- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Klasik Eserler mi Popüler Kitaplar mı?
30 Cevap730 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1175 Mesaj
15 Temmuz 2013; 5:57:47 

Merhaba arkadaşlar

Merak ettiğim bir soru var. Sizce dünya klasiklerini okumak yoksa yeni çıkan popüler kitapları okumak mı daha faydalı olur.Elbette her insan istediğini okuyabilir ama size ya klasik ya da popüler birini seç deseler hangisini seçerdiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

470 Mesaj
15 Temmuz 2013; 7:26:04 

günümüzde herkes yazar nerdeyse, saçma sapan kitaplarla kirlendi edebiyat. ama eskilerde yazarlar mumla aranırdı, onların ki çok daha değerli...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1955 Mesaj
15 Temmuz 2013; 8:12:17 

Birazdan başlar bu konuda kavga.

"357.Dönem (Kasım 2014) Kısa Dönem - Yedek Subay Adayları"
357. Dönem Liste Kayıt - 357. Dönem Liste Görüntüle
_

54 Mesaj
15 Temmuz 2013; 9:12:00 

Klasik derdim ama ne olursa olsun unutulmamalı ki geleceğin klasikleri de şimdi ki kitaplardan çıkacak.

Bu mesajda bahsedilenler: Thomas Edison

Hayallerinin peşinden gidip ne olacağını bilmeyen bir hikayeye atılmak mı? yoksa sonunu bildiğin bir oyunu oynamak mı ?

124 Mesaj
15 Temmuz 2013; 9:21:22 

Birini seçme mecburiyetim olsa, ben klasik derdim.

175 Mesaj
15 Temmuz 2013; 9:34:36 

Her ikiside okunmalı

761 Mesaj
15 Temmuz 2013; 10:46:29 

Her ikiside :) ama bu konuya o pucca yok serkan inci ve ev hanımları şu yemek kitapları gibi edebi değeri olmayan kitaplar dahil değildir.

“Yolun düşerse kıyıya bir gün ve maviliklerini enginin seyre dalarsan, dalgalara göğüs germiş olanları hatırla! selamla, yüreğin sevgi dolu çünkü onlar fırtınayla çarpıştılar eşit olmayan savaşta.. ve dipsizliğinde enginin yitip gitmeden sana limanı gösterdiler uzakta...”
Pierre-Jean de Béranger
Spider-Man VS The Amazing Spider-Man (ANKET)
Hangi seriyi daha çok beğendiysen ona oy ver :)

2248 Mesaj
15 Temmuz 2013; 10:48:45 

Bütün kitap türlerinin kendisine göre yararları vardır.Yani gereksiz kitap yoktur...

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

618 Mesaj
15 Temmuz 2013; 11:36:02 

Popüler derken pucca,pink freud,angutyustan bahsediyorsan, kesinlikle klasik.Ama dan brown, tess gerritsen, grange gibilerinden bahsediyorsan bu kişiden kişiye değişir.Ben genelde klasik okurum sürükleyici olmasa da kitap bittikten sonra bile kitaptaki sözler kafamda dolaşır durur.Ama olasılıksızı okuduktan 3-4 gün sonra kitapla ilgili bir şey kalmamıştı aklımda.

1128 Mesaj
15 Temmuz 2013; 11:46:29 

Okuyacak kişinin ne istediği nasıl okuduğu ilgi alanları burada faydanın tanımını değiştirebilir Onun için net bir şey söylemek zordur Ama klasikler ile popüler kitaplar arasında bir ayrım yapmak gerekirse bana göre her iyi okuyucu klasikleri öne çıkaracaktır Tabi burada klasikleri soktuğumuz kalıpta önemli Bu kalıbı yayın evlerinin çizdiği çizgilerde tutmamak gerektiğini düşünüyorum Bana göre çağının özelliklerini yansıtmış insana ait sorunlara değinebilmiş yazıldığı dönemin ötesinde de okuyucu bulabilmiş her kitap klasiktir Şu da unutulmamalıdır Yarının klasikleri bugünün popüler eserlerinden çıkacaktır
Sonuç olarak kişi kendisine en faydalı kitabı kendi seçecektir/bilecektir

"I'm gonna kick your ass"

547 Mesaj
15 Temmuz 2013; 11:58:52 

Ortaya karışık bence.Hatta 1 e 1 olabilir.
1 klasik 1 popüler.Hem günceli yakalarsınız hem okunması gerekenleri okumuş olursunuz.

Okuyorum o halde varım !

7891 Mesaj
15 Temmuz 2013; 11:59:10 

Fayda konusu çok ayrı bir konu.Öncelikle nasıl bir fayda bekliyorsunuz kitaptan? Beklediğiniz kendime bir şeyler katayım genel kültürüm artsın ise tarih kitapları,mitoloji kitapları bilgi edinmek için okunabilir.Beklediğiniz bana ders versin sosyal mesaj versin ise orada bir durun.Çünkü klasik bir kitapta çıkaramayacağınız dersi bir fantastik kitaptan çıkarabilirsiniz örneğin.Tam tersi de geçerlidir.Yani ansiklopedik bilgiye dayalı kitapları es geçersek popüler kitaplar faydalıdır ya da klasikler faydalıdır diyemeyiz insandan insana farklılık gösterir ders çıkarma olayı.Klasikleri boş boş okuyunca bir insan daha mı geliştirmiş olur kendini misal? O dersi çıkaramadıktan sonra kitap klasik olmuş ne önemi var.Burada iş okuyucuya düşer türe değil yoksa Metro 2033 okuyun mesajın dersin feriştahı vardır o kitapta.Ama çoğu ben klasik okurum diğerleri kitap değildir diyen ön yargılı insanlar kitaptan bile saymaz o eseri.İş insanda biter kitapta değil türe takılı kalıp ne kimseyi övün ne de kimseyi yerin.Burada çok yapılıyor çünkü bu.
Ekleme yapayım kişisel tercihimizi sormuşsun.Ben klasiklere de diğer türlere de yabancı değilim.Uzun zamandır tercih etmesem bir dönem klasiklere sarmış sonra okumayı komple bırakmıştım.2012'de tekrar okumaya başlayınca tercihimi polisiye/fantastik kitaplardan yana kullandım.Bunun sebebi artık kitaplarda gündelik hayattan şeyler görmenin beni bunaltması.Zaten bunara yabancı değiliz içinde yaşıyoruz sıkıntılarımız problemlerimiz mevcut.Bunları bir de kitaplarda okumaktansa sık/hiç karşılaşmadığımız şeyleri okumayı yeğliyorum.Gündelik hayatta bulamadığım heyecanı kitaplardan çıkarıyorum polisiye/fantastik türleriyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sentez* -- 15 Temmuz 2013; 12:12:51 >

3513 Mesaj
15 Temmuz 2013; 13:13:27 

Kitap bölümünün en meşhur polemiğidir. Siz kişisel tercihleri sormuşsunuz. Bende durum klasik %30, popüler %70. Burada klasik ve popülerin de kırmızı çizgilerini belirlemek lazım. Klasik eserlerden bazıları miadının sonuna yaklaştı kanımca. Zira bilgi çağında çoğu şey hızla değişirken yüzyıl öncesindeki değerlere göndergede bulunan eserler zamanla anlamsızlaşabiliyor. Savaş ve Barış, Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler gibi eserler güçlü dinamikleriyle her okura hitap edebilirken o dönemde yazılmış tüm eserleri veyahut klasik eser yazan bir yazarın tüm kitaplarının da klasikleşmesi edebi bir kandırmacadır. Dostoyevski Suç ve Ceza, Yer Altından Notlar klasikken aynı sırf Dostoyevski yazdı diye Beyaz Geceler gibi melankoliden başka bir şey sunamayan kitabın klasikler listesinde yer alması bence yanlıştır. Petersburg ile ilgili sunular coğrafi alt metinden daha zengin alt metinlerin olduğu popüler eserler de mevcuttur

Popüler kitaplarda ise daha önce de söyledim: Yeşil Yol, Kar Kurdu, Siyah Kan, Cerrah, Yüzüklerin Efendisi gibi eserler müstakbel klasiklerdir. Klasik eserlerin yeniden tasniflenmesi, güncelleştirilmesi ve Mesnevi gibi Şark ürünlerinin de bu sınıfa alınması gerekmektedir. 100-150 yıldır klasik eser sunabilen bir yazar çıkmadı demek edebiyatı küçümsemek olur. Sentez'in de dediği gibi iş insanda bitmektedir. Kitabı ne kadar tüketebiliyorsak o kadar iyidir. Yoksa estetik kaygıdan uzak ve satır aralarının anlaşılamadığı bir okuma ediminde eserin pek kıymeti olmayacaktır. Mesleğimle ilgili akademik kitaplar okuduğum için gerek dinlenmek gerekse farklı maceraları tasavvur edip coğrafi serüvenlere atlamak için genellikle polisiye-macera-gerilim tematiğinde ilerliyorum.

II. Mehmed
Fâtih Sultân Mehmed Hân - Gazi

"Düşmandan yüz çevirmek korkaklıktır. Benim ikbalim yücedir. Talihsizlik ise düşmanın nasibidir."

1241 Mesaj
15 Temmuz 2013; 14:34:38 

Klasikleri okumayi tercih ediyorum cunku bana gore su andaki yazarlarin buyuk kismi bos.ancak dan brown in robert longdan serisini de bitirdim buyuk zevkle umuyorum yeni kitabi cikar

4120 Mesaj
15 Temmuz 2013; 15:20:20 

İkisinden de okumak gerek.Bana göre her kitap az-çok fayda sağlar.

Sadece klasikler faydalı, popüler kitaplar yararsız dememek lazım.

Şu an okuduğum kitap popüler kültür diye tabir edilen kitaplardan biri olmasına rağmen Asperger Sendromu
hakkında birçok şey öğrendim.

Okumadığım bir sürü klasik var ama belli başlı olanların hepsini okuduğum için artık popüler kültür kitaplarına yöneldim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

3442 Mesaj
16 Temmuz 2013; 3:57:41 

kitapları klasik ve popüler diye ayırmak yersiz, ikisinden de okumak lazım yalnızca birini seçmek doğru olmaz bence.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

FORUMU BIRAKTIM.

2655 Mesaj
16 Temmuz 2013; 12:14:10 

@Michael Joseph Jackson aynen bende katılıyorum her ikisi de okunmalı

That's because we know what we want and we don't mind being alone.

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
2 gün 5 sa. 28 dk. kadarı kaldı.
16 Temmuz 2013; 13:30:42 

Benim açımdan popüler veya klasik olması farketmez önemli olan kendisidir kitabın bu sene ilk kitabını yazan bazı yazarlar senelik yazarlardan daha iyi yazabiliyor dediğim gibi önemli kıstas kitabın içi bence

640 Mesaj
16 Temmuz 2013; 13:36:11 

Ben kitap alırken klasikler çoğunlukta olur. Kafamı dağıtayım diye araya 1-2 sürükleyici kitap sıkıştırırım. Tercihim klasikten yana çünkü kitabı bitirdikten sonra günlerce etkisinden çıkamıyorsunuz. Üstteki arkadaşın dediği gibi Olasılıksız'ı okudum 1 hafta sonra kitabın sonunu, karakterlerin adını unuttum. Okurken çok zevkli tabii ki günümüzde çoğu kitap sürükleyici yapmaya çalışılıyor. Herhangi bir mesaj vermek istemiyor. Her kitap için böyle değil tabii ki ama çoğu edebi değeri olmayan kitaplar.

Klasik okuduktan sonra popüler kültür kitaplarından zevk alamıyorum açıkçası. Dostoyevski okuduktan sonra John Verdon okumak olmuyor. Benim tercihim Klasik Eserler.

Pain of losing, this is what lead you.

915 Mesaj
16 Temmuz 2013; 16:05:13 

Sadece romanlardan bahsettiğimizi umuyorum. Eğer romanların dışına çıkarsak konu bambaşka yerlere gidecektir.
En azından ben sadece romanlardan bahsederek konuşuyum; roman okuyucusu olarak kesinlikle her ikisi de okunmalı. Her ikisinin de tadı farklıdır ve bence her roman okuyucusu o tadı almalıdır.
Şu ana kadar okuduklarımdan yola çıkacak olursam da klasikleri daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Eski eserleri her zaman daha fazla benimsemişimdir. Günümüzde gitgide çoğu şeyin değeri bilinmez bir hale geliyor. Eskilerde sanki her şey daha bir değerli ve daha bir güzel geliyor. O yüzden insanı alıp o eski zamanlara götüren romanları daha bir çok seviyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChicharitoHernandez -- 16 Temmuz 2013; 16:11:26 >

*Pink Floyd Hayran Kitlesi*

281 Mesaj
16 Temmuz 2013; 16:09:55 

Tabiki klasikler

42 Mesaj
16 Temmuz 2013; 17:54:35 

Boyle bi ayrim yapmak dogru olur mu bilemedim lakin kitap okumaya yeni baslaniyorsa klasik eserlerden baslanmali. Populer kitaplari secerkende dikkatli davranmakta fayda var yukarida arkadasin dedigi gibi edebiyat kirliligi var ne yazik ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evelyn` -- 16 Temmuz 2013; 17:58:27 >

Bu mesajda bahsedilenler: @Thomas Edison

evelyn`

265 Mesaj
19 Temmuz 2013; 6:18:08 

21. yüzyılda edebiyat sona erdi. Yakın yıllarda çıkan ve okunmaya değer şeyler, sadece inceleme ve araştırma kitaplarıdır. Geleceğin klasikleri de bugünlerden çıkmayacak, çünkü gerçek klasikler hala varlıklarını sürdürüyor olacaklar. Bugün klasik olmaya aday bir şeylerin yazılması muhtemelen imkansızdır.

91 Mesaj
19 Temmuz 2013; 9:34:35 

Klasik eser ve popüler eser diye bir ayrım yapmak bence doğru değil. Çünkü hepsinin getirisi başka. Klasik eserlere ya da popüler olanlarına öncelik verilmeli demek yanlış. En güzeli karışık okumak. Bir klasik, bir popüler olmak üzere keyfinize göre okuyabilirsiniz. Tek alana yönelmek sıkılmanıza sebep olabilir.

338 Mesaj
19 Temmuz 2013; 12:18:09 

3 popüler 1 klasik alınmalı. okunmalı.

Sözüm Senet; Adım İmzamdır..

381 Mesaj
19 Temmuz 2013; 12:32:17 

Takip (konu nereye gidecek merak ediyorum)

2169 Mesaj
19 Temmuz 2013; 12:51:12 

Ortası bulunmalı

Gerek yok her sözü, laf ile beyana.. Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana...
Hz. Mevlana

66 Mesaj
19 Temmuz 2013; 18:07:35 

Doğruyu söylemek gerekirse okuduğum klasikler neredeyse yok gibi ama popüler kitapları çok okuyorum.Okumamı tavsiye ettiğiniz klasikler ve yayınevleri neler?açıkçası neyle başlarsam adam akıllı olur?

603 Mesaj
19 Temmuz 2013; 22:43:08 

quote:

Orijinalden alıntı: magnetotr

Doğruyu söylemek gerekirse okuduğum klasikler neredeyse yok gibi ama popüler kitapları çok okuyorum.Okumamı tavsiye ettiğiniz klasikler ve yayınevleri neler?açıkçası neyle başlarsam adam akıllı olur?

fareler ve insanlar olabilir ince bir kitap, sel yayınlarından olanı almıştım ben gayet iyiydi

265 Mesaj
20 Temmuz 2013; 3:35:13 

quote:

Orijinalden alıntı: magnetotr

Eser bulmakta sıkıntı çekmeyeceğin için yayınevi önereceğim. YKY, Türkiye İş Bankası Yayınları ve İletişim Yayınları önceliğin olsun derim. Özellikle TİB ve İletişim'in Rusça çevirileri çok çok iyidir. Başka yayınevlerinden aynı eseri bulup kıyaslarsan, diğer yayınevininkinin adeta baştan yazılmış bir eser gibi kötü çevirildiğini göreceksindir. Kendim de Rusça bildiğim için inceledim. Tabi Rusça değil, hemen hemen tüm çevirileri iyidir bu yayınların. Onun dışında Can Yayınlarını da tercih edebilirsin. Tüm bu saydığım yayınevlerinin fiyatları biraz tuzlu ancak okumuşken iyi bir çeviriyi oku derim. Ve ne okuyacaksan oku, orjinal metnini oku. Koskoca Robinson Crusoe'un ya da Don Kişot'un orjinal metinlerini bulmak bile çok zor, bulsan da pahalı. Birisi 700, ötekisi 900 küsur sayfa aslında.

66 Mesaj
20 Temmuz 2013; 13:00:10 

Tesekkur ederim ona gore davranacagim

Bu mesajda bahsedilenler: @Grandis Spiritus

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.428