Şimdi Ara

en iyi akü markası ve akü ömrü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.109
Cevap
28
Favori
802.719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

en iyi akü markası ve akü ömrü

(En Son Oy Tarihi: 14.3.2024)
Giriş
  • Bosch akü neden ankette yok ? Bence en iyisi Bosch.
  • Akunuzun %100 sarjli oldugunu varsayalim. Kapasitesi de 60 Ampersaat olsun. Eger kisa farlari acik unuttuysaniz 55W*2=110 W .Buna birde arka ve on parklarla plaka lambasini ekleyelim 5*5W=25W
    Akuden 135W,yani 135/12.3=11A akim cekiliyor. (ortalama olarak, cunku aku gerilimi aku tam sarjli iken 12.8 V civarinda olup bosalinca 12 ye dusmekte)

Aku 60 Ampersaat oldugundan 60/11 = 5.45 saatte akunun bitmesi normal,birak 24 saati.
    Bu arada akunun omru aracta fazla akim ceken standart disi ekimpmanlar olmadiginda genellikle mars yapma suresine baglidir,cunku mars sirasinda 300A civari bir akim cekilir. Ornek vermek gerekirse 10 dakikalik bir mars akuyu komple bitirecektir. Eski ve bakimsiz otomobillerde uzun mars yapildigi icin akuler 3-4 sene dayanirdi.Simdi dizeller bile tek marsta calistigindan 6-7 sene gidebiliyor iyi bir aku.

Orijinali 45Ah olan aku yerine 60Ah olanin takilmasinin herhangi bir sakincasi yok. Ancak aracta motor calismazken akuyu bitiren donanimlari kullanmiyorsaniz veya motor tek seferde calisiyor,uzun uzun mars yapmak gerekmiyorsa fazladan yuksek Ah'li aku almak gereksiz bence. Ancak mikserli sistem LPG kullanip araclarini benzinle calistirmayanlar(ozellikle soguk havalarda)uzun mars yapmalari gerektiginden 60, hatta 72Ah lik aku takiyorlar.
    ****************************************************************************
    1 - Varta Akü Üretim Tarihi: Rakam ve harften oluşan "4 karakterli" bir kodla veriliyor. Örneğin, benim yeni aldığım Varta akünün üretim tarihi 196G idi. Bu kod eksi (-) kutup civarına işlenmiştir.

İlk iki rakam günü, üçüncü rakam yılı ve harf ayı belirtiyor.

19 : 19. gün
    6 : 2016 yılı
    G : Temmuz ayı

Örnekte verilen kod, akünün 19 Temmuz 2016 tarihinde üretildiğini gösteriyor. "Ay" sıralaması ise şu şekildedir:

A: OCAK
    B: ŞUBAT
    C: MART
    D: NİSAN
    E: MAYIS
    F: HAZİRAN
    G: TEMMUZ
    H: AĞUSTOS
    J: EYLÜL
    K: EKİM
    L: KASIM
    M: ARALIK

Not: "I" harfi, rakamlarla karışmaması için ihmal ediliyor. Böylece "A", ilk ay (OCAK)"; "M" ise son ay (ARALIK) oluyor.
  • tabi ki mutlu akü
  • quote:

Orijinalden alıntı: gs09gs09

2011 de aldımız 0 km Toyotanın aküsü bugün hakkın rahmetine kavuştu çok iyi bile dayandı taktir ettim bu japonların aküsünü üstünde marka felanda yazmıyor toyota yazıo sadice japonca bişiler yazıo hiç bişi anlaşılmıyor bulsam aynından alırdım ama yok 4 5 akücüye sordum yok varsa servisinde vardır diyorlar Yiğit akü taktırdım geçtim varta marta gavura para kazandırcak halimiz yok yerlisi varken yerlisini almak daha iyidir :D
    Bir saat japon aküsünü övüp, sonra ithal markaları karalayıp yerli taktırmışınız, kendinizle güzel çelişmişsiniz
  • Herkes MUTLU AKÜ yü yerli biliyor yerli değil, adı yerli sadece Mutlu akü yabancılara satıldı bayağı oldu .
  • Akunuzun %100 sarjli oldugunu varsayalim. Kapasitesi de 60 Ampersaat olsun. Eger kisa farlari acik unuttuysaniz 55W*2=110 W .Buna birde arka ve on parklarla plaka lambasini ekleyelim 5*5W=25W
    Akuden 135W,yani 135/12.3=11A akim cekiliyor. (ortalama olarak, cunku aku gerilimi aku tam sarjli iken 12.8 V civarinda olup bosalinca 12 ye dusmekte)

Aku 60 Ampersaat oldugundan 60/11 = 5.45 saatte akunun bitmesi normal,birak 24 saati.
    Bu arada akunun omru aracta fazla akim ceken standart disi ekimpmanlar olmadiginda genellikle mars yapma suresine baglidir,cunku mars sirasinda 300A civari bir akim cekilir. Ornek vermek gerekirse 10 dakikalik bir mars akuyu komple bitirecektir. Eski ve bakimsiz otomobillerde uzun mars yapildigi icin akuler 3-4 sene dayanirdi.Simdi dizeller bile tek marsta calistigindan 6-7 sene gidebiliyor iyi bir aku.

Orijinali 45Ah olan aku yerine 60Ah olanin takilmasinin herhangi bir sakincasi yok. Ancak aracta motor calismazken akuyu bitiren donanimlari kullanmiyorsaniz veya motor tek seferde calisiyor,uzun uzun mars yapmak gerekmiyorsa fazladan yuksek Ah'li aku almak gereksiz bence. Ancak mikserli sistem LPG kullanip araclarini benzinle calistirmayanlar(ozellikle soguk havalarda)uzun mars yapmalari gerektiginden 60, hatta 72Ah lik aku takiyorlar.
    ****************************************************************************
    quote:

Orjinalden alıntı: onur_er

araba içindeki ışıkların yanık kalmasıyla akü bitebilir mi?
    başıma geldi,geçen ışıklar 24 saat açık kalmış,ertesi gün farkettik ama akü boşalmıştı.sonra 7 kağıt verip doldurduk bir akücüde.
    akü boşalmalarını önlemek için ne tür tedbirleri almak lazım?

• 2017 ocak ayinda gittik mutlu aldik. 2019 şubat ayında akü bitti.
    Sanki bilerek yapılmış gibi garantisi bitti akünün omru bitti
  • Sinan111 S kullanıcısına yanıt
    1 - Varta Akü Üretim Tarihi: Rakam ve harften oluşan "4 karakterli" bir kodla veriliyor. Örneğin, benim yeni aldığım Varta akünün üretim tarihi 196G idi. Bu kod eksi (-) kutup civarına işlenmiştir.

İlk iki rakam günü, üçüncü rakam yılı ve harf ayı belirtiyor.

19 : 19. gün
    6 : 2016 yılı
    G : Temmuz ayı

Örnekte verilen kod, akünün 19 Temmuz 2016 tarihinde üretildiğini gösteriyor. "Ay" sıralaması ise şu şekildedir:

A: OCAK
    B: ŞUBAT
    C: MART
    D: NİSAN
    E: MAYIS
    F: HAZİRAN
    G: TEMMUZ
    H: AĞUSTOS
    J: EYLÜL
    K: EKİM
    L: KASIM
    M: ARALIK

Not: "I" harfi, rakamlarla karışmaması için ihmal ediliyor. Böylece "A", ilk ay (OCAK)"; "M" ise son ay (ARALIK) oluyor.
  • Varta eski varta değil, haberiniz olsun
  • akü ömrü en fazla ne kadardır ve en iyi akü markası hangisidir?
    mutlu,delphi,inci en iyi diye bildiklerim,sizin tercihiniz hangisi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onur_er -- 23 Aralık 2006; 10:52:24 >

• Aslında amrka çokta önemli değil içeriği hemen hemen aynı

akü alırken muhakkak yeni üretilmiş olmalı beklemiş akünün ömrü kısa olur.
    Akünün üstündeki baskılı numaralarda akünün üretildiği yıl ve hafta yazar.
    akü satıcılarının çoğu küstah cahil ve fırıldaktır siz bu akü ne zaman üretilmiş dediğinizde ya laf cambazlığı yapacak yada sizi tersleyecektir.
    muhakkak birkaç ay önce üretilmiş akü alın bu sayede en az 5 yıl rahatlıkla aynı aküyü kullnırsıızn.
    Ben aldığım aküyü 8 yıldır kullnıyorum.
    Alırken 4 hafta önce üretilmiş delphi akü almıştım ayrıca arabayı parkta uzun süre terk etmedim sürekli şarjda kaldı.

Akü satıcılarının küstah cevaplar vemesine müsade etmeyin muhakkak üretim tarihini anlatacak
    Satıcı hurda mal satmak istiyorsa hurdacıya satsın siz müşterisiniz.

• Yuasa'nın dünyanın en kaliteli akü üreticisi olduğu bir gerçek ama ben alınmasına karşıyım. Yerli malı kullanılmalı bence. Sonuçta bu ülke hepimizin. Paramız dışarıya çıka çıka nereye kadar. Zaten çoğu üründe ithal kullanmak ZORUNDA KALIYORUZ.(yerli alternatifi olmaması sebebiyle) bari yerli alternatifleri olduğu ürünlerde Türk malı kullanmaya özel gösterelim lütfen, biraz duyarlılık herkese...
  • MUTLU VE İNCİ DE İYİ
  • Mutlu ve İnci
  • varta
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

Akü 100 yıldır aynı akü. Lityum polimer pilden bahsetmiyorsak öyle aman aman bir kalite farkı aramayın.

İcten yanmalı motorlar da 100 yildir ayni.
  • Yerli akü olarak inci aküyü tavsiye ederim diğer yerlilere göre teknolojisi daha iyi hatta daha yeni yuasa akü ile ortak oldu.
    Mutlu akü işi bozdu zaten, Hollandalı firma Metair Investments’a satıldı.
  • Benim şahsi fikrim en iyi akünün Yuasa olduğu yönünde. Bugüne kadar çok akü kullandım ama Yuasa gibi uzun ömürlüsünü hiç kullanmadım. Gözüm kapalı satın alıyorum artık :)
  • Anlamsız bir liste olmuş. Yıllarca sattık ve Bosch akü ilginç şekilde en çok sorun yaşadığımız, üretim hatasına rastladığımız akü olmuştur.

Exide ve inci teknoloji partneridir. Listede biri sonda biri başta. Mutlunun 5. Sırada olması piyasa gerçeklerine aykırı.

Şu sebeple şu akü bundan iyi diyen varsa gelsin sebebini açıklasın. Teknik detaylarını tartışalım.

Burada ömrünüzde duymadığınız merdiven altı aküyü 7 yıl kullandım diye övecekler de var. Bosch aldım pişman oldum diyecekler de var.

Aküler arasında gerçekten öyle aman aman farklar yok. Bu markaların hepsi aynı teknoloji aynı imalat yöntemi ile yapılıyor. Kendi içerisinde farklı serileri mevcut.

Boşa en iyiyi aramayın derim. Marka takıntınız varsa varta alın geçin.
  • Dostlarım Akü de yerli kullanım yapalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: liberty_15

Aracım 2015 model. 2018 Kasım ayında orijinal varta aküsü tamamen bitti. Gittim mutlu akü aldım. 3 yılda bi akü biter mi? Araçta müzik sistemi anfi falan yok. Sadece LPG mevcut.
    Mutlu akü yabancılara satıldıktan sonra kalitesi çok düşmüş her yerde öyle söyleniyor.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.