Şimdi Ara

AB, Android işletim sisteminin haksız rekabete konu olup olmadığını araştıracak

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Google, Microsoft, Apple gibi yazılım ve donanım devlerinin sık sık Avrupa Birliği'nde anti tekel ve haksız rekabet incelemelerine konu olduğunu duyuyoruz. Son olarak Google'ın Android işletim sistemi de detaylı bir komisyon incelemesine maruz kalacak.

AB yaklaşık bir yıldır Google hakkında bir soruşturma yürütüyor. Ancak Oracle, Nokia ve Microsoft gibi 17 firmanın Nisan ayında bu konuda şikayette bulunması Avrupa Komisyonu üzerindeki baskıyı artırdı ve Android işletim sistemi için detaylı bir inceleme kararı alındı.

İncelemenin konusu ise Google'ın ortaklarıyla imzaladığı lisans anlaşmaları ve iş ortaklarına belirli şartları zorlayıp zorlamadığı olacak. Komisyon Google'ın iş ortaklarına 23 sayfalık bir soru listesi gönderdi. 

Şikayetlerin odağında Google'ın maliyetin altında lisans fiyatlandırması yaptığı, iş ortaklarının diğer işletim sistemlerine ait akıllı telefon planlarını geciktirmelerini istemesi ve kendi uygulamalarının cihazlarda ön yüklü olması için özel anlaşmalar yaptığı iddiaları bulunuyor. 

Google ise Android işletim sisteminin açık kaynak bir platform olduğunu ve ortakların sistemi nasıl ve ne şekilde kullanacağına kendisinin karar verdiğini açıkladı. 

Bilindiği gibi Google, Android işletim sisteminden lisans ücreti almazken ekosistemdeki reklam ve arama etkinliklerinden gelir elde ediyor. Bu nedenle platformun çok hızlı büyümesi Google'ın elini güçlendiriyor. 

Komisyonun inceleme süreci biraz uzun süreceği için şimdilik ne tür bir sonuç çıkacağı hakkında yorum yapmak zor görünüyor.

• Su akar yolunu bulur demek istiyorum da işin ucunda google var, menfaati için yerçekimini bile değiştirir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Büyük rekabet yani Apple vs Android.

• siz önce bi windows 8 i araştırın.

• Diğerleri bitiremedi şimdi olaya AB el atıyor.
  • Yukarıda yazdıklarını yaptırıyorsa firmalara ceza alsın. Rekabet her zaman bizim yararımızadır.

Ben de sevmiyorum en dandik cihazlarda bile Android kullanılmasını güvenlik risklerini çok artırıyor.

• bolca para kazanıyor google ama en azından bedava 3D yada 3 boyutlu oyunlar koysa markete insanların sesi çıkmaz ama flash oyun virüsden geçilmiyor market ve microsoft da ipin ucunu kaçırdı tekel oldu resmen bu ikisini iyi bir denetimden geçirmeleri lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: erkank53

siz önce bi windows 8 i araştırın.

Ne alaka, windows bedava demiyor ki. Beni satıyosan şartlar bunlar diyor.Google ise bedava diyor ama şartlar kosuyor.Belli elleri güçlendiriyor. Windowsphonedeki youtube uygulaması örnek.Kim kazan dı, tabikide windows :)
  • sonun geldi androiddddd sonun geldii

hihohahaahahahhahahahahahahhah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinuhe.s -- 15 Haziran 2013; 13:23:39 >
  • üst seviyede akıllı telefonlarda son derece yeteneksiz windows telefonlar yıllarca fahiş fiyatlardan satıldı.sokaktaki adamın akıllı telefonlardan anladığı ise symbiandı.Bu firmalar yıllarca bu piyasanın kaymağını tek başlarına yediler masaüstü dünyasınınkini windows hala yiyor gerçi.Ben, haksız rekabetle de olsa tüketici olarak hakkımız olan rekabeti bu piyasaya getirdiği için google'a minettarım.

• Android'e birşey olmaz bence.
  • AB'nin Google gibi bi amerikan devini etkileyebileceğini pek sanmıyorum

• Android'in önlenemez yükselişini durduramadıkları için tek yapabilecekleri şeyi yapıyorlar.

Ücretsiz diye rahatsız oluyorsan sen de yap sevgili Microsoft. Marketten para kazan.

Ama tabi marketindeki her uygulamayı parayla satacağım diye böyle kasman ve işletim sistemini de parayla satman zaten tıpkı senden bekleyeceğimiz bir davranış...

• İt ürür kervan yürür

• Ne saçma sapan bir sistem bu haksız rekabet varsa bu onların başarısıdır.
  • AB zaten ne yapacağını şaşırmış, ona buna çatan ama sonu batmaktan başka son olmayan bir hikayeli kurumdur. Şimdi sen düşün avrupa! Tekiiiin :D:D:D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.