Şimdi Ara

2014 YGS-LYS / BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
644
Cevap
71
Favori
23.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    1-A 2-E 3-C doğruysa anlatıyim değilse kafan karışmasın yazdıklarımdan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkpassenger(PSN)

1-A 2-E 3-C doğruysa anlatıyim değilse kafan karışmasın yazdıklarımdan

Cevaplar doğru hocam Zahmet olmazsa anlatır mısın?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: japoonmrt

Kusura bakma zırt pırt senş etiketliyorum dostum ama malum son günler yardımcı olursan sevinirim.
     2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] 2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] 2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

1. soru

cevap A çünkü gliserol+3 yağ asidi=1 nötral yağ + 3 su burdaki ester bağlar gliserol ve yağ asitleri arasındadır bu yüzden 3 ester bağ vardır
    B doğru çünkü monomerden polimer oluşturan ve ürün olarak su veren her tepkime dehidrasyon tepkimesidir.
    C doğru çünkü L molekülü hidrolize uğramış proteindir ve sonucunda amino asitler çıkmıştır 2 amino asitin arasında 1 peptit bağ vardır
    D doğru çünkü üstte belirtiğim gibi L hidrolize uğramıştır.Polimerden monomer oluşturan ve girenlerde su bulunduran tepkimeler hidroliz tepkimesidir.
    E doğru çünkü galaktoz+glikoz=laktoz + su dur.

2. soru

cevap E

A B ve C olayları mayoz1 de görülür bu yüzden bu 3 şık yanlış.
    D yanlış çünkü mitozdan hücre kaç n ise onun aynısı oluşur yani mitozda 2n ya da 3n de hüçreler oluşabilir.
    cevap E çünkü mayoz 2 ve mitozdaki olaylar hemen hemen aynıdır ve iki olayda da kardeş kormatitler ayrılır.Elinde konu anlatım varsa mayoz 2 bölümüne incelemeni tavsiye ederim.

3.soru

cevap C çünkü

telofazda kardeş kromatitler ya da kromozomlar ayrılmıştır bu yüzden bu evrede gözlenemez üstte dediğim gibi elinde konu anlatım varsa görseller ile daha iyi anlarsın biraz göz gezdirmeni tavsiye ederim.

• Darkpassenger(PSN) kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim, bölünmeleri unutuyorum sürekli tekrar çalışacağım ama nasıl nereden çalışayım sence ?
  • Taze sorular getirdim arkadaşlar, zaman denemesinden ..

2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] 2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

• quote:

Kusura bakma zırt pırt senş etiketliyorum dostum ama malum son günler yardımcı olursan sevinirim.
     2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] 2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] 2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

1- A şıkkında K molekülünün yapısında 1 tane ester bağı vardır demiş bu yanlış. K molekülü nötr yağdır ve her bir yağ asidi, gliserola ester bağıyla bağlanır. Dolaıyısıyla molekülde 1 ester bağı değil 3 ester bağı vardır.

2- A şıkkında sinapsis olayı demiş. Sinapsis olayı profaz 1de gerçekleşir. Dolayısıyla her ikisinde de olan bir hadise değildir.
    B şıkkında homolog kromozomların ekvator düzlemine dizilmesi demiş bu olay da mayoz 1de
    C şıkında krossing over demiş bu da sadece mayoz 1 de olur.
    D şıkkında haploit yavru oluşumu demiş, mitozda oluşan yavrular diploittir dolayısıyla bu da ortak değildir.
    E şıkkında ise kardeş kromatit ayrılması demiş. Mitozun anafaz evresinde kardeş kromatitler ayrılır, mayoz 1un anafaz evresinde homolog kromozomlar, mayoz2nin anafaz evresinde ise kardeş kromatitler ayrılır. Bize mayoz 2 ve mitoz demiş dolayısıyla kardeş kromatit ayrılması her ikisinde ortaktır.

Edit: Zaten çözülmüş sorular ben sadece yukardan alıntıya tıklayıp cevap vermiştim çözüldüğünü görmemişim
    3- Öncelikle şıklarda metafaz 1-2 diye belirtme olmadığından dolayı soruyu mitoza göre çözmeliyiz.
    DNA interfazın S evresinde kendini eşler ve daha sonra iki kardeş kromatit halinde bulunur.
    Profazda iki kardeş kromatit , interfazın S evresinden sonra iki kardeş kromatit , metafazda iki kardeş kromatit , anafazda da iki kardeş kromatit şeklinde görebiliriz.
    Ama telofaz sırasında yeni çekirdekler oluşmaya başlamaktadır. Dolayısıyla kardeş kromatitlerin biri bir hücreye ötekisi diğer hücreye geçer. Dolayısıyla iki kardeş kromatit şeklinde göremeyiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SayisalMan -- 7 Mart 2014; 21:01:26 >

• quote:

Taze sorular getirdim arkadaşlar, zaman denemesinden ..

2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] 2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

ilk soruyu şöyle düşündüm: y de çekirdek olduğunu göstermemiş yani prokaryot bir canlı. prokaryotlarda zarlı organel bulunamaz, koful zarlı olduğu için kesinlikle yanlış derdim.

• SayisalMan kullanıcısına yanıt
    Şu kardeş ve homolog kromozomları sürekli karıştırıyorum, bu arada saol kardeş bu sene az soru çözmedin bana ..
  • Novarolife kullanıcısına yanıt
    Gayet güzel düşünmüşsün hocam teşekkür ederim.
  • quote:

Şu kardeş ve homolog kromozomları sürekli karıştırıyorum, bu arada saol kardeş bu sene az soru çözmedin bana ..

Homolog kromozomlar biri anneden biri babadan gelen kromozomlar. Bu kromozomların karşılıklı bölgelerinde aynı karakterlerle ilgili genler bulunabilir fakat anneden gelen kromozomda mavi göz geni varken babadan gelende kahverengi göz geni olabilir.

Fakat kardeş kromatitler ise herhangi bir kromatitin kendini eşlemesi. Bu kromatitler adı üstünde kardeş olduğundan birbirinin tıpatıp aynısıdır. Örneğin kardeş kromatitin karşılıklı bölgelerinden birinde mavi göz geni varsa diğerinde de mavi göz geni vardır.

Mitoz esnasında anafaz sırasında ayrılanlar kardeş kromatitler olduğundan yavru hücrelerin özellikleri birbirinin aynısıdır. Çünkü yavruya aktarılan genetik maddedekii bilgi zaten aynı.

Fakat mayozda öncelikle homolog kromozomlar ayrılır. Yani anneden gelen mavi göz geni bir hücreye, babadan gelen kahverengi göz geni diğer hücreye geçer.

Eline sağlık bu kadar sade ve güzel anlatılabilirdi ..
  • quote:

Eline sağlık bu kadar sade ve güzel anlatılabilirdi ..

Rica ederim.

Diğer soruda da sanırım yoğunluk farkına bakıyoruz.

Hücrelerin içi %30 yoğunlukmuş. Öyleyse ilk kaptaki yoğunluk farkı %25, ikinci kaptaki %20 ve üçüncü kaptaki%10 olur.

Kontraktil koful yoğunluk farkının fazla olduğu kapta daha uzun süreli çalışacak yoğunluğu dengelemek için.

Dolayısıyla ATP harcaması da daha fazla olacak

Buna göre 1>2>3
    Bu da tamam saolasın hocam, ben yine rahatsız ederim seni
  • quote:

Bu da tamam saolasın hocam, ben yine rahatsız ederim seni

Tamam iyi akşamlar
  • japoonmrt kullanıcısına yanıt
    Bence önce herhangi bir konu anlatım kitabından konuyu şöyle bir oku sonra palmenin biyoloji A ve B kitabı var almanı tavsiye ederim içinde genellikle her konudan 10 test oluyor.Sorular kaliteli ben beğeniyorum ayrıca testlerin yanında da konularla ilgili kısa özetler notlar var bence onlarda çok faydalı bunların dışında konuları unutmamak için 2 haftada bir her konudan test çözmen bence yeterlidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkpassenger(PSN)

Bence önce herhangi bir konu anlatım kitabından konuyu şöyle bir oku sonra palmenin biyoloji A ve B kitabı var almanı tavsiye ederim içinde genellikle her konudan 10 test oluyor.Sorular kaliteli ben beğeniyorum ayrıca testlerin yanında da konularla ilgili kısa özetler notlar var bence onlarda çok faydalı bunların dışında konuları unutmamak için 2 haftada bir her konudan test çözmen bence yeterlidir.

yarın önce konu özetliden çalışıp palmeyi çözeyim ben o zaman. Teşekkür ederim hocam.

• japoonmrt kullanıcısına yanıt
    Rica Ederim
  • quote:

Dostum sorulara bakabilecek misin ?

Görünmüyor
  • Dostum sorulara bakabilecek misin ?

• Fotosentezin mantığını anlamadim yardımcı olur musunuz

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.