Şimdi Ara

4 yıllık bir açık Android cihazlarının yüzde 99'unu tehdit ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
1.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Açık kaynak olması nedeniyle zararlı yazılım saldırılarına maruz kalan Android için Google sık sık yeni tedbirler alsa da tamamen önüne geçilebilmiş değil. İnsanların mobil cihazlarla daha çok haşır neşir olması nedeniyle PC'lerden daha fazla mobil cihazlar tehdit altında. Yeni ortaya çıkan bir açık ise neredeyse tüm Android cihazlarını tehdit ediyor.

Bluebox güvenlik firması tarafından Şubat ayında tespit edilen bir açık 4 yıl önceki Android 1.6 sürümünden bu yana mevcut ve cihazların neredeyse yüzde 99'unu tehdit ediyor. Açık Android uygulamalarının şifreli olarak onaylandığı ve kurulduğu sistemde mevcut. Bu sistem sayesinde uygulamalar onaydan geçerek kuruluyor. 

Kötü niyetli kullanıcılar zararlı yazılımları sanki onaylı uygulamaymış gibi hiçbir kodunu değiştirmeden sisteme yerleştirebiliyor. Bu sayede güvenli gibi görünen yazılım; telefon görüşmeleri, uygulama verileri, hesap ve servis şifreleri, SMS mesajları, kamera, kaydedilmiş görüşmeler vb. tüm verilere erişebiliyor. 

Açığın şu anda ne çaplı bir zarara sebep olabileceği bilinmiyor. Google konunun farkında ve Play mağazasının onay süreçleri revize edilerek bu açıktan faydalanabilecek uygulamaları engellemeye başladı. 

• Bunun için virüse gerek yok. Kurduğun her uygulama bu bilgilere erişim istiyor... Android kullansamda bu durumdan çok rahatsızım ve düzenleme getirilmesi lazım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdem552 -- 4 Temmuz 2013; 19:42:16 >
  • 4 yıl... Maşallah... Şimdi elmacılar ne derse haklı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Google bir işletim sistemi yaptı her yeri delik deşik yamalı bohça gibi.

Microsoftla Apple çok kıstlamaya gidiyor ama en azından güvenli.
    Tamam android de sınırsız özgürlük var ama sınırsız özgürlük boş kağıtta da var yaz yazabildiğin kadar...

• Androidde virusler cirit atiyor, Apple iyice yumos oldu, WP zaten tirt

Sil bastan bizlere bir Mobile OS gerek!
  • Apple da android de kullanmıyorum fakat android de ne kadar özgürlük o kadar kötü yazılım demek apple da çok kısıtlama var fakat günümüzde en güvenli olanı o

• bu haberi görünce aklına NSA/Prism gelen bi tek ben mi varım acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: Moribito
    " WP zaten tirt

Tamam sen böyle devam et..

• Şaşırmadım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ayfoncuları bekliyoruz.
  • Boş haber. Bir kişide çıkıp arkadaş ben cep telefonlarında şu virüs yüzünden mağdur oldum desin. Sadece android için demiyorum zamanında symbian içinde binlerce virüsten bahsediliyordu ama sadece bahsediliyordu.

Yinede her ihtimale karşı uygulama için sadece google play i kullanmak doğru olur. Bazıları paralı programlar beleş diye farklı marketlerden indiriyor buna dikkat etmek lazım. Birde her önüne geleni kurmamak yorumları okumak lazım.

• Varya android aldğıma çok pişman olmaya başladım

• Bir android kullanıcısı olarak tehlikelinin farkında olmayan yok sanırım istisnalar hariç. saçma sapan izin isteyen çöp uygulamaların haddi hesabı yok. zaten güvenlik hiç bir yerde yok. birileri virüs yayiyor artı bilgi topluyor. yani hiç bir sistem masum değil.

• sıkı kurallar seçeneğini kabul eden yazılımları kullanılırsa sorun yok !

• quote:

Orijinalden alıntı: erdem552

Bunun için virüse gerek yok. Kurduğun her uygulama bu bilgilere erişim istiyor... Android kullansamda bu durumdan çok rahatsızım ve düzenleme getirilmesi lazım...

Aynen. Sırf bu yüzden Android telefon alasım gelmiyor. Her uygulamanın tüm bilgilerime ulaşması kadar saçma bir şey olamaz. Google buna bir sınırlama getirmezse bir sonraki cihazım Andorid olmayacak.

• bunlari normal evinde oturan bi adam yapamaz sisteminden icinden birileri yapabilir anlayan biri yazsin bakalim oyle bi uygulama koysun markete neler oluyo bi gorelim:)) bazi yerler goz yummadan bu tur seyler olmaz ha durum boyle olunca istediginiz yazilimi kullan8n birileri bu bilgilerinize istedigi an ulasabilir...

• Ben iOS kullanıcısiyim android e karsi da herhangi tepkim yok fakat bu durum can sıkıcı hem iOS hemde android almayı dusunuyordum simdi biraz tereddütte kaldım mesajlarımı rehberi bilgileri baskasının ele gecirmesi içten bile degil umarım çözeler sorunu

• androidin kendisi birebir açık zaten :D

• quote:

Orijinalden alıntı: SOUNDBACK

Ben iOS kullanıcısiyim android e karsi da herhangi tepkim yok fakat bu durum can sıkıcı hem iOS hemde android almayı dusunuyordum simdi biraz tereddütte kaldım mesajlarımı rehberi bilgileri baskasının ele gecirmesi içten bile degil umarım çözeler sorunu

Hocam ios cok daha guvenli. Bunlari dert eden birisiyseniz isletim sistemi ios olan bir cihaz almalisiniz :)

• quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

quote:

Orijinalden alıntı: SOUNDBACK

Ben iOS kullanıcısiyim android e karsi da herhangi tepkim yok fakat bu durum can sıkıcı hem iOS hemde android almayı dusunuyordum simdi biraz tereddütte kaldım mesajlarımı rehberi bilgileri baskasının ele gecirmesi içten bile degil umarım çözeler sorunu

Hocam ios cok daha guvenli. Bunlari dert eden birisiyseniz isletim sistemi ios olan bir cihaz almalisiniz :)

Güvenli oldugunu biliyorum orda yanlış yazmıştim zaten var bende iphone 5 ikinci bir cihaz almayı dusunuyordum onu da android alayım dedim. :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.