Şimdi Ara

Çıtasız Plaka Montajı [SS]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
6
Favori
5.263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kendi aracıma yaptığım plakalık iptali işlemini fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım. Yanlışlarım olursa hem abilerde düzeltirse sevinirim.

İnternette çok araştırdım hep yazı olarak var. bende fotoğraflamıştım hem ihtiyacı olanlar arama yaptığında buradan da faydalanmış olurlar.

Araştırdığımda hep karşıma 3M çift taraflı bant çıktı. 3M markasını bulamadım. o yüzden normal çift taraflı bant kullandım. alırken eleman diyordu hep camcılar bunu kullanıyor ayna yapıştırıyorhiç şikayet almadım diye o yüzden de güvendim biraz. sadece çift taraflı banta güvenmeyip araya silikon tarzı yapıştırıcı da ekledim.
    Yapıştırıcı montajından önce plakayı yerine oturtup tamponun kavisini verdirin plakaya. daha sonra bırakmasın kendini.

Malzemeler.
    1. çift taraflı bant
    2. silikon tarzı yapıştırı(çekomastik vs.)
    3.kağıt bant
    (silikon kullanacaksanız würth ün silikonu varmış daha yoğun kıvamlı o çok daha iyi oluyor dedi reklamcı ben onu alamadım sika aldım. aklınızda bulunsun denk gelirse artık.)

Ilk olarak önceki halini göstereyim. Plakalığı iptal ettiğimiz zaman daha güzel görünmesi için reklamcıya gidip plakanın kendisinde olan siyah çerçeveyi sildiriyoruz. bunu kendinizde yapabilirsiniz. tiner ile sanırım. onu ben yapmadım ama tinerle yapılıyor diye biliyorum.

Önce nemli bez ile veya temizleyici bir katkılı bez ile plakamızın arkasını ve yapıştıracağımız yeri çok iyi bir şekilde temizliyoruz.
    (Arka plakalık)

Çift taraflı bandımızı yapıştırıyoruz. Dik şekilde yapıştırıyoruz çünkü su temasında suyun birikmemesi ve akıp gitmesi için. bunu bu forumdan bi üyemizden okumuştum teşekkür ediyorum bu arada. IIIII şeklinde yapıştırın diyordu. bende hem o şekilde yapıp hemde uçlarını sivri halde yaptım tahliye kolay olsun diye. (o yatık olan bant yeri boştu tamponun içine bakıyordu. bende kapatmak amacıyla yan yapıştırdım.)
    ayrıca kesinlikle daire, kare dikdörtgen şekilde yapıştırıcı sürmeyin, boş olan alan hava almıyor o şekilde terleme yaparak boyaya zarar veriyor diye okumuştum buradan, buna da dikkat ediniz.

Çift taraflı bantın bi tarafını yapıştırdıktan sonra aralara silikon olan malzemeyi sıktım. bu malzemeyi çok sıkmamakta fayda var. plakayı yapıştırmak için bastırdığımızda yayılıp banta ulaşmasın diye. ulaşırsa yatay bi set oluşturup su tutabilir.

Son olarak yavaştan bantın filmini alıyoruz. filmi geç aldım, silikon sıkarken kolay olsun diye hem hemde ortam çok tozluydu toz tutmasın diye.

Plakayı yapıştırıyoruz artık konumunu ayarlayıp sert bi şekilde bastırın köşelerini falan iyice tutmasını sağlayın. biraz fazla baskı uygulayın ki silikona da tam anlamıyla temas etmesini sağlayın.
    Yapıştırdıktan sonra kağıt bant ile yapıştırıyorum ne olur ne olmaz düşmesin diye. Kağıt bant bildiğiniz üzre yapışkan bırakmıyor zeminde.

arka(arkadaki plaka daha temiz olduğu için öne aldım onu. öndekini de arkaya geçirince de vize yapışkanı kaldı onu da sökeceğim bi ara aklımda.)

uzaktan

Bundan önce uygulama yaptığım araç. Bunda daha iyi durdu haliyle.

Burada da yapıştırıcının dayanaklılığını test etmek için yaptım. Daha sonra gidip baktığımda iyi di durumu

Son olarak; uygulama olalı 1 hafta oldu hala bir sıkıntı yok. 300 km uzun yol geldim uygulamadan 2 gün sonra. hala sıkıntı yok. düşerse buraya da yazacağım.
    Diğer araçta da problem yok. ilk 2 gün su tutmamaya çalışın. Silikonda 48 saatte tam kuruma yazıyordu o yüzden.

teşekkürler..
    Bu fikri veren @DerinMavi üyemize ve başka konularda püf nokta veren üyelere de teşekkür ederim.

Anahtar Kelimeler: çıtasız, çerçevesiz, plaka montaj, plakalık iptali, palio,

• ben yıllar önce derby yapıştırıcısı sürüp yapıştırmıştım. 7 yıl oldu sıkıntı yok henüz :D
  • güzel çalışma olmuş emeğinize sağlık,bende 2 aracımda çıtasız plak'a kullanıyorum her anlamda çok şık ve sade duruyor..
  • Ben de denizli'deyim, araç al,ruhsat,plaka derken yorgunluktan üşenip oto camcısına yaptırdım bileydim size gelirdim
    Camı monte ettikleri malzemeyle yapıştırıyorlar. Kimse düştü etti diye gelmedi, kendim de kullanıyorum dedi.
  • çifttaraflı banta güven olmaz silikon en iyisi sista akvaryumlarda kullanılır esnek ama sarsıntıya oda dayanmaz
  • çıtasız daha güzel duruyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

çifttaraflı banta güven olmaz silikon en iyisi sista akvaryumlarda kullanılır esnek ama sarsıntıya oda dayanmaz

ben çekomastik ile yaptım.Daha dogrusu sanayide bir tanıdığa söyledim o yapıştırdı. Kuruduktan sonra plakayı çektim biraz baktım tampon oynuyor tamam dedim olmuş bu
  • Sinir diyor ki 91 Kartal için de yap şunu
  • Sanki babanızın oğluda adamın renklamını yapıyosunuz. Sökün atın ya ne gezdiriyosunuz.

İğrenç bişey siyah dandik bide üstünde numara yazar rezillik.
  • Ben de aynı şekilde öndeki kare plakamı silikon ve çift taraflı bantla yapıştırmıştım. Üstelik aynen yaptığınız şekilde, IIII şeklinde yani. Fakat 3-4 ay sonra uzun yol sırasında mola için durduğumda düşmüştü. Sonra arka plakamı yapıştıran kaportacıya gidip yine çift taraflı bant ama bu kez o kaportacılarda bulunan adını bilmediğim, kaporta yapıştırıcısı denilen, gri bir silikonla yapıştırdım. Sonra bir daha düşme olayıyla karşılaşmadım. O yüzden şahsen o kaportacıdaki gri malzemeye daha çok güveniyorum. Ama sökmenin çok zor, hatta imkansıza yakın olduğunu söylemişti. Ne kadar abarttı bilemiyorum
  • Güzel Çalışma Olmuş Teşekkürler

• Pleksiler çıktı ortam bozuldu.
  • En temizi doğrudan vidalama, ortalama hız sistemi de sekizi sıfır okuyor bazen
  • Çamur atmayın la olmuş işte paşa gibi,bunun sökmesi de var yoksa ağaç tutkalını dayardık

Güzel olmuş kardeş,ellerine sağlık @VideSupra
  • yolda giderken düşerse cok kötü olur ara bulasın
  • Dün ben de uyguladım, kırmızı 3M çift taraflı scotch bant ve klasik silikon kullandım.

Hem öne hem arkaya uyguladım. Şansım, ön tarafın da arka tampon gibi düz olmasaydı, yani her hangi bir eğim vs yok. Aracım 2013 C3 bu arada.

Planın arkasına 6 sıra bant, 4 köşeye ver ortaya da leblebi büyüklüğünde silikon sıktım. Yerleştirip elimle iyice bastırdım. Zaten hemen tuttu. Bu sabah işe geldim bir sıkınyı yoktu. Arka da ön de gayet sağlam görünüyor asılınca, umarım problem çıkartmadan böyle devam eder, sonuçta daha yağmur yemedi.

Merak edenler için bantı 17 tl'ye, silikonu 5 tl'ye bauhaustan aldım. Plaka çerçevesini silmek için selülozik tiner de 5 tl idi. Ancak çok kuvvetli bir çözücü olduğu için uğraşmak istemedim açıkçası onu almadım.
  • hayirli olsun.
    eger plaka dusmesi durumunda da caninizi sikmaya gerek yok. emniyetten 24 tl ve ruhsat sahibinin bi imzasi sayesinde yeni cift plakayi da temin edebilirsiniz.

ayrica benimde kac ay oldu hala her iki aracta da sapasaglam duruyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben direk vidalatmıştım ön ve arkayı, bant silikon derdi yok
  • Backstreet kullanıcısına yanıt
    bencede en mantıklısı tutkal acıldımı cıktımı derdı olmuyor bende vida taraftarıyım
  • vida iyi tamam da. e abi takan adam yuvasindan delmedi mi direk saca giristimi iki gun sonra kaporta altina su girip küf yapmasin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.