- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
En pahalı ve en ucuz arabalar hangi ülkelerde satılıyor? İşte cevabı.
65 Cevap9092 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: View getMessage was mapped to a dead node, failing.hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Mesaj


10293 Mesaj
25 Haziran 2013; 8:36:43 

Türkiye, Danimarka ve İsrail'den sonra 3. sırada...

Türkiye; Danimarka, İsrail, İrlanda, İzlanda, Finlandiya, Hollanda ile beraber küçük otomobilin en pahalı olduğu ülkelerden. Danimarka her sınıfta en pahalı. Vergisiz fiyatı 22 bin 750 lira olan B sınıfı araç Danimarka’da 55 bin, Türkiye’de 35 bin, Amerika’da 24 bin 500, Almanya’da ise 27 bin lira.


-3


yazının tümü;

Otomobilin en pahalı olduğu ülkede yaşadığımızı düşünenler az değildir. Güncel fiyatlar üzerinden ülkemizi dünya ile karşılaştırdık.
MTV’nin ödendiği her ocak ve temmuzda konu önce yüksek vergilere sonra da bizde otomobilin ne kadar pahalı olduğuna gelir. Peki, gerçekten dünyada otomobilin en pahalı olduğu ülke Türkiye mi?

Medyada sıkça, otomobil fiyatlarının dünyada en yüksek olduğu ülke olduğumuza dair yayınlar yapılır. Gazetelerde ve internette ucuz MTV ödemenin formülleri verilir, kampanyalardan bahsedilir. Avrupa ve Amerika’daki araçların ne kadar ucuz oldukları tartışılır. Almanya’da son model Mercedes parasına teneke araçlara bindiğimiz şehir efsanesi kıvamında anlatılır. Otomobil fiyatlarında gerçek durum nedir? OECD’nin resmî istatistikleriyle bu konuda küçük bir çalışma yaptık.

Tamamı TL değeri üzerinden hazırlanan tabloda, vergisiz değeri verilen araçların bazı ülkelerdeki yaklaşık satış fiyatları var. Dünya Bankası verilerinden ülkelerdeki satın alma paritesine göre kişi başı millî gelir ile ortalama birinin bu araçları alabilmek için kaç yıl çalışması gerektiğini de hesapladık. En sağdaki sütun ise araçlar üzerindeki vergi oranlarını gösteriyor. İlk örnek B sınıfı, 1,2 litre benzinli motoru olan Renault Clio dengi bir şehir arabası. İkincisi D sınıfı, 1,8 litre benzinli motoru olan Ford Mondeo benzeri, sedan aile aracı. Üçüncü ise 2,5 litre dizel motoru olan, Toyota Hilux muadili, 4x4, daha çok ticari maksatlarla kullanılan bir pikap. Sonuncu ise lüks sınıfında yer alan 3,5 litre benzinli motorlu Mercedes Benz S350 ile denk bir makam aracı.

Türkiye; Danimarka, İsrail, İrlanda, İzlanda, Finlandiya, Hollanda ile beraber küçük otomobilin en pahalı olduğu ülkelerden. Danimarka her sınıfta en pahalı. Vergisiz fiyatı 22 bin 750 lira olan B sınıfı araç Danimarka’da 55 bin, Türkiye’de 35 bin, Amerika’da 24 bin 500, Almanya’da ise 27 bin lira. D sınıfı geniş aile aracında vergilendirmenin motor hacmine göre yapılması sebebiyle Danimarka ve İsrail’den sonra en pahalı üçüncü ülkeyiz. Vergisiz 44 bin lira olan araç Danimarka’da 128 bin, İsrail’de 92 bin, Türkiye’de 90 bin, Yunanistan’da 65 bin, Fransa ve Almanya’da 52 bin lira iken Amerika ve Japonya’da 47 bin TL. Genellikle ticari maksatlı kullanılan pikap arazi aracı vergisiz 47 bin TL ve Türkiye 65 bin TL ile en pahalı 12’nci ülke. Türkiye’de bu sınıfın vergileri hususi araçlar kadar yüksek değil. Danimarka 141 bin, Finlandiya 82 bin, Kore 62 bin, İngiltere, Almanya, Kanada 55 bin TL iken Amerika ve Japonya 51 bin TL ile en ucuz ülkeler. Vergisiz 170 bin lira olan, makam aracı niteliğindeki örneğimizin 527 bin ile en pahalı olduğu ikinci ülkeyiz. Danimarka 570 bin, Norveç 367 bin, Yunanistan 286 bin, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Almanya 200 bin. Japonya ve Amerika 185 bin ile yine en ucuzlar.

Sadece araç fiyatlarıyla sağlıklı bir karşılaştırma yapmak mümkün değil. Değerlendirmenin daha mantıklı olması için, ülkelerdeki kişi başına düşen millî geliri hesaba katmak gerekiyor. Millî gelir hesaplamalarında Dünya Bankası verilerini tercih ettik. Türkiye’nin ve diğer ülkelerin kişi başına düşen gelirlerinin araç fiyatlarına oranına baktığımızda çıkan sonuçlar çok daha üzücü.

Zengin ülke vatandaşlarının B sınıfı benzinli bir araç alabilmesi için 2 aylık gelirini vermesi gerekirken ülkemizde bu rakam 1,3 yılı buluyor. Bize en yakın ülkeler Meksika ve Şili’de ortalama bir vatandaş 1 yıllık kazancı ile bu aracı alabiliyor. Türkiye’de en çok örnek gösterilen Almanya’da bu süre sadece beş ay. Ülkemizde hiçbir harcama yapmadan 3,4 yılda alınabilen D sınıfı araç, Danimarka, İsrail, Meksika ve Şili’de 2 yılda alınabiliyor. Bu süre Almanya için dokuz, Amerika için yedi ay. Ticari araç için de en çok bizim çalışmamız gerekiyor ama diğer ülkeler bu defa bize çok daha yakın. Türkiye 2,4 yıl, Meksika, Danimarka, İsrail 2 yıl. Makam aracı için ortalama bir vatandaşın gelirini karşılaştırırsak bir Türk 20 yıllık geliri ile bir makam aracı alabiliyorken Amerikalı iki, Alman üç yıllık geliriyle bu aracı alabiliyor.

Nasıl hesaplanıyor?

Aldığınız 1,6 litre motorlu bir otomobilin fiyat dağılımını biliyor musunuz? Vergisiz 30 bin lira olan araca önce yüzde 37 ÖTV ekleniyor. 41 bin 100 lira olan fiyata yüzde 18 KDV ilave edildiğinde 48 bin 500 lira araç bedeli oluyor. Bu bedele MTV ve plaka masrafları da eklendiğinde 49 bin lira satış fiyatı ortaya çıkıyor. ÖTV oranları 1,6 litreye kadarki araçlarda yüzde 37, 1,6-2,0 arası araçlarda yüzde 80, 2,0 litre üstü motoru olanlarda ise yüzde 130. ÖTV tutarı Bakanlar Kurulu kararınca belirleniyor.

Bu fiyatların sorumlusu kim?

Yıllardır kullanılan dolaylı vergi sistemi nedeniyle sorumlu devlet olsa da otomobil şirketlerinin de bunda payı var. Aynı otomobilin 1,6 ve 2,0 motorlu versiyonlarının yurtdışı ve yurtiçi fiyatlarını karşılaştırdığımızda şirketler de vergileri bahane ederek büyük motorlu araçlarda kârlarını daha yüksek tutuyor. Ekonomisi ve otomobil üretim sektörü güçlü ülkelerde vergi oranları yüzde 8-12 mertebelerinde iken ülkemizde bu oran yüzde 55’ten başlayıp yüzde 210’u bulabiliyor. ÖTV kaldırılsa ülkemiz ucuz otomobil cenneti olur. Ancak kendi üretmediğimiz üründe bunu yapmak, kazandığından fazla harcayıp mali disiplini ve dış ticaret dengesini bozar. Yunanistan böyle yapmıştı. Güçlü bir ekonomik yapıya kavuştuğumuz, ithalata bağımlılığı azalttığımız ve devlet otomobili ihtiyaç olarak görmeye başladığı zaman vergiler de azalacaktır. Bizlerin motoru küçük arabaları ve vergisi düşük ticari araçları binek olarak kullanmaya bir süre daha devam edeceğimiz tablodan açıkça görülüyor.

Yüksek vergi kaderimiz mi?

Ne yazık ki şimdilik evet; çünkü vergiler 2002-2012 arasında ülkemizi büyüten ve küresel krizlerden kurtaran üç temel etkenden biri. Diğerleri BDDK’nın sıkı banka denetimleri ve Merkez Bankası’nın sıkı para politikası. Devletin kasası dolu olunca, ‘güvenli ülke’ imajı çiziyor ve faiz riskleri azalıyor. Bütçe açığı da faizlerin azalmasıyla düşüyor. Bu durumu insan hayatına benzetirsek gelirinden fazla harcayan birine bir iki defa borç verirsiniz. Ama kişi hâlen giderini kısmıyorsa artık borç vermez ya da şartları ağırlaştırırsınız. Oysa o kişinin düzenli bir şekilde borcunu ödemeye çalıştığını görseniz borcunu çevirip azaltabilmesi için yeniden borç verebilirsiniz. Devletin esaslı beş ana gelirinden en kârlısı vergi. Devlet borç alırsa ödemesi gerekir, para basarsa enflasyon artar, varlık satışı bir süre sonra biter. Devlet girişimcilik de yapabilir ancak hiçbir devlet kuruluşu özel sektör kadar kârlı olamaz.

alıntı: http://www.aksiyon.com....izde-cok-mu-pahali.html< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EvReN 7 -- 25 Haziran 2013; 11:11:19 >


_____________________________

Playstation 4 -----> Psn: EvrenD777 (Fifa 15)
iPhone 6 Plus 64 GB Silver -----> 8.1.2 Jailbroken


807 Mesaj
25 Haziran 2013; 10:53:55 

Millet 3-5 senede S 350 alırken biz 19,6 yılda alıyoruz.


_____________________________

Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.


12710 Mesaj
25 Haziran 2013; 10:56:10 

Oyle hesap olmaz.

Kisi basi ortalama gelirle oranlaman lazim.

O zaman Turkiye number one oluyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

All those who wander are not lost


1143 Mesaj
25 Haziran 2013; 10:59:38 

cok dogru o listedekilerin yaninda Turkiye cok fakir kaliyor...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________492 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:00:08 _____________________________

iPhone 5 Kullanıcı Kulübü[/center]


10293 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:02:14 

Amerika da ki fiyatlar bizde olsaydı bizim yollarda ferrariler, lambolar cirit atardı. bazen adamların toplantı fotoğraflarında ki arabaları görüyorum da resmen imreniyorum. bende en azından hafta sonu aracı olarak 458'e yada SLS'e binerdim. insanlarımızı sömürenler utansın. başbakan da çıkmış diyor lüks araca binmeyin, yerli aracı tercih edin. kendisi o zaman S600 L'den inip Palio'ya binsin.


_____________________________

Playstation 4 -----> Psn: EvrenD777 (Fifa 15)
iPhone 6 Plus 64 GB Silver -----> 8.1.2 Jailbroken


3341 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:03:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

Oyle hesap olmaz.

Kisi basi ortalama gelirle oranlaman lazim.

O zaman Turkiye number one oluyor.

+1 Danimarka'nın milli geliri bizim 2.5 katımız zaten.


_____________________________

"07 Peugeot 207 1.4 HDi Trendy
Nokia Lumia 820 - iPad 2 WiFi - Dell Inspiron 1520

Bunlarla ilgili tüm soruları cevaplandırırım

1. Anadal Maden Mühendisliği - 2. Anadal Metalurji ve Malzeme Mühendisliği - ÇAP - DEU Mühendislik Fakültesi


12710 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:05:51 

O degilde Amerikalilar 2 yillik maasla S serisi alabiliyorlar.

Vah ki ne vah.

Olmusuz haberimiz yok.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

All those who wander are not lost


10293 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:08:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

O degilde Amerikalilar 2 yillik maasla S serisi alabiliyorlar.

Vah ki ne vah.

Olmusuz haberimiz yok.

normaldir. adamlar dünyayı sömürüyor. bizim Osmanlı zamanlarımız aklıma geliyor. Keşke sonlarına doğru düzgün yönetilmiş olsaydı ve hala var olsaydı da tüm dünyaya hüküm sürseydik.


_____________________________

Playstation 4 -----> Psn: EvrenD777 (Fifa 15)
iPhone 6 Plus 64 GB Silver -----> 8.1.2 Jailbroken


356 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:16:52 

çalışma çok güzel.
yalnız dolar kuru 1.75 olarak alınmış ki şu anda 1.90 üzeri olduğunu düşünürsek makas daha da açılıyor.


_____________________________2688 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:25:58 

Adamların milli gelirine bak arkadaş bizim 2.5 katımız.

Bizimde milli gelirimiz 60 bin olsun bu fiyatlar bizede koymaz.


_____________________________

I'm Gonna Make Him an Offer He Can't Refuse.


799 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:52:30 

demek ki en pahalı bizdeymiş...


_____________________________Kızıl Saçlı Kızları Sevenler Kulübü


2913 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:01:13 

quote:

Orijinalden alıntı: brkprlk35


+1 Danimarka'nın milli geliri bizim 2.5 katımız zaten.

ki onlar da, almanya tarafına geçip araç alıyorlar


_____________________________ 
803 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:11:38 

yok canım pahalı olmasının sebebi üreticilerin koyduğu fiyatlarmış ...


_____________________________


Uzaklaştırılmış
60 gün cezanın,
50 gün 54 dk. kadarı kaldı.
25 Haziran 2013; 12:18:24 

Başbakanda albea binsin< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


6340 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:26:15 _____________________________


Android Fiyat Araştırma Programı : Ucuz Fiyat Ara


12710 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:39:29 

En pahalı dizel de bizde

Tek kelimeyle markayız dünya çapında


_____________________________

All those who wander are not lost


12710 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:41:23 

quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

Singapur'daki fiyatlara da bir bakın .

Ford
http://www.oneshift.com...s/carpricelist.php?m=12

VW
http://www.oneshift.com...s/carpricelist.php?m=40

Toyota
http://www.oneshift.com...s/carpricelist.php?m=39

BMW
http://www.oneshift.com...rs/carpricelist.php?m=4

Orası zengin cenneti.

Baya bi dolar milyarderi var.


_____________________________

All those who wander are not lost


 
251 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:45:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

Oyle hesap olmaz.

Kisi basi ortalama gelirle oranlaman lazim.

O zaman Turkiye number one oluyor.

Kesinlikle katılıyorum. Böyle milli geliri ve fiyatı koymak kolay tabii. Ama keşke gelir dağılımındaki eşitsizliği de söyleseler.


_____________________________1143 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:46:56 


quote:

Orijinalden alıntı: EvReN 7

Amerika da ki fiyatlar bizde olsaydı bizim yollarda ferrariler, lambolar cirit atardı. bazen adamların toplantı fotoğraflarında ki arabaları görüyorum da resmen imreniyorum. bende en azından hafta sonu aracı olarak 458'e yada SLS'e binerdim. insanlarımızı sömürenler utansın. başbakan da çıkmış diyor lüks araca binmeyin, yerli aracı tercih edin. kendisi o zaman S600 L'den inip Palio'ya binsin.

helal kardesim cok guzel acikladin, ona palio bile cok....< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Haziran 2013; 12:47:25 

iyi< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


16853 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:49:42 

lüksemburglular 2 ayda clio alıyor


_____________________________

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select


12710 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:51:53 

quote:

Orijinalden alıntı: SAİM.

lüksemburglular 2 ayda clio alıyor

Ufacık ülke.

Ne işler dönüyo orda


_____________________________

All those who wander are not lost

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Haziran 2013; 13:03:35 

Danimarkada maaşlar çok yüksek.. 1 yıldır işsiz olan arkadaşım ayda 3000 TL karşılığı DK kronu alıyor..
keza İsrail'de de maaşlar ortalama bizim maaşların 2 katıdır..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baboker -- 25 Haziran 2013; 13:06:05 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Haziran 2013; 13:05:13 


quote:

Orijinalden alıntı: EvReN 7

Amerika da ki fiyatlar bizde olsaydı bizim yollarda ferrariler, lambolar cirit atardı. bazen adamların toplantı fotoğraflarında ki arabaları görüyorum da resmen imreniyorum. bende en azından hafta sonu aracı olarak 458'e yada SLS'e binerdim. insanlarımızı sömürenler utansın. başbakan da çıkmış diyor lüks araca binmeyin, yerli aracı tercih edin. kendisi o zaman S600 L'den inip Palio'ya binsin.

Bastan sona kadar haklisiniz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


1075 Mesaj
25 Haziran 2013; 13:35:15 


Neden bizden çok daha zengin ve refah düzeyi yüksek ülkelerle kıyaslanmış acaba?

Müsaade edin de Almanlar, Japonlar bizden ucuza binsin._____________________________

Fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering..


449 Mesaj
25 Haziran 2013; 13:38:52 

ben her zaman 15 bin liralık araba alıyorum sorun olmuyor


_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
99 Mesaj
25 Haziran 2013; 13:45:01 

Meksika, Şili2 de var tabloda onlar da bizden ucuza biniyor. Hem refah düzeyi yükselince bir ürün ucuzlar mı pahalanır mı onu da düşünmek lazım.

Bu mesajda bahsedilenler: nihilist76


_____________________________2791 Mesaj
25 Haziran 2013; 13:56:03 

özet geçeyim, kısaca en pahalı araç bizde.
ort gelir/araç fiyatı ile sonuç ortada, birde dolar 1.94 civarında şuan.
özetin özeti, Türkiyede otomobil çok pahlı gardaş


_____________________________ 
2616 Mesaj
25 Haziran 2013; 14:55:58 

Yalan haber
Amerikada Clio satılmıyor...


223 Mesaj
25 Haziran 2013; 14:57:48 

benim olmayan güzeli nedeyim?


_____________________________111 Mesaj
25 Haziran 2013; 15:30:28 

quote:

Orijinalden alıntı: nihilist76


Neden bizden çok daha zengin ve refah düzeyi yüksek ülkelerle kıyaslanmış acaba?

Müsaade edin de Almanlar, Japonlar bizden ucuza binsin.Demi İzlanda veya Şili mesela.


_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


111 Mesaj
25 Haziran 2013; 15:31:30 

quote:

Orijinalden alıntı: Mete321

ben her zaman 15 bin liralık araba alıyorum sorun olmuyor_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


2087 Mesaj
25 Haziran 2013; 15:49:38 

15 bin tl alsan nolucak
yine en pahalı yakıtı koyuyorsun


_____________________________

NOKİA 1200


12104 Mesaj
25 Haziran 2013; 15:56:21 


quote:

Orijinalden alıntı: southname

15 bin tl alsan nolucak
yine en pahalı yakıtı koyuyorsun

Her zaman 50 liralık aliyordur belki< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

"Men love women, but even more than that, men love cars."


2087 Mesaj
25 Haziran 2013; 16:05:16 


Bu mesajda bahsedilenler: thecaliph16


_____________________________

NOKİA 1200


4045 Mesaj
25 Haziran 2013; 16:20:53 

Mızıklayacağınıza almayın arkadaşım. Pahalı geliyorsa almayın. Mevcut fiyatı ile alan çoksa, bu fiyata rağmen talep varsa, neden akan musluğu kapatsın devlet? Kapatsa bir de talep patlaması, ithalat artışı falan olacak. Bu millet boğazından kesip araba almaya devam ettiği sürece vergiye mahkumdur. Arabada bir numara olmadığının farkına varıp sakinlediği zaman veya olaya tapkisini koyup "Araba almıyorum ulan!" denildiği zaman vergiler düzelecektir.

Ben memleketteki vergi oranlarını gayet müstehak görüyorum. Kusura bakmayın. Olan bize oluyor; ama müstehak abi.


_____________________________10293 Mesaj
25 Haziran 2013; 16:34:03 

o zaman da insanlar illegal yoldan galeriler ile ucuz araç alıyorlar.

mesela geçen doğuş oto da 911 carrera 4s vardı. fiyatı 380 bin euro idi. aracın aynısının grey marketi 195 euro. hatta pdk şanzıman bu araç ayrıca. buyurun bakın.

http://www.sahibinden.c...i-kasa-115556600/detay/

milleti enayi yerine koyuyorlar resmen. bazen vergi kaçıranlara da hak vermiyor değilim. adam da başka çare bırakmıyorlar çünkü. adam hep devlete mi çalışacak. ben yemedim al sen ye.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EvReN 7 -- 25 Haziran 2013; 16:36:49 >

Bu mesajda bahsedilenler: @Huseyin-ZST


_____________________________

Playstation 4 -----> Psn: EvrenD777 (Fifa 15)
iPhone 6 Plus 64 GB Silver -----> 8.1.2 Jailbroken

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Haziran 2013; 16:41:17 

şaşırdım< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


1097 Mesaj
25 Haziran 2013; 16:51:12 

Türkiye'nin milli gelirinin 26.000 TL olmasına takıldım. Enflasyon hesabı gibi bir bit yeniği var bu hesabın içinde. Zaten her yerde milli gelir 10 bin dolar oldu falan diyorlar bence hikaye.

4 kişilik aileler ayda 1000 TL'yle sürünüyor, bu tabloya göre 4 kişilik bir ailenin evine senede 100.000 TL yani ayda 8.500 TL girmesi gerekiyor. Bizde bu rakamın doğru olduğuna kesinlikle inanmıyorum.

Almanya'da gördüğüm kadarıyla herkesin geliri milli gelir rakamlarıyla tutarlı ve harcamaları da o doğrultuda. Uç kısımları saymazsak tatil, otomobil tüm harcamaları milli geliri yansıtır nitelikte. Bizde ise alakası yok, nüfusun 4'te 3'ünün resmen açlıktan ağzı kokuyor, sosyal hayat sıfır, dışarda yemek diye bişey görmemişler, sinema-tiyatro hak getire.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FX35 -- 26 Haziran 2013; 6:07:18 >


1629 Mesaj
25 Haziran 2013; 17:09:04 

Yazıktır günahtır Türk insanının çektiği oturduğum ilde 100araçtan 95'i Şahin Doğan veya daha eski toroslar reno12ler vs. vs. adam gibi arabaya binen en azından 2005 üstü arabaya binen çok az üzülüyorum bu duruma


_____________________________

Arabalar ikiye ayrılır Mitsubishi ve diğerleri.


MITSUBISHI ASX


1629 Mesaj
25 Haziran 2013; 17:12:30 

quote:

Orijinalden alıntı: mikoli88

özet geçeyim, kısaca en pahalı araç bizde.
ort gelir/araç fiyatı ile sonuç ortada, birde dolar 1.94 civarında şuan.
özetin özeti, Türkiyede otomobil çok pahlı gardaş

En pahalı otomobil+en pahalı benzin+çok az bi gelir=Ya Çinliler gibi bisiklete talim olucaz yada en kötü doğan şahin toros devam


_____________________________

Arabalar ikiye ayrılır Mitsubishi ve diğerleri.


MITSUBISHI ASX


 
6619 Mesaj
25 Haziran 2013; 17:15:51 

sıcak para ekonomisi bizimki.dünyanın gelişmiş ülkeleri ise sanayi üretime dayalı ekonomi o yüzdende zenginleşiyorlar.bizde ise şöyle adam gibi bir fabrika açıldı mı yok?varsa yoksa inşaat yapılıyor.


_____________________________369 Mesaj
25 Haziran 2013; 18:49:47 

Yeni kesin dönüş yaptığım Hong Kong'da daha da pahalı listedekilerden. C-D sınıfı bir aracı alıp yola çıkarmanın maliyeti bizim ülkemizdenin ortalama dört katı. Bu yüzden hiç heves etmedim bile.

Ayrıca sadece haftasonu trafiğe çıkabildiğiniz plakalar var, bunlardan alırsanız daha ucuz ama haftaiçi yolda görürlerse yandınız.


_____________________________

my other vehicle is an A330


10293 Mesaj
25 Haziran 2013; 21:43:03 

quote:

Orijinalden alıntı: aviator007

Yeni kesin dönüş yaptığım Hong Kong'da daha da pahalı listedekilerden. C-D sınıfı bir aracı alıp yola çıkarmanın maliyeti bizim ülkemizdenin ortalama dört katı. Bu yüzden hiç heves etmedim bile.

Ayrıca sadece haftasonu trafiğe çıkabildiğiniz plakalar var, bunlardan alırsanız daha ucuz ama haftaiçi yolda görürlerse yandınız.

ilginç bir sistem...


_____________________________

Playstation 4 -----> Psn: EvrenD777 (Fifa 15)
iPhone 6 Plus 64 GB Silver -----> 8.1.2 Jailbroken


 
3119 Mesaj
25 Haziran 2013; 22:01:56 

quote:

Orijinalden alıntı: FX35

Türkiye'nin milli gelirinin 26.000 TL olmasına takıldım. Enflasyon hesabı gibi bir bit yeniği var bu hesabın içinde. Zaten her yerde milli 10 bin dolar oldu falan diyorlar bence hikaye.

4 kişilik aileler ayda 1000 TL'yle sürünüyor, bu tabloya göre 4 kişilik bir ailenin evine senede 100.000 TL yani ayda 8.500 TL girmesi gerekiyor. Bizde bu rakamın doğru olduğuna kesinlikle inanmıyorum.

Almanya'da gördüğüm kadarıyla herkesin geliri milli gelir rakamlarıyla tutarlı ve harcamaları da o doğrultuda. Uç kısımları saymazsak tatil, otomobil tüm harcamaları milli geliri yansıtır nitelikte. Bizde ise alakası yok, nüfusun 4'te 3'ünün resmen açlıktan ağzı kokuyor, sosyal hayat sıfır, dışarda yemek diye bişey görmemişler, sinema-tiyatro hak getire.

+1


_____________________________

2012 Fiat Linea 1.6 MultiJet Emotion Plus


418 Mesaj
25 Haziran 2013; 22:11:35 

Hafif ticari araçlardan kendi ülke ortalamasının çok altında vergi alan tek ülke biziz.

Ondan hafif ticari cenneti bir ülkeyiz.

Birde Norveç'e bakın. Adamların ticarilere karşı bi garezleri var sanki. Ülkede dolaşsın istemiyorlar basmışlar vergiyi. Bizdekinin 4 katı :)


_____________________________

"If people are trying to pull u down, be proud about it! 'cause it only confirms that you are above them.."


2924 Mesaj
25 Haziran 2013; 22:53:37 

Bu milli gelir rakamını, kişi başına düşen milli gelir olarak alıyorum. Peki biri bana anlatabilir mi 26.845 tl kişi başına düşen milli geliri akp ekonomistlerine mi sorup yazmışlar. 10 bin doların kurla çarpılmış hali 17.500 tl'dir. Yoksa yoksa milli gelirimiz yine mi arttı, hüloğğğğğğ


_____________________________

Bu ülkede yaşamanın bedeli bu kadar ağır olmamalı


1460 Mesaj
25 Haziran 2013; 23:22:13 

O kişi başına düşen milli gelir şu anda türkiye'de 26.000 TL..
Etrafınızda kaç kişinin yılllık 26 bin lira geliri var acaba?
Bunu kendi ülke vatandaşımıza uygularsak bir vatandaşın S350 alması için 250 yıl çalışması lazım..

Edit: düzeltme< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saveyourself -- 26 Haziran 2013; 10:24:54 >


_____________________________

Otomotiv Mühendisliği..


4177 Mesaj
25 Haziran 2013; 23:26:17 

Liste alım konusunda bilgi veriyor ama almak başka yürütmek başka aracı.Keşke onun ile alakalı da bir liste hazırlasalar.

Ayrıca Amerika konusu da geçmiş bence olay sömürme değil olaylara yaklaşım mantığı.Diyelim ki benim ihtiyacım olan araç 4x4 pick-up buna ihtiyacım var,bu aracı almak veya yürütmek için illa zengin mi olmam lazım? Normal bir çiftçinin ihtiyacı olamaz mı? Bu arabadan alınan faiş verginin mantığı var mıdır? Yok tabiki de.İşte Amerikanın mantığı arabalar daha genel anlamda hertürlü eşya,gereç insanların işleri için lazımdır,bir araçtır benim vatandaşımın neye ihtiyacı varsa onu alsın ben onun gelirine göre vergimi alırım diyor ki mantıklı olan da bu. Ayrıca eşyadan vergi alırsanız ona bir anlam yüklersiniz zengin-fakir arasındaki uçurumun açılmasındaki en büyük faktörlerden biriside bu,maddeye anlam yükleyip vergiyi eşit değil yüklenen anlama göre almak.

Not: Avrupa olaya çevre açısından baktığı için vergiler var,o yüzden Avrupada da vergi var demeyin.


_____________________________