Şimdi Ara

İngiltere, sürüş esnasında Google Glass kullanımını yasaklamayı planlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• İngiltere, sürüş esnasında Google Glass kullanımını yasaklamayı planlıyor

Pek çok ülkede dikkati dağıttığı ve kazalara sebebiyet verdiği için araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaklandı ve para cezaları kesiliyor. Bir akıllı telefon türevi olan Google Glass'ın yaygın kullanımla birlikte trafik kurallarına nasıl bir etkisi olduğu tartışılmaya başlamıştı.

İngiltere Ulaşım Departmanı sözcüsü, Google Glass'ın yaygın kullanıma sunulmasından endişeli olduklarını ve bu teknolojinin sürüş esnasında kullanılmaması için Polis yetkilileriyle görüşme halinde olduklarını açıkladı. 

Sözcü sürücülerin tüm dikkatini yola vermesinin hayati önem taşıdığını ve dikkati dağıtacak davranışlarda bulunmamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Google Glass'ın tabi olacağı kurallar cep telefonu ile benzer olacak. Araç sürerken Google Glass kullanımının cezası 60 pound olacak ve sürücünün ehliyetine 3 ceza puanı işlenecek. İngiltere hükümeti trafik cezalarında değişiklik yapacak bu kanunu kabul etmek üzere.

Google Glass'ı trafikte yasaklayan sadece İngiltere değil. ABD West Virginia eyaleti benzer bir kanunu yürürlüğe sokmayı planlarken, Güney Kore de benzer çalışmalar yapıyor. Ancak bununla birlikte bazı otoriteler kanunda boşluklar olduğunu ve cep telefonu ile Google Glass'ın birbirinden ayrılması gerektiğini ifade ediyor. 

• doğru olanda bu zaten ama bizde işlemez... İşlemesi için önce cep telefonunu yasaklanması gerek

• red flag yasasindan beri hala akillanmadilar. yeni teknolojileri kisitlayacagin her yasa gelecekte teknolojide geri kalmandan baska bir seye yaramaz.

• Avusturalya var sirada yakinda haber gelir :)
    dirak satisi yasaklansa daha iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: mavilim_

doğru olanda bu zaten ama bizde işlemez... İşlemesi için önce cep telefonunu yasaklanması gerek

Yasak zaten. 52tl cezası var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ekrem71 yine yapmış yapacağını.

• quote:

Orijinalden alıntı: TurboCore

quote:

doğru olanda bu zaten ama bizde işlemez... İşlemesi için önce cep telefonunu yasaklanması gerek

yasak olduğunu biliyorum benim demek istediğim kimseyi görmedim cep telefonunu kullandığı için ceza kesildiğini...

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

red flag yasasindan beri hala akillanmadilar. yeni teknolojileri kisitlayacagin her yasa gelecekte teknolojide geri kalmandan baska bir seye yaramaz.

ne alaka hepten mi yasaklanmis sanki? Araba kullanirken yasaklanmis...Simdi cep telefonuyla konusmak da yasak diye, yeni telefon teknolojisi mi geri kaliyor Asil can guvenligi acisindan, yola bakmak gerekirken, gozlugun ekranina bakmamak icin boyle bir yasak dogrudur...

• quote:

quote:

quote:

yasak olduğunu biliyorum benim demek istediğim kimseyi görmedim cep telefonunu kullandığı için ceza kesildiğini...

Geçen hafta ben yedim . İspatlayın dedim ceza kesilemedi

• Mantıklı aslında.

• quote:

Orijinalden alıntı: Escape595

quote:

red flag yasasindan beri hala akillanmadilar. yeni teknolojileri kisitlayacagin her yasa gelecekte teknolojide geri kalmandan baska bir seye yaramaz.

ne alaka hepten mi yasaklanmis sanki? Araba kullanirken yasaklanmis...Simdi cep telefonuyla konusmak da yasak diye, yeni telefon teknolojisi mi geri kaliyor Asil can guvenligi acisindan, yola bakmak gerekirken, gozlugun ekranina bakmamak icin boyle bir yasak dogrudur...

niye. gozluk ekranindaki navigasyona mi bakmak dikkati yoldan daha cok alir, yoksa konsolun uzerindeki ekrana mi bakmak. neyse specific ornekler cok onemli degil. onemli olan anlayis. yeni bir teknoloji ciktiginda daha ne oldugunu nasil kullanildigini gormeden anlamadan hemen yasaklar cikarmak faydadan cok zarar getirir. keza 19.yuzyilin sonunda gene ingilterede cikarilan red flag yasalari tipki bu yasa gibi otomobillerin sadece belirli yerlerde kullanimina kisitlama getiriyordu. gene guvenlik gerekceleriyle. sonucu ingiltere otomobil endustrisi avrupanin geri kalanindan 15sene gec yola cikti. bugun bile hala ingilterenin fransa, italya ve almanya sevisinde bir otomobil endustrisi yoktur.

• bence serbest kalan yer kalmicak cihaz gelene kadar

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: darkaura red flag yasasindan beri hala akillanmadilar. yeni teknolojileri kisitlayacagin her yasa gelecekte teknolojide geri kalmandan baska bir seye yaramaz.
    niye. gozluk ekranindaki navigasyona mi bakmak dikkati yoldan daha cok alir, yoksa konsolun uzerindeki ekrana mi bakmak. neyse specific ornekler cok onemli degil. onemli olan anlayis. yeni bir teknoloji ciktiginda daha ne oldugunu nasil kullanildigini gormeden anlamadan hemen yasaklar cikarmak faydadan cok zarar getirir. keza 19.yuzyilin sonunda gene ingilterede cikarilan red flag yasalari tipki bu yasa gibi otomobillerin sadece belirli yerlerde kullanimina kisitlama getiriyordu. gene guvenlik gerekceleriyle. sonucu ingiltere otomobil endustrisi avrupanin geri kalanindan 15sene gec yola cikti. bugun bile hala ingilterenin fransa, italya ve almanya sevisinde bir otomobil endustrisi yoktur.

Dostum kusura bakma ama bahsettiğin konu çok alakasız. Bence yasaklanmalı. Gözlükte dikkati dağıtacak çok şey var. Görüntülü konuşma vs de düşünüldüğünde yola mı bakıcaksın gözlükteki ekrana mı. Kaldıki navigasyon takip ederken sokak sokak bakman gerekmiyo zaten sesli naviler mevcut göz ucuyla bakarsın doğrumu diye yoluna devam edersin. Tarih konusuna gelicek olursak her ülkenin iyi olduğu birşeyler var bizde misal hiç bişey yasak değil. Otomotiv birincisimiyiz sence. Örnek vermişsin falan peki ingilterede görsel sanatlar bahsettiğin ülkelere göre çok ileride. Sinema görsel efekt vs. Senin mantığınla bakıcak olursak italya almanya ve fransa sinemayı mı yasakladılar? Neden geride kaldılar? Otomobilin gittiği yolla otomotivin gelişmesi arasında nasıl bir bağ kurdun hala anlayabilmiş değilim.

Bu arada arabada telefon kullanmak yasak değil. Çeşitli aletler var telefon tutucağı vs. Hoparlöre verirsin konuşursun. Kulağına dayayıp konuşursan cezayıda yersin.

• bana iyi bir karar gibi geldi gerçekten telefondan daha dikkat dağıtıcı birşey
  • quote:

quote:

quote:

Hep red flagten bahsetmissin de, red flag 1896da kaldirildi ve o zamanlar gunumuzdeki icten yanmali motor teknolojisi daha duzgun yoktu bile. Simdi lokomotif tarzi aractan bayrak sallama zorunlulugu geldi diye mi ingiltere bugun otomobil sektorunde bas taci degil, guldurme lutfen Sonucta cikan urunun ne oldugu belli, gozlukteki animasyonlar direk goze perde cekeceginden, ekrana bakmaktan daha tehlikelidir evet. Ki gozlukte hep gozununuzun onunde oluyor, ekrana uygun oldugununz zaman bakarsiniz ki cogu navigasyon da zaten sesli uyarilarla yonlendiriyor.

• Katılıyorum

• red flag yasasi yuzunden ingiltere otomotiv sanyine 15 sene geriden basladi. bu yuzden hic bir zaman diger avrupali rakiplerine yetisemedi. konunun anafikrini kavriyamiyorsaniz tartisacak cok bir sey yok.
  • quote:

Dostum; eğer bunu polisin yüzüne söylediysen, ceza yemediğin için şanslısın, dayak yemediğin için çok daha şanslısın. Arkadaşım, buna benzer bi olay yüzünden polis tarafından tartaklanmıştı.

• ne gözlükmüş arkadaş sigara bu kadar yasak değil :)

• quote:

Orijinalden alıntı: godless turtle

quote:

Dostum; eğer bunu polisin yüzüne söylediysen, ceza yemediğin için şanslısın, dayak yemediğin için çok daha şanslısın. Arkadaşım, buna benzer bi olay yüzünden polis tarafından tartaklanmıştı.

Polis ne hakla boyle bir seyi yapar? Olayin goruntusu kaydedildiyse polisi sikayet edin + olarak polis ispatlayamadigi seye ceza kesemez. Telefonla konustugunun ispati yoksa ceza da yazamaz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.