Şimdi Ara

Apple kendi işlemcisini kendisi üretmeye hazırlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
1.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple kendi işlemcisini kendisi üretmeye hazırlanıyor

Semiaccurate sitesi tarafından verilen yeni bir habere göre Apple, kendi işlemcilerini üretmeye hazırlanıyor. Başta iPhone olmak üzere iPod'dan iPad'e kadar mobil cihazlarında kullandığı ARM tabanlı tüm işlemcilerini, aynı zamanda en büyük rakibi olan Samsung'a ürettiren Apple, artan rekabete ve karşılıklı açılan davalara bağlı olarak işlemci üretimini rakibinden alarak farklı bir firmaya vermenin planlarını yapıyordu. 

Geçtiğimiz günlerde Tayvanlı ünlü çip üretim firması TSMC ile anlaştığı ortaya çıkan Apple, orta-uzun vadedeki yüksek üretim ihtiyacını karşılayabilmek adına arayışlarını sürdürüyordu. AMD, Nvidia ve Qualcomm gibi firmalar adına  da üretim yapan ve "full" kapasite çalışan TSMC'nin, Apple'a yoğunlaşabilmesi ve şu anki üretim kapasitesi çerçevesinde Apple'ın ihtiyacını karşılayabilecek oranda üretim yapması malesef pek mümkün görünmüyor. Bu nedenden ötürü tüm üretimini TSCM'ye vermek yerine kısmi bir işbirliğine gittiği konuşulan Apple, bir başka Tayvan firması olan United Semiconductor'a çok ciddi bir yatırım yaptı. 

Yatırımın boyutu henüz bilinmese de sıradan bir işlemci üretim anlaşmasından öte bir girişim olduğu ve şirketin adeta Apple'ın kendi üretim merkezi gibi çalışacağı bildiriliyor. Fabrika işletme maliyetlerini de dikkate alarak şirketin tamamını satın almış olmayabileceği ancak tüm üretim ihtiyacını karşılatabilecek oranda büyük bir yatırım yapmış olabileceği ifade edilen Apple, bu sayede bir nevi kendi işlemcilerini kendisi üreten firma kimliğine de bürünmüş olacak.

Yakın gelecekte olmasa bile ileriye dönük olarak en azından bazı MacBook Air modellerinde, kendi geliştirdiği işlemcileri kullanma arzusunda ki Apple, başta AMD olmak üzere çip üretiminde uzmanlaşmış firmalardan çok sayıda mühendisi bünyesinde katmıştı.  Şu anda Intel işlemcilerini kullanan ancak öncesinde AMD'nin Fusion işlemcilerine ilgi duyduğu fakat AMD'den yeteri miktarda işlemcinin tedariği konusunda garanti alamadığı gündeme gelen Apple, sahip olduğu tüm mobil cihazların kalbi olan işlemcilerin üretimi için, dışa bağımlılığı azaltarak gelecekte patlak vermesi muhtemel üretim problemlerinin önüne geçmeyi amaçlıyor. 

• Maşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a7v8x -- 13 Temmuz 2013; 0:07:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • inş.. inş.. hele bi başarsınlar siz ozaman görün rekabetii :))

• Samsung yeni müşteriler bulamazsa gelirlerinde büyük bir düşüş yaşayabilir.
  • Keşke Mac'ler için de üretmeye başlasalar, eski günlerdeki gibi.

• Açık olmak gerekirse çok zor

• İyi iyi harika haber rekabet artsın tüketiciye yarasın
  • Hayırlısı be Apple

• bu işin altından kalkamayacak gibime geliyor. nakitlerinin büyük bir kısmını birkaç yıl fabrika için harcıyacaklar ve fabrika bittiğinde ellerinde az nakit kalacak eğer o zamana kadar populeritesini korursa rahat ederler diğer türlü şirket çok küçülür.

• İşlemciyi değilde wifi antenini ve ekranını kendi üretse iyi olacak.

• Apple'ın bütçesi bu denli bir projeyi kaldırabilecek mi ?
  • Bence cok iyi bu sayede istedikleri gibi stabil bir IPhone, Mac´ler yapip yapip performansini istedikleri gibi istedigi düzeye ulasdiracaklardir.
    eger bunu uzun vadeli düsüne bilirler zira kendi islemcilerini üretme asamasina gecmesine en az acelesiz 2016´yi bulur gibime geliyor.
    Fakat islemciye yönelik uygulama gelisdiricileri ve yazilim gelisdiricileri Islemci tarafinda biraz sarsilacaklar gibi ,özellikle saniyorum Iphone kisminda . Apple yazilimsal olarak gereken cözümü dogal olarak yaratacakdir :) .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi digimoney -- 13 Temmuz 2013; 0:45:00 >
  • apple ne arar la işlemci pazarında X)

• Hackintosh'cuları çok üzer bu durum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Miguél

Appleın bütçesi bu denli bir projeyi kaldırabilecek mi ?

Yaklaşık 130 milyar dolar nakit parası var kasasında..

• Ulan şu rekabette bir türlü başlamadı herhalde hala 2000 liradan telefon alıyoruz.

• quote:

Apple'ın bütçesi bu denli bir projeyi kaldırabilecek mi ?

Bankasinda en fazla para bulunan sirket Apple dostum .

• Telefona muzik atarken iskence cekiyorum resmen. Hele film atamadikdan sonra pehh

• Peki dh niye hep baska forumlarin haberlerini yayinliyor? bir kere de biz haber yapalim baskalari yayinlasin

• quote:

Orijinalden alıntı: fuckulteli

quote:

Appleın bütçesi bu denli bir projeyi kaldırabilecek mi ?

Yaklaşık 130 milyar dolar nakit parası var kasasında..

O parayla istanbulun yarısını satın alırlar işlemci fabrikasıda neymiş

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.