Tasarruflu Ampül'ü Pil ile Çalıştırmak
14 Cevap1103 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

273 Mesaj
28 Temmuz 2013; 17:28:11 

Üzerinde AC220-240V 50-60Hz yazan tasarruflu ampülü pille çalıştırmam mümkün mü ? 6 tane 1.5V pili seri bağlayıp eksi kısmını sargılı yere artı kısmını alt tarafına dokundurdum ancak çalışmadı. Daha sonra duy a takıp düğmeye bastım yine çalışmadı. Acaba ampülü bozmuş olabilir miyim ?

1619 Mesaj
28 Temmuz 2013; 18:33:08 

Tasarruflu ampuller uygun ortamlarda DC akımla çalışabilmektedir. Bizlerde mevcut olan 1.5V pillerden 210 tanesini seri bağlarsınız, 315V dc elde edersiniz. Eğer piller yeterli akımı verebilirse tasarruflu ampuller çalıştırılabilir. Çünkü iç yapısındaki devrede AC değil DC kullanılıyor, şebeke gerilimi önce köprü diyotlarla doğrultulup filtre ediliyor. AC 220 doğrultulup filtre edildiğinde 311 V elde ediliyor ve bu voltaj elektronik balast ile ampule veriliyor. 210 adet seri bağlanmış 1.5V pili doğrudan 220V AC bağlantısına verirseniz köprü diyot üstünde bir miktar düşerek devresini normal şekilde tamamlar.
Saçma değil, bu bir gerçek. Ama yapmak, tabiki de mantıksız :) İçerisindeki elektronik balast ile oynamalar yaparsanız ( hatta balastı değiştirirseniz diyelim buna), şarjlı piller ile gayet sağlıklı çalışan bir fener elde edersiniz.

işlemci & Anakart; Intel Core i7 4820K & Asus P9X79 PRO, Ram; Corsair XMS3 2x4GB 2133MHz CL10, 2x4GB bekleniyor, Ekran kartı; Sapphire R9 290 Tri-x, CF bekleniyor
Soğutucu; Cooler Master Hyper 212EVO push-pull, SSD & Harddisk; Corsair Force 3 120GB & Seagate Barracuda Green 2TB 5900rpm, Görüntüleme ; 3x 3D e^finity bekleniyor
Kasa; Aerocool Xpredator 2x White, Kasa içi Fanlar; 4x12cm, 2x8cm, 2x23cm, Güç kaynağı; Cooler Master GX750 80+ El yapımı modüler, ikincisi bekleniyor...

4177 Mesaj
28 Temmuz 2013; 19:36:26 

quote:

Orijinalden alıntı: Jigs4w

Üzerinde AC220-240V 50-60Hz yazan tasarruflu ampülü pille çalıştırmam mümkün mü ? 6 tane 1.5V pili seri bağlayıp eksi kısmını sargılı yere artı kısmını alt tarafına dokundurdum ancak çalışmadı. Daha sonra duy a takıp düğmeye bastım yine çalışmadı. Acaba ampülü bozmuş olabilir miyim ?

O ampulü çalıştıramazsınız ama E27 duylu 12 ve 24 Volt ampuller var onlara yakmanız mümkün. Tekne ve yat malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz. Sanırım amacınız düşük gerilim ile bu tip bir ampulü kullanmak.

Saygılar...

Makina Mühendisi
Elektrik-Elektronik Mühendisi

1619 Mesaj
28 Temmuz 2013; 20:41:55 

quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Hayallerinizi gerçek sanıp birilerini yanlışa sürüklemeyin. Beddua alırsınız işiniz rast gitmez. Bilerek yanlış bilgi veriyorsanız daha kötü. Önce deneyin ya da böyle olabilir deyip fikrinizi açıklayın.

Bunda yanlış birşey yok 220V şebekeyi doğrult filtrele, sende göreceksin çalıştığını. Haa pil kullanacam dersen zaten yukarda belirttim. Yeterli akım sağlayabilirse çalışacaktır diye, o kadar pille uğraşmayı kim ister orası ayrı tabi...

işlemci & Anakart; Intel Core i7 4820K & Asus P9X79 PRO, Ram; Corsair XMS3 2x4GB 2133MHz CL10, 2x4GB bekleniyor, Ekran kartı; Sapphire R9 290 Tri-x, CF bekleniyor
Soğutucu; Cooler Master Hyper 212EVO push-pull, SSD & Harddisk; Corsair Force 3 120GB & Seagate Barracuda Green 2TB 5900rpm, Görüntüleme ; 3x 3D e^finity bekleniyor
Kasa; Aerocool Xpredator 2x White, Kasa içi Fanlar; 4x12cm, 2x8cm, 2x23cm, Güç kaynağı; Cooler Master GX750 80+ El yapımı modüler, ikincisi bekleniyor...

1678 Mesaj
28 Temmuz 2013; 21:38:37 

şey yap kardeşim bir tesla bobini yap ve 2 pil ile 10 tanesini birden yak

Eski kullanıcı adı: Citizen
qandrdm qnq :(

1217 Mesaj
28 Temmuz 2013; 22:59:50 

12v ile kompakt flourasan lamba yakma devresi calısan bildiğiniz varmı arkadaslar.

695 Mesaj
29 Temmuz 2013; 2:47:26 

1217 Mesaj
29 Temmuz 2013; 3:11:44 

bu devreleri biliyorum'da gücü fazla gelmez mi 15 20watt lik lambaları patlatmazmı.

birde bağlantısı nasıl olacak. normal tasarruflu lamba için .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bu mesajda bahsedilenler: @kukubara

1407 Mesaj
29 Temmuz 2013; 8:31:30 

ya şu mantığı anlayamıyorum, ileri giden teknolojiyi geri götürmeye çalışıyorsun, şimdi bunda amacın ne. pille tasarruf ampulu çalıştırcan, neyi öğreneceksinki.
o zaman pille tasarruf değilde flamanlı normal ampulu çalıştır 147 tane pili seri bağla çalışsın.
hayır yapılacak olan bir gelişme öğrenme pratik kazanma de yok.
amaçta yok . bir ödev değil bişey değil. bilgi paylaşımı değil.
150 tane pili seri bağla girişteki diyottan hemen sonra artı eksiye bağla çalışır olodumu öğrendinmi.
9 adet pili seri bağla küçük bir 220 volt ac yükseltici yap çalışır peki ne olacak büyük bir şeymi yapıldı.
yani jet motoru ile, helikopterle, uzay mekikleri ile uçarkene, kollarıma kanat takıp uçmayı başardım demek gibi bişey olcak. :)
valla enteresting diyorum yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo1194 -- 29 Temmuz 2013; 8:32:42 >

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı

1619 Mesaj
29 Temmuz 2013; 9:58:37 

quote:

Orijinalden alıntı: rondo1194

ya şu mantığı anlayamıyorum, ileri giden teknolojiyi geri götürmeye çalışıyorsun, şimdi bunda amacın ne. pille tasarruf ampulu çalıştırcan, neyi öğreneceksinki.
o zaman pille tasarruf değilde flamanlı normal ampulu çalıştır 147 tane pili seri bağla çalışsın.
hayır yapılacak olan bir gelişme öğrenme pratik kazanma de yok.
amaçta yok . bir ödev değil bişey değil. bilgi paylaşımı değil.
150 tane pili seri bağla girişteki diyottan hemen sonra artı eksiye bağla çalışır olodumu öğrendinmi.
9 adet pili seri bağla küçük bir 220 volt ac yükseltici yap çalışır peki ne olacak büyük bir şeymi yapıldı.
yani jet motoru ile, helikopterle, uzay mekikleri ile uçarkene, kollarıma kanat takıp uçmayı başardım demek gibi bişey olcak. :)
valla enteresting diyorum yani.

Bizlerde zamanında böyle düşünüyorduk. Hatta para biriktirir, biriktirdiğim parayla gider floresanlı ışıldak alır, bir güzel bozar kartı açık şekilde çalıştırır, sonra da iyice bozardım. Arkadaş en azından bozmaya değil yapmaya çalışıyor. Bu da bir öğrenme stratejisidir, hobidir. İnsan sevdiği şeyler konusunda sürekli kendini geliştirmek ister. Bunu kim inkar edebilir ki. Bir işi pratik yapmadan ne kadar sağlıklı öğrenebilirsin?
Önümüze ne teknoloji, ne de para konuyor, bilgi olsa bile gördüğünüz gibi ne alt yapımız nede zamanımız var.
İnsanların yapmak istedikleri şeylerin, sizlere zararı yoksa bunu engellemeye hakkınız da yok. Bu yapılan teknolojiyi geriye götürmek değil, kendini geliştirmektir.
Arkadaşın belli ki elektronik bilgisi zayıf, Neden ona durumu açıklamak yerine, kolay yoldan geçiştiriyorsunuz? Ben bu arkadaşı savunmuyorum ama size de katılmıyorum bu konuda. Belli ki merakı var elektroniğe ve soruyor soruşturuyor.
Ben bu güne nasıl gelebildiysem, çoğu kendi emeklerimdir. Bana okuldamı gösterildi sanıyorsunuz? Öğrendiklerimin %30'u kitaplardan öğrenilmeyse; Kalan %70 pratikle öğrenilmedir. 6. 7. sınıftayken elektronik kitaplarını alır okur ezberlerdim. İsterseniz sizi oturduğum ilçeye davet edeyim, çevremdekilerle tanıştırayım. Elektronik bölümünü olan bir okulu bırak, TV-radyo tamircisi bile yok bizim buralarda. Bu çocuk nerden sardı elektroniğe diye söylenirlerdi. Sonuç ne peki? Hastaneden hastaneye koşuşturan, bir taraftan da ofisteki cihazlara bakan, Kendi evinde bile atölyesi olan birisiyim. Bu sebeple insanların sevdiği şeyleri çevresini rahatsız etmeyecek şekilde yapmasında hiçbir sakınca olmadığını söylemekten çekinmem.

571 Mesaj
29 Temmuz 2013; 10:07:45 

quote:

Orijinalden alıntı: IItwentysixII

Bizlerde zamanında böyle düşünüyorduk. Hatta para biriktirir, biriktirdiğim parayla gider floresanlı ışıldak alır, bir güzel bozar kartı açık şekilde çalıştırır, sonra da iyice bozardım. Arkadaş en azından bozmaya değil yapmaya çalışıyor. Bu da bir öğrenme stratejisidir, hobidir. İnsan sevdiği şeyler konusunda sürekli kendini geliştirmek ister. Bunu kim inkar edebilir ki. Bir işi pratik yapmadan ne kadar sağlıklı öğrenebilirsin?
Önümüze ne teknoloji, ne de para konuyor, bilgi olsa bile gördüğünüz gibi ne alt yapımız nede zamanımız var.
İnsanların yapmak istedikleri şeylerin, sizlere zararı yoksa bunu engellemeye hakkınız da yok. Bu yapılan teknolojiyi geriye götürmek değil, kendini geliştirmektir.
Arkadaşın belli ki elektronik bilgisi zayıf, Neden ona durumu açıklamak yerine, kolay yoldan geçiştiriyorsunuz? Ben bu arkadaşı savunmuyorum ama size de katılmıyorum bu konuda. Belli ki merakı var elektroniğe ve soruyor soruşturuyor.
Ben bu güne nasıl gelebildiysem, çoğu kendi emeklerimdir. Bana okuldamı gösterildi sanıyorsunuz? Öğrendiklerimin %30'u kitaplardan öğrenilmeyse; Kalan %70 pratikle öğrenilmedir. 6. 7. sınıftayken elektronik kitaplarını alır okur ezberlerdim. İsterseniz sizi oturduğum ilçeye davet edeyim, çevremdekilerle tanıştırayım. Elektronik bölümünü olan bir okulu bırak, TV-radyo tamircisi bile yok bizim buralarda. Bu çocuk nerden sardı elektroniğe diye söylenirlerdi. Sonuç ne peki? Hastaneden hastaneye koşuşturan, bir taraftan da ofisteki cihazlara bakan, Kendi evinde bile atölyesi olan birisiyim. Bu sebeple insanların sevdiği şeyleri çevresini rahatsız etmeyecek şekilde yapmasında hiçbir sakınca olmadığını söylemekten çekinmem.

hay yaşa güzel yazmışsın.

Donanım Haber Robotik Klübü

1217 Mesaj
29 Temmuz 2013; 10:25:23 

zamanında küçük florasan lamba ya dc elektrik verip çalıştırmak için uğraştım bende.

ışıldaklarn. içini açıp bende uğraştım

benim zamanında yaptıkları mi sende yapmışsin demek ki herkes bu elektronik konusunda aynı fikir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bu mesajda bahsedilenler: @IItwentysixII

367 Mesaj
29 Temmuz 2013; 16:00:56 

quote:

Büyük ihtimalle yüksek akımdan dolayı flamanı yaktınız , o yüzden ampül birdaha yanmıyor.

276 Mesaj
29 Temmuz 2013; 16:02:10 

bu kadar tartışmayın arkadaşlar 9 v pille bunu yapan var buyrun izleyin :)

http:// www.youtube.com/ watch?v= QNId0YbzNqw

2035 Mesaj
8 Ağustos 2013; 0:15:06 

quote:

google görsellerde jeanna joule thief diye arattır 1 pille tasarruflu ampul yakan bir sürü devre bulursun. kolay gelsin

Nihat ile Sivrisinek 24 saat Full Muhabbet
winamp kanalı http://31.3.230.122:9934
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » Tasarruflu Ampül'ü Pil ile Çalıştırmak
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.625