- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
352. DÖNEM KD KÜTAHYA HAVA ER EĞİTİM TUGAYI
93 Cevap5308 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

9 Mesaj
25 Temmuz 2013; 11:59:03 

352. Dönemde Kütahya'ya gidecek arkadaşlar toplanalım tanışırız.
@mystikarus

quote:

1.Saç Traşı: 3 kafiymiş yoksa orada özensiz bir şekilde kesiliyormuş yoksa.

2.Kesinlikle yanınıza giyecek falan (don vs. ) almayın.Acemilik bitene kadar eksik olan her şeyi kantinden temin edilebilir.(Teslim olduktan 1 hafta - 10 gün sonra diş fırçası, macunu, elenor şampuan falan temizlik istihkaklarınız da verilecek.) 1 traş köpüğü, 2 tane traş bıçağı, 1 şampuan, 1 el havlusu, 2 boxer vardı. Başka hiçbir şey götürmedim.

3.Cep telefonu götürülebilirmiş girerken emanete bırakılıp çıkarken alınabilirmiş. (içerde kullanmak mümkün değilmiş)

4.Sabah erken teslim olacak şekilde yola çıkın ve ertesi güne dinlenmiş vaziyette başlayın.

5.Yanınıza 40-50 tl bozuk para alın tümen içerisinde adımıza açılacak hesaplara yatırıp orada bütün alışverişlerimizde kullanabilirmişiz.(Ziraat Bankası ve Garanti Bankası)

6.Yanınıza mutlaka boğaz pastili alın ve yakınınızdan su bidonunu eksik etmeyin.(Zira kuru hava boğaz rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyormuş)

7.Hava sıcak ve kurak olduğundan yanmayı engellemek içi güneş kremi faktörü yüksek olandan. Ve Arko Krem(el yüz çatlamasına dudak parçalanmasına karşın) :) (sabah dondurucu bir soğuktan sonra öyle bir güneş açıyor ki terletmiyor ama ensenin kolların canına okuyor.havası bir acayip. sabah 6 da kamuflajın içine içlik üste kamuflaj üstüne parka giyip kahvaltıya titreyerek gidiyordum. kahvaltıdan gelip parkayı içliği çıkarıp enseme ve kollarıma güneş kremi sürüp eğitim alanına gidiyordum. Güneş kremi(mümkünse 30 faktör ve üstü) götürmenizi şiddetle tavsiye ederim. ben götürmedim. 3 hafta sonra babam gelirken istediğim tek şey güneş kremiydi)

8.Gittikten 4 hafta sonra cuma günü yemin töreni yapılacakmış.

9.Havacı olarak oraya gittiğimizde usta birlikleri belirlenecek.(Dağıtım birlikleri bizim 10 gün sonra belli olmuştu. Dağıtım yerleriniz Hava kuvvetlerine bağlı bütün birlikler olabilir. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Kayseri, Batman. Bunlar bizim dönemde yoğun olarak devrelerimin usta birlikleri idi. )

10.Hırsızlık olmaz veya çok nadir olurmuş. Kilit falan almaya gerek yokmuş.

11.Sabah 6'da kalkardık, 6:30'da bahçede ictima vardı. Sonra eğitim-mola-ictima-eğitim-yemek ictiması-yemek-mola-ictima-eğitim-mola-ictima-eğitim-yemek ictiması-yemek-mola-akşam dersi-yat ictiması-yat şeklinde.

12.Acemi birliğinde dış hastaneye çıkma durumunuz olmadığı sürece birlikten çıkamazsınız.

13.Koğuşlar 10 kişilik. Eğitim bitince, yat yoklamasından önce veya sonra istediğiniz vakit traş olabilirsiniz, duş alabilirsiniz.

14.Usta birliğinizin Kütahya'dan uzaklığına göre 1 veya 2 gün yol izni alacaksınız. 800 km üzeri 2 gün yol izni. Usta birlikleriniz de Kütahya'dayken açıklanacak, o zaman yol izinleriniz de açıklanır. Gideceğiniz usta birliğine sabah teslim ollmak zorunda değilsiniz. Akşam 5'e kadar olun yeterli. Yol izninize göre cts veya pazar akşamı teslim olmuş oluyorsunuz.

15.Bizim zamanımızda özel yemek şirketi vardı, yemekler kötüydü. Tabldotlar ve çatal bıçaklar iyi temizlenmiyordu. Bizim celpten sonra asker yapacak yemekleri deniyordu, eğer öyle olduysa yemeklerin çeşidi azalmıştır, ama kalite yükselmiştir diye düşünüyorum. Kantinde genelde basit şeyler var. Tost, salçalı tost, açma vs. (Fastfood arabası diye bişey yok. Yemekhane yemeğini beğenmezseniz yemekhanenin arka tarafındaki ana kantinden tost vb. alabiliyorsunuz. Bir de çavuşunuzu kandırabillirseniz pideciye gidebilirsiniz. :) )

16.Kütahya'daki eğitim çavuşları astsubay gibidir, kendilerine komutanım dedirtmeye çalışırlar. Zorlamayın, onlara komutanım demek sizi düşürmez. Çünkü hem zamanla aranızda samimiyet oluşacak ve hitap şekillerinin önemi kalmayacak, hem de onlar zaten arada sivrilen kasıntı veya kırık askerlerle uğraşırlar. Hem yaşınız da büyük olacak. Siz normal askerlik yaptığınız sürece sizinle uğraşan olmaz.

17.Ben 14. Bölükte eğitim gördüm. Yeni yapılan binalardan bu. Benim celple giden kısalar 13-14-15 ve 16. Bölüklere gittiler. Bu bölük binaları güzel, hepsinin içinde kendi kantinleri, duşları, çay-kahve makineleri var. Yani hamama falan gitmek olmayacak.

18.Eğitimler fazla zorlayıcı değildir. Tüfekli hareketler, tüfeksiz hareketleri öğrenirsiniz. Acemiliğiniz 3. haftasında atış yaparsınız. M1 tüfekleri ile eğitim alırsınız.(genel olarak bizim celpte sistem şöyleydi. sabah içtima alınıp uygun adım kahvaltıya. oradan gelip eğitim alanına sonra öğle yemeğine kadar 40 dakika eğitim 20 dakika dinlenme şeklinde yanaşık düzen eğitimi. ardında yine uygun adım vatan sana canım feda gibi çeşitli yürüyüş kararı eşliğinde öğle yemeği ve yemekten sonra tekrar eğitim alanı. akşam yemeğine kadar aynı şekilde eğitim. akşam yemeğinden sonra bot boya -traş ve yat içtimasına kadar boşsunuz. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackpulsar -- 27 Ağustos 2013; 17:07:52 >

7 Mesaj
25 Temmuz 2013; 12:05:09 

Şubedeki bayan yanlış bilgi vermediyse havacıyız :) Hep kötü olarak anlatılırdı bana ama internette ki yorumlara göre çok iyi diyenlerde var :)

Bu mesajda bahsedilenler: blackpulsar

9 Mesaj
25 Temmuz 2013; 12:13:34 

Evet internetten araştırdığım karadarıyla iyi bir yermiş, havacılar erinden rütbelisine hep övülür diğerlerine göre. Bakalım neler bekliyor bizi. :)

7 Mesaj
25 Temmuz 2013; 12:16:50 

evet bende deminden beri araştırıyorum hep iyi yorumlar var , hatta torpillilerin yeri diyorlar :D

9 Mesaj
25 Temmuz 2013; 12:22:19 

Evet torpilli yer falan diyorlar ama işin garibi ben uzun dönem çıkmasını çok istemiştim

7 Mesaj
25 Temmuz 2013; 12:33:39 

ben de asker öğretmenlik istemiştim ama nasip burasıymış :) bu arada e devlette açıklandı herhalde.
"Hakkınızda bir sınıflandırma yapılmamıştır. Konu hakkında şubenize başvurunuz." yazıyor ben de. Sen de de durum aynı mı ?

1 Mesaj
25 Temmuz 2013; 13:02:16 

bir kütahya yolcusuda burda

6 Mesaj
25 Temmuz 2013; 14:29:33 

benim de kütahya hava er

ama esas birlik kısmı boş sizinkiler dolu mu?

5 Mesaj
25 Temmuz 2013; 14:41:38 

Arkadaşlar benimde kütahya-kısa dönem.. Ama eylül döneminde gidecekmişim

39 Mesaj
25 Temmuz 2013; 15:03:48 

benim de kutahya hava er... beyler herkesinki ikinci grup mu acaba? eylulde gidecekmisim bn de hic iyi olmadi bu bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mollay -- 25 Temmuz 2013; 15:05:25 >

Var mı ford gibisi....

7 Mesaj
25 Temmuz 2013; 15:43:16 

benim sevk tarihi 12 ağustos görünüyor. Usta birliği kısmı boş, havacıların diğerlerinden farklı galiba, karacıların usta birlikleri de belli şimdiden

2 Mesaj
25 Temmuz 2013; 15:50:19 

benim de kütahya ve 2. grup yani eylül de gidiceğim, arkadaşlar bu esas birlik hakkında var mı birşey benim boş acaba acemilik usta birlik aynı yer mi
demek bu

2703 Mesaj
25 Temmuz 2013; 15:56:07 

havacılık iyidir. şanslısınız. kütük konya olan varmı aranızda?

12 Mesaj
25 Temmuz 2013; 16:18:39 

bende kütahya gardaşlarım eylül

13 Mesaj
25 Temmuz 2013; 17:20:37 

Havalı bi ismi var ama inşallah ismi gibidir :) Havacıyız bakalım neler bekliyo bizi ;)

13 Mesaj
25 Temmuz 2013; 17:23:27 

quote:

Orijinalden alıntı: sofay

benim de kütahya ve 2. grup yani eylül de gidiceğim, arkadaşlar bu esas birlik hakkında var mı birşey benim boş acaba acemilik usta birlik aynı yer mi
demek bu

kardeş usta birliği gittiğimizde belirlenecek

9 Mesaj
25 Temmuz 2013; 17:25:21 

Benim kütük
@Or_By

Bu mesajda bahsedilenler: @Or_By Bu mesaja 1 cevap geldi.

2703 Mesaj
25 Temmuz 2013; 17:39:47 

quote:

Orijinalden alıntı: blackpulsar

Benim kütük
@Or_By

bende havacı istiyorum inş banada çıkar.

bu arada yanınıza arko almayı unutmayın kutahyanın havası serttir. biraz da dengesizdir.bi bakarsın güneş çıkar bir bakarsınız kar yağar.

45 Mesaj
25 Temmuz 2013; 18:45:44 

kütüğüm manisa, ben de kütahya'ya geliyorum. 2 grupta. eylülde görüşürüz.

usta birliğimiz de açıklanaydı iyiydi ...

9 Mesaj
25 Temmuz 2013; 18:47:12 

ben de varım arkadaşlar

19 Mesaj
25 Temmuz 2013; 19:27:53 

Ben üniversiteyi Kütahya' da bitirdim. 2 yıl sonra askerlik için yine Kütahya çıktı :) Neyse gidince tantuni yeriz :)

Bu arada sevk bitiş: 15.08.2013 olarak gözüküyor ama celp 2 yazıyor ne olacak eylül de mi gideceğiz ki ?

34 Mesaj
25 Temmuz 2013; 20:55:05 

Beyler ben de kısa dönem havacı kütahyaya çıktım. ancak sevk tarihi 15 ağustos, grup 2 olarak gözüküyor. esas birlik kısmı bende de boş.. konuyla ilgili askerlik şubesinden bilgi almış olan var mı? eylülde mi gideceğiz ağustosta mı? kafam karıştı iyice..

sanırım bir tek havacılarda böyle bir durum var

39 Mesaj
25 Temmuz 2013; 21:18:35 

kardesim ben aradim eylul dediler bana da mesai bitimine yakin bir daha aradim sistem de problem var dediler tam anlamis degilim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Var mı ford gibisi....

149 Mesaj
25 Temmuz 2013; 21:49:38 

Arkadaşlar öncelikle hepinize hayırlı teskereler. Ben 349 kd. havacı olarak asketliğimi yaptım. Kütahyadaki acemilikten sonra adana da askerliği tamamladım. Sorularınız varsa cevaplayabilirim.

121 Mesaj
25 Temmuz 2013; 22:07:03 

Ben de buradayım

12 Mesaj
25 Temmuz 2013; 23:29:11 

quote:

Orijinalden alıntı: aslanyıldırım

Arkadaşlar öncelikle hepinize hayırlı teskereler. Ben 349 kd. havacı olarak asketliğimi yaptım. Kütahyadaki acemilikten sonra adana da askerliği tamamladım. Sorularınız varsa cevaplayabilirim.

anlat kardes nedir nasıldır burası nelere dikkat edelim tecrübelerin nelerdir

45 Mesaj
25 Temmuz 2013; 23:49:20 

quote:

hocam usta birliği için gönderilen yerler nereler yazabilir misin ?

209 Mesaj
26 Temmuz 2013; 0:11:56 

Arkadaşlar öncelikle hepinize hayırlı olsun. bende geçen sene ağustosta(347 ksd) acemiliği kütahya hava er eğitim'de yaptım. sonra izmir çiğli 2. ana jet üssü'ne düştüm.
havacı olarak usta birlikleriniz oraya gittiğinizde açıklanacak. geçen sene bizim usta birlikleri ilk hafta açıklanmıştı.
bende ağustos döneminde gittiğim için biraz bilgilendirmek istedim.
arkadaşlar benim gibi 25 sene İstanbul havasından sonra Kütahya'ya gidiyorsanız şunu söyliyim. yanınızda pastil götürün. bana da giderken demişlerdi çok faydasını gördüm. şu antibiyotik etkili c vitaminli pastillerden. bizde de bizden sonraki celpte de salgın oldu. havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez. boğazlar şişiyor. burun akıntısı falan. nezle ,grip,faranjit hazırlıklı olun. aksi halde eğitimler sıkıntılı geçer.
ikincisi havası bir acayip. sabah 6 da kamuflajın içine içlik üste kamuflaj üstüne parka giyip kahvaltıya titreyerek gidiyordum. kahvaltıdan gelip parkayı içliği çıkarıp enseme ve kollarıma güneş kremi sürüp eğitim alanına gidiyordum. Güneş kremi(mümkünse 30 faktör ve üstü) götürmenizi şiddetle tavsiye ederim. ben götürmedim. 3 hafta sonra babam gelirken istediğim tek şey güneş kremiydi. o gelene kadar öyle yandım ki(birde salaklık edip orada satılan arko kremi alıp sürdüm) viziteye çıkmak zorunda kaldım. sadece ben değil çoğunlukta oldu(tatilde yanıp gelenler de bile). 50 faktör güneş kremiyle kurtuldum ama olan da oldu yani. o yüzden bu size saçma gelmesin güneş kremi götürün dostlar. hayat kurtarır. sabah dondurucu bir soğuktan sonra öyle bir güneş açıyor ki terletmiyor ama ensenin kolların canına okuyor. bütün gün eğitim alanındasınız. güneş tepenizde. bazı arkadaşlarda ikinci dereceden yanıklar oluştu. vizitede de verdikleri krem bepanthen falan.
sabah erken teslim olursanız işlerinizde erken biter. geç gelenlerin işlemleri 12'e kadar sürüyor uyuyamıyorsun. ertesi gün eğitim var. yorgun oluyorsun. ben sabah teslim olan ilk gruptandım. işim 3-4 gibi bitti. erkenden yatma fırsatım oldu. işlemler geceye kadar sürdüğü için çokta geç teslim olup ertesi günü sıkıntıya sokmayın.
binalar değiştiği için o konuda bir şey söyleyemeyeceğim. siz daha yeni binalarda kalacaksınız. muhtemelen duş kantin falan aynı binada olacak. bizde duş yoktu. hamam gidiyorduk ki o başlı başına macera.
genel olarak bizim celpte sistem şöyleydi. sabah içtima alınıp uygun adım kahvaltıya. oradan gelip eğitim alanına sonra öğle yemeğine kadar 40 dakika eğitim 20 dakika dinlenme şeklinde yanaşık düzen eğitimi. ardında yine uygun adım vatan sana canım feda gibi çeşitli yürüyüş kararı eşliğinde öğle yemeği ve yemekten sonra tekrar eğitim alanı. akşam yemeğine kadar aynı şekilde eğitim. akşam yemeğinden sonra bot boya -traş ve yat içtimasına kadar boşsunuz.
eğitim verenler. eğitim çavuşu olarak 90 gün eğitim görmüş uzun dönem 20-24 yaş arası çavuşlar. onlar sizin komutanınız oluyor. ancak size uzun dönem acemi çocuklara yaptığı şerefsizlikleri yapamıyorlar. orada göreceksiniz uzun dönemlere neler yapıldığını. gerçi bazı şikayetlerden sonra biraz azalmış diyorlar ama ben pek ihtimal vermiyorum.
genel olarak bölük komutanları çok iyiler. bizim her sabah içtimasında şikayetlerimizi, sorularımızı dinlerdi. yardımcı olmaya çalışırdı. ancak bir iki astsubay hariç diğer astsubaylar hakkında aynı şeyi söyleyemicem.
Kendinize sıkıntı yapmayın. hiç geçmez. eğitimlerde öğrenmeye çalışın. gittiğiniz usta birliğinde denetleme zamanına denk gelirsiniz. işinize yarar. ayrıca yapacak ta başka bir şey yok öğrenmeye zaman geçirmeye çalışın.
neyse şimdilik aklıma gelenler bunlar.
kısmet olursa sonradan aklımıza geldikçe yazarız.

146 Mesaj
26 Temmuz 2013; 0:40:04 

bende varım devrelerim 2.gruptayım

149 Mesaj
26 Temmuz 2013; 0:58:46 

Ben kış döneminde gittiğim için havalar berbattı. Ama sizde böyle bir şey olmaz. Ama geceleri yine de serin olacaktır. Size tavsiyem teslim olacağınız gün tugaya erken teslim olmaya bakın. Ben saat 13:00 gibi tugaya girmiş ancak saat 21.00'de bölüğe gidebilmiştim. Eğitimler fazla zorlayıcı değildir. Tüfekli hareketler, tüfeksiz hareketleri öğrenirsiniz. Acemiliğiniz 3. haftasında atış yaparsınız. M1 tüfekleri ile eğitim alırsınız. Ben tugaydaki en sıkıntılı bölükteydim. 3.bölükteydim. Bu bölüğün içinde duşları yoktur. Duş almaya er hamamına gidersiniz. Haftada 2 kez. Ama diğer bölüklerin örneğin; 4.bölüğün duşları vardı. Size klasik tavsiye olarak fazla göze batmamayı tavsiye ederim. Normal uzun dönem askerlere göre daha iyi muamele göreceğiniz kesin. Ancak 5-10 kişinin yüzünden koca bölüğün 772 adamın Ocak ayının ortasında kar ve buzlu bir akşamda 2 saat içtima alanında beklediğini bilirim. Acemi birliğinde çok sık içtima alınır. Yemeklere, Tugayın sinema salonuna toplu halde gidip, toplu halde gelirsiniz. Yemekler demişken yemekleri çok kötüydü. Özel bir şirket yapmasına rağmen. Çavuş ve onbaşılarla iyi geçinin. Çünkü onlara ilk başta komutanım demeniz istenecektir. Ben yedek subay adayıyım niye onlara komutanım demeyin. Çünkü siz Er'siniz. Askerlik kanununa göre onlar sizin komutanınız. Ama usta birliğinde çok rahat edersiniz. Dağıtım birlikleri bizim 10 gün sonra belli olmuştu. Dağıtım yerleriniz Hava kuvvetlerine bağlı bütün birlikler olabilir. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Kayseri, Batman. Bunlar bizim dönemde yoğun olarak devrelerimin usta birlikleri idi. Aklıma geldikçe buraya yazacağım yine.

146 Mesaj
26 Temmuz 2013; 1:17:29 

quote:

Ben kış döneminde gittiğim için havalar berbattı. Ama sizde böyle bir şey olmaz. Ama geceleri yine de serin olacaktır. Size tavsiyem teslim olacağınız gün tugaya erken teslim olmaya bakın. Ben saat 13:00 gibi tugaya girmiş ancak saat 21.00'de bölüğe gidebilmiştim. Eğitimler fazla zorlayıcı değildir. Tüfekli hareketler, tüfeksiz hareketleri öğrenirsiniz. Acemiliğiniz 3. haftasında atış yaparsınız. M1 tüfekleri ile eğitim alırsınız. Ben tugaydaki en sıkıntılı bölükteydim. 3.bölükteydim. Bu bölüğün içinde duşları yoktur. Duş almaya er hamamına gidersiniz. Haftada 2 kez. Ama diğer bölüklerin örneğin; 4.bölüğün duşları vardı. Size klasik tavsiye olarak fazla göze batmamayı tavsiye ederim. Normal uzun dönem askerlere göre daha iyi muamele göreceğiniz kesin. Ancak 5-10 kişinin yüzünden koca bölüğün 772 adamın Ocak ayının ortasında kar ve buzlu bir akşamda 2 saat içtima alanında beklediğini bilirim. Acemi birliğinde çok sık içtima alınır. Yemeklere, Tugayın sinema salonuna toplu halde gidip, toplu halde gelirsiniz. Yemekler demişken yemekleri çok kötüydü. Özel bir şirket yapmasına rağmen. Çavuş ve onbaşılarla iyi geçinin. Çünkü onlara ilk başta komutanım demeniz istenecektir. Ben yedek subay adayıyım niye onlara komutanım demeyin. Çünkü siz Er'siniz. Askerlik kanununa göre onlar sizin komutanınız. Ama usta birliğinde çok rahat edersiniz. Dağıtım birlikleri bizim 10 gün sonra belli olmuştu. Dağıtım yerleriniz Hava kuvvetlerine bağlı bütün birlikler olabilir. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Kayseri, Batman. Bunlar bizim dönemde yoğun olarak devrelerimin usta birlikleri idi. Aklıma geldikçe buraya yazacağım yine.

peki hocam usta birliği kuraylamı belli oluyor genel yorumlar iyi kütahya hakkında bakalım gidince göreceğiz

144 Mesaj
26 Temmuz 2013; 7:32:30 

quote:

Orijinalden alıntı: fatihtasoz

peki hocam usta birliği kuraylamı belli oluyor genel yorumlar iyi kütahya hakkında bakalım gidince göreceğiz

Şanasına ne çıakrsa H.K.K. tarafından belirleniyor. Bende 349. Kısa Dönem olarak kütahyada yaptım acemiliği. Size benden birkaç tavsiye
1- Giderken hiçbirşey götürmeyin ihtiyacınız olan herşeyi askeriye size verecek. Kesinlikle götüreceğiniz sivil eşofmanı şortu atleti vs. kullanamayacaksınız yasak. Zaten teslim olacağınız gün o kadar kalabalık olacak işlemler o kadar uzun sürecek ki götürdüğünüz eşyalar başınıza beladan başka birşey olmayacak. Acemlikte çarşı izni yoktur bilginize sivil kıyafete ihtiyacınız olmayacak yani. Bir ihtiyacınız olduğunda tugay kantininde herşey neredeyse bedava ve ihtiyacınız olabilecek herşey mevcut.
2- Kesinlikle yanınıza dudak kremi alın yoksa abartısız ikiye ayrılabilir. :)
3- Gitmeden çömelme antremanı yapın duymaktan en çok nefret edeceğiniz şey bu olacak "Son sıra hariç çömel" bu konuda gayet ciddiyim.
4- Havası çok berbattır bir günde 4 mevsimi 4 kere yaşayabilirsiniz hazırlıklı olun.
5- 349 dönemler 1.2.3. 4. ve 6. bölüklerdeydi bizim zamanımızda. 1 bölükteydim koğuşlarımız 30 kişiydi fakat 351. kd yani torunlarım :) yüzüncüyılda kalmışlar tugayın içerisinde yeni binaların olduğu yer odalar 6 kişilik kendi içinde duşları var diyorlardı şanslıysanız kısa dönemleri bu celptede oraya alırlar. Bizim yaptığımız bölükler berbattı. Eğitim sahasına gitmek için çavuşların dediğine göre 2 km yürüyorduk hergün 4 kere :)

Merak ettiğiniz sormak istediğiniz herhangi birşey varsa yardımcı olmaya çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ©ursedkid -- 26 Temmuz 2013; 7:42:02 >

149 Mesaj
26 Temmuz 2013; 11:44:01 

quote:

Orijinalden alıntı: fatihtasoz

Hayır kardeş kurayla belirkenmiyor. Hava kuvvetleri tarafından belirlenip birliğe gönderiliyor. Arkadaş yanınızfan bişey götürmeyin demiş. Ama iç çamaşırları alın bence orada kuyruk beklemektense hazırlıklı gidin.

146 Mesaj
26 Temmuz 2013; 12:14:04 

quote:

Orijinalden alıntı: ©ursedkid

Şanasına ne çıakrsa H.K.K. tarafından belirleniyor. Bende 349. Kısa Dönem olarak kütahyada yaptım acemiliği. Size benden birkaç tavsiye
1- Giderken hiçbirşey götürmeyin ihtiyacınız olan herşeyi askeriye size verecek. Kesinlikle götüreceğiniz sivil eşofmanı şortu atleti vs. kullanamayacaksınız yasak. Zaten teslim olacağınız gün o kadar kalabalık olacak işlemler o kadar uzun sürecek ki götürdüğünüz eşyalar başınıza beladan başka birşey olmayacak. Acemlikte çarşı izni yoktur bilginize sivil kıyafete ihtiyacınız olmayacak yani. Bir ihtiyacınız olduğunda tugay kantininde herşey neredeyse bedava ve ihtiyacınız olabilecek herşey mevcut.
2- Kesinlikle yanınıza dudak kremi alın yoksa abartısız ikiye ayrılabilir. :)
3- Gitmeden çömelme antremanı yapın duymaktan en çok nefret edeceğiniz şey bu olacak "Son sıra hariç çömel" bu konuda gayet ciddiyim.
4- Havası çok berbattır bir günde 4 mevsimi 4 kere yaşayabilirsiniz hazırlıklı olun.
5- 349 dönemler 1.2.3. 4. ve 6. bölüklerdeydi bizim zamanımızda. 1 bölükteydim koğuşlarımız 30 kişiydi fakat 351. kd yani torunlarım :) yüzüncüyılda kalmışlar tugayın içerisinde yeni binaların olduğu yer odalar 6 kişilik kendi içinde duşları var diyorlardı şanslıysanız kısa dönemleri bu celptede oraya alırlar. Bizim yaptığımız bölükler berbattı. Eğitim sahasına gitmek için çavuşların dediğine göre 2 km yürüyorduk hergün 4 kere :)

Merak ettiğiniz sormak istediğiniz herhangi birşey varsa yardımcı olmaya çalışırım.

çok saolun bilgilendirmeleriniz için

39 Mesaj
26 Temmuz 2013; 12:26:22 

yeni binalar kullanima acilmis midir acaba ya acilmissa bizim icin iyi olur nerden ogrenebliriz ki?

Var mı ford gibisi....

34 Mesaj
26 Temmuz 2013; 15:42:01 

bugün önce şubeyi aradım şu celp dönemi 2 / sevk tarihi 15.08 konusuyla ilgili. telefondayken baktı bir çözüm bulamadı, sen en iyisi nüfus cüzdanınla şubeye gel dedi. gittim, ama orada da doğru düzgün bir kayıt bulamayınca eylülde olmalı ki burada gözükmüyor diyip yolladı beni.

kütahya'daki havacı herkes eylülde mi gidiyor bu durumda? aranızda grup 1 olan var mı?

13 Mesaj
26 Temmuz 2013; 16:25:22 

Arkadaşlar açmış olduğum grupta Kütahya'ya gidecek olan diğer arkadaşlarla tanışma fırsatımız oldu..
Sizleride Bekleriz..

https://www.facebook.com/groups/149906075206769/

45 Mesaj
27 Temmuz 2013; 22:56:04 

arkadaşlar sülüsler ne zaman alınabiliyo ? ve almaya giderken neler götürmemiz gerekiyo ?

2 Mesaj
28 Temmuz 2013; 14:46:18 

Benimde kütahya hava er 2 grup eylül kısa dönem. Kütük manisa Eylülde görüşürüz arkadaşlar.

www.kredihesabi.com

3 Mesaj
29 Temmuz 2013; 15:40:00 

bende kütahya hava er 2. grup

3 Mesaj
1 Ağustos 2013; 11:23:27 

Ben konyada katılacağım arkadaşlar var mı konyada gidecek 2. grup

3 Mesaj
1 Ağustos 2013; 11:25:35 

Ben konyada katılacağım 2. grup olarak. Var mı konyada gidecek arkadaş

35 Mesaj
1 Ağustos 2013; 12:54:45 

Grubu acan arkadasa tesekkurler ben de kutahya hava er 2.grup eylul de gidecegim ogretmenim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

1 Mesaj
1 Ağustos 2013; 13:16:13 

arkadaşlar hepinize selamlar..kütahya hava er eğ. 2.grup(eylül)..aranızda maraş afşinli olan var mı ya da ankaralı

440 Mesaj
1 Ağustos 2013; 13:23:07 

Baya kişi olmuşuz vay be

9 Mesaj
1 Ağustos 2013; 14:10:19 

Aynen epey kişi olduk daha da artar, eylüle kadar.

1 Mesaj
1 Ağustos 2013; 17:20:15 

benim kütük konya cihanbeyli,

Bu mesajda bahsedilenler: Or_By

8 Mesaj
1 Ağustos 2013; 18:35:30 

mrb arkadaşlar Kütük Bitlis/Adilcevaz

154 Mesaj
2 Ağustos 2013; 2:51:00 

beni de yazın o zaman listeye g:DD

352. KD HV.ER EĞT.TUG.K.LIĞI/KÜTAHYA MERKEZ

35 Mesaj
3 Ağustos 2013; 12:36:14 

Yemin toreni ne zaman olur fikri olan varmi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

10151 Mesaj
4 Ağustos 2013; 19:08:18 

Selamlar,

351. KSD Hava Piyade Çavuş dedeniz geldi :)

Arkadaşlar nisan celbinde acemi birliğinde Kütahya'daydım. Yani kısa dönemlerden Kütahya'yı en son gören benim. Şu an Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ndeyim. 42 gün kaldı bitmesine.

Benden önceki arkadaşlar baya detaylı bilgiler vermiş, ama ben bazı düzeltmeler yapayım müsadenizle.

Ben 14. Bölükte eğitim gördüm. Yeni yapılan binalardan bu. Benim celple giden kısalar 13-14-15 ve 16. Bölüklere gittiler. Bu bölük binaları güzel, hepsinin içinde kendi kantinleri, duşları, çay-kahve makineleri var. Yani hamama falan gitmek olmayacak.

İki bölük tek binada olacak şekilde kaldık biz. Sizin de sayınız uygunsa öyle olur herhalde. Bizim bölük 235 kişiydi. Tabi yoklamalarda hiçbir zaman tam sayı göremedik. :)

Fastfood arabası diye bişey yok. Yemekhane yemeğini beğenmezseniz yemekhanenin arka tarafındaki ana kantinden tost vb. alabiliyorsunuz. Bir de çavuşunuzu kandırabillirseniz pideciye gidebilirsiniz. :)

Havası hakkında yeterince şey söylenmiş. Kesinlikle pastil alın ve ilk günden kamuflajın cebine koyun. Diğer cebinizden de şişe suyunu eksik etmeyin. Boğazınız çok kuruyacak.

Bölüklere kayıtlar sabit kuyruklarda yapılmıyor, yani öndekini misal 13.bölüğe kaydettilerse seni de 13'e kaydedecekler diye bir şey yok, o yüzden kuyruklarda çakallık yapmanıza gerek yok.

Cep telefonu götürebilirsiniz, girerken emanete alırlar, poşetlerler ve isminize deftere kaydediyorlar. acemi dönemi bittiğinde birlikten çıkarken bölük astsubayından geri alıyorsunuz.

Kütahya'daki eğitim çavuşları astsubay gibidir, kendilerine komutanım dedirtmeye çalışırlar. Zorlamayın, onlara komutanım demek sizi düşürmez. Çünkü hem zamanla aranızda samimiyet oluşacak ve hitap şekillerinin önemi kalmayacak, hem de onlar zaten arada sivrilen kasıntı veya kırık askerlerle uğraşırlar. Hem yaşınız da büyük olacak. Siz normal askerlik yaptığınız sürece sizinle uğraşan olmaz.

Girdiğiniz haftadan itibaren 4.haftanın cuma günü yemin töreniniz olacak. Cts-pazar da yol izni ve usta birliğine teslim olmakla geçecek.

Sorusu olan varsa buraya yazın, cevaplarım.

Flickr | 500px | Instagram | Facebook

"The truth is rarely pure and never simple." - Oscar Wilde

440 Mesaj
4 Ağustos 2013; 19:36:30 

quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

Selamlar,

351. KSD Hava Piyade Çavuş dedeniz geldi :)

Arkadaşlar nisan celbinde acemi birliğinde Kütahya'daydım. Yani kısa dönemlerden Kütahya'yı en son gören benim. Şu an Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ndeyim. 42 gün kaldı bitmesine.

Benden önceki arkadaşlar baya detaylı bilgiler vermiş, ama ben bazı düzeltmeler yapayım müsadenizle.

Ben 14. Bölükte eğitim gördüm. Yeni yapılan binalardan bu. Benim celple giden kısalar 13-14-15 ve 16. Bölüklere gittiler. Bu bölük binaları güzel, hepsinin içinde kendi kantinleri, duşları, çay-kahve makineleri var. Yani hamama falan gitmek olmayacak.

İki bölük tek binada olacak şekilde kaldık biz. Sizin de sayınız uygunsa öyle olur herhalde. Bizim bölük 235 kişiydi. Tabi yoklamalarda hiçbir zaman tam sayı göremedik. :)

Fastfood arabası diye bişey yok. Yemekhane yemeğini beğenmezseniz yemekhanenin arka tarafındaki ana kantinden tost vb. alabiliyorsunuz. Bir de çavuşunuzu kandırabillirseniz pideciye gidebilirsiniz. :)

Havası hakkında yeterince şey söylenmiş. Kesinlikle pastil alın ve ilk günden kamuflajın cebine koyun. Diğer cebinizden de şişe suyunu eksik etmeyin. Boğazınız çok kuruyacak.

Bölüklere kayıtlar sabit kuyruklarda yapılmıyor, yani öndekini misal 13.bölüğe kaydettilerse seni de 13'e kaydedecekler diye bir şey yok, o yüzden kuyruklarda çakallık yapmanıza gerek yok.

Cep telefonu götürebilirsiniz, girerken emanete alırlar, poşetlerler ve isminize deftere kaydediyorlar. acemi dönemi bittiğinde birlikten çıkarken bölük astsubayından geri alıyorsunuz.

Kütahya'daki eğitim çavuşları astsubay gibidir, kendilerine komutanım dedirtmeye çalışırlar. Zorlamayın, onlara komutanım demek sizi düşürmez. Çünkü hem zamanla aranızda samimiyet oluşacak ve hitap şekillerinin önemi kalmayacak, hem de onlar zaten arada sivrilen kasıntı veya kırık askerlerle uğraşırlar. Hem yaşınız da büyük olacak. Siz normal askerlik yaptığınız sürece sizinle uğraşan olmaz.

Girdiğiniz haftadan itibaren 4.haftanın cuma günü yemin töreniniz olacak. Cts-pazar da yol izni ve usta birliğine teslim olmakla geçecek.

Sorusu olan varsa buraya yazın, cevaplarım.

Çok iyi oldu hocam 351. Dönemde biri olarak yazdığın cevaplarsan seviniriz

1) 9 eylülde teslim olucağımıza göre yemin töreni tam olarak hangi güne gelmiş olucak ve nereye düşersek düşelim haftasonu kesin yol izni olup , pzt mi teslim olmuş oluyoruz ?

2)Yemekler nasıl güzel mi ? Asıl önemli olan yemeklerin konulduğu tabildotlar güzelce makinada yıkanıyor mu hijyenik mi ? Kantinde döner,pizza, tatlı tarzı kaliteli temiz yicekler var mı ?

3)koğuslar kaç kışilik ? Ve sakal traşını geceden izin veriyorlar mı ?

4)girişte telefonu içinize sokup girsek sorun oluyor mu ? X-ray cihazından gecıyor muyuz?

5)usta birliklerimiz tam kaçında belli oluyor ?

6)diyarbakır içinde aynı sorularım geçerli yanıtlarsan çok sevinirim

7)saç trajında çok kısa istiyorlar mı gıderken 3 mu Yapalım yoksa 5-6 numarayada ızın verıyorlar mı

8)sabah kaçta kalkıosunuz 1 gunu anlatırmısın

9)acemide çarşı yasak mı ? 1 kez olsun bile çıkamıyormuyuz

10)hırsızlık oldumu hıc ? Bot dolap kiliti almaya gerek var mı ? Acemide sırf kısa donem kalıyoruz sanırım koğusta egıtım dısında baska birşey yaptırıyorlar mı ?
Eğitimde çok kasıolar mı

Ve son sorum

11) gelirken neler almayalım hocam diyorlarki orda herseyı verıyolar birşey almayın bize ufak bir lıste yaparmısın ne alıp-almamamız hakkında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amiral34 -- 4 Ağustos 2013; 20:14:01 >

10151 Mesaj
4 Ağustos 2013; 20:15:35 

9 eylülden sonra dediğim zamana göre hesaplayın işte torun, onu da bana yaptırma :) zamanı verdim size.

Usta birliğinizin Kütahya'dan uzaklığına göre 1 veya 2 gün yol izni alacaksınız. 800 km üzeri 2 gün yol izni. Usta birlikleriniz de Kütahya'dayken açıklanacak, o zaman yol izinleriniz de açıklanır. Gideceğiniz usta birliğine sabah teslim ollmak zorunda değilsiniz. Akşam 5'e kadar olun yeterli. Yol izninize göre cts veya pazar akşamı teslim olmuş oluyorsunuz.

Bizim zamanımızda özel yemek şirketi vardı, yemekler kötüydü. Tabldotlar ve çatal bıçaklar iyi temizlenmiyordu. Bizim celpten sonra asker yapacak yemekleri deniyordu, eğer öyle olduysa yemeklerin çeşidi azalmıştır, ama kalite yükselmiştir diye düşünüyorum. Kantinde genelde basit şeyler var. Tost, salçalı tost, açma vs.

Koğuşlar 10 kişilik. Eğitim bitince, yat yoklamasından önce veya sonra istediğiniz vakit traş olabilirsiniz, duş alabilirsiniz.

Telefon olayını yukarıda söyledim. Hem üzerinizde hem de valizinizde arama yapılacak, o sebeple içerde kullanmak mümkün olmaz.

Usta birliklerinizin belli olacağı kesin bir tarih yok, bizimkiler 2.haftanın sonunda belli olmuştu yanlış hatırlamıyorsam.

Dlyarbakır için değil de şöyle diyeyim, her birlikte düzen farklıdır. O yüzden gidince görürsünüz. Ama her halükarda Kütahya'dan daha serbest olacaksınız. Kütahya'da acemi askersiniz, serbest hareket etmeniz çok küçük ihtimal. Ustada böyle bi durum yok. Sorumluluklarınız ve yetkileriniz olacak.

Giderken 3 yapın kafi. Ama kestirin. Yoksa orda berber asker sizi traş eder, o traş da özensiz yapılır büyük ihtimalle.

Sabah 6'da kalkardık, 6:30'da bahçede ictima vardı. Sonra eğitim-mola-ictima-eğitim-yemek ictiması-yemek-mola-ictima-eğitim-mola-ictima-eğitim-yemek ictiması-yemek-mola-akşam dersi-yat ictiması-yat şeklinde kabaca özetlenebilir.

Acemi birliğinde dış hastaneye çıkma durumunuz olmadığı sürece birlikten çıkamazsınız. Çarşı diye bişey yok. :)

10151 Mesaj
4 Ağustos 2013; 20:26:25 

Hırsızlık olmaz veya nadir olur. Zaten oraya gelen herkes sudan çıkmış balığa döneceğinden kimse uzun süre kendine gelemez :) Kilit almayın çünkü dolapları kitlemek yasak. Eşyalarınızı çalacak insan yok, uzun dönem askerler başka binalarda olacak. Kısa dönemler bir arada olacağından hırsızlık riski düşük olur. Tabi siz yine de kolye, yüsük vs. değerli eşya götürmeyin.

Bakın, ben Nisan ayında teslim olurken sırt çantamla gittim, çantamın içinde 1 traş köpüğü, 2 tane traş bıçağı, 1 şampuan, 1 el havlusu, 2 boxer vardı. Başka hiçbir şey götürmedim. Teslim olurken kamuflajlarınızla birlikte orada giymek için ihtiyacınız olan her şey, çoraba kadar size valizinizin içinde verilecek. Teslim olduktan 1 hafta - 10 gün sonra diş fırçası, macunu, elenor şampuan falan temizlik istihkaklarınız da verilecek.

Yani öyle ailenizin yufka yüreğine aldanıp asker eşyasına masraf yapmayın.

440 Mesaj
4 Ağustos 2013; 20:37:33