Şimdi Ara

Nokia : Tek üretici hakimiyeti nedeniyle Android'i tercih etmedik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
200
Cevap
0
Favori
4.105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Nokia : Tek üretici hakimiyeti nedeniyle Android'i tercih etmedik

Nokia'nın önceki yıl Microsoft ile işbirliği yaparak Windows Phone işletim sistemini tercih etmesi oldukça tartışılmış ve firmanın yatırımcıları da dahil pek çok otorite Android'in tercih dışı kalması nedeniyle eleştiri okları yöneltmişti. 

Nokia sık sık Windows Phone'u gelecek vaad etmesi nedeniyle seçtiğini dile getirse de nihayet neden Android'in tercih edilmediği bizzat tepe yöneticisi tarafından itiraf edildi. 

Bir röportajda ortaklık başlangıcı dönemlerine değinen Stephen Elop, Android işletim sisteminde tek bir donanım üreticisinin muhtemel hakimiyet riskinden dolayı rahatsız olduklarını ve Microsoft'a yöneldiklerini belirtti. Elop şu anda üçüncü büyük ekosistem olarak operatörler tarafından daha çok tercih edildiklerini ve gerekirse iOS veya Android ürünlerinin fiyatlarının kırılmasında koz olarak kullanıldıklarını kaydetti.

Elop üstü kapalı olarak gerekçeyi açıklasa da aslında o dönemde yükselişe geçen Samsung firmasını kastettiğine şüphe yok. Galaxy serisiyle Android ekosisteminin hakim unsuru haline gelen Samsung, görünüşe göre Nokia'yı oldukça korkutmuş. Samsung karşısında istediği pazar payını yakalayamayacağını anlayan Nokia, yaptığı tercihle birlikte şu anda Windows Phone ekosisteminin lokomotif üreticisi konumunda. 

• Madem oyle , neden her 2 platformu da kullanmadilar bunu merak ettim ? Tamam agirligini windows phone a ver ama bir amiral cihazinda android olsun.

Windows market sebebiyle lumiayi begenip tercih etmeyen kisileri de cekerdin bu hamleyle.

illa ki baska sebebler vardir ama son kullanici olarak bilemiyoruz.
  • G...den haber uyduruyorlar. Samsung, Nokia karşısında bir hiç.

• Yanlışlıkla en doğru kararı vermiş diyelim o zaman.
  • Android daha iyi bana göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PlayMakers

Madem oyle , neden her 2 platformu da kullanmadilar bunu merak ettim ? Tamam agirligini windows phone a ver ama bir amiral cihazinda android olsun.

Windows market sebebiyle lumiayi begenip tercih etmeyen kisileri de cekerdin bu hamleyle.

microsoft öyle birşeye izin vermezdi bence çünkü bu olay wp nin gelişmesine balta vururdu
  • Bir söz vardır batı virginia'da ya tarafını seç, yada geber !
    Bilmem anlatabildim mi ? Öyle iki ekosisteme birden ürün geliştirmeyle olmuyor malesef.

• Bu tarz haberlere pek yazmadığım ve nokia nın eski günlerine dönmesini istememe rağmen yinede..

Hadi l....n diyorum..Bizde yedik..
  • Nokia: "Android'li telefon üreticileri, ısınmak için pantolonuna işeyen Finli çocuklara benziyor" demişti zamanında.

Microsoft ile Nokia ilişkileri böyle devam ederse sid.k iyice soğuyacak ve donacaklar.

• Bence Nokia tek başına android ve ios la yarışır duruma gelicektir. Şuan kullanıcının istediği güçlü telefon. Blue güncellemesi ile istek karşılanacaktır. Market olayında hepimiz haklıyız lakin onunda gelişeceğini de göz önünde bulunduracak olursak Nokia yine eski günlerine döner. Hepimizde biliyoruz ki böyle bir şey olursa fiyatlar minimize olur :)

• of bu elop tam yeto ya, samsungla mı kapışamıcaklarmış? peh

• Şimdi de Windows Phone'un tek üretici hakimiyeti Nokia'da:)

• quote:

Orijinalden alıntı: Steve Paul Jobs

quote:

Orijinalden alıntı: PlayMakers

Madem oyle , neden her 2 platformu da kullanmadilar bunu merak ettim ? Tamam agirligini windows phone a ver ama bir amiral cihazinda android olsun.

microsoft öyle birşeye izin vermezdi bence çünkü bu olay wp nin gelişmesine balta vururdu

Ms kim yahu, Nokia nin sahibi de bizim mi haberimiz yok da izin vermiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu insanlar nasıl tepe yöneticisi oluyor anlamıyorum. Nokia eğer üst düzey Android telefonlar üretse ortada ne Samsung kalırdı(en azından en büyük rakibi olurdu) ne Sony ne HTC. Bunu ben bile görebiliyorum ama sözüm ona üst düzey yönetici! göremiyor.
  • Nokia büyük bir şirket.Böyle riske girmemeliydi.En azından Windows Phone gelişene kadar beklemeliydi.Bu bekleme aşamasında androide şans vermeliydi.Şimdi bir çok kullanıcı uygulama fakirliği nedeniyle tercih etmiyor Wp cihazları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.can.tas -- 14 Temmuz 2013; 0:33:43 >
  • Şu Wp telefon sayısı artsa platform şahlanacak. Sadece nokia yla gayet iyi ilerliyorlar. Ama MS un daha çok üreticiyle anlaşması lazım. Seçenek bol olsun yemin ediyorum android in yanından geçmem. Öyle nefret ettim.

Sözde güvenilir sertifikalarına verilmiş izinleri kaldırırsanız internete bile giremediğim bir işletim sistemi istemiyorum. Uygulama mağazasında "çıplak gösteren kamera" şeklinde binlerce çöp uygulama olan işletim sistemi istemiyorum.

• Bence Nokia doğru bir tercih yaptı ve geleceği gördü.

• Cümlenin net anlamı;

Muhtemel hakimiyet karşısında korkan, hakimiyet kuramayacağını anlayan Nokia kendine mutlak hakimiyet kuracağı pazarı yaratmaya çalışıyor.

Eleştirdiği şeyi kendi gerçekleştirmeye çalışan ezik bir yönetici.

Nokia pazarda Ericsson - Motorola gibi köklü şirketler varken pazara girip rekorlara imza atmışken şimdi Microsofttan transfer ezik yöneticisi sayesinde Samsung gibi bu alanda yeni bir firmadan korkar hale gelmiş.

• Lafı neden dolandırmış anlamadım "android'ten bir cacık olmaz diye düşünüyorduk o yüzden ne google'ı nede androidi adam yerine koymadık" dese daha doğru yada en azından daha dürüstçe olur!

• quote:

Orijinalden alıntı: depeche35

Bir söz vardır batı virginia'da ya tarafını seç, yada geber !
    Bilmem anlatabildim mi ? Öyle iki ekosisteme birden ürün geliştirmeyle olmuyor malesef.

Neden olmuyormus söyle de bilelim.

Samsung , HTC yaparken oluyor ama ?

Bu arada Virginia da yasadim :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.