Şimdi Ara

║║LEONARD COHEN HAYRAN GRUBU║║ [YENİ ALBÜM ÇIKTI]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
2
Favori
12.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cohen’in yeni albümü ‘Popular Problems’, 23 Eylül ’de Sony Music etiketiyle yayımlanıyor. Sanatçının hayranlarını ve yeni dinleyicileri etkisi altına alacak 9 yeni şarkının yer aldığı ‘Popular Problems’ albümünde Cohen’e bir önceki ‘Old Ideas’ albümünde olduğu gibi yine prodüktör olarak Patrick Leonard eşlik ediyor. Albümde katkısı bulunan diğer değerli müzisyenler ise Jesse E. String ve Bill Bottrell.
    Sony Music’e bağlı Columbia Records CEO ’su Rob Stringer albüme ve Leonard Cohen’e ilişkin şunları belirtiyor: “Cohen, bir kez daha yeni ve yaratıcı bir ilhamla, müzikal sınırları aşıyor. Her biri eşsiz bir ruha sahip 9 yeni şarkının yer aldığı bu albümü yayınlamaktan büyük bir heyecan ve onur duyuyoruz.”

YENİ ALBÜMDEN İLK PARÇA

https://www.youtube.com/watch?v=9VYXECtjOos

Yeni albümden parçalar vevo hesabındahttp://www.youtube.com/user/LeonardCohenVEVO/videos
    Full dinlemek isteyenler için:http://www.youtube.com/watch?v=nPiElrms4DE

D&R'da satışa sunulmuştur:http://www.dr.com.tr/muzik/popular-problems/leonard-cohen/yabanci-albumler/pop-music/pop-rock/pop-rock/urunno=0000000612393

Leonard Cohen Hayati

Gençlik Yillari

Leonard Cohen 1934 yilinda Montreal, Quebec'te Polonya-Litvanya kökenli orta sinif bir Yahudi ailesinin çocugu olarak dogdu. Westmount'ta büyüyen sanatçinin babasi, Nathan Cohen Montreal'in büyük giysi magazalarindan birinin sahibiydi ve Leonard 9 yasindayken öldü. Isimleri Cohen, Katz, Kagan vs. olan diger bir çok Yahudi ailesi gibi Cohen'in ailesi de Kohanim'in soyundan geldiklerini iddia ediyorlardi. Cohen 1967'de RichardGoldstein'a "Mesihsel bir çocukluk geçirdim. Harun'un torunlarindan biri oldugum söylendi." dedi. Ergenlik döneminde gitar çalmayi ögrenen Cohen, Buckskin Boys isimli bir folk grubu da kurdu. Babasinin ona biraktigi vasiyeti ile Leonard edebi hirslarinin pesine daha rahat düsebildi.

Sairligi

1951'de McGill Üniversitesi'ne giren Cohen orada McGill Müzakere Grubu'nun baskanligini da yapti. Ilk siir kitabi olan Let Us Compare Mythologies 1956 yilindaCohen hala ögrenciyken çikti. 1961'de yayinladigi The Spice-Box of Earth onu siir dünyasinda özellikle de kendi ülkesi Kanada'da bilinen bir isim haline getirdi.
    Mezuniyetten sonra bir yilini McGill'in hukuk fakültesinde bir yilini ise (1956-1957) terk ettigi Columbia Üniversitesi'nde geçirdi.
    Cohen gençlik yillarinda edebi hirslarina çok ciddi bir is ahlaki ile yaklasti. 1960'larin çogunu siir ve roman yazarak geçirdi ve yari münzevi bir hayat yasamayi tercih etti. Bir Yunan Adasi olan Hydra'ya tasindiktan sonra Flowers of Hitler (1964), Gözde Oyun (1963), Görkemli Kaybedenler (1963) isimli kitaplarini yayinladi. Gözde Oyun genç bir adamin edebiyattaki kimligini arayisini konu alan otobiyografik bir romandir.

Aile Hayati

1960'larda Hydra'da kalirken Iskandinavyali romancilar Axel Jensen ve Göran Tunström ile arkadas olan Cohen, Axel ve esi Marianne Jensen ayrildiktan sonra, Marianne ile iliski yasamaya basladi. Sanatçi, "So long, Marianne" sarkisini da Jensen'e yazdi. Uzun yillar boyunca Axel Jensen'in Joacim (1961) isimli romanindaki Lorenzo karakterinin Cohen olduguna inanilmasina ragmen, Axel bu karakterde Tunström'den esinlendigini açikladi.

Her ne kadar Leonard Cohen cesaretsizlik ve korkusunun resmen evlenmesine engel oldugunu söylese de, biyografi yazari ve film yapimcisi Harry Rasky'e göre, müzisyen 1970'lerde çok derin bir iliski yasadigi Suzanne Elrod ile evlendi. Sanatçinin Elrod'dan 1972'de Adam isimli bir erkek, 1974'te ise ismini Federico Garcia Lorca'dan alan Lorca isimli bir kizçocugu oldu. Adam Cohen, sarkici/sarki yazari olarak 1990'larin ortasinda basladigi müzik kariyerine Low Millions isimli bir grubun solisti olarak devam ediyor. Suzanne Elrod, Cohen'in Live Songs isimli albümünün kapak fotografini çekti ve Death of a Ladies' Man albümünün kapaginda yer aldi.

Cohen ve Elrod 1979'da ayrildilar. Sanilanin aksine Cohen, en bilinen sarkilarindan biri olan Suzanne'i Elrod için degil, yakin arkadasi heykeltras Armand Vaillancourt'un eski esi Suzanne Verdal için yazdi. 1990'da oyuncu Rebecca De Mornay ile birlikte olmaya baslayan Cohen, simdilerde Anjani Thomas ile hem bir iliski yasiyor, hem de birlikte çalisiyor.

Imzamiz
    [link=http://forum.donanimhaber.com/m_76611683/f_//tm.htm#76611683][center][image]https://store.donanimhaber.com/20/7e/77/207e77b43dbecbd30470bc5dc98c2579.png[/image] 
    [color=#660033][i][b]Leonard Cohen Hayranlari[/b][/i][/color][/center][/link][i][center]

Üyeler

1-)Arkheramos
    2-)BluePage
    3-)DiCaprio
    4-)lombi
    5-)Br00klyn28
    6-)iMKoP
    7-)Heudérbaix
    8-)Gamer1905
    9-)Buff R+
    10-)ridiculus
    11-)tembelizm
    12-)biohard35
    13-)Bolivya
    14-)firebender67
    15-)Chief Bromden
    16-)-TheDoctor-
    17-)FenoMachine
    18-)sifrem
    .
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bosnia -- 3 Ekim 2014; 11:20:31 >

• Albümleri

Stüdyo Albümleri

Songs of Leonard Cohen(27 Aralık 1967)

Songs from a Room(Nisan 1969)

Songs of Love and Hate(Mart 1971)

New Skin for the Old Ceremony(Ağustos 1974)

Death of a Ladies' Man(Kasım 1977)

Recent Songs(Eylül 1979)

Various Positions(Aralık 1984)

I'm Your Man(Şubat 1988)

The Future(Kasım 1992)

Ten New Songs(9 Ekim 2001)

Dear Heather(26 Ekim 2004)

Old Ideas(31 Ocak 2012)

Canlı Albümleri

Live Songs(1973)

Cohen Live: Leonard Cohen in Concert(1994)

Field Commander Cohen: Tour of 1979(2001)

Derleme Albümleri

The Best of Leonard Cohen(1975)

So Long, Marianne(1991)

More Best of Leonard Cohen(1997)

The Essential Leonard Cohen(2002)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bosnia -- 18 Haziran 2013; 18:40:23 >

• Kitapları

Ø Let Us Compare Mythologies (1956-şiir)
    Ø The Spice Box Of Earth (1961-şiir)
    Ø The Favorite Game (1963-roman)
    Ø Flowers For Hitler (1964-şiir)
    Ø Parasites of Heaven (1966-şiir)
    Ø Beautiful Losers (1966-roman)
    Ø Selected Poems: 1956-1968 (1968-şiir)
    Ø The Energy of Slaves (1972-şiir)
    Ø Death of a Ladies' Man (1977-şiir)
    Ø Stranger Music (1993-şiir)

Bir Dergide Cohen Hakkında Yazı

27 Adımda Coheni Tanımak

1- GAZETECİ DEDE: 21 Eylül 1934′te Montreal, Kanada’da doğan Leonard Norman Cohen’in dedesi Lyon Cohen 1868′de çıkardığı ilk İngilizce gazeteyle Kanada’daki Musevi cemaatinin ileri gelenlerinden biri haline gelmiş bir Polonya göçmeni.

2- PAPYONA ŞİİR YAZAR: Babasını 9 yaşındayken kaybeder Leonard Cohen. Cenaze töreninin ardından, babasının papyonlarından birini, kendi yazdığı bir notla, muhtemelen yazdığı ilk şiirle, birlikte gömerek bir de kendince son görevini yerine getirir.

3- GİTAR HOCASI: Gitarı, çocukluğunu geçirdiği evin yakınındaki parkta flamenko şarkıları çalan genç bir gitaristten öğrenir. Sadece üç ya da dört ders almıştır ama tüm şarkılarını o derslerde öğrendikleriyle yazdığını söyler yıllar sonra. Gitar hocası ansızın ortadan kaybolur, halbuki son bir ders daha almak istemektedir. Daha sonra öğrenir ki genç adam intihar etmiştir.

4- BÜYÜK HAYRANLIĞI: Federico Garcia Lorca ilk dikkatini çeken şair olur. 15 yaşında keşfettiği bu ünlü İspanyol şaire hayranlık duymaktan hiç vazgeçmez. 1988′de kaydettiği ‘Take This Waltz’ın sözleri Lorca’nın en bilinen şiirlerinden ‘Küçük Viyana Valsi’nin Cohen tarafından İngilizce’ye çevrilip ‘Cohenleştirilmiş’ halidir. Kızına Lorca ismini koyması da tahmin edeceğiz üzere yine bu hayranlık yüzündendir.

5- BEAT KUŞAĞI ETKİSİ: ‘Let Us Compare Mythologies’ (bırakın mitolojileri kıyaslayalım) adını uygun gördüğü ilk şiir kitabı 22 yaşındayken yayımlanır. Beat kuşağının ortaya çıktığı günlerdir, Cohen de onların hayata bakışından epeyce etkilenir. Kuşağın büyük şairi Allen Ginsberg’in, Cohen’in yıllar sonra kaydedeceği ‘Don’t Go Home With Your Hard-on’ isimli şarkısında sesini de işitiriz.

6- ÇALIŞMA ‘ADASI’: Yunanistan’ın Hydra Adası’nda elektriği ve suyu olmayan bir ev satın alır 1960′da. Sebep, insanların tamamen farklı bir şekilde yaşadığı bir yerde bulunmak istemesidir. Bu ev, genç şair Cohen’in bir anlamda çalışma odası işlevi görür uzun süre. Sadece yazdıklarını Kanada’daki yayınevi teslim etmek üzere adadan ayrılır.

7- İLK ‘GÖZDE’Sİ: İlk romanı 1963′te ‘The Favourite Game’ (Gözde Oyun) adıyla çıkar. O güne kadar şiirlerini basan yayınevi romanın kısaltılması gerektiğine kanaat getirir, üstelik cinsellikle de fazla haşır neşir bir metindir. Ama Cohen bu tavsiyelere kulak asmaz ve İngiltere’den bir başka yayıncıyla anlaşır ilk romanı için.

8- MÜZİĞE 32′DE BAŞLAMAK!: 32 yaşında müziğe, kendi şarkılarını yazarak, atılmaya karar verdiğinde çevresinden aldığı ilk tepki ‘Bu iş için biraz yaşlı değil misin?’ olur. Müziğe başlamasında etkili isimlerden biri folk yıldızı Judy Collins’tir. 1966′da tanışırlar. Collins’e ‘Suzanne’ isimli şiirine yaptığı besteyi telefonda dinletir Cohen. Şarkıya hayran olan Collins, o sıralar üzerinde çalıştığı Bob Dylan ve Jacques Brel gibi isimlerin bestelerini yorumlayacağı albümüne ‘Suzanne’i de dahil eder. Şarkının ilk kaydı da bu olur.

9- HANGİ SUZANNE?: ‘Suzanne’i Cohen’in sesinden dinlemek içinse 1968′e kadar beklemek gerekir. İlk albümü ‘Songs of Leonard Cohen’in açılışını ‘Suzanne’ yapar.
    Akla ilk gelen ihtimalin aksine çocuklarının annesi Suzanne Elrod’a değil bir başka Suzanne’e yazılmıştır. Cohen’in bu en meşhur şarkısında hayalini kurduğu kadın Montreal’de tanıştığı Suzanne Verdal’dır.

10- EVLİLİKTEN KORKAR: Evlilik kurumunu ‘korkutucu’ bulduğu için hiç evlenmedi. Ama evliliğe en yakın ilişkisini, iki çocuğunun annesi Suzanne Elrod’la yaşadı.

11- ‘ETSİZ’ 3 YIL: 1965 ile 1968 arasında, üç yıl kadar süren bir vejetaryenlik deneyimi yaşar. Yogaya başlaması da o sıralarda olur.

12- JOPLIN’E ŞARKI: Şarkılarını daha zengin bir enstrüman yelpazesi eşliğinde söylemeye karar verdiği ilk albüm ‘New Skin For The Old Ceremony’de yer alan ‘Chelsea Hotel #2′in sözleri ‘görkemli kaybedenler’in favori ikametgahı New York’taki Chelsea Oteli’nde geçer ve her ne kadar yıllar içerisinde bundan bahsetmemeyi tercih etse de Janis Joplin üzerinedir.

13- TERZİLER VE KADINLAR: ‘Üzerine konuşmayacağım iki şey var; terzilerim ve birlikte olduğum kadınlar’ dese de, istisnalar kaideyi bozmaya sıkça yaklaşır kariyerinde.

14- HAPLARIN SONU: Antidepresanlar konusunda uzman sayılır. Hayatının pek çok döneminde depresyonla başa çıkmak için bu tip ilaçların en deneyselnden en bilinenlerine pek çoğunu kullanır. En sonunda işe yaramadıkları sonucuna varıp, ‘eğer dibe vuracaksam, gözüm açık vurayım’ diyerek bu tip ilaçlardan uzak durmaya karar verir.

15- İYİ NAKARAT! İlk, 1984 tarihli ‘Various Positions’ albümünde dinleyicilerinin karşısına çıkan ‘Hallelujah’ın neden bu kadar sevildiği- ne dair açıklaması: Çünkü iyi bir nakaratı var.

16- 100 COVER: Kulağımıza en çok çalınanı Jeff Buckley’e ait versiyon olsa da ‘Hallelujah’ın 100′ün üstünde cover’ı kaydedilmiş bugüne kadar. Şarkıyı bir dönem Bob Dylan da konserlerinde seslendirmiş.

17- İKİ SİTE: Leonard Cohen’in hayatı ve müziği (ve türlü başka şeyi) hakkında neredeyse her şeye ulaşabileceğiniz iki internet sitesi mevcut:www.1heckofaguy.com vewww.leonardcohenfiles.com. Her ikisi de linkleri arasında değil saatler, günler geçirebileceğiniz zenginlikte.

18- SLOGANSIZ ŞARKILAR: Bağıran, slogan atan şarkılardan hiçbir zaman hoşlanmadı. ‘İşte bu yüzden bir ‘Give Peace A Chance’im yok’ diyor, ‘Eğer herhangi bir itilaf üzerine şarkı yazarsam onu huzurlu bir ses tonuyla söylesem de vereceği mesaj değişmeyecektir.’

19- 11 EYLÜL ŞARKISI: Dünyanın bu en çarpıcı terör saldırılarına dair şarkı yazan sanatçılardan biri de Cohen olur. 2004′te piyasaya çıkan ‘Dear Heather’ albümündeki ‘On That Day’.

20- KADIN VOKAL SEVER: Her daim çok iyi kadın vokaller eşlik etti kendisine. ‘Bir kadın benimle birlikte şarkı söylediğinde sesim çok daha iyi geliyor kulağa’ diyor, ‘o kasvetli havayı dağıtıyor.’

21- FRANSIZLAR: Fransa’da şarkıları hep çok sevilir, ‘Eğer bir Fransız kadını hayatı boyunca tek bir plak almışsa, o muhtemelen bir Cohen albümüdür’ dedirtecek kadar.

22- BAŞINA SİLAH DA DAYANDI: Cohen gibi sakin mizaçlı biri bile olsanız kafanıza silah dayanabilir. Ve bunu yapan bir ‘serseri’ değil, ünlü prodüktör Phil Spector olabilir. 1977′de Cohen’in ‘Death of a Ladies’ Man’ albümünün zorlu stüdyo kayıtları sırasında gerçekleşir olay. Spector, bir elinde şarap kadehi, diğerinde 45′lik bir tabancayla gelir ve ‘Seni Severim Leonard’ der, Cohen’in cevabı ‘Umarım seviyorsundur Phil’ olur.

23- YAŞLANDIKÇA: 1988′de, bir röportajda şöyle der: ‘Yaşlandıkça gerçeğin en son sürümünü edinmeye daha az istekli oluyorsunuz.’

24- NÜKTEDAN VOKAL: 1990′da Was (Not Was)’ın albümüne konuk olur. Birlikte, Barry White ile eski usül rap arası bir havaya sahip, ‘Elvis’ Rolls Royce’ (Elvis’in Rolls Royce’u) adlı nüktedan bir şarkı kaydederler.

25- BUDİST RAHİP: 1994′te Kaliforniya’daki bir Budist manastırına kapanır. 5 yılını burada geçirir, Rinzai öğretisi dahilinde bir budist rahip olur, Jikan (sessiz olan) adını alır.

26- MENAJER KAZIĞI!: 17 yıl menajerliğini yapan Kelley Lynch tarafından dolandırıldığını öğrenir 2004′te. Doksanlardaki budizm ‘macera’sını fırsat bilen Lynch, 10 milyon dolara yakın bir miktarı zimmetine geçirmiştir. Bu talihsiz olayın tek iyi sonucu, Cohen’in biraz da mecburen, tekrar dünya çapında konserler vermeye başlaması olur.

27- KEZBAN ÖZCAN ETKİSİ: Ocak ayında yayımlanan son Cohen albümü ‘Old Ideas’ın kapağında gördüğümüz fotoğraf, 7 yıla yakın bir zamandır Cohen’in asistanlığını da yapan Kezban Özcan’ın objektifinden çıkma. Fotoğrafa düşen gölge de bizzat Özcan’ın.

Not:3 mesajda da başka sitelerden alıntı vardır bazıları benim derlemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bosnia -- 24 Haziran 2013; 16:21:40 >

• Bende kurmuştum sanki bu gruptan ama yaz yinede
    Essential albüm lazım bu aralar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BluePage -- 19 Haziran 2013; 0:24:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BluePage

Bende kurmuştum sanki bu gruptan ama yaz yinede
    Essential albüm lazım bu aralar

Var mı diye aradım konu ama bulamadım açayım dedim ekliyorum.
  • Ekle tabi hocam en büyük hayranlık duyduğum sanatçıdır kendileri. Biraz magazin yapalım. Zamanında Tekel sigarası içmiştir hatta
    Bakın üstadın tercihleri sırasıyla

Vantage
    Marlboro Light
    King’s
    Tekel (Turkish brand)
    Greek cigarette (not named)

Ve pek bilen olmaz ama Chelsea Hotel No 2'yi Janis Joplin için yazmıştır. Şarkıda birlikte olduklarından da bahseder ayrıca
  • Reyiz kaçamak yapıyormuş demek burdan belli zaten "15’imde hayalini kurduğum bütün kadınlarla şimdi 70’imde beraberim. size tavsiyem zengin veya ünlü olun"
    Sigarayı da ilk defa duydum.Adamın ses ondan boru gibi

• Bu şarkıya hastayım gerçi çoğu güzel ama
  • Ne Yapıyorum Burada Ben” şiirinden…

“Dünyanın yalan söyleyip söylemediğini bilmiyorum
    Ama ben söyledim
    Dünyanın sevgiyi dışlayıp dışlamadığını bilmiyorum
    Ama ben dışladım
    İşkence ortamı huzur kaçırır
    Ben huzur kaçırdım
    Nükleer patlamayla yükselen mantar gibi bulutlar olmasa da
    Yine nefret ederdim ben

Beni dinleyin
    Ölüm olmasa bile
    Aynı şeyleri yapardım diyorum
    Gerçeklerin soğuk varlığı altında
    Bir sarhoşla bir tutulamam ben
    Evrensel özürleri reddediyorum

Geceleyin önünden geçilen ve anımsanan
    Boş bir telefon kulübesi gibi
    Yalnızca çıkışta bakılan
    Sinema lobisindeki aynalar gibi
    Binlerce kişiyi tuhaf bir kardeşlikle birleştiren
    Bir isterik gibi
    Bekliyorum
    İtiraf etmesini her birinizin”

• İstanbul konseri mükemmeldi hatta şöyle notlarım vardı dileyen okur
    http://lifeisblue.blogspot.com/2012/09/eveeet-yazmadan-olmazd-dostlar.html

Bu arada ufak bir tüyo, Cohen dinleyen bir kıza "Benim için Suzanne olur musun" sihirli kelimedir, size kalbini açabilir (Denendi çalışıyor)

• Suzanne
    Yazını okuyorum şimdi.
  • ekle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekledim dostum.
  • Ekledim dostum.Neden şaşırdın
  • quote:

Orijinalden alıntı: lombi

quote:

Orijinalden alıntı: Arkheramos

Ekledim dostum.Neden şaşırdın

Dh'de Leonard Cohen seveni olacağını düşünmedim pek..

Seveni geçtim, Leonard Cohen'ı bilen desem daha doğru olur.

Pek yok galiba ama çeşitli konular da dinleyen arkadaşlar görmüştüm

• take this waltz ve hallelujah çok iyi parçalar ya bayılıyorum.Allah uzun ömür versin abimize...

• Baştaki ezgiler bizim kültürümüze benziyor güzel bir parçadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bosnia -- 28 Haziran 2013; 11:16:21 >
  • Dostum ekliyeyim mi seni de ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arkheramos

Dostum ekliyeyim mi seni de ?

imza kullanma zorunluluğu yoksa ekleyebilirsin tabii
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.