Şimdi Ara

NEXT YE-G 5015 Aldım İlk izlenimlerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
3
Favori
5.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sevgili forum üyeleri, navigasyon teknolojisinden çok fazla anlamıyorum. Amacım daha çok multimedyaya yönelik bir navigasyon cihazı almaktı Navitech ile Next arasında çok gittim geldim fakat Navitech'in MHZ konusunda tutumu beni Next'e yönlendirdi.. NEXT YE-G 5015 genel olarak beklediğim birçok şeyi benim için karşılıyor. Ben anladığım kadarıyla almak isteyenlere küçük de olsa biraz bilgi verebilmek için sizlere edindiğimiz izlenimleri aktarmak isterim. Öncelikle elimdeki ürünün birkaç resmini sizlerle paylaşacağım. Kutunun içerisinden navigasyonun yanında 1 adet araj şarj cihazı, 1 adet USB bağlantı kablosu ve 1 adet CD bulunmaktadır.

2 gündür ürünü şehir içinde kullanıyorum. Rota hesaplama ve yanlış yöne sapınca yeniden rota hesaplama hızı muhteşem. Gidemediği, bulamadığı adres yok. Bana henüz denk gelmedi... Yalnız 3'üncü ve 4'ünce resimde gördüğünüz üzere güneş arabaya doğrudan vurduğunda görüntü yok denecek kadar aza iniyor (resimler çekildiğinde navigasyon açık, kapalı sanmayın). Navigasyonun hangi yolu gösterdiğini görebilmem için navigasyonun açısını bazen değiştirmek zorunda kaldım. Dokunmatik ekran ise oldukça hassas, ben eski Piranha Navigasyonuma göre bunu oldukça beğendim diyebilirim.

Navigasyon'da benim en çok aradığım özelliklerden biri ise multimedya özelliğidir. Multimedya konusunda birçok formatı oynatabiliyor. Ben film yükledim 1,30 saat boyunca sorunsuzca ve takılmadan izledim. Onu silip yaklaşık 35 adet klip yükledim, hiç takılma olmadan ve ekran ısınması yaşamadan çok rahat bir şekilde klipleri izleyebildim. Resim kalitesi yine yüklediğiniz kaliteye göre güzel, ben beğendim.

FM Verici ise harika. Frekansı ayarlıyorum, filmimi ya da klibimi açıyorum, arabanın hoparlöründen sorunsuz bir şekilde, takılmadan, cızırtı olmadan (cızırtı çok çok dikkatli dinlerseniz farkediliyor) izliyor ya da müziğimi dinliyorum.

Navigasyonda beğenmediğim 2 husus, kafama takılan da 1 husus var. Navigasyon dış çerçeve olarak çok sağlama benziyor. Ağır. Tasarımı hoş. Fakat tasarımın bütün büyüsünü yukarıdaki ikinci resimde gördüğünüz kablo bağlantı şekli bozuyor. Next bunu hangi amaçlı yaptı ben anlayamadım lakin Navigasyonu arabanızın camına iliştirdiğinizde yukarı doğru kıvrılan kablo insanın gözüne, en azından benim gözüme muhteşem şekilde batıyor. Araçdan navigasyona gelen kablonun neden yukarı doğru kıvrılmış olduğunu ya ben anlayamadım ya da çok detaylı bilgi sahibi olmadığım için bir amacı var ben çözemedim. Kablo boyu oldukça uzun olduğunu söyleyebilirim. Yani muhtemelen her arabaya bu şarj kablosu çok rahat şekilde olacaktır.

Beğenmediğim ikinci husus şarj kablosunun çakmaklığa giriş kısmının benim arabamın çakmaklığına oturmaması. Denediğim bütün şarj aletleri çakmaklığa tam olarak otururken bu navigasyonun giriş kısmı benim çakmaklığıma oturmuyor. Ancak demir yerlerinden uçlarını kaldırarak tutturabildim. Ve açıkcası araç şarj kablosunun kalitesini de pek beğenmedim.

Kafama takılan husus ise micro hafıza kartı taktığımda navigasyonun tanıması fakat formatlar navigasyonun içine attığım kliplerin formatıyla aynı olmasına rağmen navigasyonun hafıza kartından videoları oynatamaması... Sanırım bu sorunu ben çözemedim, çözersem o konuda da bilgilendireceğim.

Navigasyon elime 2012'in son Başarsoft güncellemesi ile birlikte geldi. Alır almaz 2013 güncellememi yaptım fakat güncelleme yapınca navigasyona girmek istediğimde " Fatal Error I/O File Error: map/Turkey.fbl " hata mesajını verdi. Genel olarak Next YE-G 5015 cihazlarında bu olur mu bilmiyorum, ben zaten genel olarak elektronik konusunda oldukça şanssızımdır. Lakin benim cihazımda bu hata oldu. Çözümü ise internetten araştırmam üzerine çok basitti. Navigasyon sistemi içerisinden 2 dosyayı sildim, navigasyonu tekrar güncelledim, navigasyon sorunsuz bir şekilde açıldı.

Şimdilik izlenimlerim bunlar arkadaşlar. Navigasyon konusunda pek fazla teknik detaya sahip değilim, yine de edindiğim ilk izlenimleri sizlere sunmaya çalıştım. Ben genel olarak navigasyonu beğendim diyebilirim.

Daha çok tecrübe etme fırsatım olduğunda yine bu konu başlığı altında sizlerle paylaşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre_1881 -- 12 Temmuz 2013; 13:08:12 >

• resimleri [simage][/simage] içine alsanız iyi olur sayfa açılmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmkansız

resimleri [simage][/simage] içine alsanız iyi olur sayfa açılmıyor

Teşekkürler, aldım :)
  • Hayırlı olsun cihazınız kazasız belasız günlerde kullanın.

2.resimdeki dediğiniz kablo bağlantısı hakikatten göze batacak şekilde , kablosu kısa gelenlere göze batmaktan ziyade ileride bağlantı kısmında da sorun çıkartabilir

Aklıma geldi, bu kabloyu cihaza bağlanan vantuzda tutacak bir kısım çentik falan yokmu? arka tarafa falan toplayacak şekilde? Eğer varsa takma kolaylığı olsun diye bu şekilde tasarlanmışta olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: x-calibur

Hayırlı olsun cihazınız kazasız belasız günlerde kullanın.

2.resimdeki dediğiniz kablo bağlantısı hakikatten göze batacak şekilde , kablosu kısa gelenlere göze batmaktan ziyade ileride bağlantı kısmında da sorun çıkartabilir

Aklıma geldi, bu kabloyu cihaza bağlanan vantuzda tutacak bir kısım çentik falan yokmu? arka tarafa falan toplayacak şekilde? Eğer varsa takma kolaylığı olsun diye bu şekilde tasarlanmışta olabilir.

Teşekkür ederim. Bugün baktım vantuzda tutacak yeri göremedim, yarın tekrar kontrol edeceğim. Ben de bugün kabloyu navigasyonun arkasında vantuza dolayarak görünürlüğünü az da olsa yok ettim. Dediğiniz gibi ilerde o bölgeden kablo kırılması veya bir temassızlık da yaşanabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: emre1881
    Bugün baktım vantuzda tutacak yeri göremedim, yarın tekrar kontrol edeceğim.

Bende de eskiden kalma bir NEXT var, vantuz aparatındaki kablo tutma çentiğini 5-6 ay sonra forumun birinde okuduğumda fark etmiştim :)

Sizin cihazın aparatında varmı bilmiyorum, öyle bariz bir çıkıntı aramayın kabloyu arada sıkıştırabilecek bir çıkıntı gibi birşey benim cihazdaki. ama işe yarıyor gerçekten. Hatta 3-4 yıldır orada o kablo takılı şekilde her daim arabada dura dura o kısımda kablo yarılmış :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: x-calibur

quote:

Bugün baktım vantuzda tutacak yeri göremedim, yarın tekrar kontrol edeceğim.

Bende de eskiden kalma bir NEXT var, vantuz aparatındaki kablo tutma çentiğini 5-6 ay sonra forumun birinde okuduğumda fark etmiştim :)

Sizin cihazın aparatında varmı bilmiyorum, öyle bariz bir çıkıntı aramayın kabloyu arada sıkıştırabilecek bir çıkıntı gibi birşey benim cihazdaki. ama işe yarıyor gerçekten. Hatta 3-4 yıldır orada o kablo takılı şekilde her daim arabada dura dura o kısımda kablo yarılmış :)

Bugün iyice baktım, vantuzda kabloyu tutturacak bir çentik yok. Kabloyu navigasyonun arkasından geçirmek en iyi çözüm bu şartlarda

• Konuya yeni resimler eklenmiştir. Güneş altında 3 ve 4'üncü resimde olduğu gibi net bir görüntü yok, hatta bir çoğunuz navigasyonu kapalı sanacaksınız. Kablo çözümünü ise görüntülerde olduğu gibi navigasyonun arkasından geçirerek buldum. Aslında bir bakıma benim aracım için daha iyi oldu diyebilirim.
  • Şarj la iligili bir problem yaşadınız mı ?

Ben ne yaptıysam bir türlü şarj edemedim.
    Ayrıcı benim çakmaklığa da büyük geliyor şarj aleti arada kendiliğinden cıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: merth

Şarj la iligili bir problem yaşadınız mı ?

Ayrıcı benim çakmaklığa da büyük geliyor şarj aleti arada kendiliğinden cıkıyor.

Şarjla ilgili bir problem şarj kablosunun çakmaklığa tam oturmaması dışında yaşamadım. Onu da şarj aletinin ucundaki demirleri kaldırarak biraz olsun çözdüm. Cihaz kendini USB üzerinden de şarj ediyor. Evde olduğum zamanlar cihazı bilgisayara bağlayarak USB üzerinden şarj ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: agtr

niye boyle dizayn etmıs dediginız firmanın ve diger bır cogunun, cıhazların dizaynıyla akakası yok. Katalogdan secip marka bastırıp getırtıyorlar. Haftaya halkalıya isım dusecek, bır bakayım kactan gırıyor bu cıhazlar tr ye

Fiyat listesimi asıyorlar halkalı duvarına ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende dün bu üründen aldım. Acaba içindeki harita güncel harita mı yoksa güncelleme yapmam gerekiyor mu? birde seçtiğim hedefe beni garip garip yerlerden tarif ediyor acaba bunun rota planlama yönteminde ki kolya kısa yeşil hızlı ile bir alakası olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yucelle

bende dün bu üründen aldım. Acaba içindeki harita güncel harita mı yoksa güncelleme yapmam gerekiyor mu? birde seçtiğim hedefe beni garip garip yerlerden tarif ediyor acaba bunun rota planlama yönteminde ki kolya kısa yeşil hızlı ile bir alakası olabilir mi?

İçindeki harita yukarıda belirttiğim üzere 2012'nin son haritası, sizin 2013 haritasını cihanıza yüklemeniz gerek. Bana da çok garip yerlerden tarif yapıyordu, tamamen rota planlama menüsü ile ilgili... Oradaki seçenekleri kendinize göre düzenleyince sizin istediğiniz yoldan götürüyor. Bende o seçenek 'kolay' olarak seçilidir. Kısa olarak seçince mahalleye bile soktuğu oluyor çünkü...
  • teşekkür ederim emre bey, bir güncelleme yapayım o zaman, şu anda bende kolay mod seçiliydi ben onu kısa seçenegine getirince biraz düzeldi. güncelleme neticesini yapınca yazarım inş. bakalım sizinkine benzer bir talihsizlik olacak mı?
  • quote:

quote:

Şarjla ilgili bir problem şarj kablosunun çakmaklığa tam oturmaması dışında yaşamadım. Onu da şarj aletinin ucundaki demirleri kaldırarak biraz olsun çözdüm. Cihaz kendini USB üzerinden de şarj ediyor. Evde olduğum zamanlar cihazı bilgisayara bağlayarak USB üzerinden şarj ediyorum.

Pc den veya araç ta şarj etmeyi denedim .
    Tam başardım dedim, (batarya tam dolu gösteriyordu) 2 gün hiç acmadım şimdi actığımda batarya boş gösteriyor ve kapanıyor.
    Büyük ihtimal benim çihazda bir sorun var .

• quote:

quote:

quote:

Pc den veya araç ta şarj etmeyi denedim .
    Tam başardım dedim, (batarya tam dolu gösteriyordu) 2 gün hiç acmadım şimdi actığımda batarya boş gösteriyor ve kapanıyor.
    Büyük ihtimal benim çihazda bir sorun var .

Cihazı kapatırken uyku moduna almış olabilirmisiniz?

• @İmkansız

Usb ayarlarını da yaptım , tam kapatıp da takıyorum şarj a .
    Sabah usb de bırakmıştım,şimdi dolu gösteriyor çıkartıp kenara koyacam bakalım gene boşalcak mı.
  • Konuda belirttiğim üzere hafıza kartına attığım film veya klipleri oynatmama sorununu çözdüm. Daha doğrusu nasıl olduğunu bilmiyorum kendiliğinden çözüldü.

Geçen gün Mersin'den İzmir'e doğru yol aldım ve navigasyonu biraz daha detaylı inceleme fırsatım oldu. Navigasyon açıkken genelde navigasyonlar gideceğiniz yolu ok işareti ile gösterirken bu navigasyonda bu işaret tamamen sizin tercihinize kalmış. Kamyon/minibüs/araba/jip resimlerinin olduğu bir menüden ok işaretini değiştirebiliyorsunuz. Böylece navigasyonda ok işareti yerine sizin tercih ettiğiniz araba resmi gözüküyor. Lakin çok fazla kurcalamama rağmen, ana ekranda hız göstergesini bulamadım. Daha doğrusu navigasyonun hiçbir yerinde kaç km hız ile gittiğimi bir türlü bulamadım. Sonuçta navigasyon sizi hızınız ile orantılı olarak gideceği/varacağı km'yi ya da kaç saat kaldığını gösteriyor fakat hız göstergesi neden yok anlayamadım. Bu konuda sanırım ben bir nokta atlıyorum, kaç km hız ile gittiğimi tahminimce elbet bir yerlerden gösteriyordur. Çözdüğüm zaman onu da sizlerle paylaşacağım.

• Amerikayı keşfetmeyin kutudaki cd de navigasyonun kullanma klavuzu var pdf olarak çok detaylı herşey var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

. Lakin çok fazla kurcalamama rağmen, ana ekranda hız göstergesini bulamadım. Daha doğrusu navigasyonun hiçbir yerinde kaç km hız ile gittiğimi bir türlü bulamadım. Sonuçta navigasyon sizi hızınız ile orantılı olarak gideceği/varacağı km'yi ya da kaç saat kaldığını gösteriyor fakat hız göstergesi neden yok anlayamadım. Bu konuda sanırım ben bir nokta atlıyorum, kaç km hız ile gittiğimi tahminimce elbet bir yerlerden gösteriyordur. Çözdüğüm zaman onu da sizlerle paylaşacağım.

Harita ekranının sağ alt köşesindeki veri alanlarından birine basılı tutun bir menü açılacak buradan rotalı rotasız olarak görmek istediğiniz üç veriyi atayabilirsiniz buna araç hızıda dahil.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.