Şimdi Ara

Basit bir hesap yaptım özellikle hukuk yazanlar baksın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
980
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hesabı yaparken Selçuk Üniversitesi hukuk fakültesini esas aldım. kontenjan artışlarının sıralamaya nasıl yansıyacağını bulmaya çalıştım. önce 2012 taban puanlarına göre tüm hukuk fakültelerini sıraladım. kontenjanlarını topladım. selçuk üniversitesine kadar selçuk dahil toplam hukuk kontenjanını 4510 buldum. selçuk hukuk en son 14bininciyi almış. 14bini 4510'a bölerek bir kontenjanın sıralamayı ne kadar etkilediğini buldum. Sonuç 3,1. Şimdi de Selçuk Hukuk dahil öndeki tüm hukuk kontenjanlarının ne kadar arttığını bulalım. yanılmıyorsam 1200'dü. biraz küsüratı olabilir. küsüratı yanılma payı olarak attım. 1200 çarpı 3,1. Selçuk Hukuk'un sıralamasının 3725 düşeceği sonucuna vardık. yani düz mantıkla bakarsak olaya geçen sene 14binle kapatan selçuk bu sene 17725.'yi alacak. Sizce bu hesap ne kadar gerçekçi? bana biraz fazla iyimser geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi massive00 -- 23 Temmuz 2013; 4:39:25 >

•  Basit bir hesap yaptım özellikle hukuk yazanlar baksın
  • quote:

Orijinalden alıntı: GotBaba

tamam biraz basit bir mantık oldu ama ilk aklıma geldiğinde çok olası duruyordu. şu değişkeni atlamışsın. şu yüzden dediğin gibi olmaz diyenlerden yorum bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: massive00

tamam biraz basit bir mantık oldu ama ilk aklıma geldiğinde çok olası duruyordu. şu değişkeni atlamışsın. şu yüzden dediğin gibi olmaz diyenlerden yorum bekliyorum.

Alıntıları Göster
    up
  • quote:

Hatasız,tamamen doğru tespitler.Sıralamalar aynen yazdığın şekilde olacak.
  • Fazla düşmüyor mu böyle olunca dıcle falan 25 oluyor ? Umarım böyle olur :)
  • On taraflarda çok sayıda başka bölümlere kayilabilirken ortalarda genellikle hukuka yoğun ilgi var. Ayrıca bu sene sayısal öğrencileri daha bir bilinçli ve bu da önemli bir etken ve bu işler arz-talep meselesi bu yüzden kesin konuşmak çok mantıklı değil. Umarım hakettiğin yeri tutturursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihkaya_25

quote:

Hatasız,tamamen doğru tespitler.Sıralamalar aynen yazdığın şekilde olacak.

Alıntıları Göster
    Bulduğun değerler geçen yıl hukuk tercih edenlerin sayısına göre. Eğer tercih sayısı aynı kalırsa doğru ama hukuka talep artarsa bu hesap yanlış olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: ygslysygslys

Fazla düşmüyor mu böyle olunca dıcle falan 25 oluyor ? Umarım böyle olur :)
    genel olarak mantık doğru :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: megaman01

genel olarak mantık doğru :D

Alıntıları Göster
    dostum boşuna uğraşmışsın zaten vardı

http://www.dogrutercih.com/dosya/2013/ozel-dosyalar/2013_DT_OZEL_DOSYA_02_Hukuk

• quote:

hesabı yaparken Selçuk Üniversitesi hukuk fakültesini esas aldım. kontenjan artışlarının sıralamaya nasıl yansıyacağını bulmaya çalıştım. önce 2012 taban puanlarına göre tüm hukuk fakültelerini sıraladım. kontenjanlarını topladım. selçuk üniversitesine kadar selçuk dahil toplam hukuk kontenjanını 4510 buldum. selçuk hukuk en son 14bininciyi almış. 14bini 4510'a bölerek bir kontenjanın sıralamayı ne kadar etkilediğini buldum. Sonuç 3,1. Şimdi de Selçuk Hukuk dahil öndeki tüm hukuk kontenjanlarının ne kadar arttığını bulalım. yanılmıyorsam 1200'dü. biraz küsüratı olabilir. küsüratı yanılma payı olarak attım. 1200 çarpı 3,1. Selçuk Hukuk'un sıralamasının 3725 düşeceği sonucuna vardık. yani düz mantıkla bakarsak olaya geçen sene 14binle kapatan selçuk bu sene 17725.'yi alacak. Sizce bu hesap ne kadar gerçekçi? bana biraz fazla iyimser geldi.

ben neredeyse 1 aydır bu hesaptan bahsediyorum kimse oralı olmuyor inanmıyorlar.. ben her kontenjan aralığını hesapladım ilk 2 bin kontenjana kadar 1 e 4 son ra yaklaşık yaklaşık 3 gibi bi oran var yani senin 3,1 dediğin oran tamamen doğru tercih yoğunluğu geçen seneye göre olursa selçuk dedğin sırada kapatır devlet hukukta 27 bini görür

• quote:

Orijinalden alıntı: HolyMucus

On taraflarda çok sayıda başka bölümlere kayilabilirken ortalarda genellikle hukuka yoğun ilgi var. Ayrıca bu sene sayısal öğrencileri daha bir bilinçli ve bu da önemli bir etken ve bu işler arz-talep meselesi bu yüzden kesin konuşmak çok mantıklı değil. Umarım hakettiğin yeri tutturursun

Katılıyorum. Bu sene hukuk yazan fen öğrencisi geçen seneden daha fazladır. Çünkü geçen sene bir geçiş dönemiydi ve fenciler hukuk yazmak konusunda tedirgindi. Bu senekiler daha tecrübeli oldukları için rahat bir şekilde yazmışlardır bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Engineer33

Hocam mobildeyim goremiyorum da sizce izmir uni hukuk 12 kontenjanliyken 17 binle kapatti kontenjan bu yil 14 oldu siralama dususuyle birlikte kac bindeki kisiyi alabilir en son cok onemli fikriniz tesekkurler simdiden

• quote:

Orijinalden alıntı: bekir2

quote:

On taraflarda çok sayıda başka bölümlere kayilabilirken ortalarda genellikle hukuka yoğun ilgi var. Ayrıca bu sene sayısal öğrencileri daha bir bilinçli ve bu da önemli bir etken ve bu işler arz-talep meselesi bu yüzden kesin konuşmak çok mantıklı değil. Umarım hakettiğin yeri tutturursun

Katılıyorum. Bu sene hukuk yazan fen öğrencisi geçen seneden daha fazladır. Çünkü geçen sene bir geçiş dönemiydi ve fenciler hukuk yazmak konusunda tedirgindi. Bu senekiler daha tecrübeli oldukları için rahat bir şekilde yazmışlardır bence.

geçen hukuk kontenjanlarını araştırırken bi baktım 2008 e gitmişim ordaki muhabbette aynıydı yemin ederim herkes sayısalcıların bu sene abandığını sıralamaların çok değişeceğini söylüyordu ama baktıkki 2009 da yine düşmüş.. yani hemen hemen her sene aynı miktar insan tercih ediyor pek değişmiyor

• quote:

Bir bak bakayım aynı şey mi? Verdiğin yerde direk kontenjan artışını eklemişler sıralamaya.
  • quote:

quote:

Bir bak bakayım aynı şey mi? Verdiğin yerde direk kontenjan artışını eklemişler sıralamaya.

Alıntıları Göster
    selçuk hukuk bu sene geçen seneden daha çok tercih edilebilir. o yüzden tahmin tutmayabilir, ama uludağ Hukuk 16binle kapatacak. kocaeli de 17bine dayanacak. buraya yazıyım da sonuçlardan sonra bir bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi massive00 -- 25 Temmuz 2013; 18:20:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: FerhatERDOGAN

• quote:

Orijinalden alıntı: bekir2

quote:

bu senekiler daha tecrübeli ne demektir arkadaşım?geçen senekiler bu sene mezun olup 10.000 liraya avukatlık yapmaya başladılar da bizim mi haberimiz yok?daha makul tahminlerde bulunun.hayatında kaç sayısal gördün de böyle bir genelleme yapabiliyorsun?

• quote:

quote:

senin söylediğin gibi orantılı olarak artmaz. o hesapta bakacak olursak tıplar 17-18 bine düşmesi gerekir

• quote:

quote:

quote:

senin söylediğin gibi orantılı olarak artmaz. o hesapta bakacak olursak tıplar 17-18 bine düşmesi gerekir

eğer tercih oranları geçen seneki gibi olursa orantılı artmaması için bir sebep göremiyorum. ilk 15binin içinde hukuk ve tıp seçenlerin sayısı geçen seneye göre artarsa, o ayrı bir durum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.