Şimdi Ara

Mikrodalga Fırın almalı mıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
9.262
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ev işlerinden anlamıyorum bir süredir yalnız yaşıyorum ve bundan sonra böyle devam edecek gibi...

Evde büyük bir fırınlı aygazım var.Mikrodalga tezgah üstü ve pratik olabilir diye düşünüp bir süre arastirdiktan sonra şimdi fırın varken mikrodalgaya gerek varmı diye düşünmeye başladım. Izgaralı olanlardan alsam onlarda dev gibi birşey.

Bu durumda mikrodalga almalı mıyım? Yoksa gereksiz birşey mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: ARCadaS

Arkadaşlar ev işlerinden anlamıyorum bir süredir yalnız yaşıyorum ve bundan sonra böyle devam edecek gibi...

Evde büyük bir fırınlı aygazım var.Mikrodalga tezgah üstü ve pratik olabilir diye düşünüp bir süre arastirdiktan sonra şimdi fırın varken mikrodalgaya gerek varmı diye düşünmeye başladım. Izgaralı olanlardan alsam onlarda dev gibi birşey.

Mikrodalga fırında asla yemek pişiremezsiniz.Ama donmuş hazır yemekleri yapmak, buz çözmek, yemekleri ısıtmak açısından iyidirler. Kararınızı bu kriterlere göre yapabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: @CAN@

quote:

Arkadaşlar ev işlerinden anlamıyorum bir süredir yalnız yaşıyorum ve bundan sonra böyle devam edecek gibi...

Mikrodalga fırında asla yemek pişiremezsiniz.Ama donmuş hazır yemekleri yapmak, buz çözmek, yemekleri ısıtmak açısından iyidirler. Kararınızı bu kriterlere göre yapabilirsiniz.

Yemek pişirmeti ocakta yaparız. Esasinda buz çözmek ve fırın olarak ısıtıcı olarak kullanılıyor. Peki ısıtıcı fırın olarak zaten pervaneli buyuk fırını kullansam...Buz çözmek içinde bu büyük fırını kullansam oluyormu. Mesela buzluktan aldım pizzayi. Bunu mikrodalga yerine bu büyük fırına atsam aynı işi görüyor mu?

Mikrodalga fırınlar büyük fırını olmayanların yerden tasarruf gibi çeşitli nedenler ile tercih ettikleri fırınlar mı acaba?

• quote:

quote:

quote:

Yemek pişirmeti ocakta yaparız. Esasinda buz çözmek ve fırın olarak ısıtıcı olarak kullanılıyor. Peki ısıtıcı fırın olarak zaten pervaneli buyuk fırını kullansam...Buz çözmek içinde bu büyük fırını kullansam oluyormu. Mesela buzluktan aldım pizzayi. Bunu mikrodalga yerine bu büyük fırına atsam aynı işi görüyor mu?

Mikrodalga fırınlar büyük fırını olmayanların yerden tasarruf gibi çeşitli nedenler ile tercih ettikleri fırınlar mı acaba?

Evet büyük fanlı fırınlar da buz çözebilir. Mikrodalga fırınlar yer tasarrufundan ziyade donmuş yiyecekleri yada ısıtmak istediğiniz yiyecekleri çok hızlı hazırladığından zaman tasarrufu sağlar diyebiliriz. Yer tasarrufu için mini fırınlar daha mantıklı olur.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Evet büyük fanlı fırınlar da buz çözebilir. Mikrodalga fırınlar yer tasarrufundan ziyade donmuş yiyecekleri yada ısıtmak istediğiniz yiyecekleri çok hızlı hazırladığından zaman tasarrufu sağlar diyebiliriz. Yer tasarrufu için mini fırınlar daha mantıklı olur.

Alıntıları Göster
    tabakla koyup tabağı ısıtmadan yemeği ısıtan bir mucizedir mikrodalga
    ama inanılmaz bir kansorejen riski olduğunu ve sağlığa zararlı olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir bence.
    fakat ben de yeni evleneceğim ve mikrodalga almayı düşünüyorum açıkçası. çünkü buzluktaki etin kıymanın çözünmesini bekleme,büyük tencereden küçük tencereye yemek boşaltm, ayrıca kapta yemek ısıtma vs. dertlerden kurtarıyor.
    satın almaya karar verirseniz çok alt seviye olmamasına da önem vermenizi öneririm zira radyasyon salınımı ciddi bir olaydır
    kolay gelsin...

• nickimsonikimsi kullanıcısına yanıt
    kansorejen olduğunu ve sağlığa zararlı olduğunu neye dayanarak yazıyorsunuz? kaynak gösterir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

kansorejen olduğunu ve sağlığa zararlı olduğunu neye dayanarak yazıyorsunuz? kaynak gösterir misiniz?

mikrodalganın çalışma prensibi şudur: yiyeceklerin içindeki h bağlarının köprülerini yıkar. yani su bağlarını enerjisini yükselterek yiyeceğin ısınmasını sağlar. bu normal bir olay değil...normal bir ısınma değil. elektronların hareketiyle sağlanıyor. bu da bizim radyoaktivite dediğimiz olaya denk geliyor. sanırım bu yeterli
    hayır yeterli değil tabi ki...çalışma prensibini biliyorum. ama bu nasıl zararlı oluyor? bunu iddia etmeniz için bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma lazım. denekler üzerinde denenmesi lazım..mikrodalgada ısınan gıdalarla beslenerek kanser olan biri yok bildiğim kadarıyla. yiyecekelrde radyasyon kaldığını gösteren bir çalılma da yok... böyle bir bilimsel çalışma da yok.. sadece kapağı açık çalıştırmamak lazım....abd ve avrupada onlarca yıldır kullanılan bir fırındır...normal bişey değil diyerek böyle bir şey iddia edemezsiniz. şehir efsaneleri lütfen gerçekmiş gibi yazmayın...
    sizin mantığınızdan gidersek, geleneksel ısınma yöntemi de normal değil. ısıı enerjisi havanın iletimiyle gıdaya nüfuz ediyor, yüzeye yakın yerdeki moleküllerin kinetik enerjisi artıyor, onlar da ısınıyor..eh bu da normal değil...normallik de kime göre neye göre...
  • quote:

hayır yeterli değil tabi ki...çalışma prensibini biliyorum. ama bu nasıl zararlı oluyor? bunu iddia etmeniz için bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma lazım. denekler üzerinde denenmesi lazım..mikrodalgada ısınan gıdalarla beslenerek kanser olan biri yok bildiğim kadarıyla. yiyecekelrde radyasyon kaldığını gösteren bir çalılma da yok... böyle bir bilimsel çalışma da yok.. sadece kapağı açık çalıştırmamak lazım....abd ve avrupada onlarca yıldır kullanılan bir fırındır...normal bişey değil diyerek böyle bir şey iddia edemezsiniz. şehir efsaneleri lütfen gerçekmiş gibi yazmayın...
    sizin mantığınızdan gidersek, geleneksel ısınma yöntemi de normal değil. ısıı enerjisi havanın iletimiyle gıdaya nüfuz ediyor, yüzeye yakın yerdeki moleküllerin kinetik enerjisi artıyor, onlar da ısınıyor..eh bu da normal değil...normallik de kime göre neye göre...

almamak için bahane arıyorsanız kimyaya sığınmayın. direkt almayın. ben artılarını eksilerini en başta yazdım. zaten kendim de kullanmayı düşünüyorum çünkü benmde kendimce sebeplerim var.
    bunun yanında radyoaktif enerji tıpkı evrim gibidir. reddetmek kolaydır. çünkü sonuçları hemen ortaya çıkmaz. onlarca yıl alabilir ve siz hangi doktorun şu-bu yüzünden kanser olmuşsunuz dediğini duydunuz? bunu kim bilebilir? kim iddaa edebilir? kim ANLAYABİLİR?bunun sebebi pek tabi ki cep telefonlarımız,mikrodalgalarımız,tvlerimiz her şeyimiz olabilir...anlaşılana kadar insanoğluna düşen kendini korumaktır. ben bir bilim adamıyım. bilim adamı olduğum devletimizin kabul ettiği bir üniversite tarafından da onaylıdır. yani çok afedersiniz bu yazdıklarım uydurma değildir. tecrübe ve bilginin sonuçları. ben bilimle mücadele etmem onu benimserim.

sizi ikna etmeye çalışmayacağım, yaşam sizin
    kolay gelsin

ben zaten kullanıyorum mikrodalga fırın. ancak sizin gibi zararlıdır, radyasyon yayıyor gibi havada kalan söylemlere de inanmam. ayrıca hidrojen bağlarıydı vs diyerek siz zaten sığınmışsınız bilimsel olmayan şeylere...üniversitede çalışıyor olabilirsiniz, bilim adamı olabilirsiniz. ama somut kanıtlar, veriler olmadan o zaralı, bu yararlı diye ortalıkta dolanmak bana hiç de bilimsel gelmiyor. hele ki bunlar, bilim adamı olduğunu iddia eden birinden geliyorsa. yazdıklarınızın uydurma olmadığı ispatlanmadığı müddetçe uydurmadır.

50lerden beri kullanılıyor mikrodalga. yani 60 yıldan fazla. yani sizin tabirinizle onlarca yıldır...sonuçlarının ortay acıkması için oldukça uzun-yeterli bir süre. bu kadar sürede radyasyonun gıdalarda kaldığı, kanser yaptığı ortaya çıkardı, değil mi?
  • quote:

ben zaten kullanıyorum mikrodalga fırın. ancak sizin gibi zararlıdır, radyasyon yayıyor gibi havada kalan söylemlere de inanmam. ayrıca hidrojen bağlarıydı vs diyerek siz zaten sığınmışsınız bilimsel olmayan şeylere...üniversitede çalışıyor olabilirsiniz, bilim adamı olabilirsiniz. ama somut kanıtlar, veriler olmadan o zaralı, bu yararlı diye ortalıkta dolanmak bana hiç de bilimsel gelmiyor. hele ki bunlar, bilim adamı olduğunu iddia eden birinden geliyorsa. yazdıklarınızın uydurma olmadığı ispatlanmadığı müddetçe uydurmadır.

50lerden beri kullanılıyor mikrodalga. yani 60 yıldan fazla. yani sizin tabirinizle onlarca yıldır...sonuçlarının ortay acıkması için oldukça uzun-yeterli bir süre. bu kadar sürede radyasyonun gıdalarda kaldığı, kanser yaptığı ortaya çıkardı, değil mi?

" ayrıca hidrojen bağlarıydı vs diyerek siz zaten sığınmışsınız bilimsel olmayan şeylere....""
    İnanılmaz bir cümle, artık diyecek bir sey bulamıyorum size.
    ilginç...
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Hidrojen_ba%C4%9F%C4%B1

tabi neyi anlamak isterseniz onu anlarsınız...ben hidrojen bağlarının olmadığını değil, sizin mikrodalga fırınların radyasyon yayıyor kanser yapıyor gibi bilimsel olmayan söyleminizi kastettim...siz bana kimyaya sığınmayın yazmışsınız...sizin benden önce yazdığınız hidrojen bağlarıyla başlayan cümleniz neye sığınmak o zaman :)

size çok basit bir soru sordum.

mikrodalga fırınların kanser yaptığını yazmışsınız. bunun bilimsel bi tarafı var mı yok mu?

siz bana bilim adamı olduğunuzu yazmışsınız..ben bunları uydurmuyorum yazmışsınız :) hani bilimsel kanıt?

ayrıca,
    bilim adamı olduğunu iddia eden birinin, kullanıcıların ortak yazınlarıyla oluşan bir siteyi referans göstermesi ise trajikomik....

lütfen bişey paylaşırken hurafeleri, bilimsel olmayan, internette dolanan o kanser yapıyor, bu radaysyon yayıyor gibi şeyleri yazmayın. bbir bilim adamının bunu daha iyi biliyor olması lazım.
  • Arkadaşlar radyasyon ve kanser riski gibi ve hatta bilimsel araştırmalar yapıldığını onaylandığını biryerde bende okumuştum. Ancak belki net değildir belkide az zararı vardır çok değil bilemiyoruz tabi.

Burada bunu net olarak anlama şansı yok. Hayatta her zararlı şeyden biraz alıp 40 50 yaşında vs. Kanser gibi bir hastalık teşhisi kondugunda su yiyecekten olmuş bu cihazdan olmuş gibi bir tani konulamaz ki. Bu cihaz için risk var deniyor mesela teflon tavayı düzgün kullanmaz isen onda da risk var veya Kızartma yağını haddinden fazla kullanırsan... Uzmanlar veya doktorlar şu cihazda hu yiyecekte risk var derken bu kanser yapar demiyor biraz olsun ondan o riski alırsın demek isriyor. Ileride bunun sonucu ortaya çıkabilir. Sadece kanser değil kalp ve sağlığa zararlı herseyde bu geçerlidir.

Dolayısı ile benim midem bulandı bu işten. Fırın var zaten evde dün akşam pizzami onda isıttım aynı sey zaten.

Mesela bu aralar şunu araştırma aşamasındayim. Buzluktan aldığın şeyi çözülmesi için dışarıya aldığın zaman veya bir ısı kaynağı ile çözmeye calistiginda bakteri oluşumu ile birlikte yiyeceğin besin değeri de duşüyormuş.

Yorumlar için teşekkür ettim arkadaşlar.

• quote:

Arkadaşlar radyasyon ve kanser riski gibi ve hatta bilimsel araştırmalar yapıldığını onaylandığını biryerde bende okumuştum. Ancak belki net değildir belkide az zararı vardır çok değil bilemiyoruz tabi.

Burada bunu net olarak anlama şansı yok. Hayatta her zararlı şeyden biraz alıp 40 50 yaşında vs. Kanser gibi bir hastalık teşhisi kondugunda su yiyecekten olmuş bu cihazdan olmuş gibi bir tani konulamaz ki. Bu cihaz için risk var deniyor mesela teflon tavayı düzgün kullanmaz isen onda da risk var veya Kızartma yağını haddinden fazla kullanırsan... Uzmanlar veya doktorlar şu cihazda hu yiyecekte risk var derken bu kanser yapar demiyor biraz olsun ondan o riski alırsın demek isriyor. Ileride bunun sonucu ortaya çıkabilir. Sadece kanser değil kalp ve sağlığa zararlı herseyde bu geçerlidir.

Dolayısı ile benim midem bulandı bu işten. Fırın var zaten evde dün akşam pizzami onda isıttım aynı sey zaten.

Mesela bu aralar şunu araştırma aşamasındayim. Buzluktan aldığın şeyi çözülmesi için dışarıya aldığın zaman veya bir ısı kaynağı ile çözmeye calistiginda bakteri oluşumu ile birlikte yiyeceğin besin değeri de duşüyormuş.

Yorumlar için teşekkür ettim arkadaşlar.
    bu fırınların kanser yaptığını gösteren hçbir bilimsel çalışma yoktur. onaylanmışı falan da yoktur dolayısıyla. söylenenler, yazılanlar, sadece söylentidir...bakın 60 yılı aşkın bir süredir kullanılıyor. bu konu üzerinde yapılmış çalışmalar mevcut. ama hiçbiri, bu fırınların kanser yaptığını ispatlayamadı. yapılması gereken tek şey, kapağı açıkken kullanmamak ki günümüzde kapağı açık da çalışabilen bir md fırın yok. şöyle bir durum olabilr elbet: kapakta sorun olur, yalıtımında sorun olur ve md fırın çalışırken de siz yakının da oluşanız vücuda zararı olabilir.

bir söylentiden çıkarak teknolojinin nimetlerinden yararlanmamayı mantıklı bulmuyorum. md fırınlar günümüzün hızlı hayatında büyük kolaylıktır. donmuş bir gıdanıın dakiklar içinde ısıtılarak yemeye hazır hale gelmesi büyük nimettir

• Dondurulmuş gıdayı bizim fırına atsak kısık ısıda pervaneli fırın,çözülmezmi ? Ayrıca teknoloji faydalı olduğu kadar zararlı yanları çoktur. Bunları görmezden gelmemek lazım. Adamlar direk olarak kanser yapıyor demiyor oyle birsey yok. Kanser Riski diyorlar. Uzun yıllar sonra çıkar ancak ortaya bu risk varsa.abu teknoloji işimize yarıyor diye riskleri bir kenara bırakmamak lazım. Sağlık riski ve teknolojinin bu nimetini iyi tartıp her birey kendi kararını verir. Mesela cep telefonları wireless. Sağlığa kesin zararı var bunların ama günümüzde bize getirdiği yarar olası zararlarının üzerinde tutuluyor.

Olmazsa olmaz ise bu risk göze alınabilir. Ama gördüğüm kadarıyla bizim bu fırın yani şu Ocaklı olanlardan , bunun fırını pervaneli. Ben dondurulmuş gıdaları bunda da cozebilirim o zaman bana mikrodalgaya gerek yok demekki. Ayrica mikrodalga veya oda sıcaklığına çözülmesi için çıkarılan dondurulmuş gıdalar da bakteri oluşumu oluyormuş. Bunuda arastiracagim. Yorumlar için tesekkur ediyorum.

• quote:

Dondurulmuş gıdayı bizim fırına atsak kısık ısıda pervaneli fırın,çözülmezmi ? Ayrıca teknoloji faydalı olduğu kadar zararlı yanları çoktur. Bunları görmezden gelmemek lazım. Adamlar direk olarak kanser yapıyor demiyor oyle birsey yok. Kanser Riski diyorlar. Uzun yıllar sonra çıkar ancak ortaya bu risk varsa.abu teknoloji işimize yarıyor diye riskleri bir kenara bırakmamak lazım. Sağlık riski ve teknolojinin bu nimetini iyi tartıp her birey kendi kararını verir. Mesela cep telefonları wireless. Sağlığa kesin zararı var bunların ama günümüzde bize getirdiği yarar olası zararlarının üzerinde tutuluyor.

Olmazsa olmaz ise bu risk göze alınabilir. Ama gördüğüm kadarıyla bizim bu fırın yani şu Ocaklı olanlardan , bunun fırını pervaneli. Ben dondurulmuş gıdaları bunda da cozebilirim o zaman bana mikrodalgaya gerek yok demekki. Ayrica mikrodalga veya oda sıcaklığına çözülmesi için çıkarılan dondurulmuş gıdalar da bakteri oluşumu oluyormuş. Bunuda arastiracagim. Yorumlar için tesekkur ediyorum.
    herkesin beklentisi, ihtiyacı farklıdır. siz dondurulmuş gıdayı turbo fırında çözerim diyorsanız, orda çözün. kaldı ki ben md fırını sadece buz çözmek için değil, donmuş birşeyi direk buzunu çözüp, ısıtıp sonra da yemek için kullanıyorum...siz bunu normal fırında kaç dakikada/saatte yapabilirsiniz bilmiyorum. ama benim bunu yapmam 5 dakikamı almıyor. vakit çok önemli benim için...dolayısıyla istanbulda yaşayan biri olarak md fırın benim vazgeçilmezim.

burada direk radyasyon yayıyor ve kanser yapıyor gibi kesin bir hüküm yazılınca, ben de bunun ispatlanmasını ve bu çalışmanın kanıtını istedim...ama yok...elbette riski olabilir, 50 yılda çıkmamış olan risk belki 50 yıl sonra ortaya çıkabilir. benim buna itirazım yok. ama kesin olarak bu kanser yapıyor derseniz, olmaz...

• quote:

Dondurulmuş gıdayı bizim fırına atsak kısık ısıda pervaneli fırın,çözülmezmi ? Ayrıca teknoloji faydalı olduğu kadar zararlı yanları çoktur. Bunları görmezden gelmemek lazım. Adamlar direk olarak kanser yapıyor demiyor oyle birsey yok. Kanser Riski diyorlar. Uzun yıllar sonra çıkar ancak ortaya bu risk varsa.abu teknoloji işimize yarıyor diye riskleri bir kenara bırakmamak lazım. Sağlık riski ve teknolojinin bu nimetini iyi tartıp her birey kendi kararını verir. Mesela cep telefonları wireless. Sağlığa kesin zararı var bunların ama günümüzde bize getirdiği yarar olası zararlarının üzerinde tutuluyor.

Turbo fırında dondurulmuş gıdayı çözmek zor. Parça et, bütün tavuk vs bu tarz yiyecekleri turbo fırında çözemezsiniz. Ancak kıymayı iyice ezip levha halinde buzdolabı poşetine koyuyorsanız onlar kolay çözülüyor.(Ben öyle yaparım)

Saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Turbo fırında dondurulmuş gıdayı çözmek zor. Parça et, bütün tavuk vs bu tarz yiyecekleri turbo fırında çözemezsiniz. Ancak kıymayı iyice ezip levha halinde buzdolabı poşetine koyuyorsanız onlar kolay çözülüyor.(Ben öyle yaparım)

Saygılar...

Yanlız yeni model fırınlarda buz çözme programı ile bu iş oldukça kolay. Kendim kullandığım için biliyorum.

• quote:

quote:

quote:

Saygılar...

Yanlız yeni model fırınlarda buz çözme programı ile bu iş oldukça kolay. Kendim kullandığım için biliyorum.

Hocam buz çözme programı dediğiniz fırını 40-50 derece sıcaklıkta çalıştıran program değil mi? Ben o kullanımdan verim alamadım aynen yukarda yazdığım gibi sonuç alıyorum. Tabi bahsettiklerim büyük parçalarda yiyecekler ufaklarda sorun çıkmayacaktır.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 21 Temmuz 2013; 23:23:52 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Saygılar...

Hocam buz çözme programı dediğiniz fırını 40-50 derece sıcaklıkta çalıştıran program değil mi? Ben o kullanımdan verim alamadım aynen yukarda yazdığım gibi sonuç alıyorum. Tabi bahsettiklerim büyük parçalarda yiyecekler ufaklarda sorun çıkmayacaktır.

Saygılar...

En azından benim kullandığım ürün de problem yaşamıyorum. Herkes memnun kalmayabilir. Tabiiki de mikrodalga fırın kadar hızlı yapamıyor bu işlemi ama işe yarıyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.