- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Yol Bilgisayarı
40 Cevap21601 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1334 Mesaj
28 Haziran 2006; 20:59:26 

Yol Bilgisayarı

Firmadan firmaya ismi değişen ama kendisi değişmeyen elektronik donanım : Yol Bilgisayarı

Yol Bilgisayarı, amaç olarak sürücüyü genel konularda bilgilendirme amaçlıdır. Bu genel konular ise şunlardır :

1- Anlık yakıt tüketimi
(Hıza ve araç durumuna göre hesaplanarak ekranda sürücüye gösterilen o anki yakıt tüketim değeri. Bu değer o anki hız ve araç durumuna göre devam edildiğinde 100km'de harcanacak yakıtın litre cinsinden değeridir ve hız ve araç durumu değiştiğinde değerde değişir ve ekranda sürücüye gösterilir)

2- Depoda kalan yakıt ile gidilebilecek TAHMİNİ mesafe
(Bu tahmini mesafe araç hız ve durumuna göre sürekli olarak değişebilir)

3- Ortalama Hız
(Hız değerlerinin kaydolunmaya başladığı andan itibaren ulaşılan hız değerlerinin ortalaması)

4- En son yakıt alımından itibaren gidilen mesafe

5- Dış ve İç Ortam Sıcaklığı
(İç ortam sıcaklık gösterimi araçtan araca değişebilir)

6- Servis Bakımı Uyarısı / Hatırlatması
(Bu uyarı / hatırlatma özelliği araçtan araca değişebilir)

7- Elektronik Donanım Arıza Uyarısı
(Araçta mevcut olan aydınlatma donanımları, elektronik donanımlar, güvenlik donanımları hakkında meydana gelen bir arıza durumunda yol bilgisayarında kullanılan dil seçeneğine göre uyarı verilmesi)

8- Saat, Tarih ve O an aktif halde olan bazı araç ekipmanları hakkında bilgi

Yukarıdaki maddelere bakıcak olursak, yol bilgisayarı asıl olarak yakıt tüketimi ve ortalama hız değeri üzerine yoğunlaşmıştır.

Bazı firmalar, "Seyahat Asistanı" (Opel) , "Board Computer" (BMW) gibi değişik adlar kullanmaktadır. Ancak sistem içerisindeki özellikler çok farklı değildir.

Unutulmaması gereken çok önemli bir nokta ise şudur :

Navigasyon Sistemi, yol bilgisayarı değildir. Aynı zamanda son zamanlarda Mercedes-Benz ve BMW marka araçlarda görmeye başladığımız TEK NOKTADAN ARAÇ ÖZELLİKLERİ ve DONANIMLARI YÖNETİMİ hakkında sistemler de Yol Bilgisayarı değildir. (BMW bu yönetim sistemine I-DRIVE adı vermekte ve tüm sistemler tek bir buton vasıtası ile yönetilmektedir) Bu tip yönetim sistemleri araçların süspansiyon tipinden tutun da, klima ve müzik sistemlerine kadar tek noktadan kontrol imkanı sunmaktadır...

Today Tomorow Toyota Tofaş
Cumhuriyet'e sahip çık!

3322 Mesaj
29 Haziran 2006; 14:32:38 

aydınlattığın için sağol

The Power of Dreams Honda

Team Technical !

2583 Mesaj
29 Haziran 2006; 14:39:04 

türkiye de navigasyon sistemini artık aktif hale getirseler yaw..acayip güzel görünüyo kokpite kocaman bir ekran..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
29 Haziran 2006; 14:40:42 

Nav Turk le aktif hala gelmemişmiydi navigasyon sistemi ?

2583 Mesaj
29 Haziran 2006; 14:44:18 

quote:

Orjinalden alıntı: Pink_Cadillac

benim bildigim navturk cihazını alırsan kullanabiliosun yoksa fabrika çıkışı bmw,mersolardaki navigasyonu kullanamıyosun bildigim kadarıyla..yanlışım warsa düzeltin

Uzaklaştırılmış
29 Haziran 2006; 14:46:26 

Benim arkadasın bmw 3.20d sinde kullanabiliyormus.

İlk ili yazıyormus , sonra semti , sonra bolgeyi , sonra sokak , en son olarakta numara idi galiba. Ondan sonra sesli olarak araba onu yonlendiriyormus.

2457 Mesaj
29 Haziran 2006; 16:39:28 

Paylaşım için sağol hocam

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Mustafa Kemal Atatürk

1233 Mesaj
29 Haziran 2006; 16:59:15 

quote:

Orjinalden alıntı: Pink_Cadillac

Nav Turk aktif ama bizim yollar hala aktif değil..Ona uyup giderken çıkışı kapatılmış bir otoyol çıkışında bankete yapışabilirsin....

Bu ülkede ilgililer bilgisiz, bilgililer de ilgisizdir

484 Mesaj
29 Haziran 2006; 17:13:07 

hergün yollarda çalışma oluyo. onlar da o hızla güncelleme yapabiliyolar mı acaba. troy mcclure dediğin gibi kapalı bir yola da girebiliriz ona güvenirsek . ana yollar şimdilik güvenilir. bizim orda esenboğa yolunu hergün pursakların içinden değiştiriyolar. işkence tam bir.

87 Mercedes 200 E
99 Toyota Corolla
İkisi de mükemmel otomobil.

7830 Mesaj
4 Temmuz 2006; 3:37:31 

Yol bilgisayarı olmayan bir araç için anlık gideri en iyi nasıl hesaplarız? Bu mümkün değil midir? Sadece bunun ölçüldüğü bir uygulama veya teknoloji yok mudur?

Everything that has a beginning has an end

206 Mesaj
4 Temmuz 2006; 9:18:41 

yarım depo giderek bu hesap yapılabilir.

DeHash LoWer

1511 Mesaj
4 Temmuz 2006; 12:47:33 

aydınlatıcı oldu sağol hiç yol bilgisayarlı araca binmek nasip olmadığından navigasyonla karıştırıyodum bende

sen olmayınca yanımda cereyan yapar kapılar çarpar içimde sabahtan akşama ansızın hiç beklemediğim anlarda sensizliğin ürpertisi yetmezmiş gibi her kapı çarpmasında bir korku kaplar beni sıçramak isterim yerimden bağırmak birde ama put gibi kalırım kalbim atmaz nefes alamam içimde sensizlik birde zaman mekan yokmuş gibi o anlarda ama anılar akar içimden taşmışda kudurmuş Kızılırmak gibi sıçramak isterim yerinden koşup kurtulmak birde ama put gibi kalırım kalbim atmaz nefes alamam içimde sensizlikle

1097 Mesaj
4 Temmuz 2006; 16:09:37 

YOL BİLGİSAYARI ÇOK NET DEĞERLER GÖSTERMEZ...

TECRÜBE İLE SABİT (HELE ŞEHİR İÇİ İNANILMAZ SAPMALAR OLUYOR)

Güç Para İktidar ve Hız

Uzaklaştırılmış
3 Ağustos 2006; 14:52:15 

Arac markasi nedir hocam?
benim ibiza gayet net gosteriyor ,
sapma filan yasamadim simdiye kadar.
quote:

Orjinalden alıntı: Shorin

98 Mesaj
3 Ağustos 2006; 15:05:06 

Anlık ve ortalama yakıt tüketimini gösterebilen yol bilgisayarı araçlara sonradan takılabiliyormu acaba ? Bilen varmı arkadaşlar.

İmza mimza yoook!!

5896 Mesaj
3 Ağustos 2006; 15:15:30 

Benim ortalama tüketim 0,2 lt/100 km civarı sapma yapıyor. Bence yeterli derecede hassas.

300 Mesaj
4 Ağustos 2006; 10:09:53 

Yol bilgisayarı deyince insanın aklına daha fazla şey geliyor. Güzel veriler var ama bence yetersiz. Nevigasyon yol bilgisayarlarında standartlaştırılabilir ve sanırım yol bilgisayarları ilerde çok gelişecek.

Uzaklaştırılmış
4 Ağustos 2006; 10:51:15 

quote:

Orjinalden alıntı: fedolo

Anlık ve ortalama yakıt tüketimini gösterebilen yol bilgisayarı araçlara sonradan takılabiliyormu acaba ? Bilen varmı arkadaşlar.

varmı bu sorunun cevabı?

111 Mesaj
23 Ağustos 2006; 23:55:23 

evet türkiye de aktif navigasyon sistemi arkadaşım taktırdı hem de ford fiestasına.

cemT.

1129 Mesaj
24 Ağustos 2006; 0:10:00 

Bildigim kadarıyla navturk guncelleme icin bircok musteriyi cagirdi, bugun bir musterim firmasının 12 aracını guncellemeye goturecegini anlattı bana, kavsaklardaki degismeleri girmisler veritabanına... Navigasyon sisteminin ucrete baglanması kısa vadede talebi keser gibi geliyor... Simdilik deneme suresinde ne de olsa

597 Mesaj
24 Ağustos 2006; 2:10:06 

Merak ettiğim bir konuydu.Arabayı değiştirirsem inşallah bundan bir tane olur.

357 Mesaj
19 Eylül 2006; 20:30:36 

Aydınlattığınız İçin Saolun.

3096 Mesaj
19 Eylül 2006; 21:44:39 

bilgıye teşekkur

3096 Mesaj
19 Eylül 2006; 21:53:54 

aklıma bir şey geldi.bu yol bilgisayarları ,araca otogaz taktırdıgımızda da aynen verileri gösteriyor mu.....

97 Mesaj
12 Haziran 2007; 16:01:47 

aracım mitsubishi carisma comforte 1.6 2001 model HB

yol bilgisayarı mevcut benzinle 64 km gidebilirsin şuanki ortalama yakıt tüketimin 8lt/100 km diyordu şehirden çıktığımda..

benzinliğe girdim 50 ytl verdim benzin aldım bilgisayar şuan 334 km gidebilirsin dedi ve ben şehirler arası yola cıktım

toplam 150 km şehirlerarası yol kateettim

sonunda bilgisayarım şimdi 279 km gidebilirsin mevcut benzinle dedi

aracım km de nekadar yaktı sizce

NOT. GENELDE 5 VE 4 VİTESTE GİTTİM 2500 DEVRİ GECMEMEYE CALIŞTIM

10275 Mesaj
12 Haziran 2007; 16:22:29 

eski konu canlanmış bizde katkıda bulunalım ozaman
2005astramızın yol bilgisayarında gideceğin mesefa o km yazdığı anda daha en az 30-35 km kadar gidebiliyorduk servise gösterdiğimizde doğrumu diye doğrudur dedi içinde her zaman birazda olsa kalsınki insalar yolda kalma gib i birşey yaşamasınlar dedi eyvalalh diyip çıktık

3726 Mesaj
12 Haziran 2007; 16:39:10 

quote:

Orjinalden alıntı: Wolverine

Yol bilgisayarı olmayan bir araç için anlık gideri en iyi nasıl hesaplarız? Bu mümkün değil midir? Sadece bunun ölçüldüğü bir uygulama veya teknoloji yok mudur?

depoyu fullersin 100 km gidesin normal bir biçimde. 100 km gittikten sonra bir daha fullersin. ne kadar alırsa o kdar yakmıştır. en kesin yöntem bu bence.

Mobil imza versek?

495 Mesaj
12 Haziran 2007; 16:43:32 

quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

depoyu fullersin 100 km gidesin normal bir biçimde. 100 km gittikten sonra bir daha fullersin. ne kadar alırsa o kdar yakmıştır. en kesin yöntem bu bence.

evet ama senin dediğin ortalama yakıt tüketimi olur dostum,ama arkadaş anlık yakıt tüketimini sormuş

3832 Mesaj
13 Haziran 2007; 9:58:48 

Bence de yol bilgisayarları şu an için oyuncaktan ibaret gibi geliyor. Buna kendi otomobilim de dahil. Niçin böyle birşey yazdım diye soracak olursanız hemen söyleyeyim.

Bir defa en az 7".lik bir monitör C segmentinden itibaren tüm araçlarda olmalı. Asıl board computer OBD soketine servis cihazlarını bağladıklarında söz konusu. İnanılmaz bilgiler var. Anlık turbo basıncından aracın tüm elektronik uyarı sistemine bu soketten ulaşılabiliyor. Belki bazı kısıtlamalardan dolayı bu bilgileri kullanıcıların görebileceği bir ekrana yansıtmıyorlar ama bunu ileride yapmak zorunda kalacaklar çünkü Avrupa.da kullanıcılardan bu konuda ciddi baskılar var. Emin olun Avrupa.da yaygınlaşmaya başladıktan en az 3 sene sonra bu kullanıcılara sunulur.

Benim aracıma Lexia.yı (Citroen test bilgisayarı) bağlayıp yolda deneme sürüşüne çıktığımızdan bahsetmiştim. Aracı ben kullandığım için gözüm pek fazla bilgisayar ekranına kayamadı ama servis elemanının bana verdiği bilgiler aslında günlük yaşamda da rahatlıkla kullanılabilecek cinstendi. Anlık turbo basıncı, yağ basıncı, enjektör/sübap çalışma bilgileri rakamsal olarak hız, devir, yakıt tüketimi ve gaz pedalı pozisyonları. Geçici ve sürekli arızalar. Havalandırma, ısıtma, klima sistemi detaylı bilgileri ve aklıma gelmeyen birçok parametre.

Şahsen benim için Türkiye yol haritası bu bilgiler yanında hiç ama hiç önemli değil. Hele şu anki yol bilgisayarı verileri tamamen eğlence.

İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanmaya başlar

712 Mesaj
13 Haziran 2007; 11:23:21 

Araba viteste gaza dokunmadan yokuş aşağı giderken bilgisayarda 0 lt tüketiyor bu doğrumu?

3832 Mesaj
13 Haziran 2007; 14:34:11 

Kısmen doğru çünkü her araç için bunu söylemek mümkün değil. Sadece TDI ve common rail sistemi kullanan dizel araçlarda bu geçerli. Rampa aşağı inerken eğer araç vitesteyse ve siz gaza hiç dokunmuyorsanız yakıt tamamen kesilir. Bu konu hakkında forumumuzda pekçok bilgi mevcut.

İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanmaya başlar

4074 Mesaj
13 Haziran 2007; 14:47:24 

benim aracım benzinli ama benimkide sıfır gösteriyor

1563 Mesaj
13 Haziran 2007; 14:58:31 

yeni nesil benzinli araçların çoğunda bu sistem var arkadaşlar

we are just a moment in time
agiegas

389 Mesaj
15 Haziran 2007; 10:08:33 

benimki 1 le 3 arasında dağişiyor
quote:

Orjinalden alıntı: ceta

Araba viteste gaza dokunmadan yokuş aşağı giderken bilgisayarda 0 lt tüketiyor bu doğrumu?

2004 VW BORA comfortline

11 Mesaj
8 Ağustos 2007; 12:47:09 

www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com

Navturk 2007 Yazılım Özellikleri

Sesli ve görsel yönlendirme ile 81 il merkezine ulaşım
37 ilin sokak detayı
40.000 yerleşim merkezi
700.000 Km karayolu
Köy yollarına kadar Tüm Türkiye karayollları
Türkçe dahil 18 farklı dil seçeneği
100.000 üzerinde ihtiyaç noktası:( benzinciler, hastane, eczane, havaalanı, alışveriş merkezi, tarihi yerler, polis merkezleri, otel, dini mekanlar, banka, atm , otopark, belediye, ptt, restoran, metro istasyonları, vapur iskeleleri, sinema, tiyatro, kültür merkezi, okul vs. )
En hızlı yol, en kısa yol, alternatif yol, otoban, ücretli yol kullanımı veya iptali gibi kullanıcıya yönelik özellikler
Otomobil, kamyon, bisiklet, motosiklet ve yaya için ayrı ayrı güzergah seçenekleri
Basit ve kullanımı kolay menu
Sokak Detayı Bulunan İller:
İstanbul,Ankara,İzmir,Adana,Ağrı,Antalya,
Ardahan,Aydın,Balıkesir,Bayburt,Bilecik,Bolu,Bursa,Çanakkale,Diyarbakır,Düzce,
Edirne,Eskişehir,G.antep,Giresun,Isparta,K.maraş,Kayseri,Kırıkkale,Kırşehir,Kocaeli,Konya, Manisa,Mersin,Nevşehir, Osmaniye,Rize,Sakarya,Samsun,Trabzon,Uşak,Yalova

Fiyatlar gayet uygun arkadaslar tavsıye edıyorum
urunlerı temın edebılecegınız sıte yukarıda ve asagıda mevcut !!!

www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com
www.navigasyontr.com

Kaybolmayın biz bit yolunu buluruz

3673 Mesaj
8 Ağustos 2007; 20:41:23 

renault 9 a yol bilgisayarı takılır mı?

976 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
flodd
9 Ağustos 2007; 12:45:33 

quote:

Orjinalden alıntı: Shorin

Evet ben de katiliyorum buna. Dun 632 km yol yaptim. Sehirlerarasi giderken hemen hemen dogru gosterirken sehir icinde deger tutmuyor. Ozellikle su kadar km lik benzin kaldi gostergesi hayli sapitiyor sehir icinde.

976 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
flodd
9 Ağustos 2007; 12:57:28 

Bu arada bende NAvturk kullaniyorum. Dun konyada kullanmak zorunda kaldim. Konyadayken tek kelime ile berbatti. Garip garip guzergahlar ciziyor, ara ara da beni yolun disindaymis gibi gosteriyordu. Beni koy yollarindan dolandira dolandira varmak istedigim yere getirdi. Fazladan 140km yol yaptirdi. Bunun disinda, Ankara, Kirsehir ve Denizli de cok guzel calisti. Mukemmeldi diyebilirim.

Yalniz alacak olanlar bu soylediklermden sonra cok da kotu bi izlenime kapilmamali. En kotu ihtimalinde yolu uzatiyor. Boyle arada bir oluyor iste. Varmak istediginiz yere yine variyorsunuz. Hic bilmedigimiz yollarda ona buna yol sorarak dort dolandigimiz anlardan gene iyidir diye dusunuyorum.

2 Mesaj
14 Ocak 2008; 18:33:22 

arkadaşalr merhaba bir proje üzerinde çalışıyorum.sizlerinde bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.arabanızdaki yol bilgisayarında hangi veriler sizin için yeterli olur.bunu sadece yeni model arabalarda bilgisayar bağlıtısı yaptığınızda aldığınız verilerle kıyaslamayın.sadece yol bilgisayarı olarak.her marka ve model için (tabi yol bilgisayarı olmayan araçlar için geçerli).fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

119 Mesaj
14 Ocak 2008; 22:26:15 

şehir içinde sapıtması normal.belli periyotlarla hesaplıyo ortalamaları dur kalk yapıosn sonra bı gıdıosn normal sonra tekrar sıkısık trafıge gırıosn alet sapıtıyo tabi

29 Mesaj
25 Ocak 2013; 20:29:45 

quote:

Orijinalden alıntı: ricardozonta

Yol Bilgisayarı

Firmadan firmaya ismi değişen ama kendisi değişmeyen elektronik donanım : Yol Bilgisayarı

Yol Bilgisayarı, amaç olarak sürücüyü genel konularda bilgilendirme amaçlıdır. Bu genel konular ise şunlardır :

1- Anlık yakıt tüketimi
(Hıza ve araç durumuna göre hesaplanarak ekranda sürücüye gösterilen o anki yakıt tüketim değeri. Bu değer o anki hız ve araç durumuna göre devam edildiğinde 100km'de harcanacak yakıtın litre cinsinden değeridir ve hız ve araç durumu değiştiğinde değerde değişir ve ekranda sürücüye gösterilir)

2- Depoda kalan yakıt ile gidilebilecek TAHMİNİ mesafe
(Bu tahmini mesafe araç hız ve durumuna göre sürekli olarak değişebilir)

3- Ortalama Hız
(Hız değerlerinin kaydolunmaya başladığı andan itibaren ulaşılan hız değerlerinin ortalaması)

4- En son yakıt alımından itibaren gidilen mesafe

5- Dış ve İç Ortam Sıcaklığı
(İç ortam sıcaklık gösterimi araçtan araca değişebilir)

6- Servis Bakımı Uyarısı / Hatırlatması
(Bu uyarı / hatırlatma özelliği araçtan araca değişebilir)

7- Elektronik Donanım Arıza Uyarısı
(Araçta mevcut olan aydınlatma donanımları, elektronik donanımlar, güvenlik donanımları hakkında meydana gelen bir arıza durumunda yol bilgisayarında kullanılan dil seçeneğine göre uyarı verilmesi)

8- Saat, Tarih ve O an aktif halde olan bazı araç ekipmanları hakkında bilgi

Yukarıdaki maddelere bakıcak olursak, yol bilgisayarı asıl olarak yakıt tüketimi ve ortalama hız değeri üzerine yoğunlaşmıştır.

Bazı firmalar, "Seyahat Asistanı" (Opel) , "Board Computer" (BMW) gibi değişik adlar kullanmaktadır. Ancak sistem içerisindeki özellikler çok farklı değildir.

Unutulmaması gereken çok önemli bir nokta ise şudur :

Navigasyon Sistemi, yol bilgisayarı değildir. Aynı zamanda son zamanlarda Mercedes-Benz ve BMW marka araçlarda görmeye başladığımız TEK NOKTADAN ARAÇ ÖZELLİKLERİ ve DONANIMLARI YÖNETİMİ hakkında sistemler de Yol Bilgisayarı değildir. (BMW bu yönetim sistemine I-DRIVE adı vermekte ve tüm sistemler tek bir buton vasıtası ile yönetilmektedir) Bu tip yönetim sistemleri araçların süspansiyon tipinden tutun da, klima ve müzik sistemlerine kadar tek noktadan kontrol imkanı sunmaktadır...

hocam konuyu okudum nostaji yaşadım terbiyesiz oluyum.. tam tamına 7 yıl geçmiş bu konunun üzerinden :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.586