar yakıtı
  • Alınıp lpg ile binilebilir.Ama yerinizde olsam o fiyata temiz 1.6 avensis alırdım.
  • Alınabilir bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

1.33 Lee gitmiyor,
    Geçen sene arkadaşın memlekete gittik, 1.33 motor eski kasa ciroların vardı arkadaşta, ünyenin yokuşlarında tıkanıyor, otobanda 110 km den sonra zorlanıyor...

Usta 1.6 2013 ler yaklasık 55bin lira civarındaydı bizim için üst sınır 40bin söylediğim gibi 2. el bakıorduk. Alınabilir arabaysa 45 bin e zorlayıp alacaz 1.33 2013 Corollayı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

1.33 Lee gitmiyor,

Usta biz 1.4 Clio Alize sattık 180 yapıorduk otobanda İst yolunda. Bu 2013 Corolla bize Clio yu aratır mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH-ALEMDAR

Bagaj/sedan olmazsa olmazınız değilse 1.2 tsı leon-golf bakılabilir gerçi jettada da var o motor hem vergi hem yakıt avantajınız olur..

Onun dışında 42-43 bin tlye lpgsi mevcut 2011 avensis bulabilirsiniz makyajlı mondeoda bulunabilir aynı şekilde..

Ustam bagaj/sedan takıntımız var ayrıca 2.elde boya/değişen takıntımız da var o yüzden 2.el buldugumuz temiz araclar piyasasından pahalı. Biz bu 2013 Corollaya gerekirse lpg taktırmayız zaten sakin kullanıoruz. Arkadaslar gitmez yürümez diorlar da benım anlamadıgım bu Japon Mühendisler bu aracı test etmior mu yürümeyen arabayı piyasaya mı sürüorlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

1.33 motor 35000 eder. 45000e Turbo benzinli araçlar var.

45 bine ancak bu araç gibi sıfır bulabilirsek zorlarız 2. el için sınırımız 40 bin Ustam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: atom239

Alınıp lpg ile binilebilir.Ama yerinizde olsam o fiyata temiz 1.6 avensis alırdım.

Ustam performans konusunda zaten anladıgım kadarıyla herkezin tereddütleri var bir de lpg taktırırsak Allah arabanın canını almasın?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.