Şimdi Ara

Prins LPG taktırmak ve LPG ile ilgili diğer sorular. Taktırmalı mıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aracım 2000 Model Megane coupe 1.6. Aracımdan memnunum - herhangi bir sorun çıkartmamakta.

Ancak benzin masrafını daha da indirmek amacı ile LPG taktırmayı planlamaktayım. Özellikle yaz tatiline gelmek üzere iki gün önce ablamın eşinin LPG'li aracını kullandık. Masraf açısından oldukça olumlu karşıladım. Benim aracımın yaklaşık 185 TL'ye getirdiği yolu 115 TL kadar bir masrafla getirdi. (Onunki sıralı sistem değil).

Benim aracımın yol bilgisyarı doğru ise, genelde şehir için kullanırım - ender olarak şehir dışı veya çevre yolu - yaktığı yakıt 8.6 Litre.

Burada sormak istediklerim - Prins LPG ve genel olarak LPG ile ilgili.

1. Annemin LPG güvenliği ile ilgili endişesi var. Kendisine ne kadar anlatsam da yeni LPG kitlerinin güvenli olduğunu anlatamadım. O nedenle en pahalı ve lüks araçlar için tavsiye edilen (gerçi benimki lüks değil) Prins marka LPG'den taktırmayı planlamaktayım. Prins'in bir 1.900 TL'lik modeli var bir de 2.400 TL'lik bir modeli var, şurada:http://www.prins.com.tr/vsi2-lpg-sistemi . 2.400 TL'lik modelin tam avantajı nedir - performansı ve tasarrufu arttırır mı - değer mi? Prins konsunda annemin endişeleri nedeni ile kararlıyım.

2. Ablamın eşinin aracı 2000 model öncesi Palio ve söylediğim üzere sıralı sistem değil, eski tip LPG kiti. Yolda gelirken genelde klimayı açamadı belli yokuşlarda perfomans kaybı oluyor diye. Benim aracımda, Prins LPG ile belli bir performans kaybı olur mu? Eskisi kadar olamayabilir ancak seri ve çok fazla performans kaybı olmadan kullanmayı isterim.

3. Duyuduğum doğru ise yeni tip LPG kitlerinde araç çalıştıktan sonra belli bir müddet benzin ile çalışıyor. Kısa mesafeli gidiş gelişler için çok fazla tasarruf olmuyormuş (kulaktan dolma bir bilgi de olabilir). Ben her gün işe 8.5 km gidiyor, akşamları da 8.5 Km dönüyorum. LPG kiti taktırmamın tasarrufu ne olur - yoksa böyle bir kullanımda LPG verimsiz mi olur?

4. LPG'nin kendisini amorti etme süresi konusunda: Yukarıda belirttiğim iş günü mesafelerinin dışında hafta sonları da biraz biraz daha az veya daha fazla mesafe kullanıyorum. Özetlemek gerekirse, yılda 10.000 KM bile kullanmıyorum. Örneğin aracım 2000 model ancak şu ana kadar 95.000 km yapılmış durumda. LPG'nin kendisini amorti etmesi konusunda kendimce basit ve belki de temelsiz bir hesaplama kullanıyorum şimdilik: Aracım şu anda 200-250 TL'lik yakıt kullanmakta. LPG ile yakıt tasarrufu yarıya düşerse, ayda 100-125 TL tasarruf ederim ve LPG kendini yaklaşık 2 yılda amorti eder ve gerisi de bana kar kalır. Sizce aracım, belirttiğim kullanım tarzına göre yarı yarıya daha az yakıt kullanır mı? Size göre kaç ayda amorti eder?

5. Bagaj yerinden tasarruf etmek amacı ile simit LPG Prins'te mevcut mudur? Peki VSI modeli için?

6. İlk maddede belirttiğim fiyatlara Ankara'da sorunsuz ve güvenilir takacak yer neresidir?

7. Şu an itibari ile, yukarıda belirttiğim kullanım ile ayda 200-250 TL'lik benzin yakmak normal midir? Zamanla işe bazı zamanlar iki kere gidip gelmem gerekebilecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erysa34j -- 24 Haziran 2013; 14:00:36 >

• Lpg konusunda usta , lpg kadar önemli. Bu nedenle ki forumda prins taktırıp sorunlarla boğuşan arkadaşlar mevcut. Biraz araştırırsanız görecekseniz.

Benim size önerim Ankara mocana aracınız için brc uygunmudur diye sorunuz. Uygun derlerse hiç düşünmeden mocana gidiniz ve brc taktırınız. Mocandan 1 tane bile sorun duymadım . Zaten prins farkı 150bg üstü araclarda daha belirginleşiyor. Bildidiğim kadarıyla aracınız max. 110 bg.dir.(chip vs. yaptırmadıysanız)
    İlla prins taktıracaksınız Ankara'da Memduh Usta işinin ehlidir. İnternette ,sanayide silverline sorunlarına denk geldiğim için kesinlikle silverline önermiyorum.Vsi2 taktırınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: erysa34j

Aracım 2000 Model Megane coupe 1.6. Aracımdan memnunum - herhangi bir sorun çıkartmamakta.

Ancak benzin masrafını daha da indirmek amacı ile LPG taktırmayı planlamaktayım. Özellikle yaz tatiline gelmek üzere iki gün önce ablamın eşinin LPG'li aracını kullandık. Masraf açısından oldukça olumlu karşıladım. Benim aracımın yaklaşık 185 TL'ye getirdiği yolu 115 TL kadar bir masrafla getirdi. (Onunki sıralı sistem değil).

Benim aracımın yol bilgisyarı doğru ise, genelde şehir için kullanırım - ender olarak şehir dışı veya çevre yolu - yaktığı yakıt 8.6 Litre.

Burada sormak istediklerim - Prins LPG ve genel olarak LPG ile ilgili.

1. Annemin LPG güvenliği ile ilgili endişesi var. Kendisine ne kadar anlatsam da yeni LPG kitlerinin güvenli olduğunu anlatamadım. O nedenle en pahalı ve lüks araçlar için tavsiye edilen (gerçi benimki lüks değil) Prins marka LPG'den taktırmayı planlamaktayım. Prins'in bir 1.900 TL'lik modeli var bir de 2.400 TL'lik bir modeli var, şurada:http://www.prins.com.tr/vsi2-lpg-sistemi . 2.400 TL'lik modelin tam avantajı nedir - performansı ve tasarrufu arttırır mı - değer mi? Prins konsunda annemin endişeleri nedeni ile kararlıyım.

2. Ablamın eşinin aracı 2000 model öncesi Palio ve söylediğim üzere sıralı sistem değil, eski tip LPG kiti. Yolda gelirken genelde klimayı açamadı belli yokuşlarda perfomans kaybı oluyor diye. Benim aracımda, Prins LPG ile belli bir performans kaybı olur mu? Eskisi kadar olamayabilir ancak seri ve çok fazla performans kaybı olmadan kullanmayı isterim.

3. Duyuduğum doğru ise yeni tip LPG kitlerinde araç çalıştıktan sonra belli bir müddet benzin ile çalışıyor. Kısa mesafeli gidiş gelişler için çok fazla tasarruf olmuyormuş (kulaktan dolma bir bilgi de olabilir). Ben her gün işe 8.5 km gidiyor, akşamları da 8.5 Km dönüyorum. LPG kiti taktırmamın tasarrufu ne olur - yoksa böyle bir kullanımda LPG verimsiz mi olur?

4. LPG'nin kendisini amorti etme süresi konusunda: Yukarıda belirttiğim iş günü mesafelerinin dışında hafta sonları da biraz biraz daha az veya daha fazla mesafe kullanıyorum. Özetlemek gerekirse, yılda 10.000 KM bile kullanmıyorum. Örneğin aracım 2000 model ancak şu ana kadar 95.000 km yapılmış durumda. LPG'nin kendisini amorti etmesi konusunda kendimce basit ve belki de temelsiz bir hesaplama kullanıyorum şimdilik: Aracım şu anda 200-250 TL'lik yakıt kullanmakta. LPG ile yakıt tasarrufu yarıya düşerse, ayda 100-125 TL tasarruf ederim ve LPG kendini yaklaşık 2 yılda amorti eder ve gerisi de bana kar kalır. Sizce aracım, belirttiğim kullanım tarzına göre yarı yarıya daha az yakıt kullanır mı? Size göre kaç ayda amorti eder?

5. Bagaj yerinden tasarruf etmek amacı ile simit LPG Prins'te mevcut mudur? Peki VSI modeli için?

6. İlk maddede belirttiğim fiyatlara Ankara'da sorunsuz ve güvenilir takacak yer neresidir?

7. Şu an itibari ile, yukarıda belirttiğim kullanım ile ayda 200-250 TL'lik benzin yakmak normal midir? Zamanla işe bazı zamanlar iki kere gidip gelmem gerekebilecek.

Ankara için prins servisleri : MENDUH USTA PRİNS LPG,

KAYRA OTOGAZ TUFAN USTA.

• uzun zamandır bende araştırıyorum prins siver modeli ile khein enjektör olan modeli arasında enjektör farkı dışında fark yok deniyor fakat silverline prins enjektörler ile ilgili yeterli bilgi yok herkes bir şey söylüyor sitede khein enjektörler renk durumuna göre motor hp leri ayrılırken prins enjektör tek tip aslında şöyle bir ibare prins enjektör için sitede mevcut motor güçlerine göre seçilir fakat bilinen bir tane enjektör var yada bizim bilmediğimiz başka bir şey var

prins kaliteli bir kit aracınıza silverline yeterli olacaktır diye düşünüyorum gerçi aracınıza piyasada bir çok kit sorunsuz olacaktır silverline enjektörleri ile ilgili yeterli bilgiye ulaşırsanız ve kafanızda şüphe kalmaz ise sorun yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sengsm -- 24 Haziran 2013; 19:13:57 >
  • Değerli Yanitlariniz icin sagolun. Diğer Sorularimla ilgili (kullanım tarzıma göre edeceğim tasarruf - amorti süresi - oluşabilecek performans kaybı) bilgi paylaşımı olabilirse sevinirim.
  • quote:

Değerli Yanitlariniz icin sagolun. Diğer Sorularimla ilgili (kullanım tarzıma göre edeceğim tasarruf - amorti süresi - oluşabilecek performans kaybı) bilgi paylaşımı olabilirse sevinirim.

performans kaybınız oluşmaz. tasarufunuz ankara içinde %45 olur. 20 bin kmde amorti edersiniz.
  • 2000 model aracımı 2005 yılında 33.000 KM'de aldım - demek ki az kullanılmış. 2005 yılından bu yana (2013 Temmuz) ben ancak 98.000 Km'ye geldim. Yani 8 yılda sadece 65.000 km kullanmışım. Daha önce belirttiğim gibi ana kullanım tipim 8 Km işe gitme - 8 KM dönme her hafta içi. Her hafta sonu da şehir içi bir yerlere gidebiliyorum. Bu kullanım tarzı ile, yukarıdaki hesaba göre ayda 650 km yapıyorum. Çoğunluğu 8km sabah gidiş - 8 KM akşam dönüş. Neticede pahalı LPG 'yi taktırmaya kararlıyım, Prins. Sizce bu sonradan eklediğim bilgiler ışığında ne kadar sürede amorti olur ve kar ederim? Değer mi?

En önemlisi - ayda 650 km yaptığımı yukarıdaki şekilde hesapladım. Çoğu şehir içi. Genelde 200 TL benzin alıyorum. Bazen artabiliyor. Bu tip kullanmaya göre benzin harcamam çok mudur? Eğer çoksa demek ki araç belli bir nedenden ötürü normalden fazla yakıyor ve LPG normalden fazla tasarruf edebilir.

Bunlar sadece tahmin. Siz ne dersiniz? Aracım 2000 Model Megane Coupe - Yol bilgisayarı doğru ise (hiç değişmiyor) 8.6 L harcama gösteriyor - ama yanlış da olabilir.

Bu konuda değerlendirmelerinizi bekliyorum. Aynı zamanda tüm sorulara yanıtlarınızı.

• LPG sistemileri 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Markadan çok montaj yapan ustanın önemi vardır.

Düşündüğünüz sistem Likit enjeksiyon değilse prins taktırmanın bir anlamı yok.

Likit enjeksiyon, diğer sistemlerden farklı çalışır, lpgyi sıvı olarak manifolda püskürttüğü için performans kaybı yaratmaz artısı bile vardır.

Parayı ona harcarsanız bir kıymeti olur. Yoksa diğer tüm markalarda, montaj düzgün yapıldıktan sonra size aynı performansı verecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_usta

quote:

Değerli Yanitlariniz icin sagolun. Diğer Sorularimla ilgili (kullanım tarzıma göre edeceğim tasarruf - amorti süresi - oluşabilecek performans kaybı) bilgi paylaşımı olabilirse sevinirim.

performans kaybınız oluşmaz. tasarufunuz ankara içinde %45 olur. 20 bin kmde amorti edersiniz.

düz yolda hissedilir derecede performans kaybı olmaz dersek daha doğru olur
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.