Şimdi Ara

iPhone 5C izleri Çin İşçi İzleme raporunda ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
2.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• iPhone 5C izleri Çin İşçi İzleme raporunda ortaya çıktı

Apple'ın Çin'deki tedarik zinciri ortaklarında yaşanan işçi sömürüsünün önüne geçmek için yaptığı yatırımlara rağmen her gün yeni bir problem ortaya çıkıyor. New York kaynaklı Çin İşçi İzleme örgütünün son raporu hem Apple'ın sözlerini yerine getirmediğini savunurken, hem de ucuz iPhone modeline de atıfta bulunuyor.

Apple'ın Çin işçi sendikaları ile yaptığı 17 maddelik işçi hakları iyileştirme anlaşmalarının yerine getirilmediğini savunan raporda, Apple'ın Çin'deki üç büyük tedarik ortağı mercek altına alınmış.

Foxconn'daki şartlar nispeten iyi bulunurken, Pegatron'un ise daha da kötü bir durumda olduğu görülmüş. Apple'ın; 60 saat çalışma sınırı sözü vermesine rağmen 67 saate yakın çalışma süresi, 12 saatlik vardiyalarda sadece 1.5 saat mola hakkı, yasak olmasına rağmen 10000'e yakın çocuk ve öğrenci işçi sayısı, cinsel taciz, rızasız fazla mesai, 100 kişinin bir duşu paylaşması, 12 kişilik yetersiz koğuşlar, kapı önlerinde uyuklamak zorunda kalan fazla mesai işçileri, düşük maaşlar, zorunlu ve sebepsiz maaş kesintileri, patronların zorbalığı gibi 17 maddede umursamazlığına devam ettiği ve insanların köle gibi çalıştırılmasına göz yumduğu raporda dile getirilmiş.

Ancak raporda dikkat çeken bir ayrıntı ise Apple'ın ucuz iPhone modeline vurgu yapılması. Pegatron'un 9 Temmuz tarihinde bir gün boyunca işçilerin gündelik yaşamının izlendiği raporda bir işçinin tüm gün boyunca plastik iPhone arka kapaklarına üretim hattında çizilmeleri önlemek için jelatin kapladığı ve bu modelin yakında piyasaya sürüleceği beyanına yer verilmiş. Ayrıca Pegatron'da ucuz iPhone üretiminin başladığı ancak henüz hacimli üretime geçilmediği için bahsekonu işçinin çalıştığı bölümde bir yavaşlama olduğu notu düşülmüş.

Raporda Pegatron'un ucuz iPhone üretimi ile sorumlu olduğu, bunun yanında iPhone 4, iPhone 4S ve iPhone 5 üretiminin de yapıldığı belirtilmiş. 

Bu raporun tamamen gerçek gözlemlere dayanarak hazırlandığı bilindiği için ucuz iPhone iddialarının çok da yabana atılacak cinsten olmadığı anlaşılıyor. Ancak yine de son sözü Eylül ayındaki lansmanda duyacağız. 

• Hani durum sadece Apple'ın Çinli üreticilerinde mi böyle? Hiç sanmıyorum. Hepsi aşağı yukarı benzer çalışma şartları sunuyordur. Firmaların bu duruma dikkat etmesi lazımken Çin hükümetinin bu konuda ne düşündüğü daha önemli değil mi?
  • 5C, buradaki "C" i iyi analiz etmek lazım.Neden "C" ?
  • Biz de burada yıllardır apple bitti,htc bitti,nokia bitti,samsung plastik diye birbirimizi yiyoruz bilmiyoruz ki hepsi aynı kapitalist

• quote:

Orijinalden alıntı: onur01651

5C, buradaki C i iyi analiz etmek lazım.Neden C ?

Cute

• insana eziyet eden kim diye bakıyorsun yine aynı yerin insanı.İnsan nefsi kişisel çıkarları için ehlileşmediği sürece hep başkasını sömürmeye çalışıyor.
    Allah hepimize ıslah edilmiş bir nefis nasip etsin.

• Ben sırf bu insanların `insandışı` çalıştırılma politikasi yüzünden hiçbir `epıl` ürün almıyorum, aldırtmıyorum. Daha hangi firmanin tedarikçisinde böyle insandışı bir manzara var?! Doldur milleti bir yere, ne adam gibi maaş, ne insanlık hakları; sabah akşam şu anlam veremediğim `epıl` hayranlarına telefon üretsinler... İnsanın yüreği biraz olsun cız eder yahu...

• quote:

Orijinalden alıntı: pastadanadam

quote:

Cute

Chip

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NowOrN3wer

quote:

quote:

Cute

Chip

cheap olsa anlarimda chip ne kardes

• quote:

Orijinalden alıntı: NowOrN3wer

quote:

quote:

Cute

Chip

Color

• quote:

5C, buradaki "C" i iyi analiz etmek lazım.Neden "C" ?

Cakma
  • Cakmak ;
    Home tusuna iki kere basinca kulaklik cikisindan sigarani yakabiliyorsun

• quote:

5C, buradaki "C" i iyi analiz etmek lazım.Neden "C" ?

Coni
  • koyun can derdinde, kasap et derdinde. adamlar raporda cindeki calisma sartlarinin vahamiyetini anlatiyor, biz icinden plastik iphoneun gelip gelmiyecegini cikartiyoruz.

• quote:

5c = 5çöp ???

• Apple, Çin'de ki fabrikaların açgözlülüğünün önüne geçemediği için yavaş yavaş üretimini amerika kıtasına kaydıracak gibi görünüyor. iPhone üretimin bir kısmını Brezilya'ya kaydirmıştı. Yeni gelen Mac Pro'larda Amerika'da üretilecek. Sanırım Çin'den yakından kurtulacak. Herşeyiyle doğa dostu ürün üretirken insan haklarını önemseyeceğini düşünüyorum Tim Cock'un.

iPhone 5Color
    iPhone 5Cheap

Ama apple ürünün cheap dedirtmez rengarenk iPhonelar göreceğiz gibi geliyor bana Color bu yüzden daha mantıklı geliyor kulağa.
  • Bu haberde ki en önemli nokta ucuz iPhone'dan çok insanlarin ne rezil şartlar altında çalıştırıldıklarıdır.

• Bu şartlar altında insanlar çalıştırılırken iphone modeli hakkında ipuçları kovalamak.. O da güzel.

• quote:

Orijinalden alıntı: burakesan

Ben sırf bu insanların `insandışı` çalıştırılma politikasi yüzünden hiçbir `epıl` ürün almıyorum, aldırtmıyorum. Daha hangi firmanin tedarikçisinde böyle insandışı bir manzara var?! Doldur milleti bir yere, ne adam gibi maaş, ne insanlık hakları; sabah akşam şu anlam veremediğim `epıl` hayranlarına telefon üretsinler... İnsanın yüreği biraz olsun cız eder yahu...

Samsung sony ve htc çalisan haklarina saygisindan dolayi odul aliyor

Sen en iyisi asla telefon alma cevrendekilerede aldirtma, ailecek trident kullanin.
    Apple in haber yapilmasindaki etken en populer, en rekabet edilen oldugu icindir. Yoksa bu saydiklarimdan hic biri "daha fazla para" dan baska bisey dusunmuyor, iscilerini dusuncek halde degil, haber yapilmasin yeter.

• Koyun can kasap et vay be

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.